FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 9:41

ORDEN SLOBODE
Orden slobode (slv. Red svobode; mk. Орден на слободата) je bio najviše vojno odlikovanje u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji. Dodjeljivao se za izvanredne uspijehe u rukovođenju i zapovjedanju vojnim postrojbama, a njime su bili odlikovani i strani državljani.
Ustanovljen je 9. lipnja 1945. godine, a do 1955. dodijeljivalo ga je Predsjedništvo AVNOJ-a, odnosno Prezidijum Narodne skupštine FNRJ, a poslije Predsjednik Republike.
Prijedloge za odlikovanje Ordenom slobode donosili su Savezno izvršno vijeće, republička izvršna vijeća, savezni sekretar za vanjske poslove i savezni sekretar za narodnu obranu.

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 12:12

@bojnik (citat):
ORDEN SLOBODE
Orden slobode (slv. Red svobode; mk. Орден на слободата) je bio najviše vojno odlikovanje u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji. Dodjeljivao se za izvanredne uspijehe u rukovođenju i zapovjedanju vojnim postrojbama, a njime su bili odlikovani i strani državljani.
Ustanovljen je 9. lipnja 1945. godine, a do 1955. dodijeljivalo ga je Predsjedništvo AVNOJ-a, odnosno Prezidijum Narodne skupštine FNRJ, a poslije Predsjednik Republike.
Prijedloge za odlikovanje Ordenom slobode donosili su Savezno izvršno vijeće, republička izvršna vijeća, savezni sekretar za vanjske poslove i savezni sekretar za narodnu obranu.
Bio je drugo odlikovanje po rangu u SFRJ. (Ha, sada kada ste me zainteresovali počeo sam i ja malo učiti. Wink)
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 16:11

@Stazio (citat):
@pukovnik (citat):
Gle, raspravljamo o istoj stvari u dvije teme. Hajde se prešaltaj na odlikovanja tako da ovdje ostane samo maketarstvo (naravno ako ti nije teško). Možda bi i moderator mogao oćistiti temu pa da imamo neku preglednost.
Bolje je ovdje, ostali ste mi "dužni" odgovor o Ordenu Slobode ako znate nešto više Smile . Koji su bili kriterijumi za dobijanje?

Ako sam ostao dužan red je dug i riješiti. Da samo malo nadopunim kolegu bojnika jer je uglavnom sve rekao. Idemo redom.

Orden Slobode je utemeljen 09.06.1945.godine kao najviše vojno a drugo po slijedu važnosti odlikovanje SFRJ. Dodjeljivao se za izuzetne uspjehe u zapovjedanju najvećim vojnim jedinicama tijekom II Svjetskog rata na prostoru Jugoslavije. Sam orden je izrađen od zlata, promjera 6,8 cm i ukrašen sa 45 rubina i 61-im briljantom. Za vrijeme SFRJ dodijeljen je sedam puta i to:
- J. B. Tito 1947. godine
- Ivan Gošnjak i Peko Dapčević 1951. godine
- četverostruki Heroj SSSR-a Maršal Georgij Žukov 1956. godine
- Koča Popović i Kosta Nađ 1973. godine i
- Leonid Brežnjev 1976.godine
Orden Slobode je od bivše Jugoslavije preuzela SRJ i tada ga je Milošević dodijelio dva puta i to 16.06.1999. godine generalima Dragoljubu Ojdaniću i Nebojši Pavkoviću. Kao što sam bio napisao za jednoga od njih (nisam siguran ali mislim za Pavkovića) orden za dodjelu je uzet iz muzeja jer ih nije bilo.
Eto mislim da sam dug odradio.
Sada opet nešto iz moje kolekcije. Radi se o minijaturama ordena te ordenskim zamjenicama za službenu uniformu. Slika je nešto starija jer se dio minijatura još malo popunio. Pored toga u riker kutiji je prsna oznaka Akademije KoV-a i prsna oznaka Garde. I kviz pitanje: Jedna od rijeđih epoleta JNA. Čin je pukovnik a vi recite kakav ili čega. Question Very Happy

@ Stazio
Još ćemo mi od tebe napraviti pravog kolekcionara. Wink Samo znaj da kad jednom uđeš u te vode ili oboliš od te bolesti povratka ni lijeka jednostavno nema. Rolling Eyes

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 16:39

Takav čin nisam nikad vidio kod oficira JNA kopnene vojske a nije ni mornarički! Možda pukovnik VP ili pukovnik TO?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17849
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 16:41

Je li možda pukovnik Titove garde?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 19:58

@Stazio (citat):
Maršalska zvijezda SSSR, zlato, platina i dijamanti. Shocked

Čudi me da te Pukovnik nije pitao je li to iz tvoje privatne kolekcije. Laughing
Svih to pita, misli da se mi doma saplićemo o odlikovanja i ordene kao on. Very Happy Cool
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 20:24

@pukovnik (citat):
Orden Slobode je utemeljen 09.06.1945.godine kao najviše vojno a drugo po slijedu važnosti odlikovanje SFRJ. Dodjeljivao se za izuzetne uspjehe u zapovjedanju najvećim vojnim jedinicama tijekom II Svjetskog rata na prostoru Jugoslavije. Sam orden je izrađen od zlata, promjera 6,8 cm i ukrašen sa 45 rubina i 61-im briljantom. Za vrijeme SFRJ dodijeljen je sedam puta i to:
- J. B. Tito 1947. godine
- Ivan Gošnjak i Peko Dapčević 1951. godine
- četverostruki Heroj SSSR-a Maršal Georgij Žukov 1956. godine
- Koča Popović i Kosta Nađ 1973. godine i
- Leonid Brežnjev 1976.godine
Orden Slobode je od bivše Jugoslavije preuzela SRJ i tada ga je Milošević dodijelio dva puta i to 16.06.1999. godine generalima Dragoljubu Ojdaniću i Nebojši Pavkoviću. Kao što sam bio napisao za jednoga od njih (nisam siguran ali mislim za Pavkovića) orden za dodjelu je uzet iz muzeja jer ih nije bilo.
Eto mislim da sam dug odradio.

@ Stazio
Još ćemo mi od tebe napraviti pravog kolekcionara. Wink Samo znaj da kad jednom uđeš u te vode ili oboliš od te bolesti povratka ni lijeka jednostavno nema. Rolling Eyes
Pretpostavljao sam da je dodjeljivana za komandovanje najvišim vojnim jedinicama ali me Brežnjev zbunio, on je bio politkom u ratu. Što se tiče kolekcionarstva, nadam se da ću se ipak zadržati na nivou interesovanja (ili će me žena ubiti Wink ). Vezano za epoletu, možda je u pitanju pukovnik u maršalatu u doba JBT. scratch
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 20:25

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):

Čudi me da te Pukovnik nije pitao je li to iz tvoje privatne kolekcije. Laughing
Svih to pita, misli da se mi doma saplićemo o odlikovanja i ordene kao on. Very Happy Cool
Da, da, a djede mi je bio Nikita Hruščov. Very Happy
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 20:29

Evo nekoliko odlikovanja koje dodjeljuje republika Austrija. Oni isto imaju dugu tradiciju i vole to ordenje i nositi i dodjeljivati  Very Happy

Groß-Stern des Ehrenzeichens für Verdienste um die Republik Österreich.

Großes Goldenes Ehrenzeichen am Bande für Verdienste um die Republik.

Großes Silbernes Ehrenzeichen am Bande für Verdienste um die Republik.

Großes Goldenes Ehrenzeichen mit dem Stern für Verdienste um die Republik.

Großes Silbernes Ehrenzeichen mit dem Stern für Verdienste um die Republik.

Lijepo ordenje, nažalost nije iz moje kolekcije  Cool Da jeste vjerojatno bih bio milijunaš  sunny

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 20:49

Orden jugoslovenske velike zvijezde - Najviše rangirano odlikovanje u SFRJ (dodjeljivano državnicima)

Dodjeljeno 115 stranih i 12 jugoslovenskih ličnosti. Ostala 3 stepena Ordena jugoslovenske zvijezde su bila niže rangirana.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 21:37

Izbrisano

bojnik: komentar modifikovan dana: 16.05.13 12:03; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 21:57

Gdje sve ovo držiš bojniče, imaš posebnu sobu ili više njih? Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 22:03

prijatelju Max posebna soba sa svime, to koristim i kao slikarski atelje, moje carstvo, instalirana i muzička linija (još mi samo mali frižider fali) drunken

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 22:12

@bojnik (citat):
Evo opet dva ordena koje je dobio moj otac, uz već prije dodjeljenu Medalju rada:

Orden rad sa srebrnim vijencem (III red)- 33. u redosiljedu jugoslavenskih odlikovanja, dodjeljen za postignute uspjehe u privredi
Orden zasluga za narod sa srebrnom zvijezdom (III red) - 30. u redoslijedu jugoslavenskih odlikovanja, dodijeljen za za organiziranje i učvršćivanje općenarodne obrane

Kako vam se "lijepe" odlikovanja, i to naslijedno. Ja sam samo rano dobio sijede u kosi, naslijedno. Wink Very Happy
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 23:31

Izbrisano

bojnik: komentar modifikovan dana: 16.05.13 12:04; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 23:33

Izbrisano

bojnik: komentar modifikovan dana: 16.05.13 12:04; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   03.01.13 23:41

@bojnik (citat):
I kada pročitaš moj odgovor, znaj da se uopće neljutim, jer svaki puta kad nas neka vlast odlikuje mi najebemo, e i to je nasljedno. Twisted Evil
Naravno druže, svako odlikovanje ima svoju cijenu, nekad je bolje da se ne "lijepe". Smile
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 0:18

Za epoletu pukovnika još malo guglajte, a evo malo i ordena.
S lijeva u desno:
- Orden zasluga za narod sa zlatnom zvijezdom (I red odlikovanja i 11 po važnosti)
- tri puta Orden zasluga za narod sa srebrnim zracima (II red odlikovanja i 20-ti po važnosti)
- sedam puta Orden zasluga za narod sa srebrnom zvijezdom (III red odlikovanja i 30-ti po važnosti)
- 11 puta Orden za hrabrost (utemeljen 15.08.1943. godine i 23 po važnosti)
- Orden Jugoslavenske zastave sa srebrnom zvijezdom (V red, utemeljen 26.11.1947. godine i 35 po važnosti)

Ordeni zasluga za narod utemeljeni su 09.06.1945. godine. Da vas ne buni količina radi se o varijantama proizvođaća IKOM i ZIN, različitim načinom pričvršćivanja ordena- na veliki vijak, mali vijak, okomitu iglu, poprečnu iglu, dvostruku poprečnu iglu, sa brojem, bez broja, pogrešno postavljen serijski broj, sa oznakom reda, bez oznake reda... Ovako to izgleda na reversu a kod III reda vidite razlike i na aversu, zlatna petokraka, srebrna petokraka, zlatni partizan, srebrni partizan. Baš su se tim ordenom "zaigrali".

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 0:32

@Max Blitz (citat):
@Stazio (citat):

Nisam pitao iz vrlo jednostavnog razloga a on je, da taj orden nema nitko od kolekcionara na prostorima ex Yu (pa ni muzeji). Vrlo malo kolekcionara sakuplja rusko ordenje a američko gotovo pa nitko (osim mene luđaka koji sakupljam sve i svašta).

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 0:50

@pukovnik (citat):
Vrlo malo kolekcionara sakuplja rusko ordenje a američko gotovo pa nitko (osim mene luđaka koji sakupljam sve i svašta).

Vi ste Pukovniče pravi, a ja se šalim, naravno, ne zamjerite. Ne bih ovo javno pitao jasno, već bih Staziju komentirao ovako na PP da mislim da ste šenuli. Namjerno sam tako napisao, baš zato jer se radilo o Maršalskoj zvijezdi SSSR-a. Very Happy

P.S. Je li pukovnik načelnik vojne akademije?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 1:49

@pukovnik (citat):
Vrlo malo kolekcionara sakuplja rusko ordenje a američko gotovo pa nitko (osim mene luđaka koji sakupljam sve i svašta).

Evo jednog tipičnog američkog oficira sa njegovim medaljama:

Arrow David Howell Petraeus, bio je zapovjednik ISAF-a u Afganistanu, ima 27 američkih i 15 stranih odlikovanja i medalja.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 10:24

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Evo jednog tipičnog američkog oficira sa njegovim medaljama:

:arrow:David Howell Petraeus, bio je zapovjednik ISAF-a u Afganistanu, ima 27 američkih i 15 stranih odlikovanja i medalja.
Ovaj je postao posebno čuven na kraju karijere, po sex skandalu. Izgleda da Amerikanke padaju na ove trakice.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 18:06

Kad ste već kod amerikanaca ovaj gore nije tipični oficir već generalska faca sa četiri zvjezdice. Ponešto iz moje kolekcije i na tu temu. Na prvoj slici se radi o paradnim špangama za svečanu uniformu (šesta španga su minijature za civilno odijelo) i dijelu ordenskih zamjenica za službenu uniformu, a na druge dvije su originalni dokumenti o dodjeli odlikovanja.  Very Happy

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 19:49

Kolege, da sam znao da je broj odlikovanja recipročan broju sex skandala više bih se zalagao. Wink
Ovako za ceo staž veoma skromno:

Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   04.01.13 20:17

Čime li ću se ja kod unuka pohvaliti confused Nigdje ni medalje ni odlikovanja...Makar da imam značku "Primjeran vojnik" Very Happy

KomentarNaslov komentara: Re: Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi   Today at 3:30

Na vrh Go down

Vojna odlikovanja, sve o sakupljanju, dodjeljivanju i izradbi
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Srednja vojna škola KoV
» Vojna policija
» Evo malo stariji januarska 80 Slavonaka Požega a onda Ljubljana vojna policija
» VP 1703 Topčider Vojna policija
» Vojna kuhinja-recepti :)