FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oklopno mehanizovane jedinice

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   18.02.13 12:39

@Meki (citat):
Mehanizovana pesadija u Nisu kasarna Stevan Singjelic(Crveni Krst) 89/90 bio tamo neko vreme pa sam otisao kao kerovodja i ostao tamo to kraja sluzbe Smile
Metodija iz Makedonije

Zdravo Meki! Baš o niškoj kasarni, imaš ovdje:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1113p15-nis-kasarna-stevan-sinelic

Ovdje pričaju općenito o OMJ.
Možeš i tu i tamo, zavisi što si želio reći. Klasiće tražiš u kasarni.... Very Happy Pozdrav!

Na vrh Go down
ultimax
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2013-02-06

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   20.02.13 20:11

Jel se neko sječa ,kako je išla himna tenkista.Početak :Posle noči tamne ,rodila se zora,u škripanj čelika i tutanj motora.......
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   21.02.13 14:13

Evo nešto novijeg Ruskog oklopa.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   21.02.13 14:48

Ne može se gledat?? Surprised

Možda će moć ovaj?

New Russian tank - T-90MS - The best video ever!

Cool
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Oklopljeni otvarač konzervi lijepog imena KRIZANTEMA   22.02.13 8:44

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   31.03.13 1:27

@ultimax (citat):
Jel se neko sječa ,kako je išla himna tenkista.Početak :Posle noči tamne ,rodila se zora,u škripanj čelika i tutanj motora.......

Ja se secam jedino himne inzenjerijskih jedinica, one njhove "hej haj inzenjerija, nema prepreka, sve premoscava... hej haj inzenjerija..." Moj oklopni bataljon je delio zgradu sa inzenjerijskim, cak sta vise moja tenkovska ceta je bila na istom spratu kao i oni, i na obliznjoj pisti je staza inzenjerac do besvesti sa gusterima vezbao strojevu obuku, pri tom su se non stop i svaki put dernjali "hej haj inzenjerija...", pola Nisa je naucilo tu pesmu koliko glasno i koliko cesto su je izvodili vezbajuci marsiranje... Laughing Laughing

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   31.03.13 21:45

Mozda ce biti zanimljivo videti raspored jedinica , mada pred sam kraj postojanja JNA, ali verujem da ce koristiti u komentarima Smile
To je posle "preustroja" 88'.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   31.03.13 22:20

Svega 6 oklopnih brigada, od toga svega dvije u blizini panonskog ravničarskog pojasa (4 i 329) i dvije nešto dalje (1 i 252).
Kako su mehanizovane bile popunjene oklopnim jedinicama? Koliko je uopšte tenkova bilo predviđeno za odbranu tog prostora? scratch
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   31.03.13 22:30

@Stazio (citat):
Svega 6 oklopnih brigada, od toga svega dvije u blizini panonskog ravničarskog pojasa (4 i 329) i dvije nešto dalje (1 i 252).
Kako su mehanizovane bile popunjene oklopnim jedinicama? Koliko je uopšte tenkova bilo predviđeno za odbranu tog prostora? scratch

Svaka ta mehanizovana brigada ima u svom sastavu osim tri mehanizirana bataljona i po dva oklopna (tenkovska) bataljona. Kako je tada bila trojna formacija (tri tenka - vod, tri voda - četa, tri čete - bataljon nije teško doći do konačnog broja. Nego ima nešto karakteristično na toj karti pa me baš interesira tko će zapaziti Question

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   31.03.13 22:54

Meni ništa osobito osim Crne Gore.

KomentarNaslov komentara: Re   31.03.13 22:59

Mozda ....sto je jedina divizija u BG???!!!
Nelogicno, mozda, ali nisam u omj pa ako je nesto pogresno na karti, pukovnice "skidamo" je. Smile
Napominjem pokupio sam je sa neta !
Evo i organizacije u jedinicama isto iz 90' godine

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   31.03.13 23:05

Mislim da znam Idea
Samo jedna oklopna brigada u Sloveniji?S obzirom na količinu susjeda Very Happy

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 0:24

aleksandar obradovic (citat):
Nelogicno, mozda, ali nisam u omj pa ako je nesto pogresno na karti, pukovnice "skidamo" je. Smile

Ne, karta je OK ali sa čisto vojnog gledišta obzirom da se radi o JNA kako je moguće da su koristili NATO taktičko znakovlje umjesto uvriježenog istočnog sistema. scratch

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 0:59

@pukovnik (citat):

Ne, karta je OK ali sa čisto vojnog gledišta obzirom da se radi o JNA kako je moguće da su koristili NATO taktičko znakovlje umjesto uvriježenog istočnog sistema. scratch

Ja bih to objasnio kombinacijom psihološko-propagandnog djelovanja sa modernizacijom.
Tada su stari sustav i sovjetski socijalistički sustav bili nešto vrlo nepopularno.
Pokušat ću objasnit što u stvari mislim na svom primjeru.
Za nekoga tko je imao 18-19 godina (dobro, ne za sve) vojska je nešto vrlo 'in'.
Prijatelj i ja smo tada 'gutali' sve u vezi vojske i naoružanja.
Kad bi vidjeli nešto 'američko' ili 'iz filmova', u stvarnosti u JNA, to nam je bilo super. Mislili smo da će i JNA bit tako jedna 'moderna' vojska. Ovo je jedno naivno objašnjenje, ali mislim da ima elemenata istine.
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 1:03

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Ja bih to objasnio kombinacijom psihološko-propagandnog djelovanja sa modernizacijom.
Tada su stari sustav i sovjetski socijalistički sustav bili nešto vrlo nepopularno.
Za nekoga tko je imao 18-19 godina (dobro, ne za sve) vojska je nešto vrlo 'in'.
Kad bi vidjeli nešto 'američko' ili 'iz filmova', u stvarnosti u JNA, to nam je bilo super. Mislili smo da će i JNA bit tako jedna 'moderna' vojska. Ovo je jedno naivno objašnjenje, ali mislim da ima elemenata istine.
Prije će biti da je ova karta nastala kasnije, od strane nekoga kome je ovaj način prikazivanja jedinica bio bliži.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 1:10

@Stazio (citat):
Prije će biti da je ova karta nastala kasnije, od strane nekoga kome je ovaj način prikazivanja jedinica bio bliži.

Moguće.
Trebalo bi doć do originalnih karata iz tog perioda. Ovo je iz novije knjige.

Gledam to iz svoje tadašnje perspektive. Very Happy
I kad sam bio još puno mlađi.
Rekao sam ti već da nisam prežalio što nismo imali nosače aviona. Very Happy
Ne treba sad objašnjavat realne razloge, kad su sasvim jasni.
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 6:36

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Asovcici, oni stari sa drvenom drskom, su bili americki. Laughing"Marlboro" u kantini je bio sarajevski, ali pravljen po americkoj licenci... Laughing

Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   01.04.13 14:54

@pukovnik (citat):

Mislim da je Stazio najbolje objasnio da je karta nastala kasnije....A kartu je mogao praviti bilo ko...novinar, knjizevnik, neko od nas...i zato su verovatno oznake specificne.
Bitno je da predstavlja stvarno stanje(naravno na samom kraju 90'god.)!A bila bi dobra i starija karta sa rasporedom jedinica po mestima i naravno po staroj organizaciji trupa.

Inace , malo pre sam se video sa poznanikom(penzionisani zastavnik-tenkista) vrsni poznavalac teme OMJ-a nije na forumu No I setih se čatinih "muka" sa tenkicem....pa sam ga pitao. čato ima dilemu, ne zna da li je broj pocinjao sa 18ili19.??!!
Po njegovom pricanju, 18-ice su "izvorni" Ruski prvi i najstariji modeli.19 i 20 su licencirani kasnije uvezeni modeli sa dosta dodatne opreme i hidraulike koju 18-ice nisu imale.
Eto mala pomoc , verujem da ce čato bar na osnovu podataka o opremljenosti tenka znati da li je 18....ili 19... Very Happy

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 18:03

89
Mozda ce biti zanimljivo videti raspored jedinica , mada pred sam kraj postojanja JNA, ali verujem da ce koristiti u komentarima Smile
To je posle "preustroja" 88'.

Evo da se i ja malo uključim jer ova karta apsolutno nema veze sa JNA jer fali puno toga po svim republikama a između ostalog i mehanizirana brigada u Benkovcu koja je oformljena '89.Što se tiče znakovlja na njoj imao sam priliku vidjeti neke starije karte sa istim.Kasnije sam dobio odgovor da su te karte radili "drugi"  Wink
Drago mi je da je Aleksandar uspio bar naći neki trag Čatinom zametnutom tenkiću  Laughing

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 19:24

Dok ne "nabavimo" bolju kartu možemo i ovu dopunjavati. Ovaj dio price o JNA slabo poznajem ali ću pratiti sa interesovanjem.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   01.04.13 23:06

Citat :
Matrix
Evo da se i ja malo uključim jer ova karta apsolutno nema veze sa JNA jer fali puno toga po svim republikama a između ostalog i mehanizirana brigada u Benkovcu koja je oformljena '89..........................................

Ja sam se ogradio i rekao da sam kartu "pokupio" i isto tako , da nisam u omj, osim nekog opsteg znanja i interesovanja!!!
Naveo sam i da je karta nastala posle reorganizacije JNA koja je pocela 87' i trajala je do samog kraja.
Proverio sam izvore i ZG i BG ...koji su najkontroverzniji na zalost, ali sam na obe strane nasao isti podatak da je JNA POCETKOM 90' IMALA 11 MEHANIZOVANIH BRIGADA i to rasporedjenih na isti nacin po oba izvora!!!
Verovatno je da se neke brigade gube formacijski iz razloga same reorganizacije, posto su neki oklopni ili mehanizovani pukovi predavali svoje bataljone bivsim pesadijskim pukovima , koji su uz jos neke dodate jedinice cinili neke nove formacije tipa brigade.

Sve u svemu taj proces je toliko zamrsen cak i teoretski na papiru, odnosno kada se cita, jer se stalno nesto menja i reorganizuje ili dobija drugacije ime, da se Boga mi u tome tesko iko moze snaci!!!
Iz tog razloga mogu da predlozim da kartu i komentare AKO STVARAJU ZABUNU, precistimo a naravno Čatin tenk nastavimo traziti svi zajedno Wink

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 23:11

Možda je to jednostavno navlakuša?Kost? Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 23:26

Ne, neka ostane karta.

Pa ne mora biti 100% točna (ako nije), nadopunit će je vremenom tko što zna.... Very Happy
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   01.04.13 23:36

@pukovnik (citat):

Mislim da je Stazio najbolje objasnio da je karta nastala kasnije....A kartu je mogao praviti bilo ko...novinar, knjizevnik, neko od nas...i zato su verovatno oznake specificne.
Bitno je da predstavlja stvarno stanje(naravno na samom kraju 90'god.)!A bila bi dobra i starija karta sa rasporedom jedinica po mestima i naravno po staroj organizaciji trupa.

Inace , malo pre sam se video sa poznanikom(penzionisani zastavnik-tenkista) vrsni poznavalac teme OMJ-a nije na forumu No I setih se čatinih "muka" sa tenkicem....pa sam ga pitao. čato ima dilemu, ne zna da li je broj pocinjao sa 18ili19.??!!
Po njegovom pricanju, 18-ice su "izvorni" Ruski prvi i najstariji modeli.19 i 20 su licencirani kasnije uvezeni modeli sa dosta dodatne opreme i hidraulike koju 18-ice nisu imale.Eto mala pomoc , verujem da ce čato bar na osnovu podataka o opremljenosti tenka znati da li je 18....ili 19...  Very Happy

Ovdje se očito radi o tenkovima T-55 pa onda evo par podataka. T-55 je u JNA bio najvažniji tenk do 1984.godine (kada se počinje uvoditi M84) i ukupno ih je isporučeno negdje oko 1500 komada od tri proizvođača:  
- T-55 proizvedeni u SSSR nosili su oznake serije 16xxxx, 17xxxx i 18xxxx. Bili su najstariji tenkovi i imali mehaničke komande
- T-55 proizvedeni u Poljskoj nosili su oznaku serije 19xxxx i bili neznatno poboljšani: RU, IC uređaj, komande
- T-55 proizvedeni u ČSSR nosili su oznaku serije 20xxxx imali su hidraulične komande.....
Modernizacija im je rađena na način da su dodani DŠK mitraljezi, zamjenjeni SGMT mitraljezi sa PKT,zamjenjeni radio uređaji od RU 113, RU 123, RUT 1 (radio uređaj tenkovski), poboljšani IC uređaji, nišanske sprave od TŠ2A22, TŠ2B22, pa TŠ2B32 i TŠ2B32P sa promjenjivim uvečanjem od 3,5 do 7 puta......

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   02.04.13 0:00

@purger (citat):
Možda je to jednostavno navlakuša?Kost? Very Happy

Nije. Karta je OK ali ja bih rekao da ju je kao grubu skicu napravio neki novinarski vojni analitičar i da je napravljena kasnije nego je datirana obzirom da JNA nije koristila NATO sustav obilježavanja karti. Dosta jedinica nedostaje a i raspored mi nekako "ne leži".

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Today at 1:13

Na vrh Go down

Oklopno mehanizovane jedinice
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Oklopno mehanizovane jedinice
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji
» Alpinističko izviđački vodovi
» SPECIJALCI U JNA