FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Oklopno mehanizovane jedinice

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
195.ič
Gušter
Gušter

Broj komentara : 4
Član od : 2013-01-30

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 13:51

Opšta taktika iz 1988. godine, izdanje CVTŠ KoV JNA, u pregledu osnovnih karakteristika nekih oklopnih vozila u OMJ OS SFRJ navodi se da je OT M60 naoružan sa BsT 82 mm (3 u četi) i nema mitr. 12,7 mm te nosi oznaku M60 P, dok je na 7 OT ugrađen prenosni sistem POVR 9K11.

Starija formacija (ratna) navodi da su samo 2 maljutke 9K11 u organskom sastavu mč.

Javlja se i problem brojnog stanja mč! Da li je smanjen broj ljudi u mo i mv?

195.ič: komentar modifikovan dana: 15.02.15 13:55; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
195.ič
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 13:52

@195.ič (citat):
Opšta taktika iz 1988. godine, izdanje CVTŠ KoV JNA, u pregledu osnovnih karakteristika nekih oklopnih vozila u OMJ OS SFRJ navodi se da je OT M60 naoružan sa BsT 82 mm (3 u četi) i nema mitr. 12,7 mm te nosi oznaku M60 P, dok je na 7 OT ugrađen prenosni sistem POVR 9K11.

Starija formacija (ratna) navodi da su samo 2 maljutke 9K11 u organskom sastavu mč.

Na vrh Go down
Brkakougar
Džomba
Džomba

Broj komentara : 118
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 15:08

Mehanizovana ceta oklopnog bataljona sa 3 voda. svaki od njih sa po 3 odeljenja, odeljenje jedan
 BVP-M80. BVP-i su bili naoruzani sa dve Maljutke 9M14M, topom 20mm i PM-om 12,7mm.
Koliko se secam tako je bilo '84 i '85 godine.
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 16:17

@Brkakougar (citat):
Mehanizovana ceta oklopnog bataljona sa 3 voda. svaki od njih sa po 3 odeljenja, odeljenje jedan
 BVP-M80. BVP-i su bili naoruzani sa dve Maljutke 9M14M, topom 20mm i PM-om 12,7mm.
Mislio si dva lansera za Maljutke a ne dve Maljutke zar ne?  bounce
Mi obični raketaši smo imali po kutiju / lanser sa Maljutkom a u BVP ih je bilo sigurno više!

Brkakougar
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 16:37

Da da, mislio sam na BVP-u nosac sa dva lansera za maljutke.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 18:14

@Brkakougar (citat):

Evo slike BVP M80 pa ako netko može da mi objasni gdje se nalazi PM 12,7mm. Koliko ja znam (a mislim da znam) BVP M80 je od naoružanja imao dva lansera POVRS 9M14M "Maljutka" (NATO oznaka AT-3 SAGGER), topom M55 20mm (osnovno naoružanje) kojim djeluje po ciljevima na zemlji do 1500m a na ciljeve u zraku djeluje do 1000m. Polje djelovanja po elevaciji je od -5 do +65 stupnjeva a po pravcu 360 stupnjeva. Desno od topa smješten je mitraljez M86 PKT kalibra 7,62 mm (smatra se sekundarnim naoružanjem) koji se načelno koristi za gađanje pojedinačnih ciljeva na daljini 600 m, odnosno grupnih ciljeva udaljenih do 800 m. Protivoklopna vođena raketa 9M14M koristi se za gađanje na daljinama od 500 do 3000 metara. Vođenje rakete je ručno, a kumulativna bojeva glava probija 400 mm homogenog čeličnog oklopa. U borbenom kompletu se nalaze ukupno 4 projektila. Ukrcni dio posade može djelovati streljačkim naoružanjem iz vozila kroz 8 puškarnica (po tri na bokovima i dvije na zadnjoj strani BVP-a). Pred raspad SFRJ pojavila se modernizirana inačica BVP-a označena M-80AK. Na vozilo je ugrađena kupola "Vidra" sa stabiliziranim topom M86 kalibra 30 mm, spregnutim mitraljezom 7,62 mm, dva lansera za poluautomatski vođenu inačicu rakete Maljutka (9M14MP1), četiri bacača dimnih kutija i novom dnevno-noćnom nišanskom spravom.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 20:24

Protuoklopna vođena raketa 9M14M Maljutka (NATO oznaka AT-3 SAGGER) i BVP M-80.

Na vrh Go down
Brkakougar
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 20:56

Spregnuti mitraljez PKT-12,7mm nalazio se sa desne strane topa, sa njim se moglo dejstvovati rucno, odnosno elektronskim komandama i mehanicki noznim okidacem, tako i za top. uglavnom na gadjanju koristio se mehanicki okidac (nozna papucica). 
Moja greska sto sam napisao PM. 
Vas strucni opis pukovnice pozdravljam, ali ja sam i pucao iz tog mitraljeza, zasto je bio 12,7mm zaista ne znam.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 21:47

@Brkakougar (citat):
Spregnuti mitraljez PKT-12,7mm nalazio se sa desne strane topa, sa njim se moglo dejstvovati rucno, odnosno elektronskim komandama i mehanicki noznim okidacem, tako i za top. uglavnom na gadjanju koristio se mehanicki okidac (nozna papucica). 
Moja greska sto sam napisao PM. 
Vas strucni opis pukovnice pozdravljam, ali ja sam i pucao iz tog mitraljeza, zasto je bio 12,7mm zaista ne znam.

Greška je i PM i PKT 12,7 mm jer takvo oružje nikada nije bilo ugrađeno na BVP M80. Osnovna inačica tog mitraljeza je PK (univerzalni mitreljez) iz kojega su kasnije proizašli modeli PKM (modernizirani), PKMS (na stalku odnosno postolju), PKMSN (sa optičkim nišanom) i PKT (tenkovski koji je zamijenio SGMT mitraljeze). Svi su rađeni u kalibru 7.62 x 54mmR. Jedini mitraljezi kalibra 12,7 mm koji su korišteni u postrojbama oklopništva su Browning (12,7 x 99mm), DŠK (12,7 x 108mm) i NSV (12,7 x 108mm) te jugo verzija NSV poznata kao M87. Jedino je na izviđačkom BRDM bio ugrađen još teži mitraljez KPVT 14,5mm. I još jedan kuriozitet vezano uz 12,7mm mitraljeze u oklopništvu. Browningov metak si mogao ispaliti iz DŠK i NSV mitraljeza ali ne i obrnuto a ako si kojim slučajem izgubio ručicu za zapinjanje mitraljeza mogao si to uraditi sa danceom čahure.

No da sad ne istjerujemo mak na konac neka bude kako ti kažeš.

pukovnik: komentar modifikovan dana: 15.02.15 21:50; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
195.ič
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   15.02.15 21:47

Opšta taktika iz 1988. godine, izdanje CVTŠ KoV JNA, u pregledu osnovnih karakteristika nekih oklopnih vozila u OMJ OS SFRJ navodi se da je OT M60 naoružan sa BsT 82 mm (3 u četi) i nema mitr. 12,7 mm te nosi oznaku M60 P, dok je na 7 OT ugrađen prenosni sistem POVR 9K11.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   03.03.15 16:53

Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2015-03-09

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   09.06.15 16:52

OSIJEK 88. U SASTAVU MČ NALAZILO SE 10 OT M60. 3 SA UGRAĐENIM BsT- om ( DRUGO ODJELJENJE U SVAKOM VODU), I 6 OT-a SA MALJUTKAMA. NE SJEĆAM SE ŠTO JE BILO U OT-u K.O. POSADA OT-a: VOZAČ, RADIOFONISTA, NIŠANDŽIJA PAM-a, K-DIR ODJELJENJA, 2 STRIJELCA, 2 PUŠKOMITRALJEZCA, OPERATOR I POMOĆNIK ILI NIŠANDŽIJA I POMOĆNIK ZA BsT. NAZIV JEDINICE: MEHANIZIRANA ČETA. NE SJEĆAM SE DA SMO KORISTILI POJAM OKLOPNA. MEHANIZIRANA SAMO KAD SE IDE NA POLIGON NABRĐE,ONDA DO ĐAKOVA VLAKOM A DALJE PJEŠICE
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   09.06.15 21:20

transporter Pisanje citavog sadrzaja posta velikim slovima u internet saobracaju nije pristojno a samim tim i na vecini foruma nedozvoljeno (to je kao da vicete na sagovornika). S toga prilagodite gtaficki prikaz Vasih postova uobicajenim pravilima internet komunikacije.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   09.06.15 22:36

Prihvaćam kritiku i ispričavam se svima. Nisam baš nešto internetski pismen, tako da mi je ovo prva informacija o tome. Forom pratim na mobitelu pa vIse puta imam tehnicke teškoće sa pisanjem slanjem i ostalim. Još jednom se ispricavam svima i pozdravljam sve clanove foruma.
Na vrh Go down
mjesec
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2015-04-30

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   16.07.15 0:29

Svim BPN OMJ sretan njihov dan:tnk:
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter

Član od : 2015-09-02

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   02.09.15 17:51

Pozdrav svima, nadam se da forum nije mrtav.
Svakako mi je drago da sam naleteo na ovaj forum.
Poceo sam da tragam za nekim podacima o davno zaboravljenom BOV-u i maljutkama.

Elem.
Sluzio sam u B.Topoli, '92-'93. imao TT podatke o vozilu (BOV-84) i raketi u malom prstu, cak sam i bio privilegovan da gadjam sa vozila raketom.. i razneo metu, naravno Smile..sad sve zaboravio.

Pozdravljam sve.

Neka secanja zive Wink
Na vrh Go down
dpuric

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   03.09.15 9:59

hezekija, dobro dosao na forum. Na zalost vreme Vaseg sluzenja vojnog roka ne potpada pod vreme postojanja JNA onako kako je to pravilima foruma regulisano. Stoga se mozete ukljuciti u rad forma striktno se pridrzavajuci pravila i ne komentarisati dogadjaje posle jula 1991. godine.
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   04.09.15 20:00

OK
Vreme mog sluzenja sam pomenu uzgred zeleci da objasnim odakle interesovanje za oklopne jedinice i maljutku konkretno.
Vreme je proslo a znanja izbledela.
Jasna su mi pravila foruma i nije mi ni palo na pamet da bilo sta komentarisem sem samog orudja i rakete.

BTW, neko je vec u predjsnjim postovima pitao da li je neko gadjao iz maljutke i kakva su iskustva sto me je i navelo da se registrujem i pisem.
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   04.09.15 20:01

Pritom mozda nisam bio previse konkretan.
Gadjao sam maketu, naravno Smile
Na vrh Go down
hawk
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2010-02-05

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   27.09.15 11:19

Da li netko može  malo pojasniti formaciju mehaniziranog odjeljenja na OKLOPNIM TRANSPORTERIMA M 60 P i M 60 PB u periodu od 1987. do 1990. godine?

Zanimaju me POLK sistemi 9K11 "Maljutka"! Da li su te MALJUTKE bile postavljene na šasiju OT M 60 P ili su se kompleti prevozili s poslugom u samom oklopnom transporteru? 

Da li je svako odjeljenje u mehaniziranom vodu OT M 60 imalo je 10 (deset) ili 11 (jedanaest) ljudi ukupno što je za 3 ili 2 čovjeka manje nego u starijim formacijama iz 70-ih i prve polovice 80-ih godina. Po starijoj formaciji iz 1981. godine mehanizirano odjeljenje OT M 60 P trebalo je imati sljedeći sastav: ukupno 13 (trinaest) ljudi:
a) posada:
-vozač = pištolj (pi)
-radiofonist-mitraljezac = aut. puška (apu)
-nišandžija PAM = pi
-zamj. K-dira = apu
b) ukrcni dio: 
-K-dir odjeljenja = apu
-strijelac = apu 
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-strijelac = apu
-puškomitraljezac = pm (puškomitraljez)
-puškomitraljezac = pm
-nišandžija na RB = pi, RB M 57 (ručni bacač)
-nišandžija na RB = pi, RB M 57

Inače svaki BVP M 80 imao na šasiji ugrađen PO sistem "Maljutka" (dvošinski).
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   27.09.15 21:02

POLK 9 K 11 nije ugrađen na šasiju OT M 60.Radi se o "koferu" koji na leđima nosi poomoćnik operatora, a operator nosi uređaj za ispaljivanje i navođenje rakete. Sama raketa se nalazi u koferu na kojem su šine za lansiranje. Kofer se rastavlja na pola, a

polovica sa lanserom se nabija sa zemljom i ukopava u zeemlju.Zbog toga pom. operatora duži ašovčić dok operator ne. Njih dvojica ne spadaju u stalne članove posade.Posadu OT sam opisao u 8 komentara u natrag i koliko vidim nema zam. k-dira i 2 strijelca, a umjesto RB uveden je BsT.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   27.09.15 22:47

Upravo tako. Operator prilikom ispaljenja raketom upravlja preko đojstika 9S415 smještenog na lansirnom pultu putem mikro kabela a sama raketa ima žiroskop koji joj osigurava stabilnost leta jer se ona rotira oko svoje osi 8,5 puta u sekundi. Ukoliko je cilj udaljen do 1000 metara operator može voditi projektil i golim okom dok preko te udaljenosti koristi periskop 9Sh16 sa uvečanjem od 8 puta. Najveći nedostatak POLK 9K11 je taj što se prilikom ispaljenja dizala velika prašina (što je ponekad djelovalo demaskirajuće) a znalo se dogoditi da i operater prilikom lansiranja projektila (uglavnom zbog nepažnje i nepravilnog postavljanja u borbeni položaj) bude opečen njenim plamenom. Taj sistem se ugrađivao na borbena vozila kao i na helikoptere (uglavnom na Gazele) ali nikada nije bio ugrađen na OT M60.

Gušter
Gušter

Član od : 2015-07-18

KomentarNaslov komentara: Pozdrav svima koje se secjam ..    08.10.15 13:45

VES. Operator nisandzija na BVP M-80. Prvi PGMPOAD. Prvi bataljon, prva ceta, 3 vod .. Komandant kasarne Potpukovnik Kljaic. Glavni i opsani operativec neke posebne sluzbe - stari vodnik Jurleka Viktor .. Pa zatim Komantant Bataljona Savo Nikolic, Komandir cete Mitev Manoil - pa Stojko Dragutin. Ostali oficiri i podoficiri na koje se secjam porucnik Matosevic (od koga sam dobio shamarcinu na Pasuljanske livade zbog nege greske u trenitku gagjanja BVP-om), zatim vodnik Zubrecki Atila, Kapetan Petelinsek Vilibald  Zastavnik Saraginovski Todor .. Kapetan Kaplarevic - artiljerac o kome cu da ispricam pricu sa Supljeg kamena. Bila je to ona hladna zima 1985 kad nam je smena zakasnila zbog promena klase, ali i zbog velikog snega i bili smo tamo citavih 30 dana - celog januara. Pao je takav sneg ,,majko moja,, znam da nam je voda promrzla i da smo topili sneg .. ponestalo nam shecera, nismo imali drva za ogrev i grijali se jaglenom koi je zbog vlage onako strasno dimio .. pa smo morali ici u secu drveca..Ma cirkus   Komantir smene je bio neki vodnik stazista koji i sam nezadovolajn ostavio sve onako malo raskalasano .. Nismo se bilo obrili i posteno oprali vec dugo vreme i mislim da znam na sta smo licili kad je onako niotkud najavljen dosao da nas obigje Kapetan Kaplarevic (bio je taj dan valjda dezurni oficir?!). Lepo se postrolili i onaj ko ga je upoznao zna vec sta sledi ..  ,,Sta je ovooo, na sta ovo liciii .. Nemamo vode- kaze vodnik .. Ma kurac nemate, uzima snjeg u ruke i pokazuje urlajuci - evo jeee, pa sledi komanda za minut da ste uzeli pribore i da ste se vratili. Znali smo sta nas ceka. Poregjali se opet u stroj i na njegovu komandu se brijali: ,,Uzmi snjeg - trljaj lice - brijanjeeee,, .. Sta reci, bilo smo krivi. A nije bilo danasnjih pena za brijanje jbg. Ipak pozrdavljam to vreme i moju klasu...Imam puno fotografija na koje se rado navracam.
Na vrh Go down
hezekija
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   09.10.15 18:47

Na vrh Go down
Zemce
Gušter
Gušter

Član od : 2015-07-18

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   09.10.15 20:19

Smile Citam svoje napisano i svakiput se divim na ono I PGMPOAD ... Jebote brate kako to zvuci kad se onako vojnicki izgovori .. Onako mangupski. Cinilo mi se onda, a jos i danas da su tamo sluzili sve mangupi nalik Ramboa i njegovih momaka  Laughing Slusajte (mislim ko ne zna znacaj tog akronima) ..Znaci imate: Prvi PESADISKI GARDISKI MOTORIZOVANI PROTIV OKLOPNI ARTILERISKI DIVIZION - Sve brate u jedno i to PRVI .. Smile Nazalost nakon nekoliko godina ono prvi malo im doslo glave. Znate da zalim zbog toga i kad svaki put kad vidim makar i male iskrice izmegju bratskih naroda meni je bas onako krivo .. Sto volim sto smo nekad bili prvi ..
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Oklopno mehanizovane jedinice   Today at 12:31

Na vrh Go down

Oklopno mehanizovane jedinice
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» Oklopno mehanizovane jedinice
» Istaknuti vojnici i vojne jedinice
» Jedinice JNA na Kosovu i Metohiji