FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Luk i strijela

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   24.01.13 19:02

Vidiš kako je ta informacija slabo ili nikako zastupljena u medijima,mi koji poznajemo terminologiju znamo koliko je truda potrebno da se dođe do toga,ali eto neki drugi sportovi uzimaju primat.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18487
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   24.01.13 19:09

@dojran (citat):
Vidiš kako je ta informacija slabo ili nikako zastupljena u medijima,mi koji poznajemo terminologiju znamo koliko je truda potrebno da se dođe do toga,ali eto neki drugi sportovi uzimaju primat.

Istina!
Nisam to nigdje čuo, a prelistam i 'Jutarnji' i 'Večernji'. Možda mi je i promaklo.
Eto, zato smo mi na Forumu BPNJNA odvoji malo prostora i ukazali na taj uspjeh! cheers
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   24.01.13 19:10

Nema nigdje osim nešto lokalno,ne moraš tražiti.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   24.01.13 19:20

To ide ovako......da bi solidno učestvovao na takmičenjima u RH,moraš trenirati svaki dan cca 200 tinjak strijela,u Eur i svijetu nemožeš ni prići blizu bez cca 500 komada dnevno.Konkurencija je strašna, neke zemlje imaju plaćene ekipe koje profesionalno treniraju dok je kod nas na amaterskoj razini HSS pokriva samo putne troškove dok je oprema u domeni osobe eventualno pomažu klubovi koliko mogu.U takvom ritmu,oprema se vrlo brzo troši a nije baš jeftina,moja opreme vrijedi cca 1200 eur a ja sam amater rekreativac.Možeš misliti koliko oni troše na opremu.Moraju imati 2,3,4 luka i bezbroj strijela.

dojran: komentar modifikovan dana: 24.01.13 19:21; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   24.01.13 19:21

Tu kod nas ima gimnazija sa smerom streljastvo (izvinite ako sam se pogresno izrazio) sa saradnjom izmedju Svedskog streljaskog saveza i Svedskog skolstva. Fokus za vreme skolovanja je trening da bi se stvorio bolji kadar.

http://www.nordenbergsskolan.se/idrottsgymnasium/bagskytte/
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   24.01.13 19:29

@SveJug (citat):
Tu kod nas ima gimnazija sa smerom streljastvo (izvinite ako sam se pogresno izrazio) sa saradnjom izmedju Svedskog streljaskog saveza i Svedskog skolstva. Fokus za vreme skolovanja je trening da bi se stvorio bolji kadar.

http://www.nordenbergsskolan.se/idrottsgymnasium/bagskytte/
Nema greške,osim što se zove streličarstvo(Archery),streljaštvo je zračno i vatreno oružje.Švedska je poznata po vrsnim streličarima,izvor je školstvo.To je sport kod kojeg nema zabušavanja,sve je na tebi kao osobi osim psiholoških treninga.Kod nas je to prepušteno obitelji pa ako malo bolje pogledaš postoji nekoliko obitelji koje postižu čak i svjetske rezultate uz puno odricanja i stege.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   25.01.13 18:07

@dojran (citat):
To ide ovako......da bi solidno učestvovao na takmičenjima u RH,moraš trenirati svaki dan cca 200 tinjak strijela,u Eur i svijetu nemožeš ni prići blizu bez cca 500 komada dnevno.Konkurencija je strašna, neke zemlje imaju plaćene ekipe koje profesionalno treniraju dok je kod nas  na amaterskoj razini HSS pokriva samo putne troškove dok je oprema u domeni osobe eventualno pomažu klubovi koliko mogu.U takvom ritmu,oprema se vrlo brzo troši a nije baš jeftina,moja opreme vrijedi cca 1200 eur a ja sam amater rekreativac.Možeš misliti koliko oni troše na opremu.Moraju imati 2,3,4 luka i bezbroj strijela.

Okidač......release....

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   25.01.13 18:42

Compound se ne vuče prstima nego okidačem,osim instinctive shooting ali tu se radi o vrlo malom broju strijela pošto tetiva oštećuje kožu na prstima.Tako već nakon par ispucavanja zaboravi na prste osim ako imaš kožu k'o đonovi.
Tetive se rade iz nekoliko materijala....dacron,dyneema D70 i fast flight(kevlar).Riječ je o materijalima koji se vrlo malo ili nikako ne istežu(povećavaju duljinu).Proizvođači lukova naprave krakove koji koriste određenu tetivu(materijal) i ne bi se smjela postaviti nijedna druga zbog mogućih oštećenja krakova.Znači što je tetiva postojanija to su krakovi elastičniji i obrnuto.Takve tetive se rade zbog toga da jednako rade u svim vremenskim uvjetima.Radi se o upredenicama od 16-22 niti od odabranog materijala.Obično je sila na pucanje 15-20 puta veća od nazivne snage luka.Npr.ja koristim 22 niti gdje je sila pucanja cca 25 kg po niti.Tih 22 niti drže cca 500-600 kg a promjera su 3.5 mm.Takvi materijali se koriste u izradi neprobojnih prsluka i djelom u alpinističkoj opremi pa otud čuđenje zašto jedno uže toliko košta.Između ostalog dyneema je dijelom strateški materijal pa tko ga je u mogućnosti izraditi......taj je "jack" u nekim stvarima.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   25.01.13 19:00

@dojran (citat):
@dojran (citat):
To ide ovako......da bi solidno učestvovao na takmičenjima u RH,moraš trenirati svaki dan cca 200 tinjak strijela,u Eur i svijetu nemožeš ni prići blizu bez cca 500 komada dnevno.Konkurencija je strašna, neke zemlje imaju plaćene ekipe koje profesionalno treniraju dok je kod nas  na amaterskoj razini HSS pokriva samo putne troškove dok je oprema u domeni osobe eventualno pomažu klubovi koliko mogu.U takvom ritmu,oprema se vrlo brzo troši a nije baš jeftina,moja opreme vrijedi cca 1200 eur a ja sam amater rekreativac.Možeš misliti koliko oni troše na opremu.Moraju imati 2,3,4 luka i bezbroj strijela.

Okidač......release....

Pretezno filmovi na Svedski jezik i objasnjavaju pravila ispita za licencu na lov sa strelom.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   25.01.13 19:01

Ovaj na primer

Snimljeno na Åland, ostrvo izmedju Svedske i Finske a pripada Finskoj.

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   25.01.13 19:16

Tako je,svi koji dopuštaju lov su prekopirali Američki model,znači mora pogoditi određeni broj stijela odnosno skupiti neku količinu bodova da uopće može u lov,a ne kao lovci vatrenim oružjem koji u sezoni ispale dva i pol metka a o vježbi ili kontrolnom gađanju mogu samo sanjati.Pravila vrijede za min. snagu luka kao i za širinu broadhead-a.Snaga ispod 40# nije dopuštena kao ni sječiva ispod čini mi se 7/8 inch.Zakoni također reguliraju min.težinu strijele da može postići brzinu itd.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   25.01.13 19:32

Jeste, detaljno objasnjavaju u filmu.
Na Åland se moze ici u lov ako covek ima polozeni internacionalni test IBEP.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   25.01.13 19:33

Ne razumijem Švedski ali te stvari znam na pamet.
Sve jug je FYRM?
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   26.01.13 22:01

Drške!
Izrađene su od aluminija(visokokvalitetnog).Rade ih tvornice koje posjeduju visokotehnološke cnc strojeve za završnu obradu i koje mogu napraviti nekoliko tisuća potpuno istih komada čak im je i težina potpuno ista.To se jako vidi kod kineskih kopija koje su doduše jeftine ali ne mogu postići rezultate ni približno iste kao američkih i južnokorejskih proizvoda.To se najbolje vidi pri ispucavanju strijele kada dolazi do šoka(vibracije)koju je kod kineza gotovo nemoguće eliminirati tako da grupe pogodaka ispadaju jako široko.Vibracije se ublažavaju stabilizatorima,takmičarski su dugački,lovački kratki zbog otežanog kretanja kroz gustiš.Pokušaj USA firme Hoyt da napravi dršku od magnezija propao je vrlo brzo jer su pucale.Oni rade i od ugljičnih vlakana ali po mojim saznanjima i one hoće puknuti ali samo kada znalci krenu u "nabrijavanje".Inače svi ozbiljni proizvođači na dršku daju doživotnu garanciju.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   29.01.13 10:23

@dojran (citat):
Drške!
Izrađene su od aluminija(visokokvalitetnog).Rade ih tvornice koje posjeduju visokotehnološke cnc strojeve za završnu obradu i koje mogu napraviti nekoliko tisuća potpuno istih komada čak im je i težina potpuno ista.To se jako vidi kod kineskih kopija koje su doduše jeftine ali ne mogu postići rezultate ni približno iste kao američkih i južnokorejskih proizvoda.To se najbolje vidi pri ispucavanju strijele kada dolazi do šoka(vibracije)koju je kod kineza gotovo nemoguće eliminirati tako da grupe pogodaka ispadaju jako široko.Vibracije se ublažavaju stabilizatorima,takmičarski su dugački,lovački kratki zbog otežanog kretanja kroz gustiš.Pokušaj USA firme Hoyt da napravi dršku od magnezija propao je vrlo brzo jer su pucale.Oni rade i od ugljičnih vlakana ali po mojim saznanjima i one hoće puknuti ali samo kada znalci krenu u "nabrijavanje".Inače svi ozbiljni proizvođači na dršku daju doživotnu garanciju.

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   01.02.13 22:25

Za Max-a

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   01.02.13 22:30

Hvala ti Dojran!

Možda sam ja malo lijen, pa mi se ne bi dalo ručno natezat i držat luk nategnut!? Laughing
Zato sam ti rekao da preferiram samostrel.
Ipak mi se čini da je samostrel puno ubojitiji (čitaj precizniji) nego luk i strijela, griješim li? Question
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   01.02.13 22:38

Da,griješiš......na manjim udaljenostima samostrel je "jači"cca 30-40m,ali onda gubi na snazi i preciznosti.Nakon tih daljina luk je jači i probojniji a i precizniji.Ekvivalent luka snage 60# je samostrel 150-200#(funti).Pa i to moraš napeti Shocked .
Znaš li da strijela(70#) sa montiranim lovačkim vrhom može probiti "pancir"gen.III?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   01.02.13 22:43

@dojran (citat):
Znaš li da strijela (70#) sa montiranim lovačkim vrhom može probiti "pancir"gen.III?

Ne znam Dojran puno ni o jednom ni o drugom, ali mi je simpatično (!) kao oružje! Very Happy
I dosta nečujno je, kao stvoreno za diverzante, griješim li opet? Laughing

Ovaj lovački vrh je od karbona, kao što si već spominjao?
Lacoš je otvorio temu o pancirkama, nitko nije još ništa komentirao tamo..... Rolling Eyes

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   01.02.13 22:58

Ja sam otvorio temu..očigledno nas ne zanima.
Lovački vrhovi su od silvera,vrlo brutalno naoštreni.Neke vojske su ih zadržale kao tradiciju a ne kao taktičko oružje jer usporediti luk,samostrel sa "balticom" je bespredmetno,ali oni kažu kako i to ima smisla uz uporabu"svemirske"tehnologije koriste ih za pokaz......ovaj PSE je guba,haaa,a i cijena mu je,joj...joj....Danas se moderni ratovi vode na daljinu da se neprijatelji ne vide a mi u JNA trenirali"juriš"..eee debilčina,koja taktika..... Evil or Very Mad
Inače samo ispucavanje strijele proizvodi zvuk,u lovu vrlo neugodan,pošto strijela putuje podzvučnom brzinom,divljač uspije reagirati i na taj zvuk.Zato su hunter lukovi puno tiši od takmičarskih.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   01.02.13 23:20

@dojran (citat):
Ja sam otvorio temu..očigledno nas ne zanima.

Oprosti, previdio sam! Embarassed
Lacoš je otvorio temu s prigušivačima!
Isto nije neka rasprava.........ali nam je neki lik pokazao kako se rade prigušivači od starih filtera za ulje u motoru!!
Ti bi na poslu to mogao pokupljat od ljudi! Idea
I kad te pitaju zašto ti treba, kažeš im zašto! Exclamation
I kad ti dođe murija, i njima isto kažeš zašto ti trebaju! Laughing Laughing

Pa kreni s nekom pričom na temi pancirki, zašto uvijek ja moram prvi......... Cool Laughing

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   02.02.13 18:55

bom affraid
To je to.....ima malo boljih"štoseva"ali.........
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   03.02.13 16:14

@dojran (citat):
bom affraid
To je to.....ima malo boljih"štoseva"ali.........
Evo malo kombinacije.......

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   03.02.13 16:24

Znaš da mi je padalo napamet!
Ovo sad mijenja stvar, što se pancirki tiče, znači hladno oružje s kinetičkom energijom vatrenog.
Metak nije naoštren kao vrh strijele.... znači da bi ova kombinacija iz manje blizine bila najubojitija.
Ako nije dum-dum metak, a ima i takvih vrhova strijela, pokazao si već.
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   03.02.13 16:54

Dobar zaključak,metak-velika brzina kinetička energija,rotacija-mala probojnost.
Nož,strijela-nema rotacije,mala kin.energija,mala brzina-velika probojnost.
Stvar je u tome da metak ima rotaciju i veliku brzinu pa se udarom deformira i širi,što kod ovih nije slučaj odnosno nema širenja pa tako zadržava probojnost.
"Dobar" metak ima energiju 3000-3500 J,a strijela(moja)95 J pa ti sad misli.......
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Luk i strijela   Today at 17:36

Na vrh Go down

Luk i strijela
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Luk i strijela