FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   11.09.13 22:21

Predvojnička obuka u uniformama? Nisam to znao. U moje vreme toga nije bilo, zapravo i predmet se je u preevodu zvao ''odbrana i zaštita''

A vidi ove male, več od početka su počeli da jih uče, da uniforma neče biti prave veličine. Kape su jim prevelike, skoro kao za odrasle. Razz Laughing Laughing Laughing 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   12.09.13 1:35

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   12.09.13 20:04

Moje selo, Predvojnička obuka 1952/53.godina.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   12.09.13 20:07

East&West (citat):
Moje selo, Predvojnička obuka 1952/53.godina.
Znači, taman je ona prethodna skripta za njih bila tiskana... Very Happy 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   12.09.13 22:31

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.09.13 0:13

Knjižica predvojničke obuke iz 1950.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.09.13 0:40

Knjižica predvojničke obuke iz 1953.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.09.13 14:35

Studentica općenarodne obrane i pitomac VA. Smile

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   01.04.14 22:07

Ministarstvo odbrane Republike Srbije predlozilo uvodjenje  predmeta u skole poput nekadasnje odbrane i zastite. Neverovatno!
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   01.04.14 22:27

Citaj u prevodu imamo visak nastavnika kojima treba naci nesto da predaju.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   01.04.14 22:36

Ma koga briga za nastavnike pored toliko nezaposlenih u drugim oblastima. Pre nego sto je predmet ukinut niko nije hteo ta cuje argumente ZA i PROTIV (a bilo ih je bar to znam, ukljucujuci i one o osavremenjavanju sadrzaja u smislu akcenta na zastitu i uklanjanje i ono malo *vojniziranih* sadrzaja)
Izgleda da je trend , kao i u ekonomiji i drugim oblastima, prvo nesto totalno unistiti pa poceti ponovo.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1303
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 15:09

Kada danas pogledaš mladići i djevojke sa 18 godina izađu iz srednje škole bez ikakva znanja po pitanju obrane i zaštite jer taj predmet je ukinut odavno.S obzirom da je ukinuto i obavezno služenje vojnog roka mislim u svim republikama ako se ne varam onda ta omladina nema nikakvu vojnu naobrazbu.Jedna Njemačka još uvijek pored profesionalne vojske ima i redovno služenje vojske.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 16:04

A koji ce im djavo vojno obrazovanje? Kakva je korist od toga u svakodnevnom zivotu? Ako je neko vec ljubitelj oruzja moze sam da pronadje odgovarajucu literaturu ili se uclani u neki streljacki klub. Mnogo je gore to sto izlaze iz skole sa bez ikakvog prakticnog iskustva, a i znanje teorijskog je zadnjih godina vrlo upitno. Uzimajuci u obzir da je nezaposlenost u svim drzavama jako visoka, bolje bi bilo uloziti novac u prekvalifikaciju nezaposlenih nego na predavanja o odbrani i zastiti.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 17:23

Militarizacija omladine je apsolutno nepotrebna i nije rec o tome. Akcenat je na ZASTITI.Sadrzaji iz oblasti prve pomoci,zastite od prirodnih katastrofa i tehnicko-tehnoloskih akcidenata,PNHBO zastite, osnovne bezbednosne kulture pa, zasto ne i geostrateskih problema i patriotizma se nigde ne izucavaju.Ali zato u okviru recimo, gradjanskog vaspitanja uci se i o demokrtatiji, toleranciji...sto pozdravljam ali dajte nesto sto nam moze stvarno zatrebati.Jer svet jos nije prevazisao rat kao oblik drustvenog sukoba i ko zna kada ce a tu su i drugi oblici ugrozavanja.
Mene je iznenadila ova vest jer izgleda nesto treba srusiti pa ponovo graditi sto je glupo.
Primera radi. Zasto je ukinuta u skolama prva pomoc? Sada imate desetine generacija koje ce da gledaju kako neko umire neznajuci sta da cine
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 17:35

Semso, ako je nekome do predvojnicke, posalji ga kod mene. Trese iz pjesadijskog oruzja dvadeset cetiri sata dnevno. Istina, dobre su sanse i da se ne vrati svojim nogama kuci, al' ko prezivi moze odmah u Legiju Stranaca.
BG je dobro rekao, bolje bi bilo uloziti vise para i truda u postojece skolovanje. Imam mnogo mladjeg polubrata, zavrsio za kuhara. Bog me ubio ako zna razlikovat bijeli od crnog luka. Laughing 
A ako si mislio na disciplinovanje danasnje omladine, to treba poceti od kuce. Stalno kukamo danasnja omladina ovo, danasnja omladina ono...A niko ne kaze, moja djeca..Jer danasnja omladina su nasa djeca. Pa lijepo izvuci opasac i razmahni! Nisu nasa ledja bas toliko stara i ukocena da ne mozemo.

Da repliciram i kolegi Puricu. Imamo danas i na desetine generacija koje ne znaju ustupiti mjesto u troli ili autobusu starijoj osobi, majci s djetetom, ne znaju propisno pozdraviti kad negdje ulaze ili izlaze. Jel' i to posao drzave da ih uci????
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:12

@dpuric (citat):
Militarizacija omladine je apsolutno nepotrebna i nije rec o tome. Akcenat je na ZASTITI.Sadrzaji iz oblasti prve pomoci,zastite od prirodnih katastrofa i tehnicko-tehnoloskih akcidenata,PNHBO zastite, osnovne bezbednosne kulture pa, zasto ne i geostrateskih problema i patriotizma se nigde ne izucavaju.Ali zato u okviru recimo, gradjanskog vaspitanja uci se i o demokrtatiji, toleranciji...sto pozdravljam ali dajte nesto sto nam moze stvarno zatrebati.Jer svet jos nije prevazisao rat kao oblik drustvenog sukoba i ko zna kada ce a tu su i drugi oblici ugrozavanja.
Mene je iznenadila ova vest jer izgleda nesto treba srusiti pa ponovo graditi sto je glupo.
Primera radi. Zasto je ukinuta u skolama prva pomoc? Sada imate desetine generacija koje ce da gledaju kako neko umire neznajuci sta da cine

To se nekada ucilo u okviru biologije. Ako me secanje dobro sluzi 7mi ili 8mi razred osnovne. Ucilo se od previjanja rana,  do prve pomoci kod ujeda zmije ili opekotina. Slazem se da je to korisna stvar koju bi svi trebalo da znaju. Koliko se secam gradiva iz ONO i DSZ 99% je bilo teoretisanje o naoruzanom narodu, neprijatelju koji nikada ne spava i onda naravno naoruzanje.
Uzgred moja je generacija imala i domacinstvo. Tu smo ucili kako se kuvaju dzemovi i kisele krastavci. Jbg kada dodjes u doba u kojem ti tako nesto treba, ti zaboravis gradivo iz sestog osnovne. Very Happy

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:15

@pera84 (citat):
Semso, ako je nekome do predvojnicke, posalji ga kod mene. Trese iz pjesadijskog oruzja dvadeset cetiri sata Jer danasnja omladina su nasa djeca. Pa lijepo izvuci opasac i razmahni! Nisu nasa ledja bas toliko stara i ukocena da ne mozemo.
Samo ti kreni da mases opasacem. Ima vec sledeci dan da ti izadje slika u novinama kao da si Kim Kardasijan.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:22

@BEOGRAD (citat):
@dpuric (citat):
Zasto je ukinuta u skolama prva pomoc?

To se nekada ucilo u okviru biologije. Ako me secanje dobro sluzi 7mi ili 8mi razred osnovne.
Uzgred moja je generacija imala i domacinstvo.

Kad sam ja išao u osnovnu školu, bio je poseban predmet 'Prva pomoć i zaštita'.
Također i 'Domaćinstvo'.
Sedmi, osmi razred, ne znam sad točno...

Bilo je i natjecanje učenika osnovnih škola u poznavanju prve pomoći, teoretsko i praktično.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:28

Sada si me pokolebao. Siguran sam da je predavao isti profesor kao i biologiju, a da li je bio poseban predmet vise nisam siguran.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:31

Zajebi "zemljace", ja sam mahao. Imao sam tih "prijetnji": zvat' cu policiju.  Laughing 
Zovi dijete slobodno, nisam se jednom vozio "o drzavnom trosku", prezivio sam. Samo da znas u prosjeku im treba pet minuta da dodju, jesi li sigurna da ces ti?!  Laughing 
Eno je danas, odlican student, radi u finansijama Boinga i rukuje svim od .38 special do "Barrett-a".
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:33

@BEOGRAD (citat):
Sada si me pokolebao. Siguran sam da je predavao isti profesor kao i biologiju, a da li je bio poseban predmet vise nisam siguran.

Kad sam ja išao 100% je bio poseban predmet.
Nešto si stariji...  Smile 

Zašto ne bi mogao isti profesor predavati?
Probat ću se sjetiti koji je meni nastavnik bio, pa da povežem potrebne kvalifikacije za predavanje prve pomoći.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:39

@pera84 (citat):
Zajebi "zemljace", ja sam mahao. Imao sam tih "prijetnji": zvat' cu policiju.  Laughing 
Zovi dijete slobodno, nisam se jednom vozio "o drzavnom trosku", prezivio sam. Samo da znas u prosjeku im treba pet minuta da dodju, jesi li sigurna da ces ti?!  Laughing 
Eno je danas, odlican student, radi u finansijama Boinga i rukuje svim od .38 special do "Barrett-a".

Znam dvojicu očeva koji su bili privedeni i išli u zatvor na nekoliko dana na osnovu poziva djeteta policiji.

Možemo se smijat, ali nije više s tim za zafrkavat se.  Exclamation 
Je li dobro ili loše ne znam.
Također možeš bez problema završit u bajbokani ako samo digneš glas na ženu, ne daj bože što drugo.
Također znam konkretne slučajeve.

Stislo nas je žestoko.
Tko ne vjeruje, neka proba nešto, pa će se brzo sam uvjerit (ako bude pozvana policija).

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 02.04.14 18:47; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1303
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:46

Pero 84 vaspitanje kod kuće može donekle dati rezultat ali više može edukovanje u školi kao npr taj predmet o kojem govorimo.Šta reći za momka od 18-19 godina a on na internetu igra igricu pa da poludiš a o opasaču suvišno je govoriti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:50

@semsudin (citat):
Šta reći za momka od 18-19 godina a on na internetu igra igricu pa da poludiš a o opasaču suvišno je govoriti.

Kad sam bio mali sjećam se da je jednog starijeg dečka otac izmlatio vani pred kućom remenom pred susjedima jer je pao razred.
Da svi vide, baš je tako namjerno napravio.

Danas je to potpuno nezamislivo, možda negdje po šumama i gorama.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 18:56

@semsudin (citat):
Pero 84 vaspitanje kod kuće može donekle dati rezultat ali više može edukovanje u školi kao npr taj predmet o kojem govorimo.Šta reći za momka od 18-19 godina a on na internetu igra igricu pa da poludiš a o opasaču suvišno je govoriti.

Slazem se ja s tobom 100%. Ali. Ne moze skola sama sve. Kad smo ti i ja isli u skolu, dodjes kuci i kazes da si dobio od nastavnika po usima, tek onda pocinje "igranka". Pljusti, ne znas odakle te stize. A danas roditelji tuze nastavnike i skolu ako nedaj Boze povise glas na njihovog malog "princa". Imam dosta prijatelja koji rade kao pedagozi i nastavnici u bosanskim skolama (a tako je svagdje), kazu: ne smijes mu nista, moli se samo Bogu da ne dobijes batine.  Batine
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   Today at 10:44

Na vrh Go down

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Žene u JNA
» Karaule u HR
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo