FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 20:01

@BEOGRAD (citat):
Sada si me pokolebao. Siguran sam da je predavao isti profesor kao i biologiju, a da li je bio poseban predmet vise nisam siguran.

Krajem 70-tih i poc-80-tih u Srbiji se prva pomoc izucavala u okviru kursne nastave - nastave u bloku (obicno pred kraj skolske godine ) sa fondom od 30 casova. Meni je predavao visi medicinski tehnicar iz doma zdravja kao i vecini. Negde je, ali retko, to bio nastavnik biologije.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 20:08

@pera84 (citat):
Semso, ako je nekome do predvojnicke, posalji ga kod mene. Trese iz pjesadijskog oruzja dvadeset cetiri sata dnevno. Istina, dobre su sanse i da se ne vrati svojim nogama kuci, al' ko prezivi moze odmah u Legiju Stranaca.
BG je dobro rekao, bolje bi bilo uloziti vise para i truda u postojece skolovanje. Imam mnogo mladjeg polubrata, zavrsio za kuhara. Bog me ubio ako zna razlikovat bijeli od crnog luka. Laughing 
A ako si mislio na disciplinovanje danasnje omladine, to treba poceti od kuce. Stalno kukamo danasnja omladina ovo, danasnja omladina ono...A niko ne kaze, moja djeca..Jer danasnja omladina su nasa djeca. Pa lijepo izvuci opasac i razmahni! Nisu nasa ledja bas toliko stara i ukocena da ne mozemo.

Da repliciram i kolegi Puricu. Imamo danas i na desetine generacija koje ne znaju ustupiti mjesto u troli ili autobusu starijoj osobi, majci s djetetom, ne znaju propisno pozdraviti kad negdje ulaze ili izlaze. Jel' i to posao drzave da ih uci????

Da to je stvar domaceg vaspitanja.Nista se tragicno nece dogoditi ako neko mladji ne ustane starijem u javnom prevozu,A hoce ako neko pored tebe krvari a ti se hvatas za glavu jer ner znas sta treba da radis a dok stigne hitna moze da bude kasno.Da ne govorim o teroristickom napadu npr.hemijskim oruzjem.To ne moze u porodicida se nauci. To je posao drzave.Pitanje je modaliteta- da li kroz skolski sistem ili na drugi nacin?

Da se razumemo - ja nisam pristalica klasicne predvojnicke obuke i ucenja o vojnim stvarima. Ko hoce neka ide u vojsku. Ovde je rec o zastiti gradjana od svih oblika ugrozavanja(a njih ima zar ne? u svakom drustvu i drzavi)
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 20:45

@Max Blitz (citat):
Znam dvojicu očeva koji su bili privedeni i išli u zatvor na nekoliko dana na osnovu poziva djeteta policiji.

Možemo se smijat, ali nije više s tim za zafrkavat se.  Exclamation 

Ne znam za HR ali ovde se definitivno nije zajebavati. Poznavao sam coveka koji je zavrsio u zatvoru, bez prava na globu a decu poslali u drugu porodicu. Sta vise nisu deca zvala policiju nego komsija, koji je video kako ovaj lema klinca.
Akao se dobrih dve-tri godine na sudu, a izgubio je ne samo posao nego celokupnu ustedjevinu, kucu , posao a na kraju je dobio i presudu koja mu je isla na rekord.

@dpuric (citat):
Da to je stvar domaceg vaspitanja.Nista se tragicno nece dogoditi ako neko mladji ne ustane starijem u javnom prevozu,A hoce ako neko pored tebe krvari a ti se hvatas za glavu jer ner znas sta treba da radis a dok stigne hitna moze da bude kasno.Da ne govorim o teroristickom napadu npr.hemijskim oruzjem.

Slazem se da bi prva pomoc trebalo da se uvrsti u nastavu ili kao poseban predmet ili deo nekog, mada bih to prebacio u srednju skolu, jer je tesko ocekivati da klinci nesto zapamte u tim godinama, pogotovo ako ih ne zanima.
Oko terorizma misli da ne treba trositi vreme.Iluzorno je ocekivati da neko za par sati nauci kako da se ponasa u takvom slucaju, kada u najvecem broju slucajeva podbace drzavne sluzbe kojima je to posao.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 20:56

@dpuric (citat):
Da to je stvar domaceg vaspitanja.Nista se tragicno nece dogoditi ako neko mladji ne ustane starijem u javnom prevozu,A hoce ako neko pored tebe krvari a ti se hvatas za glavu jer ner znas sta treba da radis a dok stigne hitna moze da bude kasno.Da ne govorim o teroristickom napadu npr.hemijskim oruzjem.To ne moze u porodicida se nauci. To je posao drzave.Pitanje je modaliteta- da li kroz skolski sistem ili na drugi nacin?

Da se razumemo - ja nisam pristalica klasicne predvojnicke obuke i ucenja o vojnim stvarima. Ko hoce neka ide u vojsku. Ovde je rec o zastiti gradjana od svih oblika ugrozavanja(a njih ima zar ne? u svakom drustvu i drzavi)

Pa da, nece se nista tragicno dogoditi ni ako izadje polupismeno posle sesnaest godina skolovanja. Jbg, sta ako ne zna tablicu mnozenja, ima kalkulator...
Problem je sto ne razvijamo radne navike kod omladine i osjecaj odgovornosti. Kako mislis da uvedes jos jedan predmet u skole kad se i prema onim koje vec imaju odnose "kogajebestacemitokoristitiuzivotu".
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 21:21

Cit.
Pitanje je modaliteta- da li kroz skolski sistem ili na drugi nacin?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   02.04.14 22:25

@BEOGRAD (citat):
Ne znam za HR ali ovde se definitivno nije zajebavati. Poznavao sam coveka koji je zavrsio u zatvoru, bez prava na globu a decu poslali u drugu porodicu. Sta vise nisu deca zvala policiju nego komsija, koji je video kako ovaj lema klinca.
Akao se dobrih dve-tri godine na sudu, a izgubio je ne samo posao nego celokupnu ustedjevinu, kucu , posao a na kraju je dobio i presudu koja mu je isla na rekord.

U Americi se oko svega radi cirkus i predstava za javnost, pa i oko takvih stvari.
Nije isto jesu li akteri neke etno manjine ili fini bijelci... ili poznate zvijezde ili obični građani.
Jako zavisi o kojoj se saveznoj državi radi.

Kad nas prvi put nećeš drastično teško proć ako se zaista ne radi o nečemu drastičnom.
Najgore je ako upadneš u sustav kao obilježen, pa ti sjednu socijalne službe za vrat.
Uglavnom, kad stvarno policija pozvoni na vrata, gotova je zezancija i ono - ja sam glavni, meni nitko ništa ne može.
Onaj tko pozove policiju, više ne može povući iskaz i reći drugačije, odnosno onda može ta strana odgovarati.
Dalje se ide na sud, policija to mora proslijediti.
Npr. 15 dana zatvora ne zvuči puno, ali možeš dobit otkaz na poslu i gdje si onda?
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   06.04.14 4:33

Nesto ne mogu da se setim da sam u vojsci imao obuku iz prve pomoci. Znam da smo imali jedan zavoj u rancu, sto je vise nego zalosno, ali zaista ne mogu da se setim obuke o recimo previjanju. Ako je i bilo, to se onda nesto ovlas preslo, kao recimo obuka o bojnim otrovima .Formacijski mi smo u celom puku imali jednog lekara i tri bolnicara. Shocked 
Kako je bilo u pesadijskim jedinicama? Da li je postojao bolnicar na nivou voda ili cete?
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   06.04.14 9:52

@BEOGRAD (citat):
...
Kako je bilo u pesadijskim jedinicama? Da li je postojao bolnicar na nivou voda ili cete?

Ako se dobro sjećam, formacijski su sve jedinice ranga četa/baterija imale bolničara ali to je bilo po ratnoj formaciji i mjesto predviđeno za rezervistu medicinskog tehničara iz civilstva. Na sledećem nivou (bataljon/divizion), po ratnoj formaciji, je već trebalo biti sanitetsko odelenje sa doktorom, med. tehničarima i vozačima.
Možda bi neko ko je bio AVL mogao tačnije odgovoriti.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   06.04.14 14:40

U JNA obuka iz prvr pomoci u jedinicama podrazumevala je stavljanje prvog zavoja i prvu pomoc pri RHB dekontaminaciji. Sve to vrlo kratko. Ali sve generacije u JNA imale su prvu pomoc u okviru skolskog sistema pa se podrazumevalo da se nesto zna.
Po RF ceta - baterija je imala bolnicara (secate se, bio je prisutan na strelistu prilikom gadjanja).
Bataljon je razvijao SnSt. za svoje i potrebe pridodatih jedinica.
Na vrh Go down
pera84

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   06.04.14 15:05

@dpuric (citat):
U JNA obuka iz prvr pomoci u jedinicama podrazumevala je stavljanje prvog zavoja i prvu pomoc pri RHB dekontaminaciji. Sve to vrlo kratko. Ali sve generacije u JNA imale su prvu pomoc u okviru skolskog sistema pa se podrazumevalo da se nesto zna.
Po RF ceta - baterija je imala bolnicara (secate se, bio je prisutan na strelistu prilikom gadjanja).

Najdrazi posao. Obicno bi ba dva-tri dana prije gadjanja neko od starjesina dosao u stacionar i "bukirao" tehnicara. Posle dva-tri volontiranja vise nije niko ni isao osim mene. Zauzmes polozaj pod nekim drvetom, sanitetski komplet kraj sebe (obavezno s pristojnom zalihom spiritusa Wink) i zijevaj u nebesa.
Jednom sam na nocnom gadjanju iz T-12 pod zastitom mraka, zamijenio se s nisandzijom, klasicem iz baterije i otreso dvije "potkalibarske". Dao bih sad novu "berettu" za taj osjecaj.
Ne sjecam se da smo na obuci imali neke posebne casove prve pomoci. Znam da se to radilo po srednjim skolama, a kao medicinski tehnicar bio sam oslobodjen prve pomoci kod polaganja vozackog.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   06.04.14 17:08

@pera84 (citat):
@dpuric (citat):

Najdrazi posao. Obicno bi ba dva-tri dana prije gadjanja neko od starjesina dosao u stacionar i "bukirao" tehnicara. Posle dva-tri volontiranja vise nije niko ni isao osim mene. Zauzmes polozaj pod nekim drvetom, sanitetski komplet kraj sebe (obavezno s pristojnom zalihom spiritusa Wink) i zijevaj u nebesa.
Jednom sam na nocnom gadjanju iz T-12 pod zastitom mraka, zamijenio se s nisandzijom, klasicem iz baterije i otreso dvije "potkalibarske". Dao bih sad novu "berettu" za taj osjecaj.
Ne sjecam se da smo na obuci imali neke posebne casove prve pomoci. Znam da se to radilo po srednjim skolama, a kao medicinski tehnicar bio sam oslobodjen prve pomoci kod polaganja vozackog.

To samo artiljerci znaju Very Happy

Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   06.04.14 18:22

@pera84 (citat):
...
...

Što bi dao za jedan plotun baterije 130mm ili brzu paljbu "osamdesetosmice"?  Wink 

lol!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   06.04.14 21:04

@pera84 (citat):
@dpuric (citat):

Pa da, nece se nista tragicno dogoditi ni ako izadje polupismeno posle sesnaest godina skolovanja. Jbg, sta ako ne zna tablicu mnozenja, ima kalkulator...
Problem je sto ne razvijamo radne navike kod omladine i osjecaj odgovornosti. Kako mislis da uvedes jos jedan predmet u skole kad se i prema onim koje vec imaju odnose "kogajebestacemitokoristitiuzivotu".

Problem tog predmeta je bio što su profesori mislili: "kogajebestace TI tokoristitiuzivotu". A i kroz školovanje koliko ste kvalitetnih profesora(ica) sreli što su stvarno znali zainteresirati i naučiti ljude za stvari što jih inače nebi zanimale. Mi smo to imali i u srednjoj školi i na faxu. Koliko godina se ne sečam, jer su to svi prolazili.

Mogao bi to da bude zanimljiv predmet, naravno sad kad nema više obaveznog služenja. Ipak bi ko morao da brani zemlju, barem sa osnovno osnovnim znanjima.Uz to može i prva pomoč, pa svako može da se poseče, spasavanje u civilnoj zaštiti, osnove vatrogastva... Pa zvalo se odbrana i ZAŠTITA.

Kod nas smo imali isti predmet i za muškarce i žene. Ali pričao sam sa mamom o tom, rekla je da je u njihovo vreme to bilo samo na fakultetu, ALI... žene i muškarci odvojeno. Šta su radili muškarci nezna, jer joj tad ni na kraj pameti nije došlo da pita. Ali pohvalila je da je to bio vrlo koristan predmet, da osim nešto malo vojničkih stvari, bilo je uglavnom saniteta i medicine. I to ne samo ratne stvari, nego od dečijih bolesti nadalje. I da joj je to u kasnijem životu dalu puno znanja (vidite kako lepo sam ja ispao  affraid )

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   09.04.14 16:36

Predvojnička obuka 1950.

Na vrh Go down
strela
Gušter
Gušter

Broj komentara : 99
Član od : 2013-01-28
Dob : 66
M(j)esto Beograd, Kragujevac

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   09.04.14 22:40

@Stazio (citat):
@BEOGRAD (citat):
...

Ako se dobro sjećam, formacijski su sve jedinice ranga četa/baterija imale bolničara ali to je bilo po ratnoj formaciji i mjesto predviđeno za rezervistu medicinskog tehničara iz civilstva. Na sledećem nivou (bataljon/divizion), po ratnoj formaciji, je već trebalo biti sanitetsko odelenje sa doktorom, med. tehničarima i vozačima.
Možda bi neko ko je bio AVL mogao tačnije odgovoriti.

Sanitetsko obezbedjenje u JNA po ratnoj semi bilo je organizovano po sledecem:
- u jedinicama do nivoa cete (baterije), po principu "samopomoci" i "uzajamne pomoci". Predvidjalo se da ce u eventualnom ratu biti veliki broj povredjenih i ranjenih i da ce ovaj nacin pruzanja pomoci biti primaran. U tom cilju vojnici su tokom celog sluzenja vojnog roka obucavani za taj zadatak. Pojedinac koji je savladao obuku bio je osposobljen za pruzanje I pomoci, imobilizaciju, zauzimanje "koma polozaja", izvlacenje ranjenika i njihovo obelezavanje na bojistu.
- na nivou bataljona (diviziona), po formaciji je bilo sanitetsko odeljenje koga su cinili 1-3 lekara opste prakse i 4-8 medecinskih tehnicara. Odeljenje je bilo opremljeno sanitetskim satorom i sanitetskim vozilom i razvijalo je sanitetsku stanicu. 
- jedinice puka (brigade), po formaciji u svom sastavu su imale sanitetski vod. To je vec bila ozbiljna sanitetska jedinica koja je bila osposobljena i opremljena za razvijanje poljske bolnice. U sastavu su bili vise lekara specijalista, veci broj medecinskih tehnicara, vozaca i ljudstvo za opsluzivanje. Vod je raspolagao sa 6-10 sanitetskih vozila, agregatima, bolnickim satorima i ostalom neophodnim sredstvima i opremom. 
- Operativni sastavi (divizije, korpusi, armije), su po formaciji imali sanitetske bataljone. Njihova mirnodopska jezgra su bile sanitetske ustanove u miru (VMA, VMC, VB ZG, VB SK i dr.). Znaci u ratu su mogle da pruzaju sve vrste medecinske pomoci i zbrinjavanja.
Treba napomenuti da sve civilne zdravstvene ustanove, morale su da predju na ratnu semu rada i razmestaja i da pored redovne delatnosti izvrsavaju i posebne zadatke za potrebe JNA.

Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   17.04.14 19:51

Predvojnicka obuka danas u Rusiji.

http://www.youtube.com/watch?v=LrxjYfl05ek
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   26.05.14 6:16

Dopisnica Predvojnička obuka:

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   26.05.14 7:02

Zar je toga bilo pre 68me? Ja sam imao utisak da je predvojnicka obuka uvedena sa konceptom ONO i DSZ.
Maks je u stanju da sve pronadje. Very Happy
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   26.05.14 9:57

Ima na temi no, da ne trazis

PREDVOJNICKA OBUKA NA UNIVERZITETIMA U SFRJ

Ustrojavanje i organizacija predvojnicke obuke od 1948.g. bilo je pod ingerencijom Uprave za vanarmijsko vaspitanje GS JA.Osnovna obuka je organizovana za seosku, radnicku i skolsku omladinu a dopunska za studente visih skola i fakulteta.
Predmet-predvojnicka obuka na univerzitetima je izucavan tokom citavog studiranja.Nastava je imala teorijski i prakticni karakter.Pored vojnostrucnih sadrzaja (strojeva obuka, naoruzanje sa gadjanjem, takticka obuka) i politicke nastave postojali su i strucni sadrzaji u zavisnosti od fakulteta.
Tako, na Elektrotehn.fak. koji je trajao 5 godina bilo je planirano 340 casova predvojnicke obuke za sluzbu veze (68 po godini). Na samom pocetku javilo se niz problema od neuklapanja predmera u raspored casova, zainteresovanost studenata,nedovoljan broj kvalitetnog nastavnog kadra i dr. Kabineti su slabo opremljeni, sa zastarelim naoruzanjem. Nastavu su izvodili aktivni i rezervni oficiri.
Problemima nastave su se sve do 60-tih godina redovno bavili pored vojnih i partijskih organa kako na univerzitetu tako i sire, organi omladine na univerzitetima, saveti za nauku...
Tek 1958.g. predvojnicka obuka je skracena na 2 godine.
1968.g. Predvojnicka obuka se prilagodjava karakteru savremenog ratovanja i novoj strategiji ONO, ukljucuje i sadrzaje Civilne zastite, Kvalitet nastavnog kadra se poboljsava a organizaciju nastave preuzimaju fakulteti.
Od 1969.g. vise na univerzitetima na postoji predmet pod nazivom Predvojnicka obuka vec je nazvan Osnovi narodne odbrane.

* korisceni podaci iz studije Dr Dragomira Bondzica -Predvojnicka obuka na jugoslovenskim univerzitetima 1948-1968
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   18.06.14 11:25

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.06.14 2:10

1977.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.06.14 2:12

1978.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.06.14 2:14

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.06.14 2:19

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   11.09.14 3:27

Studentice općenarodne obrane:

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   Today at 4:47

Na vrh Go down

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 7/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Žene u JNA
» Karaule u HR
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo