FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   11.09.14 4:11

Deluje cudno da je, bivsi savezni sekretar za narodnu odbranu isti koncept nazvao nebuloznim i "da ga vecina ukljucujuci i njega nije razumela".
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   11.09.14 5:25

Ova slika bi komotno mogla pod ONO i DSZ... Smile

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   15.09.14 22:43

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   01.10.14 10:09

Slike sa interneta.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   01.10.14 16:17

@Max Blitz (citat):
Predmet u školi 'Obrana i zaštita ' - da. Ako se to može računati pod predvojničku obuku. I jedno gađanje iz M-48. Barem kad sam ja išao u školu u SRH, a to je '82.-'86. Je li bilo predviđeno nešto više, ne znam.
Bio je predmet znači, u školi, i to u prvom i drugom razredu srednje škole, u trećem i četvrtom ne.
Od vojničkog smo imali jednom gađanje iz M-48 u Sinju na Kukuzovcu. Ostalo je bila normalna nastava u razredu kao i svaka druga. Tu tamo bi nam prikazali neki film na temu NNNI, a nastavnik nam je dao i da listamo časopise 'Front', što je dečkima bilo interesantno. I 'igrali' smo se par puta sa školskim bombama kad je nastavnik donio u razred. Bio je udžbenik iz tog predmeta. Lagan predmet, mislim da su svi imali 5, a koliko je tko stvarno nešto onda naučio, vrlo je upitno.
Kasnije na fakultetu, predmet 'ONO i DSZ SFRJ I' (Općenarodna obrana i društvena samozaštita) na prvoj godini i 'ONO i OSZ SFRJ II' na drugoj godini studija, i to za sve fakulete. I to isto normalna nastava, bez gađanja ili kakvih logorovanja. I to je većina imala ocjene 4 ili 5. U Hr je na fakultetima ocjenjivanje od 2 do 5 za prolaz, 1 je pad. Nije od 5-10.
Napominjem da se onda govorilo, da je predvojnička obuka - ukinuta, ali ne tada već davno ranije! Ovaj predmet u školi i na fakultetu se nije tako shvaćao. O predvojničkoj obuci su neki stariji ljudi govorili kao o nečemu što je bilo u Kraljevini Jugoslaviji i kod nas poslije rata, a sad više nema, nego ima samo taj školski i fakultetski predmet o kojem sam rekao.
U SRH se termin 'Predvojnička obuka' nije koristio, ni službeno ni neslužbeno, barem za period 80-tih o kojem pričam.
I kod nas u gimnaziji isto ko kod vas samo 2 godine imali poseban udžbenik i dosta praktičnog rada sa oružjem, sklapanje, čiščenje i rasklapanje, bacanje bombi itd. Kad sam se vratio iz JNA i opet na fakultetu predmet, bunili smo se jer smo praktički sve odradili.... Smile
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   01.10.14 18:33

@BEOGRAD (citat):
Zar je toga bilo pre 68me? Ja sam imao utisak da je predvojnicka obuka uvedena sa konceptom ONO i DSZ.
Maks je u stanju da sve pronadje. Very Happy
Tek sam sada video komentar.
U beogradskim gimnazijama predvojnička obuka je bila od 61' godine u trećem i četvrtom razredu.

013gonzo
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   01.10.14 18:41

@Stazio (citat):
@pera84 (citat):
...
Jednom sam na nocnom gadjanju iz T-12 pod zastitom mraka, zamijenio se s nisandzijom, klasicem iz baterije i otreso dvije "potkalibarske". Dao bih sad novu "berettu" za taj osjecaj.
...

Što bi dao za jedan plotun baterije 130mm ili brzu paljbu "osamdesetosmice"?  Wink 

lol!
Sa strancima prisustvovao na Kroivolaku jun 78', gađanju SAMO  JEDNE baterije VBR-ova.
Utisak učinka na gađanu prostoriju je bio neoooopiiisiv !!!

East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   27.10.14 19:43

Svakako da je sam po sebi muzejska vrednost, ali  istovremeno je  svedok i obeležje jedne, za ondašnje vreme, veoma značajne  aktivnosti.
Zato evo ga i u ovoj temi. Neće da škodi Smile

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   27.10.14 19:53

E, sad, je li ovo potpuno ista obuka koju smo već dosta spominjali na temi, a tiče se predvojničke obuke ili je ovo nešto drugo ako je naglašena TO?

Ne znam je li ovaj amblem vrijedio na teritoriju cijele SFRJ, jer nisam znao i za ovaj amblem koji je postavio E&W.

Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   27.10.14 20:14

Isao sam u srednju skolu. Moj komsija je studirao i nije jos odsluzio vojni rok. Jednog leta dosao je kuci u vojnoj uniformi sa otprilike ovakvim amblemom. - ne secam se bas natpisa. Kaze - na vojnoj vezbi. Kako kada nisi bio u vojsi. -Bio sam na obuci. 
- To je valjda to. Inace tokom studiranja nismo ulazili toliko u detalje. Znali smo da postoje omladinske jedinice ali niko se nije bas raspitivao za detalje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.03.15 2:18

Knjižica predvojničke obuke svećeničkog učenika.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.03.15 2:26

@dpuric (citat):
Isao sam u srednju skolu. Moj komsija je studirao i nije jos odsluzio vojni rok. Jednog leta dosao je kuci u vojnoj uniformi sa otprilike ovakvim amblemom. - ne secam se bas natpisa. Kaze - na vojnoj vezbi. Kako kada nisi bio u vojsi. -Bio sam na obuci. 
- To je valjda to. Inace tokom studiranja nismo ulazili toliko u detalje. Znali smo da postoje omladinske jedinice ali niko se nije bas raspitivao za detalje.
Moj brat je nakon zavrsene srednje skole, isao dve ili tri nedelje u Bubanj Potok, na predvojnicku obuku. To je bilo samo za studente, posto su mogli da odlazu do 27me godine. To je ukinuto sa reformom skolstva / vojske i mislim da je 1961va bila poslednja generacija.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   09.04.15 1:37

@halo 92 (citat):
U toj kasarni sam bio na studentskoj vojnoj vežbi u julu 1980, upravo kada je julska klasa vojnika dolazila na odsluženje vojnog roka.

Tebe je zakačila predvojnička obuka??

Meni je to u sferi mitova i legendi...
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   09.04.15 7:36

Mislim,da sem to že nekje zapisal. V moji republiki je bila predvojaška vzgoja nekaj let
specialno za šoferja JNA.V 40.dneh smo imeli teorijo in 50 ur vožnje s Fiatom 315.
In seveda nekaj vežb z orožjem.Ob koncu vzgoje smo imeli priliko polagati izpit (civilni)
za kategorijo A in B.Samo opomba,mene je takrat stalo petino plače.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   09.04.15 12:54

@BEOGRAD (citat):
Moj brat je nakon zavrsene srednje skole, isao dve ili tri nedelje u Bubanj Potok, na predvojnicku obuku. To je bilo samo za studente, posto su mogli da odlazu do 27me godine. To je ukinuto sa reformom skolstva / vojske i mislim da je 1961va bila poslednja generacija.

@Max Blitz (citat):

Poslednja je bila generacija rođena 1960. godine. Generacija 1961. godište je prva generacija koja je odlazila na odsluženje vojnog roka 12+3 meseca, 12 meseci pre i 3 meseca posle studija.  Samim tim izgubila se potreba za vojnom vežbom u toku studija. Prva generacija vojnika-studenata je otišla u vojsku od 5. do 10. oktobra 1980. godine. Ja sam igrom slučaja, kako to život ume da namesti, bio i poslednja generacija studenata na vojnoj vežbi, a i prva generacija studenata-vojnika na odsluženju vojnog roka. Naime, dok sam bio na studijama mene su uredno pozvali na sudentsku vojnu vežbu, u julu 1980, u kasarnu "4.juli" (kasnije "Voždovac") u Beogradu i tu sam proveo 15 dana. Sve u svemu to je bilo više gubljenje vremena nego što se moglo nešto naučiti. Izvodili smo neku kobajagi obuku, naučio sam da očistim pušku (nama studentima su podelili "tandžare", tj. M48), naučio sam od kakvog je značaja imati "krpicu" u vojsci (o "drnču" i da ne govorim), zatim sam naučio da postavim protivtenkovsku minu, imali smo bojevo gađanje na strelištu u Bubanj Potoku i još ponešto. Ono što je meni koristilo, što sam tada naučio, je bilo nekoliko praktičnih sitnica, koje su mi kasnije koristile u "pravoj" vojsci. Recimo, shvatio sam da  meni više odgovara da spavam na gornjem, nego na donjem krevetu. Zatim, da ni u kom slučaju ne ispaljujem manevarsku municiju iz sopstvene puške, ukoliko ne nameravam da celo popodne provedem u čišćenju iste, tako da sam kasnije, tokom odsluženja redovnog vojnog roka, svesrdno davao svoje sledovanje manvarske municije svim koji su to hteli. A hteli su skoro svi, posebno prvi put kada smo imali neku vežbu pa nam podelili takvu municiju. Gledali su me ispočetka sa podozrenjem, misleći da se plašim da ispalim metak, ali su kasnije kada su čistili puške shvatili zašto sam im sa zadovoljstvom dao svoje sledovanje. Da ne bude da sam neka zloća, ja sam ih uredno upozorio da će im cevi biti crne, ali me niko nije poslušao. Dalje (to sam već opisao na drugoj temi, tako da ću samo ukratko), zbog visine sam, odlazeći u vojsku, znao da mi ne gine puškomitraljez, ono što sam naučio na toj vežbi je da se prijavim sam da ga zadužim i to po mogućstvu prvi, jer je mnogo lakše ići na čelu kolone, nego na sredini ili začelju. To je vrlo koristan savet, koji sam dobio na toj studentskoj vežbi od jednog desetara.  Dok sam bio na toj vežbi, dolazila je u kasarnu julska generacija vojnika. Stariji vojnici su ih zadirkivali i dobacivali, čemu smo se i mi studenti svesrdno pridruživali. Sećam se jednog detalja, kojem se i dan-danas smejem kada se setim, a to je da su toj novodošloj vojsci starešine i desetari objasnili da moraju da budu glasni kada se obraćaju starešinama ili kada se predstavljaju. Oni su to očigledno bukvalno shvatili i stajali su jedan naspram drugog i drali se "iz petnih žila", izgovarajući svoje ime ili čin starešine (DRUŽE VODNIČE VOJNIK PETROVIĆ PETAR ili RAZUMEM DRUŽE PORUČNIČE). Ludilo, šta reći?! Svo to zezanje malde vojske i smejanje njihovom nesnalaženju me je sačekalo samo tri meseca kasnije, jer sam 7.oktobra te 1980.godine otišao u Maribor na odsluženje redovnog vojnog roka, jer sam morao da prekinem studije i služio sam sa prvom generacijom studenta-vojnika, s tim što sam ja služio 15 meseci, a oni 12+3. Naravno, u kasarni u Melju me je sačekala julska generacija vojnika, ali sada već kao "stare kuke" i svo ono zezanje mi se vratilo, samo u obrnutim ulogama. Istine radi, niko nas nije terao da se deremo, vežbajući predstavljanje ili oslovljavanje starešine. Dok sam bio na studentskoj vežbi, popularna je bila pesma "Novih fosila" "E moj Saša" i sećam se da je to non-stop grmelo sa svih starna, tako da kada čujem negde tu pesmu setim se studentske vojne vežbe. Dolazak u redovnu vojsku je obeležila "Azra" i "Gracija", koja se zahvaljujući momku iz Maglaja, neprestano puštala u četnom vojničkom klubu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.04.15 22:41

Pohvalnica - Za zalaganje na polju predvojničke obuke kroz takmičenje za 1. maj i rođendan maršala Tita ova pohvalnica dodeljuje se drugu Dimitrijević Dušanu omladincu IV nast. centra

Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.04.15 14:43

Mogoče še nekaj podatkov v zvezi s predvojaško vzgojo. Na nekaj spodnjih slikah je knjižica predvojaške vzgoje, za dijake in študente. Knjižica na sliki je bila izdana leta 1952 in kar je zanimivo, knjižico je izdala srednja šola v katero je hodil dijak, veljala pa je potem tudi za čas študija. Ko sem jaz začel hoditi v srednjo šolo, leta 1965 takšnih kjižic več ni bilo. V srednji šoli in kasneje na fakulteti je bil predmet predvojaška vzgoja in je bil del predmetnika šole. je pa predvojaška vzgoja ostala za dijake, ki so  hodili v 3 letno šolo, torej za vajence. dekleta na predvojaško vzgojo niso hodila. Če so pa bila v 4 letni srednji šoli ali fakulteti pa so marala poslušati predmet predvojaška vzoja in so dobila tudi oceno iz predmeta. In sedaj nekaj slik:

Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.04.15 14:46

Predvojaška vzgoja v srednji šoli:

in še na fakulteti:
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.03.16 4:40

Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 11:18

@Max Blitz (citat):
@halo 92 (citat):
U toj kasarni sam bio na studentskoj vojnoj vežbi u julu 1980, upravo kada je julska klasa vojnika dolazila na odsluženje vojnog roka.

Moj stari je išao na predvojničku obuku. Ništa čudno.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 13:07

Ja nisam bio na predvojniči obuki, ali smo imali u srednoj školi nastavo po tom pitanju. U sklopu toga smo imali i streljanje sa M48.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 13:46

@zokika (citat):
Ja nisam bio na predvojniči obuki, ali smo imali u srednoj školi nastavo po tom pitanju. U sklopu toga smo imali i streljanje sa M48.

Predvojnička obuka je bila namijenjena onima koji nisu išli u srednju školu, i nisu imali nastavu Obrane i zaštite.
Moje čuđenje se odnosilo na to da sam u drugoj polovini 80-tih poznavao par ljudi koji nisu išli u srednju školu, ali nisam nikad čuo da su oni ili netko drugi u to vrijeme išli na predvojničku obuku, mislio sam da je to nešto iz prošlosti čega nema više.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 13:53

Max Blitz, razumeo sam. I meni je zapalo za oko, da se u 1980 išlo na predvojničko obuku. Ne sečam se, da znam koga koji bi u to vreme morao na taj način da obavi predvojničko obuku.
Na vrh Go down
dpuric

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 14:20

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Svi oni koji nakon osnovne škole nisu nastavili školovanje već ostali kod kuće. Bio sam dva puta po 14 dana upravo sa takvom omladinom u tada vojnom kampu pored Bjelovara. Uz mene oklopnjaka bio je još jedan pješak, vezista i inžinjerac. Od Načelnika štaba TO Bjelovar smo dobili nastavni plan i program sa temema koje smo trebali obraditi i brojem sati za svaku temu. Predzadnji dan je bila praćena cjelodnevna vježba uz primjenu svega što su naućili. Omladina je imala nekakve stare ljetne vojne uniforme, na desnom rukavu našivak Nastavnih jedinica i naoružanje iz sastava TO.

Znači to je ova prava misteriozna 'Predvojnička obuka' iz naslova teme o kojoj (barem ja) ne znamo puno.
Nije mi ništa o njoj poznato, niti poznam nekoga (niti sam pričao s njim) tko je stvarno na njoj bio, a niti kasnije sa odsluženja vojnog roka se ne sjećam ikoga da je o tome pričao.
A naravno da poznajem i družim se s ljudima koji nisu išli u srednju školu, pa mi je to sve jako čudno.
O kojem vremenskom periodu se radi?
Do kad je to postojalo.... sve do '91.? scratch
Kako se to službeno zvalo? Ovako kako piše na manjoj prišivci?

Odgovor ...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 14:30

Općenito nisu bile isto stvari postavljene u 50-tima, 60-tima, i u 80-tima.
Kasnije je ukupno više ljudi išlo u srednju školu, ranije je to bio ipak izuzetak ili se radilo o strukovnim zanatskim školama kraćeg trajanja.
Također su se stvari promijenile i kad je uvedeno pravilo da se u načelu, u vojsku ide odmah nakon srednje škole.
Ranije su studenti imali predvojničku obuku tijekom studiranja, koji još nisu bili odradili vojni rok, a s druge strane kasnije je postojala nastava ONO i DSZ na prve dvije godine fakulteta za sve, i koji su bili u vojsci (većina studenata tad je), i koji nisu, te za studentice, svima je bio isti program tog kolegija.

Koristim termine 'ranije' i 'kasnije', mada ne znam sad točno na koje bi se periode odnosilo.

Purić, da, meni je Predvojnilčka obuka bila nepoznanica, na ovoj temi sam tek dosta toga o tome saznao.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   Today at 12:31

Na vrh Go down

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 8/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Žene u JNA
» Karaule u HR
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo