FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutorPoruka
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 18:38

Predvojnicka obuka je meni, jos u osnovnoj skoli zvucala kao arhaican pojam. Iz moje generacije nikog nije bilo ko nije upisao srednju skolu, a samim tim i imao predmet "odbrana i zastita".Nakon toga je i uvedeno ono sluzenje vojnog roka 12 mjeseci + 3 mjeseca dosluzenja nakon zavrsenog fakulteta.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 21:17

@PORUCNIK (citat):
Predvojnicka obuka je meni, jos u osnovnoj skoli zvucala kao arhaican pojam.

Upravo tako.
Čuo sam ga par puta od starijih ljudi, a nisam bio siguran na što zapravo misle.
Ili nešto poslijeratno iz 50-tih, ili iz Kraljevine, ili još starije.

Čak nisam ni povezivao s Obranom i zaštitom u školi, to je bio predmet kao i svi drugi.

Onda mi je netko (isto stariji) nekoć rekao je to davno bilo za studente prije nego odsluže vojsku, ali da nema više toga.
A ni za vrijeme služenja vojnog roka nisam od nikog čuo da je prošao prije Predvojničku obuku.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 22:08

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Predvojnicka obuka je meni, jos u osnovnoj skoli zvucala kao arhaican pojam.

Upravo tako.
Čuo sam ga par puta od starijih ljudi, a nisam bio siguran na što zapravo misle.
Ili nešto poslijeratno iz 50-tih, ili iz Kraljevine, ili još starije.

Čak nisam ni povezivao s Obranom i zaštitom u školi, to je bio predmet kao i svi drugi.

Onda mi je netko (isto stariji) nekoć rekao je to davno bilo za studente prije nego odsluže vojsku, ali da nema više toga.
A ni za vrijeme služenja vojnog roka nisam od nikog čuo da je prošao prije Predvojničku obuku.
Pa kaj?Ste vsi tako mladi,ali pa tako malo poznate vsaj malo zgodovine. No
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   22.03.16 23:28

@mirko bratuš (citat):
Pa kaj?Ste vsi tako mladi,ali pa tako malo poznate vsaj malo zgodovine.

A čemu sad tako oštar komentar?
Prvi sam koji hoću saznat nešto novo, što nisam znao, pa sam eto na ovoj temi i saznao.

Btw, moj stari je služio JRM pune tri godine, od '56. do '59.
Nije to njegovo služenje imalo puno veze s mojim služenjem jednu godinu te 'iste' JRM 86/87, stvari se vremenom mijenjaju.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.03.16 6:58

@Max Blitz (citat):
@mirko bratuš (citat):

Prvi sam koji hoću saznat nešto novo, što nisam znao, pa sam eto na ovoj temi i saznao.

Nije to njegovo služenje imalo puno veze s mojim služenjem jednu godinu te 'iste' JRM 86/87, stvari se vremenom mijenjaju.
Če se ti je zdel moj odgovor nevljuden in oster,se ti opravičujem.
Meni se je zdela predvojaška vzgoja samoumevna.Nikoli nisem pomislil.da mlajši
od mene tega niso doživeli.
Sam sem imel 40 dni predvojaške vzgoje kot bodoči šofer v JLA.Drugače so ostali
imeli 2 krat po 14 dni življenja v uniformi predvojaške vzgoje.16-17 letniki.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.03.16 10:55

@mirko bratuš (citat):
@Max Blitz (citat):
@mirko bratuš (citat):

Imam jednog starijeg komsiju koji mi je pricao o predvojnickoj obuci. Izgleda da nije bilo ni malo lako u njegovo vrijeme. Hranu su nosili od kuce ili su im donosili ukucani, spavali su na slami u nekim zadruznim domovima...

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.03.16 10:56

@mirko bratuš (citat):
Meni se je zdela predvojaška vzgoja samoumevna. Nikoli nisem pomislil da mlajši od mene tega niso doživeli.

Djelomično jesmo kao predmet u školi - Obrana i zaštita (za sve učenike, i m i ž, i moguće nesposobne za vojsku), ali ni to bilo to.
Ipak, nisam još povezao je li sredinom i krajem 80-tih Predvojnička obuka za 'nesrednjoškolce' bila sasvim ukinuta ili se izvodila za manji broj ljudi i kako gdje.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   23.03.16 11:03

@PORUCNIK (citat):
@mirko bratuš (citat):
@Max Blitz (citat):
@mirko bratuš (citat):

Imam jednog starijeg komsiju koji mi je pricao o predvojnickoj obuci. Izgleda da nije bilo ni malo lako u njegovo vrijeme. Hranu su nosili od kuce ili su im donosili ukucani, spavali su na slami u nekim zadruznim domovima...
U vojnoj gimnaziji, na drugoj godini imali smo 3-4 sedmice logorovanja, sto je, u sustini bila predvojnicka obuka. Logorovali smo na poligonu Manjaca.

tomovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2014-09-28

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   08.04.16 1:01

Evo,da i ja kažem nešto o ovoj temi jer vidim da mnogi mešaju predmet odbrana i zaštita sa predvojničkom obukom.Predmet odbrana i zaštita imao sam u srednjoj školi i tu su se između ostalog učile osnovne stvari o pešedijskom naoružanju.Imali smo i obavezno gađanje iz puške M48 . Predvojničku obuku sam imao kao student nakom prve godine studija u trajanju od 15 dana i bila je obavezna za sve studente muškarce bez obzira o kom se fakultetu radi. Obuka je izvođena u Negotinu i mislim da je to bio jedini centar u Srbiji takve vrste.Bili smo prava vojska sa pešadijskom obukom koja mi je teže pala nego svih šest meseci obuke u JNA.Imali smo i dve noćne vežbe kao i dva gađanja iz puške M48.Moj komandir bio je vodnik Murat Ajdarpašić.Bilo je to 1980.godine.Na fakultetu u prvoj i drugoj godini izućavao se predmet ONO i DSZ.Ako grešim neka me neko ispravi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   08.04.16 1:20

@tomovic (citat):
Evo,da i ja kažem nešto o ovoj temi jer vidim da mnogi mešaju predmet odbrana i zaštita sa predvojničkom obukom.Predmet odbrana i zaštita imao sam u srednjoj školi i tu su se između ostalog učile osnovne stvari o pešedijskom naoružanju.Imali smo i obavezno gađanje iz puške M48 . Predvojničku obuku sam imao kao student.....

Eto i nekoga tko je imao 'svo troje', i Obranu i zaštitu i Predvojničku obuku i ONO i DSZ.... nisam znao ni da je to bilo u nekom razdoblju i tako moguće.
Ovdje bih te pitao nešto drugo...
Zašto nisi odmah nakon srednje škole išao u vojsku?
Nisi morao, ili si odgodio?
Je li većina studenata tad bila bez odsluženog vojnog roka?
Nešto kasnije, 1987. kad sam ja krenuo na faks, skoro 90% studeneta je odslužilo vojni rok odmah nakon srednje škole, a ovi koji nisu, imali su poseban razlog zašto nisu....
ONO i DZS je postojao kao predmet prve dvije godine, ali za Predvojničku obuku na način na koji navodiš nisam čuo da je netko tad išao (od ovih bez odsluženog vojnog roka ili bilo tko drugi).
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   08.04.16 8:36

@tomovic (citat):
Evo,da i ja kažem nešto o ovoj temi jer vidim da mnogi mešaju predmet odbrana i zaštita sa predvojničkom obukom.Predmet odbrana i zaštita imao sam u srednjoj školi i tu su se između ostalog učile osnovne stvari o pešedijskom naoružanju.Imali smo i obavezno gađanje iz puške M48 . Predvojničku obuku sam imao kao student nakom prve godine studija u trajanju od 15 dana i bila je obavezna za sve studente muškarce bez obzira o kom se fakultetu radi. Obuka je izvođena u Negotinu i mislim da je to bio jedini centar u Srbiji takve vrste.Bili smo prava vojska sa pešadijskom obukom koja mi je teže pala nego svih šest meseci obuke u JNA.Imali smo i dve noćne vežbe kao i dva gađanja iz puške M48.Moj komandir bio je vodnik Murat Ajdarpašić.Bilo je to 1980.godine.Na fakultetu u prvoj i drugoj godini izućavao se predmet ONO i DSZ.Ako grešim neka me neko ispravi.
Verovatno nisi procitao temu od pocetka. U srednjim skolama je pre predmeta *Odbrana i zastita* postojao predmet *Predvojnicka obuka*
Kasnije *Predvojnicka obuka* je obuhvatala omladinu koja nije bila obuhvacena srednjoskolskim obrazovanjem i studente u cilju njihovog ukljucivanja u tzv *Omladinske jedinice* koje su postojale u TO
Na vrh Go down
tomovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2014-09-28

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   13.04.16 9:17

Da pojasnimo neke stvari.Posle srednje škole, uglavnom se išlo na odsluženje vojnog roka u trajanju od 15 meseci. Svako ko je upisao fakultet morao je proći studentsku vojnu obuku i bez nje nije mogao nastaviti studije.Nakon završene više škole ili fakulteta služio se vojni rok u trajanju od 12 meseci.To znači da se služenje vojnog roka odlagalo potvrdom sa fakulteta i da su svi studenti bili bez služenog vojnog roka.Onaj ko ne završi fakultet bio je u obavezi da služi vojni rok 15 meseci.Bilo je izuzetaka da neko prvo odsluži vojni rok pa tek onda upiše studije.Tako je bilo sve dok se nije pojavilo usmereno obrazovanje i neka nova pravila pa se vojni rok služio odmah nakon završene srednje škole.Ako se ne varam bilo jr 12 + 3. Sve je to bilo bolje nego ovo danas.....Ne sećam se predmeta predvojnička obuka pre odbrane i zaštite a verovatno da je postojao.
Predvojnička obuka za omladinu koja nije obuhvaćena srednjoškolskim obrazovanjem sprovođena je pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka.Nije mi poznato postojanje omladinskih jedinica pri TO,bar ne u Srbiji.Ako neko zna nešto više o tome neka mi objasni.Veliki pozdrav.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2752
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   13.04.16 14:04

@tomovic (citat):
Da pojasnimo neke stvari.Posle srednje škole, uglavnom se išlo na odsluženje vojnog roka u trajanju od 15 meseci. Svako ko je upisao fakultet morao je proći studentsku vojnu obuku i bez nje nije mogao nastaviti studije.Nakon završene više škole ili fakulteta služio se vojni rok u trajanju od 12 meseci.To znači da se služenje vojnog roka odlagalo potvrdom sa fakulteta i da su svi studenti bili bez služenog vojnog roka.Onaj ko ne završi fakultet bio je u obavezi da služi vojni rok 15 meseci.Bilo je izuzetaka da neko prvo odsluži vojni rok pa tek onda upiše studije.Tako je bilo sve dok se nije pojavilo usmereno obrazovanje i neka nova pravila pa se vojni rok služio odmah nakon završene srednje škole.Ako se ne varam bilo jr 12 + 3. Sve je to bilo bolje nego ovo danas.....Ne sećam se predmeta predvojnička obuka pre odbrane i zaštite a verovatno da je postojao.
Predvojnička obuka za omladinu koja nije obuhvaćena srednjoškolskim obrazovanjem sprovođena je pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka.Nije mi poznato postojanje omladinskih jedinica pri TO,bar ne u Srbiji.Ako neko zna nešto više o tome neka mi objasni.Veliki pozdrav.
Ja sam bio prva generacija 12+3,oktobarska klasa 1980-e.Ako me sjecanje dobro sluzi srednju skolu sam zavrsio po starom obrazovnom sistemu?Mislim da je usmjereno obrazovanje uvedeno kasnije??Ne sjecam se da smo u srednjoj skoli imali ONO i DSZ.Sjesam se da smo kao srednjoskolci imali vjezbe gadjanja bojevom municijom iz M48.

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   13.04.16 19:02

@tomovic (citat):
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1611p175-predvojnicka-obuka-odbrana-i-zastita
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 857
Član od : 2014-12-21
Dob : 53
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   19.05.16 9:51

Pokušavam da se setim oko predvojničke obuke, i koliko me pamćenje služi, bio je predmet odbrana i zaštita ili ono i dsz i u okviru toga išli smo na gađanje iz puške m48. To je bilo u mom slučaju negde 1980 godine, tada sam bio drugi razred ZOS-a a potom se upisivale još dve godine usmerenog i sve ukupno te 4 godine se računalo kao IV stepen. Znači 1982 godine završio sam srednju ekonomsku 4.ti stepen i upisao višu ekonomsku, i tada ko upiše višu ili fakultet dobijao je poziv za vojsku i ja sam zaista dobio  poziv za oktobar mesec ali sticajem okolnosti, tada sam dobio posao stalni te sam armiju odgodio. Moguće da je tada bila u planu ta predvojnička obuka, ali ja nisam išao ako je to i postojalo tada.
Malo sam odužio jer se sećam kako je bilo tog perioda 80-82 godina, pa mi je bilo lakše da ovako poređam događaje. Vojsku sam odslužio 5 godina kasnije i zakačilo me služenje od 12 meseci.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   19.05.16 14:12

@Sloba1 (citat):
Pokušavam da se setim oko predvojničke obuke, i koliko me pamćenje služi, bio je predmet odbrana i zaštita ili ono i dsz i u okviru toga išli smo na gađanje iz puške m48.

Nije bilo isto u svim periodima, pa koga je kad što zakačilo, možda misli da je uvijek svima sve tako bilo (ali nije).

Mogu se od dosta ranije nać i udžbenici Predvojničke obuke namijenjeni učenicima u školi, očito se sve to vremenom mijenjalo.

Također nije isto Obrana i zaštita, i ONO i DSZ, prvo je predmet sa srednjoškolce, drugo za studente.

(A našao sam od ranije da je postojao npr. Udžbenik Predvojničke obuke za studentice prve godine, Školska knjiga Zagreb, 1967. na kojem naglašeno piše - Prva pomoć.)

U moje doba, (nakon 1987.), ONO i DSZ je bio kolegij na prve dvije godine svih fakulteta, istog programa za sve, i koji su odslužili vojsku, i koji su imali odgodu iz nekog razloga, i koji su bili trajno oslobođeni, i za studentice; bila je samo teorija iz udžbenika.

Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   19.05.16 16:57

@Max Blitz (citat):

Nije bilo isto u svim periodima, pa koga je kad što zakačilo, možda misli da je uvijek svima sve tako bilo (ali nije).

Mogu se od dosta ranije nać i udžbenici Predvojničke obuke namijenjeni učenicima u školi, očito se sve to vremenom mijenjalo.

Također nije isto Obrana i zaštita, i ONO i DSZ, prvo je predmet sa srednjoškolce, drugo za studente.

(A našao sam od ranije da je postojao npr. Udžbenik Predvojničke obuke za studentice prve godine, Školska knjiga Zagreb, 1967. na kojem naglašeno piše - Prva pomoć.)

U moje doba, (nakon 1987.), ONO i DSZ je bio kolegij na prve dvije godine svih fakulteta, istog programa za sve, i koji su odslužili vojsku, i koji su imali odgodu iz nekog razloga, i koji su bili trajno oslobođeni, i za studentice; bila je samo teorija iz udžbenika.

Max ima popolnoma prav. V različnih obdobjih se je izobraževanje na področju obrambe domovine večkrat spremenilo (žal danes tega izobraževanja pri nas sploh več ni). Na spodnji sliki je učbenik iz leta 1949, v predgovoru pa je navedeno komu je bila predvojaška vzgoja namenjena. Torej vsem. Je pa bilo to praktično izobraževanje na terenu, nekaj podobnega kot smo imeli vežbe med služenjem JLA. Z ustavo v letu 1963 (mislim da je bilo to tega leta) se je na področju izobraževanja za obrambo tudi mnogo spremenilo. Leta 1965, ko sem pričel obiskovati 4 letno srednjo šolo za nas vaj na terenu ni bilo več, za vse ostale (vajence, tiste, ki sploh niso nadaljevali šolanja po osnovni šoli in druge) pa so vaje na terenu ostale. Smo pa imeli (mislim da v 3 in 4 letniku predmet, ki se je imenoval predvojaška vzgoja, kasneje je to bil predmet obramba in zaščita. Vaj na terenu nismo imeli kasneje niti na fakulteti,  ostal pa je predmet in obvezno streljanje z M 48. Mislim, da so potem tudi za študente tam okoli leta 1980 uvedli obvezne vaje na terenu, ki so trajale okoli 14 dni. Vendar je to trajalo mogoče  dve leti, mogoče tri leta.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   19.05.16 16:57

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   19.05.16 17:45

@arcibald01 (citat):
@Max Blitz (citat):

Max ima popolnoma prav. V različnih obdobjih se je izobraževanje na področju obrambe domovine večkrat spremenilo (žal danes tega izobraževanja pri nas sploh več ni). Na spodnji sliki je učbenik iz leta 1949, v predgovoru pa je navedeno komu je bila predvojaška vzgoja namenjena. Torej vsem. Je pa bilo to praktično izobraževanje na terenu, nekaj podobnega kot smo imeli vežbe med služenjem JLA. Z ustavo v letu 1963 (mislim da je bilo to tega leta) se je na področju izobraževanja za obrambo tudi mnogo spremenilo. Leta 1965, ko sem pričel obiskovati 4 letno srednjo šolo za nas vaj na terenu ni bilo več, za vse ostale (vajence, tiste, ki sploh niso nadaljevali šolanja po osnovni šoli in druge) pa so vaje na terenu ostale. Smo pa imeli (mislim da v 3 in 4 letniku predmet, ki se je imenoval predvojaška vzgoja, kasneje je to bil predmet obramba in zaščita. Vaj na terenu nismo imeli kasneje niti na fakulteti,  ostal pa je predmet in obvezno streljanje z M 48. Mislim, da so potem tudi za študente tam okoli leta 1980 uvedli obvezne vaje na terenu, ki so trajale okoli 14 dni. Vendar je to trajalo mogoče  dve leti, mogoče tri leta.
Koliki je znacaj pridavan predvojnickoj obuci u to vreme je i dokaz da je postojala i Uprava za vanarmijsko vojno vaspitanje pri MO (kako se to vec  zvalo)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   19.05.16 17:53

@dpuric (citat):
Koliki je znacaj pridavan predvojnickoj obuci u to vreme je i dokaz da je postojala i Uprava za vanarmijsko vojno vaspitanje pri MO (kako se to vec  zvalo)

Teško je uspoređivat poslijeratno vrijeme, kad je vojni rok bio 4 godine za rezervne oficire (ako se ne varam), a za ostale tri ili dvije.
Čak je kontradiktorno da su ranije dok je vojni rok bio duži, mladići već trebali bit i praktično dobrim dijelom pripremljeni za služenje vojnog roka kroz predvojničku obuku, a kasnije kad je vojni rok bio godinu dana, više ne.

Ipak, da je i u 80-tima trebala bit obavezna praktična obuka za sve neko vrijeme prije samog vojnog roka, ne znam gdje bi je se uopće vremenski utrpalo, a i ne bi bilo dobro prihvaćeno u dijelu šire javnosti.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   Today at 12:29

Na vrh Go down

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 9/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
 Similar topics
-
» Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Žene u JNA
» Karaule u HR
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo