FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   15.04.13 23:06

@dpuric (citat):
Da podsetim
Na prvoj strani ove teme postoji program predmeta Odbrana i zastita....

Ostale Rebublike bivse SFRJ mislim da su ovaj predmet ukinule 1990-1991g.

Čisto vojnog je u školi bilo jedno bojevo gađanje iz M-48 (na strelištu JNA) i malo smo se igrali školskim bombama u razredu koji put, tek toliko.
Nastavnik je prije gađanja rastavljao i sastavljao M-48 pred nama.
Ostalo je sve bila školska teorija.
U HR je sve ukinuto 1991.g. (Ako ne i krajem 1990., odnosno mislim da više nije započela nastava u šk.god. 90./91., nisam siguran.)
I studij ONO i DSZ je ukinut, već smo na početku spominjali.
Ukinuto je zbog ideoloških razloga kao relikt socijalističkog sustava, mada nastava 'Obrane i zaštite' ne bi trebala imati veze s političkim sustavom zemlje.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   16.04.13 12:21

@Max Blitz (citat):
@dpuric (citat):
....... dotle sam ja kao profesor Odbrane i zastite 90-91.god.

Ovo mi je prvi glas Puriću da si bio profesor 'Obrane i zašite', ili sam nešto propustio... scratch Very Happy

Završio si znači ONO i DSZ.... Cool cheers
Ili su to bile neke druge kombinacije....?

Da izmedju ostalog...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   18.04.13 4:01

Evo zanimljive i rijetke fotografije:

Na rukavima imaju ovu prišivku:

Ali, kod fotografije gdje sam je našao je navedeno da su ovo:

Koja je razlika? scratch I jedno i drugo su još omladinci (do 27-me godine...).
U redu, ono prvo su baš studenti ONO i DSZ, a koje su ove druge jedinice...

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   18.04.13 20:52

Bilo je perioda kada su studenti drugih fakulteta ucestvovali u vezbama tipa *Nista nas ne sme iznenaditi* kao deo OS. Imali su uniforme i navedeni amblem.Mada su tada vojni rok sluzili po zavrsenom fakultetu mislim da nisu bili dovoljno obuceni za ucesce u borbi. Otuda verovatno, i taj naziv*nastavne jedinice*
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   18.04.13 21:58

@Max Blitz (citat):
Evo zanimljive i rijetke fotografije:

Na rukavima imaju ovu prišivku:

Ali, kod fotografije gdje sam je našao je navedeno da su ovo:

Koja je razlika? scratch I jedno i drugo su još omladinci (do 27-me godine...).
U redu, ono prvo su baš studenti ONO i DSZ, a koje su ove druge jedinice...

Svi oni koji nakon osnovne škole nisu nastavili školovanje već ostali kod kuće. Bio sam dva puta po 14 dana upravo sa takvom omladinom u tada vojnom kampu pored Bjelovara. Uz mene oklopnjaka bio je još jedan pješak, vezista i inžinjerac. Od Načelnika štaba TO Bjelovar smo dobili nastavni plan i program sa temema koje smo trebali obraditi i brojem sati za svaku temu. Predzadnji dan je bila praćena cjelodnevna vježba uz primjenu svega što su naućili. Omladina je imala nekakve stare ljetne vojne uniforme, na desnom rukavu našivak Nastavnih jedinica i naoružanje iz sastava TO.

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   18.04.13 22:43

Pukovnik je u pravu studenti su ipak imali drugaciji amblem.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   18.04.13 23:33

@pukovnik (citat):

Svi oni koji nakon osnovne škole nisu nastavili školovanje već ostali kod kuće. Bio sam dva puta po 14 dana upravo sa takvom omladinom u tada vojnom kampu pored Bjelovara. Uz mene oklopnjaka bio je još jedan pješak, vezista i inžinjerac. Od Načelnika štaba TO Bjelovar smo dobili nastavni plan i program sa temema koje smo trebali obraditi i brojem sati za svaku temu. Predzadnji dan je bila praćena cjelodnevna vježba uz primjenu svega što su naućili. Omladina je imala nekakve stare ljetne vojne uniforme, na desnom rukavu našivak Nastavnih jedinica i naoružanje iz sastava TO.

Znači to je ova prava misteriozna 'Predvojnička obuka' iz naslova teme o kojoj (barem ja) ne znamo puno.
Nije mi ništa o njoj poznato, niti poznam nekoga (niti sam pričao s njim) tko je stvarno na njoj bio, a niti kasnije sa odsluženja vojnog roka se ne sjećam ikoga da je o tome pričao.
A naravno da poznajem i družim se s ljudima koji nisu išli u srednju školu, pa mi je to sve jako čudno.
O kojem vremenskom periodu se radi?
Do kad je to postojalo.... sve do '91.? scratch
Kako se to službeno zvalo? Ovako kako piše na manjoj prišivci?

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   19.04.13 15:04

Kolege prije mene su dosta opsirno objasnili tu predvojnicku obuku koja se odnosila na one osobe koje nisu nastavili posle osmoljetke dalje skolovanje i ta obuka je bila stvarno korisna kako za djevojke tako i za muskarce.Predavaci na toj obuci su bili osobe iz TO.U srednjoj skoli profesor obrane i zastite je takodje bio osoba koja je obavljala zadatke u TO.Predmet je bio stvarno koristan i sa velikom paznjom smo slusali taj predmet koji je do tad bio za nas 15-16 godisnjake nepoznat.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   20.04.13 22:23

Na satovima ONO i DSZ smo gledali M-48,M-70,M-56 i Papovku.Također i školske mine a jedino što smo rastavljali je bio "garonja" i sjećam se da je bar nama muškarcima do*izdilo rastavljanje zatvarača koje nam je onda bilo dosta komplicirano.U drugom,trećem i četvrtom razredu smo imali po jedno gađanje iz M-48 i znam da su cure imale tjedan dana poštede od tjelesnog.Sad kad pogledam nije za njih bilo pucanje iz M-48 jer ona koja je bila blizu mene nakon ispaljenja vratilo bi je nazad pola metra a nama je bilo dobro jer je trebalo zalječiti natečeno rame Rolling Eyes Gledajući danas nešto smo naučili a dali je to danas potrebno nekad razmišljam da bi trebalo.Ovoj galofak-prozirnoj generaciji bi baš valjalo malo trzaja iz M-48 da se malo probude iz ovog virtualnog svijeta.

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   20.04.13 22:35

Zanimljivo je da su cure iz moje generacije bile dosta dobre na ovom školskom gađanju iz "tandžare". Very Happy
Nekima se znalo desiti da imaju 8-9 pogodaka u meti a dobijali smo po pet metaka. Shocked Laughing
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   20.04.13 22:39

Pa neki momci su hteli + pucajuci u metu neke cure!
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   20.04.13 22:42

@dpuric (citat):

Gađanje sam prošao na dobru volju nastavnika.Ja tanđarom prašio u stari T-34.Meni bilo lijepo kako zviždi a njima ne.Svako gađanje sam imao 2 kilometra šetnje po onom paklu od sunca ali nisam odustajao od tenkića kao ni naš čato  Rolling Eyes

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   20.04.13 23:08

@dpuric (citat):

Ili je bilo obrnuto, neke cure nisu znale koja im je meta. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.04.13 0:04

@Matrix (citat):
U drugom, trećem i četvrtom razredu smo imali po jedno gađanje iz M-48...

U trećem i četvrtom?? Question
Stvarno ću svašta saznat na ovoj temi...
Kad si Matrix išao u srednju šlolu?
Ja sam imao 'Obranu i zaštitu' u prvom i drugom srednje, šk. god. 82/83 i 83/84, Split.
Poslije više ne.
Znači do vojske još pune dvije godine, taman da se ono nešto što se naučilo, lijepo zaboravi do tad. scratch
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.04.13 12:35

Po mojem misljenju danasnji srednjoskolci zavrsavaju skole sa dosta malim znanjem o obrani i zastiti koju mogu naci na kompjuteru a bez klasicnog predmeta koji govori o tome i prakticne nastave rastavljanja i sastavljanja obrambenog oruzja sve je to nula nazalost.Pa malo znanja iz tog predmeta nikom nije naskodilo i smatram da je trebao ostati kao predmet u srednjoj skoli barem u drugom razredu srednje skole.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.04.13 13:11

@Max Blitz (citat):
@Matrix (citat):
U drugom, trećem i četvrtom razredu smo imali po jedno gađanje iz M-48...

Ja sam imao 'Obranu i zaštitu' u prvom i drugom srednje, šk. god. 82/83 i 83/84, Split.
Poslije više ne.
Znači do vojske još pune dvije godine, taman da se ono nešto što se naučilo, lijepo zaboravi do tad. scratch

Negde krajem 80-tih predmet je iz prve prebacen u dve zavrsne godine

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.04.13 13:21

@dpuric (citat):
Negde krajem 80-tih predmet je iz prve prebacen u dve zavrsne godine

To mi je razumljivije, međutim dolazimo onda do problema da sva usmjerenja nisu bila četverogodišnja, kao i to da je dio ljudi odustajao od srednje škole nakon drugog razreda, pa bi se povećao broj kandidata za pravu 'predvojničku obuku' u tim slučajevima, zar ne?
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.04.13 14:20

Pa negde do pocetka 90-tih u Srbiji je jos organizovana klasicna predvojnicka obuka za one koji nisu zavrsili srednju skolu
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   21.04.13 20:46

@Max Blitz (citat):
Poslije više ne.

Max i ja vidim da je bilo razlike ne od republike do republike nego i po gradovima  scratch  .Napisao sam točno i prvu godinu nismo imali ONO i DSZ.Mislim da imam u podrumu udžbenik iz treće godine pa ću se potruditi da ga uslikam.Generacije iza nas su imale prvi i drugi razred ali u 4 nakon kratke doobuke i gađanje.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   05.05.13 3:48

@pukovnik (citat):
Svi oni koji nakon osnovne škole nisu nastavili školovanje već ostali kod kuće. Bio sam dva puta po 14 dana upravo sa takvom omladinom u tada vojnom kampu pored Bjelovara. Omladina je imala nekakve stare ljetne vojne uniforme, na desnom rukavu našivak Nastavnih jedinica i naoružanje iz sastava TO.

Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2013-05-19

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   28.05.13 15:14

Pozdrav svima, nisam bivši pripadnik JNA već sam se registrovao na Forum samo zbog ove teme. Završio sam Fakultet bezbednosti i duže vreme pratim razvoj Fakulteta od 1975. godine do danas. Sticajem okolnosti, prošle subote bio je Dan Fakulteta (18. maja 1975. godine usvojen je prvi Nastavni plan Odseka za društvene nauke i narodnu odbranu PMF-a), a tim povodom smo na Fakultetu od 8. do 17. maja organizovali izložbu o nastanku i razvoju te visokoškolske institucije.

Izložba je obuhvatila nekoliko postavki među kojima su bili svi nastavni planovi od 1975. do 2003. godine, udžbenici/priručnici/informatori, i fotografije studenata i nastavnika iz tog perioda (a posebno fotografije studenata sa vojnostručne nastave koja je tokom prve dve ili tri godine organizovana na Vojnoj akademiji, kao i fotografije sa stažiranja u jedinicama JNA). U planu je da se napravi virtuelna prezentacija svega što je bilo izloženo pa ću vam poslati link čim to završimo.

Posebno zanimljiv je Materijal o upućivanju studenata smerova i fakulteta opštenarodne odbrane i studenata viših škola unutrašnjih poslova na obavezno stažiranje u jedinicama JNA, koje je izrađeno na osnovu Naređenja saveznog sekretara za narodnu odbranu generala Ljubičića iz 1979. godine. Njega ćemo kompletnog skenirati pa ću ga postaviti ovde u .pdf-u ukoliko nekoga interesuje.

Od zanimljivih knjiga imamo i poslednje udžbenike Odbrane i zaštite iz 1991. godine (neko je u ovoj temi stavio sadržaj udžbenika za prvi razred), a što se tiče ukidanja predmeta, svi stariji studenti (uključujući i trenutno zaposlene nastavnike), kao i članci iz Zbornika radova Fakulteta odbrane i zaštite iz 1999. godine, kažu da je predmet od 1993. godine izbačen iz nastavnih programa srednjih škola (u Srbiji je bilo u oko 600 škola). Isto je bilo i sa fakultetima.

Da dodam još par informacija. Do 1975. godine obuku profesora narodne odbrane vršila je JNA, da bi te godine bila doneta odluka o osnivanju smerova i odseka narodne odbrane na univerzitetima pet glavnih gradova tadašnjih socijalističkih republika:

- Odsek za odbrambene nauke Fakulteta društvenih nauka u Ljubljani;
- Smer opštenarodne odbrane Fakulteta političkih nauka u Zagrebu;
- Odsek za opštenarodnu odbranu Fakulteta političkih nauka u Sarajevu;
- Institut za narodnu odbranu/Odsek za društvene nauke i narodnu odbranu Prirodno-matematičkog fakulteta u Beogradu;
- Smer opštenarodne odbrane Filozofskog fakulteta u Skoplju.

Samo u Beogradu je odsek prerastao u fakultet koji je često menjao ime:
1978-1987 Fakultet narodne odbrane,
1987-1990 Fakultet ONO i DSZ,
1990-2000 Fakultet odbrane i zaštite (nije primao studente od 1993. do 2000),
2000-2006 Fakultet civilne odbrane, i
2006-danas Fakultet bezbednosti.

Eto, toliko od mene za početak  Smile pozdrav svima!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   28.05.13 16:08

Imam i svoj udžbenik 'Obrana i zaštita' za drugi razred usmjerenog obrazovanja iz 1981.g.
Autori: M.Radonjić, M.Pujić, M.Vasiljević, P.Alavanja, V.Loncović, J.Vasović, S.Pujić.

Kad stignem skenirat ću sadržaj i zanimljivije dijelove. Very Happy
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   28.05.13 16:30

Dobrodošao na forum Ivane, ne moraš da budeš iz vremena JNA, da doprineseš nešto koristno ili da naučiš neku zanimljivost.

LP

Pero
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   28.05.13 19:32

Dobrodošao Ivane
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   28.05.13 22:27

Dobrodosao Ivane.... cheers

Nema prepreka za tvoje ucesce na Forumu....iznesi nam saznanja i materijal, fotografije, sve zanimljivo i bitno.Naravno u skladu sa pravilima koja si procitao i obradjujuci periode i vreme koje predvidja forumsko pravilo.
Pozdrav salutiranje

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   Today at 18:51

Na vrh Go down

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Žene u JNA
» Karaule u HR
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo