FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
AutorPoruka
ivand
Gušter
Gušter

Broj komentara : 13
Član od : 2013-05-19

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   28.05.13 22:30

Hvala svima na dobrodošlici, biće konkretnih stvari i u okvirima teme, ne brinite! Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   29.05.13 0:04

@Max Blitz (citat):
Imam i svoj udžbenik 'Obrana i zaštita' za drugi razred usmjerenog obrazovanja iz 1981.g.
Autori: M.Radonjić, M.Pujić, M.Vasiljević, P.Alavanja, V.Loncović, J.Vasović, S.Pujić.

Evo, npr. na ovom linku ćete naći zaista puno naslova udžbenika 'Obrane i zaštite' na skoro svim jezicima u SFRJ za srednje škole i fakultete. Klikajte malo na navedene autore (kad otvorite link), pa će vam svašta izbacit. Samo su naslovi, nema u pdf-u cijelih knjiga. Neutral

http://orlabs.oclc.org/identities/np-loncovic,%20v

- Pujić, Milan
- Radonjić, Mihailo
- Petelin, Stanko 1924-1984 Translator
- Veković, R...
- Vasović, J...
- Anđelski, Alimpije
- Stošković, S.
- Stošković, Slobodan
- Anđelski, A.
- Pujić, M.

Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   29.05.13 9:06

Što se tiče udžbenika, preko COBISS-a sam našao oko 140 udžbenika za upit "odbrana i zaštita" i nekih 30 za upit "obrana i zaštita". Ovoliki broj je rezultat čestih izmena i dopuna istih udžbenika od istih autora, a kad budem sve lepo izvukao imaću tačan pregled koliko je pojedinačnih udžbenika bilo. Zanimljivo je da nema starijih od 1971. godine, čak i ja imam primerak ovog već pomenutog narandžastog udžbenika, i to baš iz 1971. godine (neko je pomenuo da ima izdanje iz 1975). Interesantno bi bilo pogledati razvoj sadržaja od 1971. do 1991. godine, pošto se vremenom sa naoružanja i nuklearnog rata fokusira na neke opšte sadržaje o geopolitici savremenog sveta. Ostali sadržaji su manje više isti - prva pomoć, zbrinjavanje ranjenika i bolesnika, zaštita i spasavanje u vanrednim situacijama i sl. Pogledaću takođe nekoliko magistarskih radova o metodici nastave predmeta "Odbrana i zaštita", tu bi trebalo da ima dosta konkretnih podataka o realizaciji ovih predmeta.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   29.05.13 23:21

JEDAN POGLED NA  NASTAVU ODBRANE I ZASTITE

STATUS PREDMETA
Svaki predmet je onoliko interesantan  koliko profesor uspe da zainteresuje ucenike za nastavno gradivo i nacin na kojim im nastavne sadrzaje prezentuje.Predmet  Odbrana i zastita   80-tih godina po nepisanom pravilu predavali su profesori sa moralno-politickom podobnoscu (clanovi SKJ i naravno rezervni oficiri). Predmet je ucenicima manje-vise bio zanimljiv zbog dala gradiva koji je obradjivao naoruzanje (sklapanje, raklapanje, gadjanje iz puske M-48) a manje  zbog  teorisanja i izvesnog stepena ideoloskih premisa. Na pocetku moje profesorske karijere (koja nije dugo trajala – 4 godine do ukidanja predmeta u 1990.godine radio sam u 4 kraljevacke srednje skole i u startu odlucio da i to malo ideoloskih sadrzaja potpuno  eliminisem iz nastave.

METODICKI POSTUPCI
Osnovni cilj koji sam postavio bio je da kroz metodicke postupke u nastavi ucenici nauce i prihvate sadrzaje koji ce im *za nedaj boze* zatrebati i nacin na koji ce u takvim situacijama reagovati. Klasican sistem nastave  Ex catedra skoro da sam eliminisao(osim u temi o drustveno-istorijskoj sustini i nastanku ratova) ali sam i  tu temu kroz aktivno angazovanje ucenika uspeo da oslobodim klisea. Neke teme ( npr.o NHB oruzju) obradjivao sam uz koriscenje nastavnih filmova.1990 i 1991.g.naoruzanje se obradjivalo informativno pa nisam hteo da ucenicima objasnjavam a oni da zamisljaju taj model oruzja (u to vreme oruzje je povuceno iz kabineta u skolama). Smatrao sam da je prakticnije da u saradnji sa jedinicom JNA u kasarni organizujem tehnicki zbor naoruzanja pa da ucenici vide kako to oruzje ustvari izgleda.
Neke teme (Protivrecnosti savremenog sveta, Sociopatoloske pojave kao izvor ugrozavanja ) obradjivao sam metodom diskusije (polovina razreda je iznosila argument ZA a druga polovina PROTIV) i na kraju sam sistematizovao zakljucke.
Teme iz Prve pomoci i Civilne zastite sam izvodio prakticno i uz nastavne filmove. Npr.kada je o sklonistima bila rec po dva casa sam svaki razred odvodio u jedno od gradskih ili stambenih sklonista i tamo izvodio ociglednu nastavu. Takodje je uspostavljena i saradnja sa Crvenim krstom u delu nastave  Prve pomoci.

OCENJIVANJE
U to vreme profesori odbrane su ucenicima uglavnom davali cetvorke  i petice mada se mogla provuci i poneka trojka.Nivo znanja nije, od strane profesora, jasno bio definisan u odnosu na obim gradiva koji je morao biti savladan za odredjenu ocenu.
Moji ucenici su na samom pocetku skolske godina znali da je potreban nivo znanja za  ocenu bio
- Za 2> prepoznavanje gradiva, navodjenje odredjenih definicija i podela
- Za 3> kao za 2 + objasnjavanje
- Za 4> kao za 3 + sistematicnost u objasnjavanju i izlaganju
- Za 5> kao za 4 + posebno zalaganje na casu kroz diskusije i zapazanja i ispoljavanje posebnog interesovanja  kracom  pismenom obradom odredjenog pitanja – problema.

U nastavi nisam imao nikakvih problema sa ucenicima (za razliku od pojedinih profesora) na sta je verovatno, uticao moj stav  i postovanje ucenika (kojima sam , inace, persirao i uvazavao) od samog pocetka.Posle dve godine presao sam u elitnu kraljevacku gimnaziju na preporuku direktora  sto je, u to vreme, za mene bio znak posebnog uvazavanja. A tamo  preko 90% ucenika je imalo zasluzene petice iz Odbrane i zastite. I nezvanicno, od strane pedagoga, iako najmladi,poneo sam titulu jednog od najboljih profesora-metodicara.
A onda su kola krenula nizbrdo…

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 1:58

@dpuric (citat):
Na pocetku moje profesorske karijere (koja nije dugo trajala – 4 godine do ukidanja predmeta u 1990.godine radio sam u 4 kraljevacke srednje skole i u startu odlucio da i to malo ideoloskih sadrzaja potpuno eliminisem iz nastave.

Čini mi se da nisi dobro stavio točku u rečenici, a ne upozoravam te sad na gramatiku, nego je nejasno ovako kako si napisao do kada si radio i kada je predmet ukinut. Ovako ispada da je predmet ukinut 1990., a tad si počeo raditi, zar ne? Very Happy
Za razliku od RH, u SRJ je predmet ukinut 1994. ako se ne varam...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 3:25

@ivand (citat):
Što se tiče udžbenika, preko COBISS-a sam našao oko 140 udžbenika za upit "odbrana i zaštita" i nekih 30 za upit "obrana i zaštita".

Sigurno si upućeniji u ovu materiju, a evo i sam sam malo kopkao, interesantno je da su udžbenici bili na slovenskom, hrvatskom, srpskom, makedonskom, albanskom i slovačkom jeziku. Nisam (još) našao na mađarskom? Very Happy

Dakle pored 'Odbrane i zaštite' i 'Obrane i zaštite', imamo i 'Obramba in zaščita', 'Одбрaнa и зaштитa', 'Mbrojtja dhe siguria' i 'Obrana a ochrana'. Ova tema se ne bavi jezičnim pitanjima, ali mi je i ovaj segment priče zanimljiv.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 8:20

@Max Blitz (citat):
@dpuric (citat):
Na pocetku moje profesorske karijere (koja nije dugo trajala – 4 godine do ukidanja predmeta u 1990.godine radio sam u 4 kraljevacke srednje skole i u startu odlucio da i to malo ideoloskih sadrzaja potpuno  eliminisem iz nastave.

Čini mi se da nisi dobro stavio točku u rečenici, a ne upozoravam te sad na gramatiku, nego je nejasno ovako kako si napisao do kada si radio i kada je predmet ukinut. Ovako ispada da je predmet ukinut 1990., a tad si počeo raditi, zar ne? Very Happy
Za razliku od RH, u SRJ je predmet ukinut 1994. ako se ne varam...

Da malo je nejasno iz navedene recenice.
4 godine sam radio u skoli znaci, sve do ukidanja predmeta - 1994.g.
A 1990. godine sam radio u cetiri skole.

Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 8:55

@Max Blitz (citat):
Sigurno si upućeniji u ovu materiju, a evo i sam sam malo kopkao, interesantno je da su udžbenici bili na slovenskom, hrvatskom, srpskom, makedonskom, albanskom i slovačkom jeziku. Nisam (još) našao na mađarskom? Very Happy

Dakle pored 'Odbrane i zaštite' i 'Obrane i zaštite', imamo i 'Obramba in zaščita', 'Одбрaнa и зaштитa', 'Mbrojtja dhe siguria' i 'Obrana a ochrana'. Ova tema se ne bavi jezičnim pitanjima, ali mi je i ovaj segment priče zanimljiv.

Bilo je i udžbenika na mađarskom, zvao se "Honvedelem" (za srednje škole) i "Elsosegely es honvedelem" (Prva pomoć i zaštita - osnovna škola). Autori su, naravno, bili isti Smile

Edit: Evo, našao sam i da je bilo udžbenika i na bugarskom: "Отбрана и защита", rumunskom "Apǎrarea şi protecţia", ukrajinskom "Охрана и защита", italijanskom "Difesa e protezione", turskom "Savunma ve korunma".

ivand: komentar modifikovan dana: 30.05.13 9:02; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 8:57

@dpuric (citat):
Da malo je nejasno iz navedene recenice.
4 godine sam radio u skoli znaci, sve do ukidanja predmeta - 1994.g.
A 1990. godine sam radio u cetiri skole.

To znači da školske 1994/95. godine predmeta više nema u školama?
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 9:46

Ne, predmet je ukinut na polugodistu sk.1993/94.g.. Pre toga je ukinut marksizam ali se sacekao kraj skolske godine. Profesori Odbrane i zastite imali su sledecu *sudbinu*
-u prvo vreme neki su obavljeli duznost pomocnika direktora
-jedan deo je preuziman od strane drugih ustanova
-jedan deo je sam nalazio drugi posao
-neki su se vratili svojim *starim*predmetima koji su predavali pre nego sto su postali profesori odbrane i zastite.

Ministarstvo prosvete je ostavilo mogucnost da se deo profesora za koje nije moglo da se nadje resenje prekvalifikuje u narednih 4-5 godina za neki drugi predmet a troskove studija na drugom fakultetu bi pokrilo Ministarstvo. Nije mi poznato da je neko iskoristio tu mogucnost.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 10:05

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 15:17

@ivand (citat):
Bilo je i udžbenika na mađarskom, zvao se "Honvedelem" (za srednje škole) i "Elsosegely es honvedelem" (Prva pomoć i zaštita - osnovna škola). Autori su, naravno, bili isti Smile

Edit: Evo, našao sam i da je bilo udžbenika i na bugarskom: "Отбрана и защита", rumunskom "Apǎrarea şi protecţia", ukrajinskom "Охрана и защита", italijanskom "Difesa e protezione", turskom "Savunma ve korunma".

Ovo što si naveo otvara još barem dva interesantna pitanja: Very Happy

1. Izgleda da su autori primali lijepe honorare za svoje udžbenike s toliko izdanja, a i prevodiovci (u manjoj mjeri).

2. Pretpostavljao sam za mađarski i talijanski jer znam da su postojale (kao i sad) srednje škole na jezicima tih narodnosti, ali i za ostale?
U kakvoj nastavi su se koristili ostali udžbenici na jezicima narodnosti, isto za srednju školu? Ili se radi o nečem drugom?
I radi li se za sve o periodu SFRJ?

Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 19:12

@Max Blitz (citat):
Ovo što si naveo otvara još barem dva interesantna pitanja: Very Happy

1. Izgleda da su autori primali lijepe honorare za svoje udžbenike s toliko izdanja, a i prevodiovci (u manjoj mjeri).

2. Pretpostavljao sam za mađarski i talijanski jer znam da su postojale (kao i sad) srednje škole na jezicima tih narodnosti, ali i za ostale?
U kakvoj nastavi su se koristili ostali udžbenici na jezicima narodnosti, isto za srednju školu? Ili se radi o nečem drugom?
I radi li se za sve o periodu SFRJ?

Za honorare za izdanja na srpsko-hrvatskom pretpostavljam da jesu, i tu moram da napomenem da se brojke koje sam naveo odnose na izlistavanje po imenu autora, a ja sam uneo ime jednog autora (koji je objavljivao u saradnji sa još par drugih autora), što znači da izdanja tih udžbenika ima mnogo, mnogo više. Purić je spomenuo da su se sadržaji često menjali, uglavnom zbog čestih promena u zakonskoj regulativi, pa je to bio dobar razlog za česte izmene i dopune.

U manjoj meri (jednocifrena reizdanja) su zastupljeni udžbenici na slovenačkom i makedonskom.

Što se tiče ovih "egzotičnih" jezika koje sam naveo, u pitanju su ipak po jedno jedino izdanje za svaki jezik. Ko zna zbog čega su objavljivali na turskom itd, možda saznam kad konsultujem one magistarske radove koje sam pomenuo. U pitanju su kraj 70-ih i prva polovina 80-ih kad se radi o pomenutim prevodima.

Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 19:50

Kod nas u Kikindi,nismo ni koristili knjigu,za ovaj predmet.Uglavnom smo hvatali beleske od profesora.Imali smo dosta prakticne nastave.Profesori su po ukidanju uglavnom presli u opstinske organe vezane za JNA.
Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 20:13

@Max Blitz (citat):

Zaboravih na ovo da odgovorim. Svi udžbenici na drugim jezicima su za I i II razred srednje (mislim da je većina objedinjena).
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 20:24

@ivand (citat):
@Max Blitz (citat):

Zaboravih na ovo da odgovorim. Svi udžbenici na drugim jezicima su za I i II razred srednje (mislim da je većina objedinjena).

Već sam rekao, pa ću kratko i ponovit - imao sam predmet 'Obrana i zaštita' jedino u prvom i drugom srednje, znači šk.god. je 82./83. i 83./84.
Mjesto 'radnje' je Split. Very Happy Mislim da je tada tako bilo u cijeloj SRH, ali naravno, nisam siguran.
Također, za taj period mi je potpuno nepoznat pojam 'Predvojnička obuka' za ljude koji nisu išli u srednju školu.
Ili toga nije bilo, ili nisam čuo za to, pa je nekako prošlo mimo mene, zaista ne znam.

Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 20:34

@Max Blitz (citat):
Već sam rekao, pa ću kratko i ponovit - imao sam predmet 'Obrana i zaštita' jedino u prvom i drugom srednje, znači šk.god. je 82./83. i 83./84.
Mjesto 'radnje' je Split. :DMislim da je tada tako bilo u cijeloj SRH, ali naravno, nisam siguran.

Bilo je i ovako:

Babić, Milan. Odbrana i zaštita: treća i četvrta godina: udžbenik za učenike srednjih škola unutrašnjih poslova, 1975.

Negde je u naslovima naglašeno i "prva/druga godina učenja", a ne razred, ali se u većini slučajeva to poklapa sa prva dva razreda.

Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 20:38

@Max Blitz (citat):
Također, za taj period mi je potpuno nepoznat pojam 'Predvojnička obuka' za ljude koji nisu išli u srednju školu.
Ili toga nije bilo, ili nisam čuo za to, pa je nekako prošlo mimo mene, zaista ne znam.

Sad proverih, od 1948. kad je objavljen prvi udžbenik, pa do samog kraja 60-ih se predmet zvao Predvojnička obuka. Mladi ste, ljudi Very Happy

Evo linka sa Kupinda.

I jedna naslovna iz 1957.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 20:51

Bravo 'ivand', riješit ćeš mi mnoge nedoumice vezi ovih pitanja.

Čini mi se da su se neke stvari ipak razlikovale od republike do republike, jer je školstvo bilo u nadležnosti Republičkih sekretarijata za prosvjetu, kulturu, fizičku i tehničku kutluru. (Tako se zvalo danas Ministarstvo obrazovanja... Very Happy ).
Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 20:57

@Max Blitz (citat):
Čini mi se da su se neke stvari ipak razlikovale od republike do republike, jer je školstvo bilo u nadležnosti Republičkih sekretarijata za prosvjetu, kulturu, fizičku i tehničku kutluru. (Tako se zvalo danas Ministarstvo obrazovanja... Very Happy).

Školstvo da, ali predvojnička obuka i "Odbrana i zaštita" su potekli iz SSNO-a koji je nakon 1975. (prebacivanja obuke nastavnika odbrane i zaštite na civilne fakultete) preko svoje Nastavne uprave ostao s dobrim delom konaca u rukama kad je u pitanju realizacija ovog predmeta. Ne treba posebno da naglasim da su prvi dekani Fakulteta narodne odbrane došli iz oružanih snaga, kao i da su mnogi od njih pisali udžbenike za srednje škole. Krajem sedamdesetih su mnoge profesore na tim fakultetima oslovljavali po činovima Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 21:07

Zanima me okvirno još:

- kad je 'Predvojnička obuka' postala 'Obrana i zaštita'?
- što se i kada po tom pitanju stvarno odvijalo s ljudima koji nisu nastavljali srednješkolsko obrazovanje, a ranije je bilo i dosta onih bez osnovne škole.
- zatim - fakulteti? ONO i DSZ na fakultetima 80-tih ni kolokvijalno nije bila predvojnička obuka, kad su studenti već mahom bili odslužili vojni rok.

Ivand, sve te pratim što pišeš, za 70-te stvarno nemam pojma, već je sve što ja pišem iz 80-tih.
Iskreno sumnjam da je 80-tih 'Obrana i zaštita' u školama bila izvan nadležnosti republičkih sekretarijata za prosvjetu. Neka međurepublička koordinacija je morala postojati, ali nije sve išlo iz jednog centra. Osobito jer su kadrovi po srednjim školama tada bili (u većini) profesori ONO i DSZ školovani na civilnim fakultetima, a ne aktivni oficiri ili nešto treće.

Btw, na fakultetu mi je šk. god. 88./89. ONO i DSZ predavao aktivni oficir, neki potpukovnik, po kojoj liniji i zašto, ne znam, a godinu ranije, civilni, 'obični' profesor. Very Happy

Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 21:43

@Max Blitz (citat):
Zanima me okvirno još:
- kad je 'Predvojnička obuka' postala 'Obrana i zaštita'?
- što se i kada po tom pitanju stvarno odvijalo s ljudima koji nisu nastavljali srednješkolsko obrazovanje, a ranije je bilo i dosta onih bez osnovne škole.
- zatim - fakulteti? ONO i DSZ na fakultetima 80-tih ni kolokvijalno nije bila predvojnička obuka, kad su studenti već mahom bili odslužili vojni rok.

Ivand, sve te pratim što pišeš, za 70-te stvarno nemam pojma, već je sve što ja pišem iz 80-tih.
Iskreno sumnjam da je 80-tih 'Obrana i zaštita' u školama bila izvan nadležnosti republičkih sekretarijata za prosvjetu. Neka međurepublička koordinacija je morala postojati, ali nije sve išlo iz jednog centra. Osobito jer su kadrovi po srednjim školama tada bili (u većini) profesori ONO i DSZ školovani na civilnim fakultetima, a ne aktivni oficiri ili nešto treće.

Btw, na fakultetu mi je šk. god. 88./89. ONO i DSZ predavao aktivni oficir, neki potpukovnik, po kojoj liniji i zašto, ne znam, a godinu ranije, civilni, 'obični' profesor. Very Happy

Kao što je neko već napisao na početku teme, prelaz na Odbranu i zaštitu odigrao se 1969/70. godine (i po godinama izdanja jednih i drugih udžbenika to je otprilike taj period).
Za ljude bez srednje, osim služenja vojnog roka ne znam da li je bilo još modaliteta pripreme za oružanu borbu. Možda u sklopu vojnih vežbi.
Fakultetski predmet, a mislim da je i o tome neko već pisao, nije imao praktični deo već samo teorijski. Vojnostručnu nastavu i tri meseca stažiranja imali su samo studenti ONO i DSZ sa pomenutih pet fakulteta.
Naravno da je OiZ bio u nadležnosti sekretarijata za prosvetu, barem što se dela o osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj nastavi tiče, ali, kao što Strategija oružane borbe iz 1983. kaže: "Obuka omladine za odbranu zemlje zasniva se na jedinstvenom programu koji se ostvaruje u školama i izvan njih. U izradu i realizovanje programa aktivno su uključene društveno-političke zajednice, organi za obrazovanje i narodnu odbranu socijalističkih republika i autonomnih pokrajina, univerziteti, SSOJ i SSNO.", tako da uticaj SSNO-a nije bio mali, a deo obuke morao je da se sprovodi i "na terenu", što bez kapaciteta oružanih snaga nije moglo da prođe. Strategija dalje kaže: "U obuci omladine značajnu pomoć pružaju pripadnici oružanih snaga, Savez rez. vojnih starešina, Savez boraca NOR-a i druge DPO."
Što se tiče predavača na fakultetima, ne znam da li je za predmet ONO i DSZ bilo obavezno da nastavnik bude u zvanju nastavnika (docent, vanredni, redovni profesor). Ako jeste, onda sigurno nije bilo dovoljno doktora nauka ONO i DSZ da bi civili mogli sve fakultete da pokriju. Zato je, pretpostavljam, često bio slučaj da oficir bude nastavnik.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 21:55

Nije li prišivka, slična ovoj koju si stavio u avatar, a na kojoj piše 'omladinske nastavne jedinice', bila za ljude koji nisu nastavljali srednješkolsko obrazovanje?
Ima je na nekim stranicama teme ranije.

I bili su na obuci (sa spavanjem čak) par tjedana u komadu, prije odsluženja vojnog roka...
Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   30.05.13 22:28

@Max Blitz (citat):
Nije li prišivka, slična ovoj koju si stavio u avatar, a na kojoj piše 'omladinske nastavne jedinice', bila za ljude koji nisu nastavljali srednješkolsko obrazovanje?
Ima je na nekim stranicama teme ranije.

I bili su na obuci (sa spavanjem čak) par tjedana u komadu, prije odsluženja vojnog roka...

Ova u mom avataru je bila baš za pomenute studente dok su pohađali vojnostručnu nastavu i stažiranje, a za "Omladinske nastavne jedinice" sam objašnjenje prvi put pročitao upravo u ovoj temi Smile
Na vrh Go down
ivand
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   31.05.13 0:12

Evo i izvoda iz Pravilnika o planu obrazovanja i vaspitanja za gimnaziju iz 1990. godine (Prosvetni savet SR Srbije):

Citat :
Član 35.

Broj časova nastave odbrane i zaštite u III razredu iznosi po jedan čas sedmično sa 36 časova godišnje u razredno-časovnom sistemu i 30 časova blok nastave, u IV razredu po jedan čas nastave sedmično sa 32 časa godišnje u razredno-časovnom sistemu i 30 časova blok nastave.

U prva dva razreda nije bilo predmeta Odbrana i zaštita.

U Pravilniku za stručne škole je isti fond časova, samo se predmet realizuje u II i III razredu. Ne znam da li su ti pravilnici uopšte realizovani po tom principu.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita   Today at 10:44

Na vrh Go down

Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/9Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
 Similar topics
-
» Predvojnička obuka - Odbrana i zaštita
» FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka
» Žene u JNA
» Karaule u HR
» "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo