FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
AutorPoruka
Zlatnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2013-04-24
Dob : 53
M(j)esto Veles, Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   04.06.13 16:26

@6550/33 avgust 84 (citat):
...  "a šta će vojska da radi ako ne čisti sneg...

I ovo je bio jedan od razloga zasto sam mrzeo vojsku.
Mi smo umesto snega cistili travu. Ne samo onu visoku, nego i onu od 1-2 mm visine, takoreci mahovina, lisaji. Da ostane cista zemlja. To je bilo pravo izzivljavanje.
Predlozio sam porucniku Stamatovicu da umesto da se bakcemo time, da se kupi 100 ml herbicida i da se cela kasarna ocisti od korova, a ovaj (ko da je samo to cekao da neko rece) ko iz puske: „A sta ce vojska da radi“ Na to sam mu rekao da se to vreme moze iskoristiti za mnogo pametnije stvari, kao na primer rad u ucioni, rad u elektricarskoj radionici, gde bi se moglo nauciti nesto oko popravljanja uredjaja ... i tako to. Na to ce on, da mnogo ne filozofiram, nego da radim. E to me veoma nerviralo, kad se nema argument, poseze se za „autoritetom“. Stvarno sam se licno uverio ono sto su govorili „Gde prestaje logika, tamo pocinje vojska“.
Onda sam sa resio da im dokazem da, ako se dobro osmisli, i vojska moze da radi korisne stvari, pa sam se resio malo uredim dvoriste, orezao sam cvece, zatim sa jednim starim vodnikom smo otisli u „Semenarni“ odakle smo kupili seme za travu, (pa onda u jednoj kafani, volio je da malo popije  drunken  ) pa poravnjao sam teren i posejao travu. Posle par dana sve je bilo zeleno oko zgrade bataljona i komande. Ako neko od citalaca koji je sluzio posle mene (posle '88) sigurno je uocio „mojih ruku delo“.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   05.06.13 16:53

Ja se secam one ugljare jer sam tamo cesto boravio...
Drvene cepanice su bile oko metar dugacke a niko nema sekiru ili testeru da ih raspolovi. Ja i jos jedan vojnik smo imali sistem da cepamo drva lopatom. Jedan drzi lopatu a drugi lupa cepanicom po njoj dok se ne rascepi donja cepanica ili pukne lopata. I tako nas jedan dan vidi ppukovnik Marinkovic ( mislim da se tako zvao). Posto je mirno saslusao nase svakodnevne patnje otisao je i zavrnuo usi kapetanu a ja sam "zaduzio" novu sekiru iz intendantske sluzbe.Mislim da sam bio jedini vojnik koji je duzio sekiru.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   05.06.13 18:14

Citat :
.Mislim da sam bio jedini vojnik koji je duzio sekiru.

Ja sam jednog znao koji je dužio paradajze (pomidore)  Very Happy

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   11.06.13 14:56

Posto smo vezisti, red bi bilo da malo popricamo o nasoj struci!
Kako ste prosli obuku? Jeli vam bilo tesko savladavanje telegrafije i slepog kucanja na teleprinteru ?
Koje su vase impresije, vase dogodovstine u vezi time?
Dali neko jos ume da prima i kuca?
Evo, za pocetak ukratko, ja cu reci samo to da ako nije bila ta telegrafija, mislim da bih za 2 dana „skinuo“ u vojsku. Jednostavno, moja ljubav prema telegrafiji je bilo to sto me je odrzavalo da izdrzim te vojnicke dane.

6550/33 avgust 84
Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2013-01-06

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   11.06.13 19:12

Stvarno je vazila izreka gde počinje žica prestaje logika.Čupkao sam i ja travke iza nekadadašnjih RR magacina kod KPS izlaza iz razloga da vojsci ne bude dosadno.Neverovatna glupost ali se i toga eto sećamo.Obuka .Najebali smo prvih 2 ipo meseca na pešadijskoj obuci.Gazili strojevi korak po pisti i puzali po Kurešćaku.Nakon toga kao telefonisti bavismo se Rupovkama.VZ- ima Centralom i pomalo razvlačenjem linija pored Save tamo negde iza industrijske zone Ljubljane.Ja doduše sve to sam radio dva puta jer me dan pre prekomande za granični odsek Maribor skinuše sa spiska i ostaviše me u Šerceru na kursu za kaplara .E to mi je bio najgori dan u vojsci.Zeznuo me iz inata stariji vodnik Bogdanoski iz samo njemu poznatog razloga.Bilo pa prošlo ostala samo sećanja.Slova na zgradi PETROL sam brojao 2X.Ukupno 13 slova za 13 meseci.

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   12.06.13 10:57

I da, dok smo jos kod trave ... zaboravio sam i ovo:
Samnom je bio i jedan elektro inzenjer (Frtunic). Kad smo cupkali travu prokomentarisao sam da bar on ide u elektro-radionicu da nesto cepka, popravlja, a ko zna, mozda ce nesto i izumiti. Na to ce vodnik: „Ma svi su vojnici isti, nema razlike dali je neko inzenjer ili bez skole“. Ja ko ja, nemogu da izdrzim a da ne kazem, odvratim mu: „Pa dobro, zasto onda za desetare trazite neko ko je ozbiljniji, neko ko je bar malo pametniji, a ne nekog muljavka ili neko ko nezna da pise (a bilo je i takvih)?“
Sledio je samo jedan kiseli osmeh. Very Happy

6550/33 avgust 84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   12.06.13 18:17

Mora se priznati da smo imali bas lose uslove za život i rad u Šerceru a moj vod je bio vod komandanta 9 Armije.Neverovatno je da smo ložili one male peći ugljem a spavaona za 50 ljudi.Ne možeš je zagrejati na -35 da na glavi dubiš.Hrana posebna priča.Kuvali su nam u kasarni Maršal Tito.Od nikog nisam čuo da je u vojsci jeo na primer  pasulj sa alpskom salamom u njemu a ja jesam.Večito je vojska bila gladna zbog te loše hrane.Sigurno pamtite one tkz.ajklule u drnču sa lukom.Sve u svemu kad bolje razmislim nije bilo nimalo sjajno.Jedino što smo bili mladi pa su i napolitanke sa mlekom ili pivom završavale posao.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   12.06.13 21:30

Hrana je bila kao u da si u logoru za ratne zarobljenike a ne na odsluzenju vojnog roka. Meso smo dobijali kao u apoteci na miligrame i to iskljucivo pileca krilca i trtice. Gde je ostatak pilica zavrsavao ostaje misterija. Taj drnc je bio najmanje par puta nedeljno a onda nedeljom smo najcesce gulili one SDO.Sto je najgore ni u onoj kantini nisi mogao da kupis nesto osim napolitanki.
Na vrh Go down
6550/33 avgust 84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   12.06.13 23:00

Burek u kantini nismo mogli ni da kupimo jer su prednost imali  oficiri a i ulazak u istu je bio Zabranjen do 13 časova za običnu vojsku koliko se sećam.Bilo je vazno po mišljenju komandanta kasarne pok.puk.Kukavice da vojska jede hleb star 2 dana da im ne bi slučajno pripala muka od svežeg hleba.Vodio čovek računa da štedi državu.Jedna od ideja je i bila da se sečeni hleb stavlja u korpe na stolove kako bi kao svaki vojnik uzeo isti po potebi a ne koliko mu sleduje na liniji .Tako je hteo da smanji potrošnju bajatog hleba.Čista glupost.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   12.06.13 23:46

Mi smo krali hleb cim se za to ukaze prilika, posto je hlebara bila odmah pored zgrade naseg bataljona,  na putu za ucionicu. Dok oni istovaruju hleb samo prodjes i smotas veknu.Cak su i one pastete stare 20 godina bile delikates kada ukrades veknu vruceg hleba.Laughing
Sada sam se setio i onih bojlera sa toplom vodom. Dva bojlera od 80L za ceo vod.Tople vode ima za jedno prvih 10 minuta a posle toga kao Rambo, brijanje na hladno.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   13.06.13 0:39

@BEOGRAD (citat):
Cak su i one pastete stare 20 godina bile delikates kada ukrades veknu vruceg hleba.Laughing

Da vidimo koja firma EX Yuge sada može proizvesti tako kvalitetan lim da u njemu 20 godina sačuva paštetu?
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   13.06.13 1:55

East&West (citat):
Da vidimo koja firma EX Yuge sada može proizvesti tako kvalitetan lim da u njemu 20 godina sačuva paštetu?

Verovatno nijedna.Skoro sam imao priliku da nakon 20 godina probam Fruktalov sok. Kvalitet im je ocajan ako se poredi sa onim iz osamdesetih.

Na vrh Go down
Arcus
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-06-13
Dob : 58
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Kapetan Lukač Dušan   13.06.13 9:58

Hteo bih da i ja dam svoj mali doprinos uspomenama na kasarnu "Ljubo Šercer". Tamo sam služio vojni rok od 29 avgusta 1978 do 23 novembra 1979 godine kao radio relejac u III vodu Radio relejne čete I bataljona 308 puka veze. Komandir čete mi je bio, tada kapetan nešto kasnije kapetan I klase, Lukač Dušan koga pamtim kao divnog čoveka i uzornog starešinu. Nažalost, nedavno sam saznao da je poginuo tokom rata u Hrvatskoj: "Pukovnik Lukač Dušan rođen 10.04.1946 , kao komandant 24.pbr Glina u svojoj kancelariji u komandi brigade dana 06.09.1993 godine oko 17:30 sati ubijen od strane Zorana Ponedjeljka  pripadnika Šiltove grupe."

Komandant I bataljona je bio major Popović B. Pavle (koga sam dobro zapamtio zbog čestih dežurstava u bataljonu) a komandant puka pukovnik Peter Kos. Načelnik štaba je bio Mile Tica a sećam se i Joze Kukavice po tom svetom trojstvu našeg puka: Kos - Tica - Kukavica.

Imam i više fotografija iz tog vremena koje bih hteo da podelim sa vama ali moraću da sačekam 7 dana kako bi bi bilo omogućeno da ih objavim na forumu.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   13.06.13 12:23

Arcus, dobro došao.

cheers
Na vrh Go down
Arcus
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2013-06-13
Dob : 58
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   14.06.13 12:11

Primopredaja ličnog naoružanja u kasarni "Ljubo Šercer". Na fotografiji je kapetan Lukač Dušan, kdir Radio relejne čete I bataljona 308 puka veze. U pozadini se vidi deo zgrade I bataljona i ugao kantine (desno).

Na vrh Go down
6550/33 avgust 84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   14.06.13 16:38

Pozdrav za Arcusa.Bilo bi lepo da sa nama podeliš još koju fotografiju.1984-85 kada sam ja služio major Lukač Dušan je bio komandant I bataljona.Pamtim da mi je lično dao 7 dana nagradnog odsustva kao faktičkom komandiru 2 voda TT čete jer u vodu nisam imao aktivnog oficira jedno 4-5 meseci pa sam sam izvodio obuku i išao na jutarnja informisanja kao zamenik komandira voda.Sećam ga se kao jako finog čoveka.Bio je što se kaže baš pravi oficir.

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   18.06.13 20:26

84-85 lično sam  na svim terenima i štabnim vežbama po Slovenačkim gudurama bio onaj lik koji se na telefonskoj centrali javljao sa Ovde MIROČ.Ko je služio u tom periodu sigurno se seća prolećne štabne vežbe za koju mislim da se zvala Strela 85.Kompletna 9 Armija je učestvovala na njoj.Čak je i komanda Armije na čelu sa tadašnjim komandantom  generalom Avramovićem izašla na teren.Vreme kao po običaju kad je vojska na terenu.Kiše je bilo da se udaviš.Za 15 dana sam od nespavanja i loše hrane smršao 8 kg.Bez prisustva aktivnog oficira na centrali kao ZKV komandanta 9 armije 10 dana bukvalno nisam izlazio iz one  kabine u kojoj se nalazila tel.centrala smeštena na platformi popularnog Dajca.Izduvao sam ukupno preko 40 dana terena za 13 meseci.Od vežbe u Črnomelju septembra 84,Preko Strele 85 za koju se više i ne sećam gde je bilo komandno mesto pa do terena u V.Blokama.Tada kao da  je važilo ono pravilo Upoznaj domovinu da bi je više voleo pa smo špartali Slovenijom tamo-amo.Čak sam bio i po vukojebinama Kočevskog roga u potrazi za helihopterom Gazela koji se srušio na relaciji Črnomelj-Bledsko jezero.10 dana saki dan smo pretraživali teren oko Cerknice i jezera pored nje.Zasada toliko. Pozdrav svima.PS.Hajde momci iz Šercera setite se i vi vaših iskustava pa da ih zajedno podelimo.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2013-07-08

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   08.07.13 19:46

Ja sam Zorann Simić, služio sam vojsku u kasarni Ljubo Šercer od Aprila 1981. u vodu Janićija Dobrolca. Bio sam radioteleprinterista iradio kao ćata. Ima li na forumu nekoga iz te generacije?
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   08.07.13 21:52

@Arcus (citat):
Hteo bih da i ja dam svoj mali doprinos uspomenama na kasarnu "Ljubo Šercer". Tamo sam služio vojni rok od 29 avgusta 1978 do 23 novembra 1979 godine kao radio relejac u III vodu Radio relejne čete I bataljona 308 puka veze. Komandir čete mi je bio, tada kapetan nešto kasnije kapetan I klase, Lukač Dušan koga pamtim kao divnog čoveka i uzornog starešinu. Nažalost, nedavno sam saznao da je poginuo tokom rata u Hrvatskoj: "Pukovnik Lukač Dušan rođen 10.04.1946 , kao komandant 24.pbr Glina u svojoj kancelariji u komandi brigade dana 06.09.1993 godine oko 17:30 sati ubijen od strane Zorana Ponedjeljka  pripadnika Šiltove grupe."

Komandant I bataljona je bio major Popović B. Pavle (koga sam dobro zapamtio zbog čestih dežurstava u bataljonu) a komandant puka pukovnik Peter Kos. Načelnik štaba je bio Mile Tica a sećam se i Joze Kukavice po tom svetom trojstvu našeg puka: Kos - Tica - Kukavica.

Imam i više fotografija iz tog vremena koje bih hteo da podelim sa vama ali moraću da sačekam 7 dana kako bi bi bilo omogućeno da ih objavim na forumu.

A gde je zastavnik Golub Kostić?

Na vrh Go down
6550/33 avgust 84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   16.07.13 14:15

Bilo bi lepo da Arcus sa nama podeli još koju fotografiju.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2012-08-06
Dob : 52
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   02.08.13 13:03

Samo ukratko da se javnem,pozelim svima srecu i zdravlje!Pisao sam na trecoj strani o zgradi koja se nalazila pored kasarne na kojoj je bio dobro vidljiv natpis "PETROL"!Mozda to i nije bila zgrada pomenute firme,ali je svima nama puno znacila u smislu nekog "mesecnog sata" gde je svako slovo predstavljalo jedan mesec i tako dva puta.Ko dodje drugi put do slova "L",polako je zavrsavao vojnicke dane i spremao se kuci!U znak secanja na tu zgradu,poklanjam Vam fotografiju iz `84 koja je napravljena krisom,na brzinu.....cisto da probudi secanja!

Pozdravljam sve od srca!
Trubac

Na vrh Go down
6550/33 avgust 84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   02.08.13 22:49

Lepo od Trubača što nam budi sećanja.Iste godine smo brojali slova i on i ja ,samo sam ja morao da počnem da brojim i treći put slovo P jer sam bio prva avgustovska klasa koja je služila 15 meseci u cugu bez onoga 12+3.Te 84 kada je snimljena fotografija zgrade Petrola sećam se Bijelo dugme je izdalo jedini album na kome je Tifa bio pevač.Bilo je pravo osveženje čuti npr.Lipe cvatu preko razglasapre ručka ili večere.Pozdrav svim forumašima a posebno Trubaću.ps Za Trubača molba ako pronađeš još koju fotografiju molio bih te da je podeliš sa nama.

Gušter
Gušter

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   02.08.13 23:28

@6550/33 avgust 84 (citat):
Lepo od Trubača što nam budi sećanja.Iste godine smo brojali slova i on i ja ,samo sam ja morao da počnem da brojim i treći put slovo P jer sam bio prva avgustovska klasa koja je služila 15 meseci u cugu bez onoga 12+3.Te 84 kada je snimljena fotografija zgrade Petrola sećam se Bijelo dugme je izdalo jedini album na kome je Tifa bio pevač.Bilo je pravo osveženje čuti npr.Lipe cvatu preko razglasapre ručka ili večere.Pozdrav svim forumašima a posebno Trubaću.ps Za Trubača molba ako pronađeš još koju fotografiju molio bih te da je podeliš sa nama.

Vrlo rado cu podeliti svaku koju "izbunarim",medjutim,mislim da ih vise nemam.Inace,ja sam oktobarac `82.Slike su napravljene kada sam kao turista dolazio u Ljubljanu `84 i `85!To je bilo vreme "ima se,moze se"!Te `84 sam ipak bio u civilu!cheers 
Pozdrav za sve,posebno za 6550/33 avgust 84 salutiranje

Na vrh Go down
Trubac
Gušter
Gušter

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   02.08.13 23:35

Jedno slobodno popodne,Presernov trg, Tromostovje, Ljubljanica i ja!Ovuda smo prolazili bezbroj puta....

Na vrh Go down
6550/33 avgust 84
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   10.08.13 12:55

Jeli ta torbica preko ramena služila za nabavku šljivovice i laškog piva.

KomentarNaslov komentara: Re: Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti   Today at 17:14

Na vrh Go down

Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/13Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-
» Ljubljana, kasarna 'Ljubo Šercer' - vezisti
» Bravo vezisti!
» Vezisti u JNA
» Ljubljana, kasarna Boris Kidrič
» Ljubljana kasarna Maršal Tito, VP 2265 august 1985. - pekari