FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Graničari Gevgelija '83.

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
AutorPoruka
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 355
Član od : 2013-01-09

KomentarNaslov komentara: Graničari Gevgelija '83.   14.02.13 12:10

jel ima netko da je bio u Gevgeliji ili na karauli "83 godine?
Na vrh Go down
MID
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2013-02-24

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   24.02.13 15:47

Ima 83.g. obuka vojnih psa za karaulu cat
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   25.02.13 13:18

Napokon da se netko javi baš mi je drago, pozdrav MID, prošlo je to 30 godina kao da je jućer bilo, sjećam se dosta toga ali je lakše s nekim komentirati vrijeme u kojemu smo bili. Ja sam svoj nick nazvao po jednoj od karaula na kojoj sam bio mjesec i malo jaće, a poslje sam radio u komandi na dežunom telefonu onda čuveni 261 tj. primanje depeša sa karaula te jednim dijelom nadgledanje vojske u samoj komandi u odsutnosti dežurnog tada. Prošli smo obuku prvo za granićara a odmah poslije kad su nas povuklli s karaula prošli i ovu za rad u komandnom centru, u ovoj posljednjoj smo prešli svaku karaulu od -do te boravili, spavali u njima bilo je to prelijepo iskustvo, a to su bile karaule : bogorodica, selemli, huma mi zvali humka, golubac, konopje ili konopište tako nekako ostale zaboravio. Kako se sjećam obuka za pse isto je bila u komandi Gevgelija, bila je štala sa konjima prekrasnim, svinjogoilište, ekonomija pored suve rjeke sve se ljepo vidi na Googl Earth. došao sam iz Skopja iz kasarne Goce Delćev pješadija, a prethono propuzao Krivolak uzduž i poprek. Napiši nešto od tvojih sjećanja, ponznastava, od kud si došao u Gevgeliju tak svašta ćega se sjetiš. LP

Na vrh Go down
MID
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   27.02.13 18:23

Drago mi je de si se javio.Konopiste,golubovac bili smo po zimi,a cim je bilo toplije na puljevcu.Imo sam prijatelje iz zagreba i iz cijele bivse Juge.Iz Zagreba Lopatic,kuhara iz karaula,iz Beograda Milanovic,iz Negotina velikog prijatelja Makedonca,a dosta sam zaboravio vec di je to bilo prije 30 godina.Iz bitole sam dosao u Gevgeliju.Jesi ti pusto narodnjake na vezi?Pozdrav cat
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   27.02.13 20:39

da bila je to dobra ekipa, karaule su bile na planini Kožuf poznato mi je da se nije moglo biti u njima pa se spajalo u jednu u kojoj se moglo kolko tolko preživljavat. Ja nisam bio u vezi niti na centrali kao što sam napisao radio sam u komandi na 261 trebalo biti biti poznato ako si predao bar jednu depešu sa karaule, predavali su i desetari koji su bili na njima. Poznavao sam i ja Milanovića iz Bg ali bio je u Kasarni Gevgelija ako je taj tvoj kojeg poznaješ bio dolje. Nadam se da se bude još netko javio pa da se prisjetimo. Ako poznaš još ponešto samo piši.LP
Na vrh Go down
MID
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   02.03.13 18:05

A od kud si ti,ja sam pored Velike Gorice cat
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   04.03.13 11:51

Jel se sjećaš tko ti je bio komandir karaule ili desetar?
Na vrh Go down
MID
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   05.03.13 11:20

Ja mislim Makedonac Trajkovski,a desetar ja mislim da je bio Albanac. cat
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   22.03.13 12:59

Evo fotografija iz "83 godine sa karaule Humka ( Huma - Yma ) možda se netko prepozna, tu smo svi nedostaje komandir karaule Filipović rodom je bio iz Sombora. Ovo kao da je jućer bilo a prošlo je 30 godina.

humka83: komentar modifikovan dana: 12.04.13 13:52; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   26.03.13 11:59

Od ovih sa slika,ima li koji da je došao iz Velesa,klasa siječanj 82"?
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   26.03.13 12:55

nisam siguran bilo nas je sa svih strana, a slike su nastale "83 godine na karauli..LP
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   31.03.13 19:52

Znam da je prošlo dosta vremena i nadam se još uvjek da se bude netko prepoznao pa da napišemo nešto više o granićarima sa ipak mirne granice Grćke.
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter

Broj komentara : 31
Član od : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   31.03.13 20:09

ja sam bijo na golubcu 89/90 januarac a komandir karaule bijo je vod. ljubče, a ispod karaule prema konopistu bilo je odmaraliste za dake, a karaula je bila udaljena od granice 7 km a samo smo radili patrole, rejon je bijo od dudickih koliba od kamena cinimi se nisam siguran e99-e104 ako sam pogrijesijo nekame ko ispravi, ako ima ko u to vrijeme ili da e bijo u opste na tom mjestu nek se javi..
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   31.03.13 20:47

Pozdrav suca, drago mi je da si se javio poznat mi je vodnik ljubče mislim da je bio i "83 godine, a te karaule su bile prema planini Kožuf ako se nevaram tri su bile Golubac, Konopište treću neznam, kad bi bila jaka zima spajale bi se u jednu do kasnog proljeća a to se radilo zbog nemogučnosi obavljanja službe u tim teškim uvjetima. U istoj je bio naš kolega MID tak dam mi je drago da smo pokrenuli stare uspomene na mjesta i prijatelje kojih se rado sjetim jel su bili zaista dobri pogotovu na karaulama.
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter

M(j)esto sapna BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   31.03.13 21:53

u moje vrijeme mi se nismo selili samo ovi sa susjedne karaule, zaboravijo sam kako se zove, oni su zimi dolazili u konopiste i nisu imali nikakve aktivnosti osim obuke, sjecam se kada je nas iznenadijo snijeg pa ovi jos nisu dosli u zimsku karaulu a ostali su bez brasna. pa se trazili dobrovoljci da im odnesu hljeb sa nase pekare, ja sam se javijo i ivica iz hrvaske, napunili su nam pune transportne vrece hljebova, a valja odnijeti kada smo izasli na granicu nekih 7km, on je me nagovaro da se vratimo da kazemo da je veliki snijeg i da nemozemo dalje a ja nisam dao, zao mi bilo kolega da ostanu gladni, jos da napomenem trebali smo se sastati na pola puta izmedu kamena 104-105. akad smo se vracali mi smo porijecili kroz grcu jer je bilo blize, i samo da kazem da je ivica se oklizo i pao a puska se rastvori u dijelove i cak okvir sa municijom jedva smo nasli u mrako sve dijelove. kad smo dosli imao sam upalu misica nisam se mogao dignuti 2 dana iz kreveta, bilo je tu lijepih uspomena a i uzivali smo imali smo sve,bila je nova karaula, rezervne kljuceve od svih magacina hranu smo jeli kaku zelimo, a komanda daleko 140 km ovi nam iz djevdjelije jave kad nam krene kontrola a u patrolu smo isli dok je komandir tu on radijo osmocasovno vrijeme kad on ode onda nastupi urnebes..
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   01.04.13 20:22

da bili su teški uvjeti ali se moglo i stiglo sve napraviti, ja sam bio kratko na karauli nekih mjesec i pol pa smo nas 4 kolega povućeni u komandu na ono legendarno mjesto 261 a to je znaćilo kao što sam veće negdje opisao, primanje depeša sa svih karaula, uspostava reda i rada u komandi u suradnji sa svim dežurnima, a to je vojnik bez ćina gdje smo odgovarali samo majoru komandantu kasarne, to je ukratko opis ali ima još dosta toga pa volio bih da se jave i ti vojnici koji su radili taj posao. Za to je bila potrebna posebna obuka moja ukupno treća, gdje smo prošli cijeli Gevgelijski rejon od karaule do karaule te u svakoj bi prespavali, dosta teška obuka. Na granićnom prelazu Bogorodica smo se zadržali duže poradi tog glavnog prelaza. Poznato ti je ako ste predavali depeše da ste razgovrali samo sa 261 tel. ćuveni iako su to predavali najviše desetari s karaula. Zima je uvjek teška i mislim da je na vašim karaulama bilo najteže. Sjećam se jedneog detalja kad sam došao u Gevgeliju iz Skopja taj dan skidao se jedan dećko te kaže da nije vidio civilizaciju kako se popeo na karaulu a spomenuo je upravo jednu od tih, prestrašio sam se a opet je na kraju za mene dobro ispalo. Za sad tolko, možda se netko još javi..suca pozdrav

Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter

M(j)esto sapna BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 17:07

karaula golubac

Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 17:37

bilo bo dobro psjetiti karaule, mislim da sve još postoje a komanda u Gevgeliji vidim da više nepostoji
Na vrh Go down
ZAGORAC

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 18:15

@humka83 (citat):
bilo bo dobro psjetiti karaule, mislim da sve još postoje a komanda u Gevgeliji vidim da više nepostoji

I prošetati patrolnim stazama. U borbenom rancu mastika,ivanečki jeger,pivo.....pa sve to riješiti na zasjednom mjestu.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 18:46

pa daa, sve konzumirati što je dostupno na ćistom zraku, a bilo je i u ona vremena i za popiti i za pojesti, premda ovo mjesto, selo yma (Huma ), nije bilo naseljeno. Sad kad gledam na googl maps nije bilo tolko kuća, izgradilo se vidim da ima dosta vikendica a mjesto je super za takvo što vikendariti. Tada nismo vidjeli stanovnike niti ih je bilo samo jedan starćek sa magarcem koji je prolazio granicu kad je htio a nismo ga mogli pratiti, jednom vodnik reče samo ga pratite nećemo mu ništa samo da ga ulovimo na koji naćin to on radi ali ništa od toga. Možete misliti kolko je toga prošvercao, od bijelog praha pa ćega sve ne:))). Vidi se karaula sa pratećim objektima to su bile obićne kuće a imali smo i štalu i jednog tovarnog konja. Liasićarenje na karauli je bilo zanimljivo ja na ovoj a kolega na susjednoj(zaboravio ime) on je tada ima butik u ZG znam da sam vidio da je odnio punu veliku torbu lisićijih koža, doma za butik. Ja svoje razapinjao u na štalu, posušio te vodnik nam kupovao potrepštine ali bilo ih je zanimljivo loviti a guliti im kožu nebi više jel jako se smrde a tada je to bilo zanimljivo.

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 19:39

@humka83 (citat):
pa daa, sve konzumirati što je dostupno na ćistom zraku, a bilo je i u ona vremena i za popiti i za pojesti, premda ovo mjesto, selo yma (Huma ), nije bilo naseljeno. Sad kad gledam na googl maps nije bilo tolko kuća, izgradilo se vidim da ima dosta vikendica a mjesto je super za takvo što vikendariti. Tada nismo vidjeli stanovnike niti ih je bilo samo jedan starćek sa magarcem koji je prolazio granicu kad je htio a nismo ga mogli pratiti, jednom vodnik reče samo ga pratite nećemo mu ništa samo da ga ulovimo na koji naćin to on radi ali ništa od toga. Možete misliti kolko je toga prošvercao, od bijelog praha pa ćega sve ne:))). Vidi se karaula sa pratećim objektima to su bile obićne kuće a imali smo i štalu i jednog tovarnog konja. Liasićarenje na karauli je bilo zanimljivo ja na ovoj a kolega na susjednoj(zaboravio ime) on je tada ima butik u ZG znam da sam vidio da je odnio punu veliku torbu lisićijih koža, doma za butik. Ja svoje razapinjao u na štalu, posušio te vodnik nam kupovao potrepštine ali bilo ih je zanimljivo loviti a guliti im kožu nebi više jel jako se smrde a tada je to bilo zanimljivo.

Mi smo gulili poskoke i sušili im kože,lijepo izgledaju.Bilo je dečki koji su od kornjača(oklopa) radili ukras za stol.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3367
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 19:44

Jeste li vi bili vojska il' Kozarsko Tekstilni Kombinat?? Laughing
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 20:32

Pera84, dok smo bili slobodni stiglo se i to ali prava ekipa smo bili Very Happy
Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   07.04.13 20:38

Neki su lovili kornjače zbog mesa!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   10.04.13 14:10

@dojran (citat):
Neki su lovili kornjače zbog mesa!

Da su jih lovili? Ko? Crnogorci cheers

Jesu li ikad uhvatili neku ili jim je pobegla. lol!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Graničari Gevgelija '83.   Today at 7:08

Na vrh Go down

Graničari Gevgelija '83.
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/12Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-
» Graničari Gevgelija '83.
» Gevgelija Karaula Golubac
» Skopje - Goce Delčev, Gevgelija - karaula Humka 1982/83
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Granični prelaz 'Bački Breg', Sombor 69/70