FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
yugraničar
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2013-02-09

KomentarNaslov komentara: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   16.02.13 15:41

Svima drugovimo pozdrav,ja sam bio u Skopje V.P.3615/2 Kasarna Djorde Petrov novembarska klasa 84/85.Tu sam bio na obuki za kuvara.Komandir čete je bio kapetan Rajković Predrag.Posle 3 meseci obuke pitali su nas ko oče da ide na granicu,i ja sam se prijavio i odlučio da budem graničar.Tako sam otišao u prekomando Ohrid V.P.4139.Zaboravio sam kako se zvala kasrna.Posle mesec dana dali su me na karulo Frankovo.Ovdje bili smo dva kuvara.Komandir karaule je bio Nikola Gučeski.Kad se u junu otvorila karavla Trišilka,sam otišao na ovu karaulu.Trišilka je bila otvorena samo u letu od juna do 15 oktobra.Posle sam se vratio opet na karaulo Frankovo i tu ostao do kraja vojnog roka.Bilo je nezaboravno lepo,i nikad mi nije bilo žao da sam bio graničar.Stavio sam jednu fotografio,možda se neki bude prepoznao ovde.Želim,da saznam kako je sa nekadašnjem poduručniku Nikoli Gučeskom.Od tada nisam ga više gavideo ni čuo o njem.

Poveljnik 3 armade u Makedoniji 84/85 je bio general Stevan Mirković.To znači , da je bio on Tada nama svima poveljnik.Ob 30 godišnji titove smrti na 4.5.2010, sam ga sreo u kuči cveća u Beogradu.Bio je obučen u nekadašnju njegovu generalsku uniformu, i ja sam bio tada slučajno obučen u nekadašnjo uniformo jna.Odmah sam otišao kod njega i ga vojnički pozdravio.Bio je vrlo zdovoljan i zajedno smo otišli da se poklonimo drugu Titu. Bilo je nezaboravno lepo,kao izpred 30 godinama.General Stevan Mirković danas živi u Beogradu i ima 85 godina.
Svima graničara  lep pozdrau

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1135
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   16.02.13 16:00

yugraničar, dobrodosao na Forum Smile

Nadam se da ces ovde pronaci jos nekog sa kim si sluzio JNA, kao da ces dati svoj doprinos drugim temama na forumu.

Gde se nalazila ta tvoja prva karaula Frankovo? koja su najbliza mesta? Google daje malo ili nista podataka o tom mestu.

Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   16.02.13 16:45

Ova karaula frankovo nalazi se na Albanskoj granici između sela Struga i čafasana.Ovo je u okolini Ohrida.Na kraju Ohridskog jezera.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   17.02.13 5:24

HVala yugranicar Smile

posle tvog objasnjenja sam u pauzi malo lutao po google maps, i nasao to mesto...

zove se FRANGOVO...dakle, jedno slovo je napravilo toliki problem da nisam mogao da ga nadjem Smile

Kod:
https://maps.google.com/maps/place?ftid=0x1350e60ddb2745fd:0xdce5bf9afa8c42ce&q=frangovo&hl=en&ved=0CA0Q-gswAA&sa=X&ei=IlkgUYWDF-fciAbf0oGQCg&sig2=JlNUnsKIszj2hzSD-Odpjg

ovo bi trebao da bude link do mesta Frangovo u Makedoniji...

pretrazivanje Googla po reci Frangovo ukazalo je da na forumu postoji jos tema o ohridskim granicarima gde se spominje Frangovo:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t94p15-ohrid-granicari

pa pogledaj i tamo, mozda nadjes nesto poznato, ukljucis se u diskusiju ili dovedes nekoga na svoju temu Smile

Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   17.02.13 12:31

Hvala Kemo specijalac verovatno sam malo pogrešio tačno ime,zato si imao malo problema na googlu.Se izvinjavam i hvala za sve Very Happy
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   17.02.13 12:51

Zdravo Yugraničar.

Dobrodošao na forum. Pozdrav od graničara sa bugarske strane 86/87 (zapravo na granici samo 87).

Otvori neku temu o kuvarima na granici. Vi ste mogli da nam olepšate život ili ga zagadite.

Po pisanju izgleda da si iz Slovenije. Ne brini, ovde se ne ocenjuje pisanje, ako ti nešto fali, slobodno napiši kako znaš.

Lep pozdrav iz Ljubljane

Pero
Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   17.02.13 14:42

Zdravo Pero upravo si iz slovenije sam,Nove gorice.Za kuvara je bilo na granici teže nego u kasarni.Tamo obično sam više puta bio sam.U kasrni je bilo više kuvara i mogli su da si pomogne jednom drugom.Imali su svoje pomočnike za pomivanje posuđa,luščenje krompira,čiščenje...Radili su u ismenama jutranjai poslepodna.Ja na karavli imao sam sve na svojima leđama.bilo je treba spremat doručak sve pomit i očistit i odmah spremat za ručak sve očistit dva tri sata odmora i opet spremat za večeru.Tako, da sam imao malo vremena za izlazak u grad.Ali i za to se je nekako pronašlo.Uvijek je došao neki drugar da ti je nešto pomogao,da mi je bilo lakše.Zna se tu je bio drugarski život.Želio bi da dadnem gore jednu fotografio ali neznam kako.Kasnije ču vam da kažem kako je bilo sa ovacima na trišilki.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 9:29

@yugraničar (citat):
Zdravo Pero upravo si iz slovenije sam,Nove gorice.Za kuvara je bilo na granici teže nego u kasarni.Tamo obično sam više puta bio sam.U kasrni je bilo više kuvara i mogli su da si pomogne jednom drugom.Imali su svoje pomočnike za pomivanje posuđa,luščenje krompira,čiščenje...Radili su u ismenama jutranjai poslepodna.Ja na karavli imao sam sve na svojima leđama.bilo je treba spremat doručak sve pomit i očistit i odmah spremat za ručak sve očistit dva tri sata odmora i opet spremat za večeru.Tako, da sam imao malo vremena za izlazak u grad.Ali i za to se je nekako pronašlo.Uvijek je došao neki drugar da ti je nešto pomogao,da mi je bilo lakše.Zna se tu je bio drugarski život.Želio bi da dadnem gore jednu fotografio ali neznam kako.Kasnije ču vam da kažem kako je bilo sa ovacima na trišilki.

Malo je bez veze pričati kome je bilo teže, vojnicima ili kuvaru. Svako je imao svoje dužnosti da jih odradi. Karaula je sasvim nešto drugo od kasarne, iako je ista vojska.

Kod nas smo imali pekara da je pomagao kuvaru oko običnih poslova čiščenja. A za hranu i ukus hrane je bio zadužen kuvar.

Izlazak u grad...hahahaha, šta je to. Budi sretan da si to imao, kod nas ga nije bilo. Osim ako se ne broji i odlazak u selo po poštu, pa sat dole, sat gore, tamo skoro ništa... A i to na nekoliko nedelja.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 17:41

@yugraničar (citat):
........Želio bi da dadnem gore jednu fotografio ali neznam kako.Kasnije ču vam da kažem kako je bilo sa ovacima na trišilki.

Ovde je kao ''zvanični'' jezik srpskohrvatski (ili HS), pa ču tako da ti pišem, ako nešto ne razumeš, slobodno pitaj ili pošalji privatnu poruku (PM). Napisaču ti na slovenačkom.

Idi na www.shrani.si pa tamo postavi sliku direktno sa kompjutera. Na kraju češ imati i kodu za forum, ili kopiraj link od slike pa ga stavi između komande IMG. Imaš i ikonu kad pišeš puni odgovor. Ako je slika prevelika imaš i nekoliko besplatnih programa za smanjenje dimenzija slike.

[ img ]link od slike[ /img ] (bez praznih mesta!)
Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 18:57

kot nas na Trišilki nismo imali pekara, bio sam sam.Imao sam neki stari špored na drva, koji se samo pušio i jedva sam kuvao na njemu.Nismo imali vodovod,imali smo nekako bure u zemlji neznam dali sam se pravilno izrazio.Sredi leta kad je nestala voda,su nam vozili vojnici sa konjima iz druge karule.Ishrana nije bila tako loša,bila je vojnička,neki vojniki su bili zadovoljni neki su se bunili.Neki nisu voljeli svinjsko meso,neki goveđe.....Kad si bio gladan si sve pojeo.
Nekog dana su naši vojnici uhvatili 10 ovaca, koje su prebegle iz albanije i dovedli su jih na našo karaulo.Stavili smo jih u konjušnico i se dogovorili da jih spržimo i pojedemo.Počekali smo nekoliko dana,da vidimo dali jih neko traži ili ne.Niko jih nijetražio i tako smo odlučili, da zakoljemo jednu ovcu.Ali nisam dozvolio ,da pržimo u kuhinji,jel sam se plašio da ne dođe neka kontrola.Tako smo otišli u šumu oko 100 m od karaule, zapalili vatru i spržili.Dva vojnika su otišla dole u selo,bilo je oko  dva sata hoda in nam donela nešto alkohola.Imali smo dobru žurku.Samo još ženske bi trebalo da imamo.A za nekoliko 2-3 dana posle toga Albanci su zvali u Beograd iz Beograda U Komandu kasarne Ohrid.Iz Ohrida nas je zvao tada komandant kasrne major ceković i nas pitao za ovce,ali smo gdje videli treba da jih ima 10 komada.Sa njim po telefonu  je govorijo neki desetar a on mu odgovori jeste videli smo ovce ali samo 9 komada a sve smo  naterali nazat u Albaniju.Znali smo da če doči neki u kontrolu i odmah naterali sve ovce iz konjušnice u albaniju.I sledeči dan stvarno je došao naš komandir karaule u kontrlolu.Neznam šta bi se desilo sa nama  ko bi to sve oni saznali u Ohridu.Verovatno bi otišli u zatvor.

Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 19:06

Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 19:13

Evo uspeo sam da stavim jednu fotografijo.Možda se neko ovdje prepoznaje.Fotografirali smo se 15 dana prije skidanja.dva kuvara su nova i sa njima sam bio još samo 15 dana.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac

M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 21:00

Dobro ste prosli sa tim ovcama...bar je jedna platila porez Smile

Lepo je videti na slici celu jednu karaulu zajedno...

Ti si se dobrovoljno na obuci za kuvare prijavio da ides na granicu...sta je uticalo na takvu odluku? Veca sloboda nego u kasarni?

ili to sto je i tvoje mesto Nova Gorica takodje na granici? Smile

Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 21:25

@yugraničar (citat):
Evo uspeo sam da stavim jednu fotografijo.Možda se neko ovdje prepoznaje.Fotografirali smo se 15 dana prije skidanja.dva kuvara su nova i sa njima sam bio još samo 15 dana.

Pozdrav iz Zagreba i dobro nam došao.
Budući da sam i ja bio kod kap. Rajkovića,ali malo kasnije (86/87) zanima me da li možda imaš koju sliku iz kasarne sa kapetanom ili nešto slično?

Pozz
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 21:54

@yugraničar (citat):
kot nas na Trišilki nismo imali pekara, bio sam sam.Imao sam neki stari špored na drva, koji se samo pušio i jedva sam kuvao na njemu.Nismo imali vodovod,imali smo nekako bure u zemlji neznam dali sam se pravilno izrazio.Sredi leta kad je nestala voda,su nam vozili vojnici sa konjima iz druge karule.Ishrana nije bila tako loša,bila je vojnička,neki vojniki su bili zadovoljni neki su se bunili.Neki nisu voljeli svinjsko meso,neki goveđe.....Kad si bio gladan si sve pojeo.
Nekog dana su naši vojnici uhvatili 10 ovaca, koje su prebegle iz albanije i dovedli su jih na našo karaulo.Stavili smo jih u konjušnico i se dogovorili da jih spržimo i pojedemo.Počekali smo nekoliko dana,da vidimo dali jih neko traži ili ne.Niko jih nijetražio i tako smo odlučili, da zakoljemo jednu ovcu.Ali nisam dozvolio ,da pržimo u kuhinji,jel sam se plašio da ne dođe neka kontrola.Tako smo otišli u šumu oko 100 m od karaule, zapalili vatru i spržili.Dva vojnika su otišla dole u selo,bilo je oko  dva sata hoda in nam donela nešto alkohola.Imali smo dobru žurku.Samo još ženske bi trebalo da imamo.A za nekoliko 2-3 dana posle toga Albanci su zvali u Beograd iz Beograda U Komandu kasarne Ohrid.Iz Ohrida nas je zvao tada komandant kasrne major ceković i nas pitao za ovce,ali smo gdje videli treba da jih ima 10 komada.Sa njim po telefonu  je govorijo neki desetar a on mu odgovori jeste videli smo ovce ali samo 9 komada a sve smo  naterali nazat u Albaniju.Znali smo da če doči neki u kontrolu i odmah naterali sve ovce iz konjušnice u albaniju.I sledeči dan stvarno je došao naš komandir karaule u kontrlolu.Neznam šta bi se desilo sa nama  ko bi to sve oni saznali u Ohridu.Verovatno bi otišli u zatvor.

Mi smo imali šporet na struju i praktično neograničeno vode. Bilo je puno izvora u blizini, pa je sa jednog ''dovučen'' vodovod, pa u jedan rezervoar da ima zaliha, pa do karaule, što je bilo viška vode išlo je do prvog seljaka, znači imao je istu vodu ko i mi.

Pekar je bio jedan od običnih vojnika, nije bio kuvar. A i šta treba da se nauči da se peče hleb/kruh? On je prvi ustajao i ispekao svež hleb za doručak i za preko dana. Poneki put je ujutru zamenio dežurnog desetara da budi vojsku za patrolu ili stražu, pomagao kuvaru oko sitnica u kujni, ali nije više odlazio na stražu, patrolu, ili imao bilokakav drugi fizički rad.

Prvi kuvar što sam ga sreo na karauli je bio pravi majstor. Znao je iz onih minimalnih stvari da uradi vrhunsk obrok. Stvarno svaka mu čast za to. Pričalo se kao da radi kao kuvar u hotelu... ali mi je jednom, dok smo samo nas dva još gledali televiziju priznao da nije profesionalni kuvar, ali da mu godi kad ga ljudi hvale i misle da radi u hotelu.

Onda smo neko vreme bili bez kuvara, nadomestio ga je pekar. Kuvao je po knjgi recepta, pa nije dosta promašio. Onda smo dobili novog kuvara, hebalo se njemu. Sve je presolio. Dok ga nismo naterali da jede ono što je skuvao, naravno pred oficirom! Od tad se je popravio i počeo da jede ono što smo i mi jeli, pa je bilo odprilike ukusno. Poneki put smo pomagali u nedeljnom čiščenju (generalka) ali uglavnom ne. Ako bi nas zamolio sigurno bi se našao neko za pomoč.

Sa ovcama ste malo preterali, ipak su vlasništvo nekog jadnog seljaka. ALI verovatno bi tada i ja isto postupio. Mi smo imali samo jedan ilegalni prebeg jednog mlađeg bika iz Bugarske. Nismo ga pojeli  Sad  Vratili smo ga natrag uz komisije sa obe strane granice, na dogovorenom mestu, dogovoreno vreme, itd... Bilo je i izgubljene živine sa naše strane, pa su nas seljaci molili za pomoč i naravno smo jim pomogli.

Što se tiče slika, vidim da obvladaš. Ako ti treba bilokakva pomoč, samo reci. Na privatnim porukama možemo po slovenački, ovde neka ostane ovaj jezik. Zanimljivo na onoj slici je da je vojska u novijim uniformama, a oficir, još u staroj.

Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   19.02.13 23:42

U Skopju na obuci sam se odlućio za granicu zato što nama kažu da oni koji idu na granicu neče da idu na logorovanje 14 dana na neku planinu,zato što treba da idemu na dodatnu obuku za pekara.Ali tada je bila u januaru jaka zima , bilo je -28 stepeni i više od pola metara snega.Zna se šta znači spavat u šotorima .Bilo nas je puno koji smo se prijavili na karaulo.Na karauli je bilo manje vojske ,manje oficira i manje problema.Upoznaš se sa drugovima lepo živiš sa njima i pobediš.Graničari tada su bili vrlo pošteti vojnici.

fotografijo iz Skopja gdje smo grupno na fotografiji sam zaboravio u kasarni Ohrid kad sam se skidao.Pokušaću dobiti foto kopio od jednog slovenca iz Maribora koji smo bili zajedno.Predprošle godine sam ga pronašao.
Svi na karavlima smo imali nove uniforme neznam zašto naš komandir ima staru uniformu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17807
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 0:00

Pozdrav Yugraničar i dobro došao na forum! Very Happy
Sa zanimanjem čitam što pišeš!

Možda mi je potajna želja bila služiti na karauli, jer se to više ne može poslije proći u životu.
Osobito sada, kad vojska više nije na granicama.
Što je bilo, bilo je.... Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 0:18

@yugraničar (citat):

Svi na karavlima smo imali nove uniforme neznam zašto naš komandir ima staru uniformu.

Nije komandir imao staru uniformu, već svoju službenu oficirsku sa šinjelom. Idea

Inače drugovi graničari iz Slovenije, lepe su vam uspomene, pogotovo način kako ste ih ovde opisali i ispričali. Podsetio sam se svojih doživljaja sa vojnicima i baš lepo se nasmejao. Možda sada neke stvari izgledaju smešne, tada sigurno nisu bile, ali šta ćemo vreme čini svoje.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 0:36

Max, ne traži nesreču, sama če te nači. Život na karauli je bio sasvim drugi od života u kasarni, neki put rajski, neki put pakleni. Ipak zadovoljan i sretan sam da sam to preživeo i hvala za internet da mogu sa kom da to podelim. Kao što si napisao, nema više granica, pa smo stari graničari vrsta koja izumire.

E&W: naš oficir karaule je nosio istu bundu kao mi, i kao što je imaju vojnici na fotografiji Yugraničara, a samo smo koju godinu razlike u služenju. Verovatno oficir nije razdužio staru uniformu. A što se tiče dobrih stvari i pozitivnih zahebancija, ima toga još puno, ali je neki put teško sve staviti u reči da ispadne smešno i zanimljivo. Trebalo je biti u pravi moment na pravom mestu.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 0:54

Pero,
Nosio sam i ja uniformu M-77 kao vojnici. To je nama bila terensko-ratna, dok je vojnicima služila za izlazak u grad i kao ratna.
Službena uniforma starešina je bila sa šapkom i u zimskom periodu sa šinjelom, na žalost nemam ni jednu sliku u šnjelu.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 1:17

@East&West (citat):
Pero,
Nosio sam i ja uniformu M-77 kao vojnici. To je nama bila terensko-ratna, dok je vojnicima služila za izlazak u grad i kao ratna.
Službena uniforma starešina je bila sa šapkom i u zimskom periodu sa šinjelom, na žalost nemam ni jednu sliku u šnjelu.

Zdravo druže E&W. Naravno da ti znaš više o propisima od mene. Ti si bio profesionalni oficir duže vreme, ja samo običan vojnik jednu godinu. Ali ipak mislim da se slažemo da mogu da napišem svoja iskustva.

U Kasarni smo imali stare šinjele za svaki dan. Samo na uzbunu ili odlazak u grad smo oblačili novije uniforme.

Na karauli smo imali stare uniforme i šinjele za radne uniforme. Z odlazak na granicu smo morali da imamo novije uniforme. Toga smo se i držali, osim kod pantalona, voleli smo stare jer su bile toplije.

Oficir je uvek dolazio u novoj bundi i novoj uniformi. Isto komandant oseka, ona dva puta kad je došao zimi.

Na karauli nikad nisam video nijednog oficira u šinjelu.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 1:32

@Pero™ (citat):
East&West (citat):
Pero,

Zdravo druže E&W. Naravno da ti znaš više o propisima od mene. Ti si bio profesionalni oficir duže vreme, ja samo običan vojnik jednu godinu. Ali ipak mislim da se slažemo da mogu da napišem svoja iskustva.

U Kasarni smo imali stare šinjele za svaki dan. Samo na uzbunu ili odlazak u grad smo oblačili novije uniforme.

Na karauli smo imali stare uniforme i šinjele za radne uniforme. Z odlazak na granicu smo morali da imamo novije uniforme. Toga smo se i držali, osim kod pantalona, voleli smo stare jer su bile toplije.

Oficir je uvek dolazio u novoj bundi i novoj uniformi. Isto komandant oseka, ona dva puta kad je došao zimi.

Na karauli nikad nisam video nijednog oficira u šinjelu.

A šta sam ja napisao?
Citat: Vojnicima služila za izlazak u grad i kao ratna. Ti pišeš: Samo na uzbunu ili odlazak u grad smo oblačili novije uniforme. Z odlazak na granicu smo morali da imamo novije uniforme. Ima li uzbuna kakve veze sa ratom i da li je granična služba pored stražarske jedini ratni zadatak u miru? Zar to nije to?
Citat: To je nama bila terensko-ratna. Odgovor se sam nameće zašto je tvoj starešina u takvoj uniformi dolazio na karaulu. Karaula nije kasarna!?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 2:00

Da, E&W, to si ti isto napisao, nas dva se slažemo u 99% ali se kačimo baš z onaj procent. U principu nema veze. Kao što sam rekao, ti puno bolje znaš vojničku terminologiju onih vremena.

Recimo ''ratna uniforma''. taj termin ja nisam poznavao dok sam bio u JNA. Namo su samo rekli ovo morate da nosite...

Slično je i sa prelazom sa zimske na letnju uniformu. Nama su nekde u maju rekli, sad skidajte zimske krpe, vreme je za letnje. Ali ipak smo noču odlazili na teren sa zimskim jaknama jer je bilo prehladno da se preživi šest sati u patroli!.

U principu je karaula slična kasarni, ali nije. Od odnosa vojnika, do odnosa starešina, do uslova života, do zadatka što smo morali da ga odradimo.... karaula je daleko od kasarne!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 17807
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   20.02.13 3:50

@Pero™ (citat):
Kao što si napisao, nema više granica, pa smo stari graničari vrsta koja izumire.

Prvenstveno sam mislio reći da sad granicu kontrolira policija, a ne vojska kao prije.
Je li kod svih tako? Mislim da jest.
I za schengensku granicu EU je nadležna policija. Exclamation Very Happy
Na vrh Go down
yugraničar
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   07.03.13 13:17

Evo jedna fotografija iz kuče cveča sa generlom Stevanom Mirkovićem.Ovo je bilo na 4.5.2010 ob 30 godini Titove smrti.Možete da pogledate video posnetak na youtube, kuča cveča 4.5.2010 ili 2011/12.

http://www.youtube.com/watch?v=fQMizDABpEI 2011

http://www.youtube.com/watch?v=JPiQCsmhyK0 2012

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka   Today at 10:40

Na vrh Go down

Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Skopje - Ohrid - Frangovo - Trišilka
» Kasarna Gjorče Petrov Skopje
» Ohrid graničari
» VP 7059 Ohrid
» Skopje Goce Delčev septembar 1988.