FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Otac ili postati otac za vreme vojnog roka

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 17:52

Otac ili postati otac za vreme vojnog roka.

Dobio sam ideju o toj temi kada sam procitao da je Stanko1 napisao da mu je drug Fuma za vreme vojnog roka postao otac. Mozda je neko od nas to vec bio pa bi bilo interesantno cuti nesto o tome. Ja sam se ozenio posle vojske i deca su mi se rodila u 28 i 32 god starosti. Very Happy
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 18:14

Za neke je to pod odredjenim uslovima snacilo skracenje vojnog roka na 12 meseci
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 18:20

@dpuric (citat):
Za neke je to pod odredjenim uslovima snacilo skracenje vojnog roka na 12 meseci

Jeste, vremenski rok sluzenja, za nas koji smo sluzili 15 meseci. Ali sam dozivljaj da si odsutan od deteta ili da ti se rodilo dok si na sluzenje vojnog roka.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 19:07

Na to mogu da odgovore oni koji su bili u toj poziciji. Ako ih ima na forumu
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 19:11

Ipak smo bili premladi za brak, budući da je uvjet za odlazak u vojsku bio upis na faks, a tada sam imao 18 godina (1986).
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 19:17

Ma bilo je onih koji su zavrsili faks pa dosli u JNA. Oni su tesko podnosili vojnicki zivot (odvojenost od zene-devojke) znam neke a kako je bilo onima koji su imali decu mogu da zamislim
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 20:10

Sa mnom su bila čak trojica očeva, '87.g., i to ne baš puno starijih od mene tada.
Nisu toliko pričali o djeci jer su nama ostalima takve teme bile jako daleko, odnosno, nismo se mogli uživjeti u njihovu situaciju.
Mogli smo načelno pokazati razumijevanje i interes, ali iskreno, daleko je to bilo od onog pravog suosjećanja.
Te stvari se mogu pravilno razumjeti jedino ako imaš svoju vlastitu djecu, ne drugačije.
Možda je to teže priznati i zvuči sebično, ali je tako. Znam po sebi.... Very Happy
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   27.02.13 21:00

Evo i nekoliko mojih zapažanja i iskustava, za 12 godina trupne službe.
Prvo formalni deo:
Neki su u JNA dolazili kao očevi, neki su to postali tokom služenja vojnog roka. Ovi prvi su najčešće, već pre dolaska na služenje regulisali status: Jedini hranilac porodice i služili su 12 meseci. Ovi drugi su po prijemu radosne vesti dobijali OPP - odsustvo zbog privatnih poslova, radi obilaska porodice viđenja deteta i regulisanja statusa jedinog hranioca. Bilo je slučajeva da je vojnik-otac imao solidan materijalni status, tako da nije mogao ostvariti status hranioca, pa je služio pun rok. Bilo je i sporosti administracije, tako da se rešenje o priznavanju statusa pošalje u zadnji čas ili čak sa zakašnjenjem. Što se tiče pravilskih odredaba vojnici-očevi nisu imali nikakvih pogodnosti u odnosu na ostale vojnike. Ne sećam se da li je status jedinog hranioca postojao i kasnije, kada je vojni rok smanjen na 12 meseci.

Onaj ljudski odnos i ponašanje prema njima kako od ostalih vojnika, tako i od starešina pokušaću da opišem u nekom od narednih postova.
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter

Broj komentara : 80
Član od : 2009-05-14
Dob : 44

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   13.03.13 22:00

Mislim da nijedan od vojnika (barem u ceti) nije bio otac. Bilo je par ozenjenih, ali bez djece.
Tako se sjecam anegdote, cata nam je bio na odsustvu, pa sam ja kao pomocnik dezurnog otisao po postu u komandu. Podelim ja to medju raju i na kraju nazovem jednog od vojnika albanske narodnosti... "E Afrime, stigao je telegram, djevojka ti je trudna." Nisam video u zivotu veceg straha u ocima od njegovog. Ali ni veceg veselja malo kasnije, kad sam mu objasnio da ga pallim. Na svu srecu bio sam si dobar sa albancima, pa sam si mogao priustiti i takvu zezanciju Smile
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   02.08.14 18:42

Kod mene je jedan momak postao otac za vrijeme služenja vojnog roka,ili još preciznije za vrijeme obuke.Imao je 19 godina.Osim što smo mu zavidjeli što je nakon mjesec dva išao kući drugih emocija i osječanja mi njegovi vršnjaci nismo imali jer bili smo premladi da bi drugačije svačali sve to.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   02.08.14 18:59

Ne samo očetje,tudi ljudje s končano fakulteto nekako niso bili za med nas. Čeprav nas je ločilo le  7-8 let so bili ljudje s svojimi težavami,resnostjo nekako prestari za nas 19-letnike. Tudi na predavanjih
so prekašali svoje predavatelje,kajti v tistih letih je bilo še veliko kadra med oficirji še iz časov 2.sv.
vojne. Nekako mi ni šlo v glavo,da neki doktor "puza"ali"atomska s leva".
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   02.08.14 22:23

U desetini koja se nalazila u otkomandu na poligonu Slunj imao sam trojicu drugara koji su bili '58godište odnosno došli u vojsku sa 26 godina ( jedan novembarska klasa 1984, a druga dvojica februar 1985). Jedan od nji je bio oženjen ( dvojica nisu ) i imao je sina od četiri godine ( ljubav iz studenskih dana ). Ali kako mu je otac bio pukovnik i radio u komandi V-e armijske oblasti, a mi smo bili sa dosluženicima koji su imali svaki vikend slobodan i on je svakog petka popodne odlazio kući u Zagreb i vraćao se u nedelju popodne.Pričali smo o tome i sećam se da ni je rekao da mu je prva dve meseca u S.požegi bilo dosta teško i da čak pomišljao kako da postane nesposoban za vojsku, ali pošto je pre vojske počeo i da radi u državnoj službi, odustao je kako ne bi imao problema na poslu i naravno plašio se reakcije oca.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 2:51

@warpaint (citat):
stigao je telegram, djevojka ti je trudna.

Upravo ovo se desilo u mom vodu...samo nije telegram, nego pismo; i nije bila sasvim sigurna, nego pretpostavlja...

Kolega vojnik je bio srecan i tuzan u isti mah, i na mahove promenljivog raspolozenja; nama, u koje je imao vise poverenja, citao je to pismo, pricao istoriju te duge veze, objasnjavao svoje emocije, i naglas razmisljao o tome sta uraditi...naravno, i trazio savete od svojih saboraca.

Jednoglasna odluka je bila: " ako je takva stvar, zeni se, covece" Smile

Pretpostavka se u narednih nekoliko pisama obistinila; posto sam bio vrlo odsutan iz voda i cete, ne secam se da li je to uradio za vreme ili posle vojnog roka.

Uglavnom, jeste...vidim slike i imena na FB, sve se slaze Smile

Sto se ostalih roditelja tice, moj klasic je malo pre dolaska u JNA dobio sina, i imao je kolektivnu podrsku voda da bude izabran da prvi praznicni vikend (29. novembar) dobije odsustvo.

I jedan Rom iz Skoplja, koji je bio stariji od nas i imao decu skolskog uzrasta (taj je trazio od kapetana pomoc da njegova zena u Skoplju, posto je on u JNA , dobije dozvolu za sverc Smile )

Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 382
Član od : 2014-04-06
Dob : 46
M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 8:11

E moji drugovi evo i ja bio otac pre vojske.To je da i sam neznas da li je meni ili supruzi bilo gore.Ja se vencao 06.3.1991.,zena se porodila 10.3.1991. a ja otiso po pare i da mi kazu gde idem 12.3. a ONO GORE NIJE MOGLO pa u Knin -ratno vreme.I onda krece tuga bozja.Zena I CERKA izadju iz bolnice 15. 3. petak a ja odma 18.u ponedeljak uvece krecem za Knin.Niti sam istero zelju svoju sa cerkom a niti sam sa suprugom bio u toj radosti,veselju .Sto je najgore, kad sam video sta se desava ,sve  sto vise prolazi vreme ja sam se plasio  dal cu  ih ponovo videti.I tako ja kupim velikog medu u Kninsku robnu kucu i potrazim od porucnika da moram hitno kuci  u avgustu i on nekako me pusti na 5dana.E NEMA VECE RADOSTI .A pisma mi zena slala svaki treci dan i slike od cerke.Tako je i moj drug Sahudin svako vece zajedno samnom otplako u spavaoni i zato nikad ga necu zaboraviti.   E Ljudi pa od mene nema vece budale,  ja ti odem tada kuci i napravim jos jednu cerku. I sada imam i unuce od ove starije. E TAKO SVE PRODJE A MI SVI SRECNI  ZIVI I ZDRAVI

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 9:14

@guster danijel (citat):
  E Ljudi pa od mene nema vece budale,  ja ti odem tada kuci i napravim jos  jos jednu cerku. I sada imam i unuce od ove starije.E TAKO SVE PRODJE A MI SVI SRECNI  ZIVI I ZDRAVI

Alal vera gušteru, za ovu pisaniju koja mi je 100% popravila nedeljno raspoloženje imaš  plus, a stvarno ti želim odeljenje unučadi i  mnogo sreće i zdravlja. cheers

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 9:18

@Kemo Specijalac (citat):
I jedan Rom iz Skoplja, koji je bio stariji od nas i imao decu skolskog uzrasta (taj je trazio od kapetana pomoc da njegova zena u Skoplju, posto je on u JNA , dobije dozvolu za sverc Smile )

Ni tada život nije bio lak, moralo se od nečega živeti  Laughing   Laughing 

Kemo, lepo opisano, ali meni ponestalo pluseva.  Wink

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 9:50

Unucima, Bog daj zdravlja ...kao i dedi!!!

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: otac   03.08.14 10:14

East&West (citat):
@guster danijel (citat):
  E Ljudi pa od mene nema vece budale,  ja ti odem tada kuci i napravim jos  jos jednu cerku. I sada imam i unuce od ove starije.E TAKO SVE PRODJE A MI SVI SRECNI  ZIVI I ZDRAVI

Alal vera gušteru, za ovu pisaniju koja mi je 100% popravila nedeljno raspoloženje imaš  plus, a stvarno ti želim odeljenje unučadi i  mnogo sreće i zdravlja. cheers

HVALA!Ziv bio a i tvoja porodica. cheers

Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 10:21

@Gringo (citat):
Unucima, Bog daj zdravlja ...kao i dedi!!!

HVALA!Zdravi bili i srecni svi tvoji a i ti pored njih. Evo sad 28.pravim vencanje i krstenje bice proslave 2 DANA pa cemo sve to nadoknaditi sto nismo 91.MARTA.Dodjite da se veselimo drugovi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 14:52

...objasnjavao svoje emocije, i naglas razmisljao o tome sta uraditi...naravno, i trazio savete od svojih saboraca.

Jednoglasna odluka je bila: "ako je takva stvar, zeni se, covece" Smile

Ovaj scenarij mi je nešto poznat.  Laughing Laughing 

Ali je od kasnije i nema veze s JNA.  Laughing
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 22:00

Ja sam u Prokuplju 87-e u jedinici  imao dvojicu oženjenih(jedan bez djece a drugi čak dvoje sa nepunih 19 godina).Ramadan mu je bilo ime i bio je rom iz Srbije ne puno udaljen od mjesta služenja vojske.U početku su ga malo zezali vojnici u vezi djece i što se mlad oženio ali on se nije na to puno ljutio i to je vremenom isčezlo.Imao je često posjete i dobijao ih je svaki put što je koristio da ode kući jer je bio blizu.O drugom oženjenom vojniku mogu reći da je bio puno zaljubljen i obratno jer je dobivo najviše pisama a i piso je non stop.Bio je hrvat iz Siska.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.08.14 23:08

East&West (citat):

Ni tada život nije bio lak, moralo se od nečega živeti  Laughing   Laughing 

Kemo, lepo opisano, ali meni ponestalo pluseva.  Wink

+ od mene, Kemo baš si me nasmijao.

cheers

Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   04.08.14 5:51

Citat :
I jedan Rom iz Skoplja, koji je bio stariji od nas i imao decu skolskog uzrasta (taj je trazio od kapetana pomoc da njegova zena u Skoplju, posto je on u JNA , dobije dozvolu za sverc )

A.S. Rom iz Zenice, 22 godine, na zakletvu mu dosla zena i djeca (i jos pola mahale, pa dezurnog oficira umalo strefio slog kad ga je pitao ako mogu da prespavaju na prijavnici, "nema u 'otel mjesta") Laughing 
Mjesec posle zakletve pitao kapetana da mu da "samo dva dana vandredno, da ubijem kuju! A posle cu se posteno vratim da odsluzim i odrobijam. I to u vojni zatvor, gde je mnogo strozije"! Laughing 
I pokazuje pismo od zene, napisala UMRI GUSTERU!!!   lol!

Na vrh Go down
guster danijel
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto kostolac

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   04.08.14 6:57

@pera84 (citat):
A.S. Rom iz Zenice, 22 godine, na zakletvu mu dosla zena i djeca (i jos pola mahale, pa dezurnog oficira umalo strefio slog kad ga je pitao ako mogu da prespavaju na prijavnici, "nema u 'otel mjesta") Laughing 
Mjesec posle zakletve pitao kapetana da mu da "samo dva dana vandredno, da ubijem kuju! A posle cu se posteno vratim da odsluzim i odrobijam. I to u vojni zatvor, gde je mnogo strozije"! Laughing 
I pokazuje pismo od zene, napisala UMRI GUSTERU!!!   lol!

E tako najbolji drug posalje pismo jednom makedoncu iz moje spavaone da  ga zena vara.On pozove kuci sav besan a ona mu odotud odgovara:Iovako nisi sposoban da napravis decu znas da se bunis,ja sam trudna,htela sam da te usrecim pa kad neces da budes srecan ti umri.I oni se rastavise a on ti nadje jednu iz Benkovca i posalje je  kuci sa izbeglicama.Kasnije kad smo odsluzili javio mi se i reko mi je da ima sina.

Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   03.01.15 21:43

Na obuci sam imao dvojicu oženjenih kolega.Jedan je imao 20 a drugi 28 godina.Nisu imali djece.Nisu puno komentirali o ženama.Kad sam otišao u prekomandu svi su bili neoženjeni.Pomalo nepoznata tema za vrijeme mog vojnog roka.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Otac ili postati otac za vreme vojnog roka   Today at 14:33

Na vrh Go down

Otac ili postati otac za vreme vojnog roka
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Popularne pesme u vreme služenja vojnog roka
» Muzil - Pula, VP 1159/97
» Žene u JNA
» BANJA LUKA ZALUŽANI VP 6565/3 (KLASA 80/81)
» Prizren 1973./1974. - Golo jaje, 15. MPTAD i VP 9650/52