FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Što je JNA predstavljala u vašem životu?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3

Kako ocjenjujete svoj boravak u JNA
Najljepši dani moga života
5%
 5% [ 3 ]
Lijep period u mome životu
53%
 53% [ 31 ]
Dobro i loše vrijeme
26%
 26% [ 15 ]
Samo gubljenje vremena
12%
 12% [ 7 ]
Loš period u mome životu
0%
 0% [ 0 ]
Najgori dani moga života
3%
 3% [ 2 ]
Ukupno glasova : 58

AutorPoruka
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   27.03.13 18:10

Absolutno pozitivno , osim , da je možda moglo trajati samo 9 mjeseci !
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   27.03.13 20:25

Bogami,Čato to imaš pravo!Stvarno bi bilo dosta i 9 mjeseci.Ali jebi ga ,koliko god bilo,bilo je ljepo.
Na vrh Go down
posavljak
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 212
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   21.05.13 11:19

JNA je bila jedan od segmenata obrazovanja i formiranja ličnosti mladog čovjeka u tadašnjem političkom i društvenom sistemu, pa i stvaranju kolektivne svijesti tadašnjeg društva, patriotizma prema državi... Pored toga, mislim da je u periodu od svog nastanka do 80-tih godina imala značajnu ulogu naročito za mlade ljude iz ruralnih krajeva po pitanju opismenjavanja, uklapanja u moderne tokove života po pitanju tehnike, kulture života, komunikacije sa ljudima i sl. Jugoslavija je bila veoma heterogena zajednica kada je u pitanju kulturni, tehnički i drugi segmenti života i razvoja čovjeka. Kolika je razlika bila po tom pitanju npr. regruta iz Beograda, Zagreba, Ljubljane u odnosu na neke dijelove Kosova, BiH,Crne Gore i dr. Neke kolege nisu imali priliku da gledaju TV, predstavu u pozorištu, razgovaraju telefonom, upotrebljavaju kupatilo.. a s druge strane neke kolege su već imale priliku putovati po zapadnoj Evropi, posjećivati koncerte velikih rok grupa i dr. Po tom osnovu za neke je služenje JNA bilo blam a za druge da nešto novo nauče u životu, saznaju kako drugi žive itd. Kad se to sve sagleda JNA je imala daleko više prednosti nego negativnosti za tadašnju mladu generaciju ali je nakon 80-tih godina do 90-tih godina bila predmet političke manipulacije tadašnjeg državnog i republičkih rukovodstava i dovedena u situaciju obezglavljenosti, nesnalaženja, neodlučnosti pa i zloupotrebe.
Na vrh Go down
Gicko Prasić
Gušter
Gušter

Broj komentara : 44
Član od : 2013-05-21
Dob : 45

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   21.05.13 16:32

JNA je bila zakon

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   21.05.13 16:42

Gicko dobrodošao cheers

Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-02-03
Dob : 50
M(j)esto dubrave-tuzla

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   21.05.13 19:45

jedan lijep period u mome životu koji se ne zaboravlja
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   21.05.13 20:39

Dobrodošao Gicko,nek ti bude prijatno sa nama!!
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   22.05.13 10:04

Period proveden u JNA je za mene bio dosta poučan a u neku ruku i koristan.U to vreme bilo je moje prvo duže odvajanje od porodice i društva iz mesta u kome sam živeo, upoznavanje sa vršnjacima iz svih krajeva bivše SFRJ koji su se u isto vreme našli na istom mestu sa mnom i naravno drugačiji režm življenja.Pošto sam osoba koja se više vezuje za ljude a manje za mesto življenja, mislim da su mi mnoge stvari padale lakše.Bilo je ljudi s kojima sam delio skoro sve i koje ću pamtiti do kraja života.A što se tiče drugog dela priče iz vojske položio sam C i E kategoriju i stekao dosta vozačkog iskustva.
Na vrh Go down
posavljak
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 212
Član od : 2013-04-08
Dob : 54
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   23.05.13 13:55

Kakav je značaj i ulogu JNA imala za tadašnje generacije pokazuje i ovaj forum jer i posle 22 godine od njenog raspada ima ljudi koji se sjećaju, gaje i produžavaju uspomene na ostvarena prijateljstva i događaje iz perioda njenog postojanja.
Na vrh Go down
Maljutka-1
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2013-03-15

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   06.06.13 14:17

Dok sam bio u ŠROA u Zadru je bilo dobro, svaki dan saznali nešto novo. Na kursu za "Maljutke" sve je bilo kako odsustvo na moru. Svaki dan do tri popodne kurs, posle slobodan izlazak u grad. Na stažiranju u Maroboru u Kadetnici sam tek saznao kako izgleda vojnički život. Kad su kapetana slali u prekomando a novi poručnik još nije stigao, mjesec dana sam kao vodnik stažista bio komandir baterije nosečih maljutka. Sve u svemu, dobro je bilo kad smo učili, kad nismo bilo je gubljenje vremena.
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 507
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   06.06.13 14:46

Da nisam tamo bio ne bi sazno kakvih je ljudi sve živjelo u jugi u dobrom i lošem smislu što ne znači da sam ja spadao u dobre
Na vrh Go down
Vita Vasiljević
Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2013-03-01
Dob : 45
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   30.06.13 17:31

Vreme provedeno u JNA za mene je bilo vrlo lepo iskustvo, a u neku ruku i korisno. Odlazak u JNA bilo je moje prvo odvajanje od porodice i društva iz mesta u kome sam živeo, upoznavanje sa vršnjacima iz svih krajeva bivše SFRJ koji su se u isto vreme našli na istom mestu sa mnom. Jeste bilo nekih trenutaka koji mi nisu ogovarali tada, a prevazišao sam ih lako. I sada bih isto uradio i vrlo rado se sećam vremena i ljudi iz JNA. Bilo je ljudi koje ću pamtiti do kraja života, a što se tiče drugog dela priče iz vojske položio sam C i E kategoriju i stekao dosta vozačkog iskustva. Sećam se reči mog oca: "SLUŽIO BIH OPET JNA i to osamnaest meseci", sada mi je sve jasno...

Jedan lep i neponovljiv period za mene. vojnik

KomentarNaslov komentara: Re: Što je JNA predstavljala u vašem životu?   Today at 20:37

Na vrh Go down

Što je JNA predstavljala u vašem životu?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3