FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moj stav o JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Next
AutorPoruka
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.08.11 23:19

aleksandar obradovic (citat):
@purger (citat):
Ja sam spavao sam bounce

ala me nadje.... Basketball
Ma šala mala lol!

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   07.08.11 14:29

Ja nemam neki poseban stav o JNA... Uglavnom, sve sam razumeo i sve mi je bilo jasno
osim jedne stvari. Posle povečerja su nas odveli do poligona (4 km od kasarne, naravno
da smo pešice išli) i tu smo sproveli 2 časa obuke "Orijentacija pomoću zvezda". Nikome
nije jasno što smo morali baš do poligona da idemo kada se i u kasarni vide iste zvezde.

Question Question Question Question Question
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   10.08.11 23:20

To je bit psihičkog čeličenja lol!
Čišćenje lišća u jesen(jer ga nesmije biti u voznom parku više od pet komada) je pravo čeličenje lol!
Kolko meni toga nije jasno.......a tek danas mi je smiješno Very Happy

Džomba
Džomba

Broj komentara : 190
Član od : 2010-03-04
Dob : 68
M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   11.08.11 11:17

Bilo je tu svega i svacega , od poturanja jastuka pod pokrivac da se sakrije drug koji se nije na vreme vratio iz grada , do raznoraznih nasih "nestasluka" , kojih se svi secate .
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   29.08.11 9:33

@purger (citat):
To je bit psihičkog čeličenja lol!
Čišćenje lišća u jesen(jer ga nesmije biti u voznom parku više od pet komada) je pravo čeličenje lol!
Kolko meni toga nije jasno.......a tek danas mi je smiješno Very Happy
Ja sam bio aprilska klasa pa sam se spasio skupljanja lišća, a posle otišao u prekomandu u Makedoniju koja je "poznata" po snegu kao Zimbabve po hokeju na ledu... Tako da me nije ni sneg posebno brinuo. Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   29.08.11 19:42

A,tek kupljenje pikavaca oko zgrada u kasarni,to je bilo kao dobar dan.Samo da se ne razmislja glavom.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   31.08.11 9:05

@Rodic Zeljko (citat):
A,tek kupljenje pikavaca oko zgrada u kasarni,to je bilo kao dobar dan.Samo da se ne razmislja glavom.

Imali smo i neku akciju "Putnik"... Daju ti mali blok i olovku i ti kao fol nezainteresovano šetaš pored ograde i evidentiraš sumnjive prolaznike kako prolaze ulicom (sa kratkim opisom i mišljenjem). Ne treba da govorim kako je svaki prolaznik bio sumnjiv i da mu je posvećena velika pažnja u promatranju. Npr. "Prošao je čovek star oko 50 godina i gurao bicikl sa svoje leve strane. Izgledao je nezainteresovano jer ni jednom nije pogledao ka kasarni, ali se ipak videlo kako ipak ima neku znatiželju...!?!" Naravno, ja sam ovo posle 27 godina malo iskarikirao i pisao po nekom sećanju, ali je otprilike tako bilo. A da ne govorim o tome kako je slučajno jednom autobusu pukla guma nedaleko od kapije... koliko je tu energijee utrošeno da bi se putnici pobrojali... Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   01.09.11 22:38

@Kaplar M (citat):
Ja nemam neki poseban stav o JNA... Uglavnom, sve sam razumeo i sve mi je bilo jasno
osim jedne stvari. Posle povečerja su nas odveli do poligona (4 km od kasarne, naravno
da smo pešice išli) i tu smo sproveli 2 časa obuke "Orijentacija pomoću zvezda". Nikome
nije jasno što smo morali baš do poligona da idemo kada se i u kasarni vide iste zvezde.

Question Question Question Question Question

mozda vam je komandant bukvalno shvatio da su u kasarni samo crvene zvezde petokrake Wink Wink Wink
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re;   06.09.11 22:25

pomalo zaboravljena tema pa da je malo aktiviramo....
sa ove distance posle svega , sluzenje jna mozemo shvatiti bas onako kako je marduk to naslovio "realnom utopijom"
ali svakako da onda 82 niko nije mogao pretpostaviti sled dogadjaja.sluzio bih jna ponovo ,jos kad bi se moglo kako neko
rece sa istim ljudima i u istom mestu kao pre.inace hrana klasika, obilna, ali nista posebno jedna jaka 3 lol!
Na vrh Go down
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   07.09.11 21:00

Te 88 culo se da negde "grmi"ali svi su uglavnom zatvarali i usi i oci,prepustajuci vremenu sta ce se desiti.Vojska ko vojska,najposecenija zgrada je bila vojnicki restoran i kantina.A i tad bilo ok,kao mladi naivni sami smo se snalazili u toj oluji.
Na vrh Go down
onore e gloria
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2009-10-28

KomentarNaslov komentara: moj stav oJNA   20.09.11 13:42

Iako potjecem iz "vojne" familije, odlazak u JNA mi je tesko pao. Necu reci da sam bas bio "razmazen" ali na neku odredjenu "slobodu kretanja" sam bio naviknut. Dakle, prvi dani su bili uzasni. Nakon par tjedana "skuzio" (ukapirao) sam sistem. Postajalo je sve lakse i rutinskije. Nikad me niko za vrijeme sluzenja vojnog roka nije maltretirao ili omalovazavao. Sluzio sam u Ljubljani a isao sam i po cijeloj Sloveniji na terenske poslove. Svugdje smo bili dobrodosli i postovani ( sredina osamdesetih - mozda je bitno da spomenem). Uvijek sam govorio da mi je ta godina zivota bila izuzetno teska ali i korisna, zanimljiva i... rado se sjetim tih dana. Imao sam drugove iz cijele bivse SFRJ. Sa nekima sam bio u kontaktu prvih godina (nakon zavrsetka vojnog roka). Nazalost, danas niti za jednog ne zanam gdje je , kako je i cim se bavi... U globalu, meni je JNA ostala u lijepom sjecanju i zao mi je sto danas mladi ne idu na odsluzenje vojnog roka (koje sam u svoje vrijeme smatrao gluposcu i gubljenjem vremena). Tu bi se mnogi naucili redu, radu i disciplini (moj sin kao prvi Smile). Pozdrav.
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   20.09.11 22:45

ova zadnja ti je zlatna... Wink (i moj sin kao drugi Smile ) Wink Wink Wink lol!
Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 472
Član od : 2011-10-06

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   07.10.11 12:12

Kakve su nam se gluposti desavale posle vojske,ispade da vojska nije gubljenje vremena,jer prodje dvadeset godina u glupostima isto je najgore jos se nenazire neko svetlo na kraju tunela
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   07.10.11 13:03

Svi naši sinovi, bar moja dvojica su u vojsci svaki ibogi dan, ali na kompu, ne skidaju se. I to sve neke ratničke (vojne) igre. Sad
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   07.10.11 15:10

ja imam kcerku, 17 godina. zapela da posle srednje ide u mornaricu pa bog. Sad

Na vrh Go down
zagi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 63
Član od : 2011-03-17
Dob : 45
M(j)esto Zagreb i okolica

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   06.12.11 14:19

Ja se također s ponosom prisječam tih dana. Kakvi su to samo bili ispračaji!? Nebitno je sad što se dogodilo nakon raspada Juge, ali tko god nije odslužio JNA, nezna kaj je vojska. Tamo se znalo za red i disciplinu ali isto tako i za hvatanje krivina. Znači da si se naučio snalaziti, što ti je samo moglo pomoći u daljnjem životu nakon odsluženja vojnog roka. Vojska te očvrsnula, dobrim dijelom i uozbiljila. I ja imam sina ,doduše star je 4 godine, i smatram da će biti hendikepiran za iskustvo služenja vojske. A pogotovo vojske koja je u to vrijeme nešto značila i nešto predstavljala.
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2012-02-19

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   23.02.12 21:59

U jednom od postova u nekoj drugoj priči sam rekao da je obuka za relejca bila u Sinju katastrofa. Između ostaloga imao sam 36 dana straže, i još sam dobro prošao u odnosu na ostale, kopanje rovova, odjeljenje u napadu i obrani po Turjacima nakon čega ti je košulja sva u rezancima, jer osim kamena i drače oni sretniji su imali čast upoznati se sa poskocima. Strojevog koraka sam se nagazio od Sinja do Beograda, iznošenje blokova RRU 800 ili FM 200 na leđima uz kompletnu opremu(transportni i borbeni ranac) na brdo itd. Ribanja hodnika kada su drugi debelo već spavali. I drago mi je da sam to prošao, jer me ojačalo, a slobodno mogu reći da nisam bio p... kada sam tamo otišao.
Danas kada radim sa djecom i imam 3 sina smatram da smo mi koji imamo mušku djecu najvećim dijelom zakinuti što ne idu sa 18-19 godina da nauče "životnu školu". Tada smo se ložili na Geera i Oficira i džentlmena, pa smo većina nas pored sadističkih manira pojedinih oficira RR čete imali u sebi jednu dozu mazohizma: bol, patnja, muškost do jaja... Danas nažalost proizvodimo bogalje, kako u fizičkom, tako i u mentalnom smislu. Sjede za računalima danima, imaju skoliozu, epilepsiju od tih retnih igara punih svjetlosnih bljesaka, a nisu u stanju otići uplatiti račun na poštu, jer ne znaju kako se to radi!!! Nekada se pitam jesmo li mi roditelji za to krivi ili društvo ili ima svega pomalo?

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   24.02.12 13:42

Svi po malo.

KomentarNaslov komentara: Re   24.02.12 14:32

Ma jesu svi po malo.....ali ipak mi roditelji najvise......emotivni preko granice, vreme nas ponelo.....i sada je gotovo.
Situacija je kako je profa opisao Smile

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   24.02.12 16:32

Ma nije samo JNA potrebna našoj djeci. Kompletan sustav vrijednosti je iskrivljen. Te nekakva Bolonja kada studiraš, te skupljanje bodova, te uvjeti....Moj "đenerale", treba im pod hitno uvesti dva ispitna roka, pa ko prođe-prođe... To je samo dio koji bi trebalo mijenjati!!!
Na vrh Go down
jun91 osijek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 144
Član od : 2011-11-21
M(j)esto subotica

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   24.02.12 17:09

Naša deca nemaju pojma šta je JNA,u suštini neznaju ni šta je vojska,red rad i disciplina je za njih nepoznati pojam.Jako puno gledaju ratne filmove i misle da ako imaju pušku niko im ništa nemože. Ako se u igrici na kompu ne puca onda je to nula za njih,postanu agresivni preko tih igara,zato bi ja ponovo uveo da vojska bude ponovo obavezna pa da malo vide da ako imaju oružje to neznači da vladaju svetom,da to oružje treba poštovati i čuvati a ne igrati se sa njim.Nadam se da ste svatili šta sam hteo reći sa ovim. I još toliko da bi bio jako ponosan da vidim svog sina kao redovnog vojnika
Na vrh Go down
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   24.02.12 17:12

E , sada toga vise nema......Bojim se da bi cak i da ima redovne vojske postojala opcija da mogu da je sluze "preko kompa", kao i sto se ispiti mogu polagati... No

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   24.02.12 19:57

@jun91 osijek (citat):
Naša deca nemaju pojma šta je JNA,u suštini neznaju ni šta je vojska,red rad i disciplina je za njih nepoznati pojam.Jako puno gledaju ratne filmove i misle da ako imaju pušku niko im ništa nemože. Ako se u igrici na kompu ne puca onda je to nula za njih,postanu agresivni preko tih igara,zato bi ja ponovo uveo da vojska bude ponovo obavezna pa da malo vide da ako imaju oružje to neznači da vladaju svetom,da to oružje treba poštovati i čuvati a ne igrati se sa njim.Nadam se da ste svatili šta sam hteo reći sa ovim. I još toliko da bi bio jako ponosan da vidim svog sina kao redovnog vojnika

Ma ne znam da li bih bio ponosan da idu u vojsku - iskreno rečeno - svejedno mi je. Ali da je to institucija koja te nauči redu, radu i disciplini - to je nepobitno. Mislim da bi vojsku kao dio obrazovnog sustava svaka država trebala imati. Naravno da je to nemoguće iz puno razloga. Međutim događa nam se da propadamo u moralnom i svakom drugom pogledu. Imamo ono što su imali zapadnjaci prije 20tak i više godina. O njihovim moralnim vrijednostima, odgoju djece itd.ne bih htio trošiti riječi - KATASTROFA! Sada nas sve to lagano poklapa. Zašto su ljudi sa ovih prostora bili cijenjeni kao radnici vani? Pa povjest ih natjerala da se snalaze, da budu anarhisti, da izbjegavaju sve i svašta. To ti se usadi u genetski kod i dobivaš maksimalno korisnog člana društvene zajednice. E sada smo ih naučili gdje se pale kompjuteri, ali gdje je koje drugo dugme - nisam siguran da znaju!!! Pa pogledajte malo ono što pišu! Nepismenost katastrofa! A to je tek početak.

Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 571
Član od : 2010-04-11
Dob : 45

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   24.02.12 22:58

“Pravilno vaspitanje sastoji se u tome da se iz svakog izvuče ono što je najbolje.”

Mahatma Gandhi

“Djecu ne bi trebalo batinama vaspitati. Djeca nisu biftek koga treba tući da bi omekšao.”

Edgar Allan Poe

Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   25.02.12 12:05

@Patrick (citat):
“Pravilno vaspitanje sastoji se u tome da se iz svakog izvuče ono što je najbolje.”

Mahatma Gandhi

“Djecu ne bi trebalo batinama vaspitati. Djeca nisu biftek koga treba tući da bi omekšao.”

Edgar Allan Poe

Pa ne sjećam se da sam spominjao batine, omekšavanje itd....

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   Today at 9:34

Na vrh Go down

Moj stav o JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/24Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 15 ... 24  Next
 Similar topics
-
» Moj rov za stojeći stav
» Osnovne komande vojsci