FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moj stav o JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next
AutorPoruka
BUNKERMAN
Gušter
Gušter

Broj komentara : 34
Član od : 2010-03-03

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.03.10 21:05

Moj stav o JNA - MA SUPER - NIKADA BOLJE :

DRUGARSTVO 24 SATA NA DAN
ZEZANCIJA 24 SATA NA DAN ( čak i kad spavaš )
etc etc neću dalje ni da nabrajam jer je predobro bilo
Na vrh Go down
antote
Džomba
Džomba

Broj komentara : 115
Član od : 2009-05-03
Dob : 50
M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.03.10 22:37

A kako je tek vreme brzo prolazilo - prosto k'o da leti cheers

Jedva si leg'o, več si morao ustati Twisted Evil
Na vrh Go down
BUNKERMAN
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.03.10 22:58

MENI JE BILO PREDOBRO U JNA.
Dosada nepoznat pojam ... zanimljivo je preblaga riječ..... superprezanimljivo ...
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   04.03.10 14:54

A da bez brige i pameti.
Kakve smo brige onda imali?
Problema?
Što nas je tištilo,osim možđa nostalgije za domom,curom.....
Sve ima svoje lice i naličje.
Da te sad neko teleportira u takvu jednu instituciju sa ovim brigama,nedaćama sigurno ti ne bi bilo dobro.
Ni igračke koje su ti bile najdraže ko klincu ne doživljavaš kao nekad rabbit
Bilo je to davno.... king

Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   04.03.10 15:18

..da bilo je to davno ali blizu....
brige nismo imali kad je Yuga bila neka posebna spika.... A MI SVI MLADI ...
MOJ STAV (tu mislim o mojoj obuci, ...) O JNA JE POZITIVAN. ČAKI VIŠE OD TOGA. TO SE RIJEČIMA, POSTOVIMA NEDA OPISATI..TO SE MORA DOŽIVJETI.

btw.. svi se sijećate one stare poslovice: "ko nije za vojsku nije ni za ženu" ..ima tu ( u toj poslovici ) teške metafizike....iako mislim da se to danas izgubilo..druga vremena, druga spika, ...bla bla bla...
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   04.03.10 15:41

@BUNKERMAN (citat):
..da bilo je to davno ali blizu....
brige nismo imali kad je Yuga bila neka posebna spika.... A MI SVI MLADI ...
MOJ STAV (tu mislim o mojoj obuci, ...) O JNA JE POZITIVAN. ČAKI VIŠE OD TOGA. TO SE RIJEČIMA, POSTOVIMA NEDA OPISATI..TO SE MORA DOŽIVJETI.

btw.. svi se sijećate one stare poslovice: "ko nije za vojsku nije ni za ženu" ..ima tu ( u toj poslovici ) teške metafizike....iako mislim da se to danas izgubilo..druga vremena, druga spika, ...bla bla bla...
Nismo brige imali onda ali zato imamo sada,baš zato što je Juga "bila posebna spika".
Obuka je nešto sasvim drugo,nešto što bi svako muško trebao završit ma u bilo kojoj državi u svijetu.
O pozitivnosti JNA svako ima svoje mišljenje. cheers

Gušter
Gušter

Broj komentara : 9
Član od : 2010-02-22

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   04.03.10 17:19

,,,Da te sad neko teleportira u takvu jednu instituciju sa ovim brigama,nedaćama sigurno ti ne bi bilo dobro.
Ni igračke koje su ti bile najdraže ko klincu ne doživljavaš kao nekad
Bilo je to davno....,,,
Slažem se s tobom Purger!
Iz današnje perspektive sve to mi izgleda totalno besmisleno!Ići čuvati domovinu,za koju sam i onda znao da će nestati kao što je i došla!U poznao sam drugačije ljude i neke druge kulture,koje vjerovatno nikada u životu nebi mogao upoznati da nisam bio u Bitoli!
Da..i počeo sam tamo konačno jesti kiselo zelje i još neka jela kaj doma nisam želio ni pogledati! Laughing Laughing

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   04.03.10 18:06

@strijelac (citat):
,,,Da te sad neko teleportira u takvu jednu instituciju sa ovim brigama,nedaćama sigurno ti ne bi bilo dobro.
Ni igračke koje su ti bile najdraže ko klincu ne doživljavaš kao nekad
Bilo je to davno....,,,
Slažem se s tobom Purger!
Iz današnje perspektive sve to mi izgleda totalno besmisleno!Ići čuvati domovinu,za koju sam i onda znao da će nestati kao što je i došla!U poznao sam drugačije ljude i neke druge kulture,koje vjerovatno nikada u životu nebi mogao upoznati da nisam bio u Bitoli!
Da..i počeo sam tamo konačno jesti kiselo zelje i još neka jela kaj doma nisam želio ni pogledati! Laughing Laughing

Nije da ti podilazim drago mi je da se razumijemo isto što bi razumio nekoga ko ne misli tako,jednostavno sam to rekao NEOPTEREĆEN ničime ni politikom,ni vjerskom pripadnošću....niti bilo čime Basketball
ha,ha dobro ti je ovo za kiselo zelje,i ja sam ga tad počel konzumirat lol!
Da bio si u Bitoli vidio drugačije ljude,druge kulture....ja nisam bio tako daleko od doma,ni kasnije nisam baš "tumarao" svijetom ali i da jesam opet bi mislio isto.
Neka svakom bude veselje ono što voli,ja je nisam volio(JNA),ne volim cajke ali poštujem izvornu glazbu svih nacija nešto što je iskonski i baš iz naroda bounce

Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
Član od : 2010-07-06

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   08.07.10 21:07

Ja opet mislim vojska ko vojska,s tim da više danas jednostavno nije to to...gledano iz današnje perspektive totalno bezze ali onda je bilo tako,meni koji sam među zadnjim generacijama ako ne i zadnja nije bilo ništa ni gore niti bolje od ostalih koji su služili vojsku...(govorim o mirnom služenju vojnog roka)eto jedini problem što je izbilo to prokleto sranje pa sam vojsku služio pola u miru pola skoro u ratu,stalni tereni od plitvica,hotel Borje ako se nevaram kod Titove Korenice,brdo Ljubovo,Gospoić,Lički Osik i Novi i Stari,Medako,Izdvojeni objekat Matras,negdje na Velebitu...kod mjesta Svetog Rocka, ako se nevaram....i onda kraj i kud koji mili moji :-)
Na vrh Go down
runner888gs
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2009-08-14
Dob : 45
M(j)esto R Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   09.07.10 21:25

Stav je bio da se JNA mora odsluziti i gotova stvar,jer ako nisi sluzio vojsku nisi sposoban za nista
Na vrh Go down
obradovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2010-07-04
Dob : 52
M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA    17.07.10 11:43

stavovi o jna su potpuno razliciti jedni su dolazili plakajuci drugi veseleci doci usredinu gde nerazumes jezik nemas normalnu komunikaciju sa ljudima/ albanci i slovenci/ zaista tesko pada drugo sama obuka garnizon nis alkatraz sve zabranjeno garnizon slavonski brod banja 2 meseca obuka za neplivace bazen olimpiski svaki dan trece broj vojnika na jednom mesu zahteva razlicitu disciplinu u slavonskom brodu nismo znali kako izgleda vojna policija a nis cela ceta vojne policije marice kampanjole kao da banda izlazi u grad .zakletva kasarna pantelej 5000vojnika tenkisti 63 padobranci veza tehnika tenkisti raketasi izvidjaci devojke svi rodovi vojske u slavonskom brodu prvi put sam video top kada su rezervisti imali vezbu.o jna sve pozitivno otisli smo kao deca vratili se kao odrasli ljudi pozdrav svim bivsim vojnicima jna dragan beograd
Na vrh Go down
obradovic
Gušter
Gušter

M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   23.07.10 7:54

JNA oruzana silo 91/92 bolje date nije bilo
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   23.07.10 15:27

@obradovic (citat):
JNA oruzana silo 91/92 bolje date nije bilo
A eto svima je barem nešto ostalo u dobrom sjećanju,makar ljudi.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 18
Član od : 2010-08-13

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.08.10 9:10

@DesertEagle (citat):
Не памтим ништа лијепо, избио сам години дана живота са неспособним дебелим официрима, који нису били способни ни своје жене смирити да се не крешу са другима, а камоли нас....и кад им жена не да коке, обично ујутро дођу и све нас постројавају.... Suspect
Иначе, тај систем ЈНА и организација ми је од првог дана био одвратан и љигав, и зато сам и бјежао 3 пута, од будала....

И сваки пут кад ме ухвате, увијек исто : ја им кажем да сам побјегао од будала а не од ЈНА, и џаба....е сад, био сам најбољи војник међу најгорима....и тако ја добијем три пута наградно одсуство, скоро сваки пут кад је била нека вјежба, мене је допала награда, а са друге стране, није ме казна није омашила.....тако да сам само једном купио пикавце иако сам био десетар....

Капетан Сеад Авдић, једно тешко и искомплексирано xxxx ...рекао ми је : lol! хахаха, у три генерације војника које сам обучавао, ти си убједљиво најгори....хахаха ! Малтретирао ме је ужасно и понижавао, као задњи папак, као да уопште није био официр и педагог.

Када сам се скидао, био сам код њега у канцеларији и то говно ми пружа руку и ја је одбијем, само му кажем : "ви сте неспособан официр, ви нисте знали како да искористите мој капацитет, ми из великих градова смо другачијег менталиета и васпитања од ваших војника из руралних средина"! Он само отворио уста.

Да је могао тај скот да ме види пар година касније, када сам потписао уговор са специјалном јединицом полиције, као једини који је прошао селекцију од 150 кандидата.

И да се вратим на ЈНА, дакле, све најгоре...та војска није била у стању ни да се одбрани од напада сусједне Албаније а не од НАТО пакта.
Нису џаба већина наших официра били дебели као крмад пред клање.

не памтим ниједан једини, лијепи дан, осим онда кад сам се напио од неког алкохола... cheers

Ovaj komentar je očigledno komentar nekog ko nije sposoban ni kašiku da drži sam, a kamo li pušku, nekog ko bi sa prvim pucnjima pobegao pod mamin "skut".

Inače, bio sam u JNA 15 meseci ( nešto manje jer sam imao neke nagradne dane itd ... ) ali i sad tvrdim da bih odslužio i dva vojna roka u onom ambijentu ( bilo je izuzetaka u tom društvu, poput ovog gore što napisa te gluposti ) ali oni su bili zanemarljivi i nisu vredni sećanja niti bilo kakve pažnje.

Na vrh Go down
sentinell
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.08.10 8:30

Ma dobro netreba radikalno reagovati na ovakve satvove,dečko je imao loše iskustvo,realno gledajući po onome što je napisao puno toga se ne poklapa,govori kako je bio "nestašan" i da je tri puta bježao,ali je samo jednom kupio čikliće po kasarni,hm stvarno ne logično,svi mi koji smo služili JNA vrlo dobro znamo kako se gledalo na takve nestašluke,ok vlro je moguće da je dobijao i nagradna odsustva,bez obzira na činejnicu da nije bio simpatičan svom oficiru.I sam sam dobio nagradno odsustvo od večih starješina dok recimo od svog vlastitog nebih dobio pa da sam služio dva vojna roka :-)
Nadalje nisam baš siguran da JNA baš toliko nesposobna bila...jasno ovdje nemislim na njen raspad unutar Jugoslavije,što se desio,ali to je već neka druga prića.Sada je drugo vrijeme i sasvim je normalno da vojska nemože i nebih trebala funkcionisati na takav način, i svi mi skupa vrlo dobro znamo da nam je oduzeta godina dana života a mnogima i više,ali nismo jedini pa sad se vaditi na to,je pomalo bezze,tako je bilo svima nama,ali i onima poslije nas,vojska je ostala u svim državama bivše nam zemlje i samo se ime promjenilo,a kako je vrijeme prolazilo sve te vojske su sve više ličile na sprdjnu nego na vojsku(osim njenog profesionalnog djela)što je u konačnici i dovelo do ukiadnja služenja vojnog roka mada je tu faktor neimaštinje jedan od glavnih razloga ukidanja.
Vratimo se mi JNA temi,dakle vaditi se na to kako nam je tobože neko ukrao godinu dana života je pomalo djetinjasto jer sam već rekao gore da nismo jedini.Ja sam eto imao tu nesreću da sam jedan od posljednih tj moja generacija 90/91 pa nekukam baš toliko i ako me je zahvatio rat.Ponovit ću još jednom,istina jeste da nam je odzeta godina života,ali i mnogima prije,kao i mnogima poslije nas,vojni rok je nastavljen i dugo poslije raspada JNA I Juge,samo su zamjenjena imena i znakovlje.
Da neko nebih shvatoio pogrešno i ja sam protiv služenja vojnog roka,na naćin kako smo ga mi služili,sada ko želi biti vojnik neka to i bude... Very Happy

Na vrh Go down
Eskon
Gušter
Gušter

Broj komentara : 18
Član od : 2010-08-13

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.08.10 9:19

U ono vreme ( godina kada je umro predsednik Tito ) mi smo bili vojska u pravom smislu reči.
Tih nešto manje od 15 meseci nije izgubljeno. Imali smo radne aktivnosti koje su nam u tom periodu bile neophodne ( za razliku od današnje omladine za koju znate šta i koliko radi u istom periodu života. ). Naučili smo mnogo toga što nikada ne bi naučili, a što mi je bilo itekako korisno. Neki ( mnogi ) su u JNA položili vozačke ispite. Bilo je dobro i za nas kao buduće ljude koji prihvataju "teret" budućih obaveza, korisno.
Kakva nam vojska sada treba i da li nam treba, to je već za neki drugi forum.
Na vrh Go down
sentinell
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.08.10 9:44

Apsolutno se slažem sa tobom po pitanju da li nam treba ili netreba vojska sada i da je to prića za neki drugi forum,no ja sam to samo onako rekao,da se u suštini vojska kao vojska nerazlikuje mnogo,htio sam reći da nikome nije posebno teško ili lagano bilo,dobro osim onih službi kao što je bio dom JNA ili tako neka mjesta koja su svakako u svim vojskama privilegirani.Što se JNA tiće i dalje mislim i smatram da je godina dana života baćena,ali ništa manje ni više nego svim ostalim te s toga nesmatram da sam ja posebno nešto zakinut,normala da je vojni rok imao svojih prednosti ali i mana,no ništa što se nije moglo izdržati,tako je vrijeme bilo... Very Happy
Na vrh Go down
obradovic
Gušter
Gušter

M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: Moj stav o JNA   26.08.10 21:05

Neko misli sve najgore,neko sve najbolje.I uzivotu i u vojsci kako se ko snadje.Budala ima svuda ,ali od njih netreba bezati, snjima se covek u zivotu mora suociti. Ima i onih koji se prave velike budale i neke stvari im normalan covek nemoze objasniti.Postoji lek i za njih.Posle samo sedam provedenih dana u Slavonskom Brodu u nemogucnosti da jednom kretenu od razvodnika objasnim da ja sluzim narodu,drzavi i JNA a ne za licnu zajebanciju morao sam da objasnim to na drugi nacin.Osmog dana na postrojavanju razvodniku zatvoreno levo oko i bistar mozak do kraja vojnog roka.A ja caste me picem i znani i neznani/zemo ruke ti se pozlatile/nn vojnik iz prve cete. Staces brate i to je zivot.

Na vrh Go down
montoya
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 200
Član od : 2010-12-01
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   02.12.10 16:25

Obradovicu lepo si ti ovo pripremio, ali posto si ti bio u ŠRO sedi i ocena 2-...Smile) salim se naravno:))
Neverujem da je iko uzivao u vojsci, ali vremenom tokom boravka uglavnom su se svi navikli na dnevne aktivnosti, tako da u pojedinim situacijama je bilo i sasvim pristojno.Ipak....dobro je to bilo zamisljeno i sprovedeno, greska je sto nije postojao sistem za zastitu armije iznutra.Kako god sad bilo uglavnom vecina pamti lepe trenutke iz tog perioda...

Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2009-09-16

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   02.12.10 22:12

To je bila vajska, a ne ove prdahije sad!
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   02.12.10 23:26

Montoya je po meni dao realan opis,osim zaštite iznutra mislim da je ipak postojala ali ......o tome bi se doista dalo pisat.

Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.12.10 9:55

@purger (citat):
Montoya je po meni dao realan opis,osim zaštite iznutra mislim da je ipak postojala ali ......o tome bi se doista dalo pisat.

Mozda.....ali nije obavila posao kako treba u svom interesu...i u tom kontekstu kazem da nije "postojala"

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.12.10 11:17

To je već drugi par cipela što nije obavila svoj posao a zašto,kako o tome kao što sam rekao mogle bi se knjige pisat i biti tema za raspravu na svim vojnim akademijama.

Razvodnik
Razvodnik

M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.12.10 11:19

cipele su za izlazak u grad...a chizme za obuku:)) lol!

Gušter
Gušter

M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.12.10 13:02

pokojni pesnik DUSKO RADOVIC u vreme komunizma je napisao/ kola su krenula nizbrdo a volovi ostadose na brdu/ kola odavno vise nema a volova po brdima kolko hoces. kako su vodili drzavu i JNA propast je bila neizbezna. bitno je da na brdima i danas ima volova a za kola kuda idu lakocemo.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   Today at 8:39

Na vrh Go down

Moj stav o JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/24Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next
 Similar topics
-
» Moj rov za stojeći stav
» Osnovne komande vojsci