FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moj stav o JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next
AutorPoruka
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   14.02.15 22:29

Milan Mudric + ispravan stav
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.02.15 3:54

Moj stav o JNA je da je to bila jedna sila u organizacionom smislu mnogo mocna i uspjesno vodjena tamo negde sve do 1990 godine,za posle necu da pricam jer ne vredi.Ono sto je tu armiju uzdrmalo i na kraju unistilo jeste nacionalizam i etnicka pripadnost e to je vreme kad nam je drug Tito trebao kao i 1941 god,nazalost ovog puta njega nije bilo i svi znamo sto se posle desilo,ali u  meni ta domovina jos uvijek postoji.Danas mi nekako smijesno izgledaju ovih 6 drzavica u odnosu na nekadasnju SFRJ,pozdrav svim ljudima dobre volje. salutiranje
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2014-12-29
Dob : 47
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   30.03.15 18:54

U JNA sam otišao s punih 20, a od 18-te sam trtario od odlaska.  Imao sam djevojku u koju sam bio zaljubljen preko ušiju, svirao sam u bendu kojem je taman krenulo i JNA je predstavljala sve što nisam želio. Čak sam pri ulasku u kasarnu bio uvjeren da ću 100% namjerno napraviti neku glupost da me puste kući. Samo, plan je pao u vodu kad je krenulo zaduživanje uniforme. Pojela me atmosfera, nemam pojma kako to objasniti. Nisam ekscesan tip, a to bi baš bio opaki nered, odbiti uniformu. Služio sam 12 mjeseci i svih 12 sam proveo u totalnoj depresiji. Bio sam 1100 km od kuće, nikad me nitko nije posjetio, kad sam otišao na redovno drugi dan sam završio u bolnici i kad sam izašao iz bolnice vratio sam se u kasarnu s 2 tjedna zakašnjenja. Imao sam jednog oficira koji je bio potpuni psihopat, kako me čovjek maltretirao to nema imena. Neki Stevanović zvani Džajić, bio je u faci isti legendarni nogometaš. Dvije godine kasnije našao sam se s puškom u ruci u ZNG-u i prva pomisao mi je bila: „Što ako negdje na liniji naletim na Stevanovića?“ Prestrašio sam se svojih misli, majke mi. Bilo je i kvalitetnih ljudi među oficirima, to su uglavnom bili oni neprilagođeni, svatko je od njih ima svoju priču, pamtim vodnika Kneževića kojemu su u nekoliko navrata skidali čin zbog tko zna čega, nekih kafanskih tuča, nemam pojma, ali ma koliko se on nije uklapao u taj sustav, to je s druge strane bio ljudina. Manje-više oficiri su bili OK, razumni ljudi, svjesni da smo klinci i da nas 12 mjeseci obuke neće učiniti spremnima za obranu zemlje. Doduše, to se kasnije i pokazalo točnim. Bilo je kažem i nekoliko nabrijanih oficira i danas se pitam kako je moguće da se ljudi od 40 godina koji nam mogu biti očevi iživljavaju nad dečkima koji su stotinama kilometara od kuće, jednu odvratnu hranu, a najveći im je festival kad dobiju pismo. Ja danas imam sina od 22 godine, gledam njegovu generaciju, ne mogu zamisliti u ime kojeg dobra bih na bilo koga od njih trebao podići glas, kamo li ih muštrati. Hrana je bila užasna, nejestiva, čak i vojnički grah koji je uživao mitsku veličinu kod nas je bio kuhan s ovčetinom i to se nije moglo jesti. Došao sam u JNA s 92 kg, izašao sa 76. Visok sam 193, kad me majka nakon godinu dana vidjela na vratima, rekla je: „Zoran nije kod kuće“ i zatvorila vrata. Ne šalim se. Što je najbolje moja generacija je imala drugo iskustvo, neki su čak mislili da izmišljam da je hrana loša kako bih naglasio koliko mi je bilo teško. ;-) Druga polovina vojnog roka je bila još teža. Iako sam se nadao da će biti lakše, jer pola je odvaljeno, ajmo stisnuti zube… no, većina prijatelja je otišla u prekomandu, ostalo nas je jako malo starije vojske tako da je to opet bila neka ne baš pozitivna promjena. Srećom u septembarsku je klasu došlo dobrih i kvalitetnih mladih ljudi, bili su isprepadani i mogao sam na njima prepoznati stanje u kojemu sam i ja došao. Zato sam se trudio svima im olakšati koliko sam mogao, u one dane kad i sam sebi nisam bio vuk. S nekolicinom ljudi sam ostao u dobrim odnosima, i iz generacije septembar prije mene, i iz moje klase i iz septembra nakon mene. Facebook mi je pomogao da obnovim neke veze, a kako vidim i ovaj forum je prava stvar za to.
Koja mi je scena najdraža iz JNA? Topla ljetna večer, nas 5-6 ležimo na travi ispred spavaonice i gledamo zvijezde i svatko od nas po redu, na glas izgovara ime svoje djevojke. Djetinje nevino, čisto i iskreno. Srce u grlu, tu smo, a želimo biti negdje drugdje… i mi smo trebali braniti zemlju? Smiješno.
Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost.
Inače, kad sam se skinuo, ljudi su me pozdravljali po gradu i pitali gdje sam, kao nisu me vidjeli neko vrijeme. Ja sam imao osjećaj da sam kao Monte Cristo nakon desetljeća utamničenja uspio dokopati se slobode, a ljudima u civilstvu ta je godina prošla ko dlanom o dlan. U bend s kojim sam svirao se više nisam vraćao, kasnije su postali vrlo poznati u Hrvatskoj, a ja sam se glazbe povremeno dohvaćao na neke druge načine. Da nije bilo JNA, tko zna? S djevojkom s kojom sam tada bio, nastavio sam vezu, danas smo u braku i imamo kći i sina. Prije nepunih 3 mjeseca sam nakon 25 godina u Beogradu sreo prijatelja s kojim sam bio izgubio vezu. Sve ono ružno što smo prošli, nismo ni spomenuli.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   12.04.15 23:07

Bilo bi dobro da se nastavi u okviru teme a navedene činjenice manje-više svi znamo.

NELE.R
Džomba
Džomba

Broj komentara : 102
Član od : 2015-03-01
M(j)esto Apatrid

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   14.04.15 7:58

Upssss izgleda da se neko naljutio.Goli otok jos radi???? zatvor

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   14.04.15 8:29

Jos uvek je tamo gde je bio.S vremena na vreme se treba podsetiti pravila foruma.
Na vrh Go down
remember
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2015-03-07

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.04.15 19:53

Četvrta godina akademije imao si Andragogiju (način kako prezentirati svoje znanje, artikulaciju glasa tijekom predavanja, da bi nastavu učinio zanimljivijom), netko je to primjenjivao kroz razmjenu mišljenja sa vojnicima, a netko se držao sustava "ja sam bogom dani". Ja u tijeku svog službovanja (10-ak godina, kao komandir voda, čete i bataljona) nikada nisam imao problema sa komunikacijom (normalno bilo je egzemplara u svakoj generaciji, npr jedan vojnik iz južne Srbije, da bi se istaknuo nikada nije otišao u grad kroz kapiju, nego preko ograde, čak i onda kada je odslužio vojni rok. Znao sam za to, ali sam mu tolerirao, jer se pokazivao jako dobar u težim situacijama (na terenu je prvi zapeo prilikom uređenja zaklona, uvijek je bio dragovoljac kada se trebalo nešto odraditi), ali u odnosu na 1000 ljudi koji su prošli kroz moj rad, to je zanemarivo
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.04.15 20:19

Dobrodosao, remember! Ocekujemo da  nam predstavis svoja iskustva!

gorandamnjanovic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-09-14
M(j)esto AR

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.04.15 21:55

jna je za mene skola zivota.kakav  vojnik takav si covek.to je kao firma radis dobo postujes poslodavca a drug si sa radnicima.poz svima
Na vrh Go down
NELE.R
Džomba
Džomba

M(j)esto Apatrid

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.04.15 22:51

Iskreno ako moze!Evo prošlo je mnogo godina od sluzenja u JNA ja još nisam progutao priču o iskrenosti.Još uvek nosim gorak ukus saznanja da su cinkaroši,d..euvlakači stajali rame uz rame sa najboljim vojnicima i starešinama kad su pitanju unapredjenja i nagrade.Vidim da ovde ima mnogo bivših starešina pa me eto interesuje mišljenje!

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   17.04.15 0:34

Nele bas bi bilo lijepo da daju svoje misljenje.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   17.04.15 7:57

@NELE.R (citat):
Iskreno ako moze!Evo prošlo je mnogo godina od sluzenja u JNA ja još nisam progutao priču o iskrenosti.Još uvek nosim gorak ukus saznanja da su cinkaroši,d..euvlakači stajali rame uz rame sa najboljim vojnicima i starešinama kad su pitanju unapredjenja i nagrade.Vidim da ovde ima mnogo bivših starešina pa me eto interesuje mišljenje!

tako je to u zivotu. .
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   17.04.15 8:44

@NELE.R (citat):

Ja sam bio ćato. Komandir čete je jednom prilikom tražio od mene, i to vrlo otvoreno, da mu prenosim što vojska priča, pogotovo o njemu. Užasna situacija, izmotavao sam se da nisam za to, da usprkos uvažavanju njegovog čina ne vidim kako bi to pomoglo bilo čemu. Bilo mi je baš mučno od tog razgovora, tip je bio autoritativan i strog. Nije mi to nikad zamjerio niti se kasnije osvećivao na bilo kakav način. Možda je našao nekog drugog za taj "zadatak". Danas mi je krivo što sam se izmotavao i izmišljao budalaštine kako bi me poštedio toga i što nisam odriješitije odbio.
Na vrh Go down
NELE.R
Džomba
Džomba

M(j)esto Apatrid

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   17.04.15 14:58

Veujem da ih i staresine nisu cenile.Ipak su izgleda neminovnost u svim segmentima.Kao i u prirodi lesinari i nesimpaticne zverke.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 135
Član od : 2015-03-20
Dob : 51
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 8:54

@NELE.R (citat):

Iskreno, ja iz JNA čuvam lijepa sjećanja. To se najviše odnosi na ekipu sa kojom sam bio i na vrijeme kad sam bio mlad. Bilo nas je tamo svakakvih i sa svih strana, ali se sjećam samo jednog vojnika koji je otišao a da se nitko sa njim nije pozdravio. Bio je iz prethodne klase i koliko pamtim, zaista je zaslužio što su se njegovi klasići zatvorili u učionicu i nisu ga pustili unutra. Mi gušteri ga i tako nismo zanimali. Sjećam se da je neko vrijeme lupao po vratima, a onda otišao psujući. Mislim da je slično bilo i u drugim sredinama sa takvima.
Što se tiče "gorkog  ukusa saznanja" o cinkarošima i d... uvlakačima kao što je bio navedeni - volio bih kad bi to bilo i ostalo samo u JNA. Na žalost, u današnjem životu najbolje prolaze takvi i sve manje ih se izolira ili odbacuje. Vjerujem da bi svaki forumaš mogao napisati neko svoje iskustvo po tome i da ćemo se složiti da je takvih pojava u JNA bilo manje nego u ovoj svakodnevici.
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

Broj komentara : 135
Član od : 2015-03-20
Dob : 51
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 8:56

@NELE.R (citat):
Veujem da ih i staresine nisu cenile.Ipak su izgleda neminovnost u svim segmentima.Kao i u prirodi lesinari i nesimpaticne zverke.
Takve individue nitko ne cijeni. Njih se uvijek samo koristi kako bi se došlo do nekog cilja, ali na kraju oni ostanu uvijek popi**ni.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 12:38

Nikad u karijeri nisam podnosio niti trazio usluge cinkarosa, ni u 8 godina skolovanja, kao naajnizi u hijerarhiji jedinice, niti kasnije, kao pretpostavljeni. Izvjestaje dezurnog nisam smatrao cinkarenjem, bilo da me dezurni voda prijavi zbog kasnjenja iz grada, ili slicno, bilo da dezurni moje jedinice to napise u knjizi izvjestaja komandiru.
Jednom sam pocijepao knjigu kad sam pri vecernjoj kontroli ustanovio da je dezurni odmah poslije vecere ispisao potpun izvjestaj, ukljucujuci da je ustajanje bilo na vrijeme i dorucak protekao bez problema. Naravno da je taj dezurni dobio tri prekoredna da nauci kad se upisuje kako se odvijala koja aktivnost.
Ali mi je bilo ljigavo kad moj k-dir zna da sam zapalio cigaretu u sobi ili slusao muziku u vrijeme "casova ucenja".

Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 17:41

Vidis za te cigarete i muziku su bili zaduzeni cinkarosi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 17:50

Nemam negativan stav o JNA općenito (a već sam govorio i ranije o tome)...
Nekako volim analizirati 'stvar po stvar'...

Bilo je i dobrog, i super, ali i katastrofalno lošeg.
Higijena je bila koma npr., za moj pojam.

Ipak, ono što je bilo dobro u 50-tim i 60-tim nije bilo dobro i krajem 80-tih...

JNA je bila preglomazna i okoštala organizacija nespremna za promjene što joj je na kraju i 'došlo glave'.

Umjesto da cijela zemlja nekako ide naprijed, razlike u pojedinim krajevima su bivale sve veće i veće.... (kulturne, ekonomske, političke)... jbg.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 18:11

@Max Blitz (citat):
Nemam negativan stav o JNA općenito (a već sam govorio i ranije o tome)...
Nekako volim analizirati 'stvar po stvar'...

Bilo je i dobrog, i super, ali i katastrofalno lošeg.
Higijena je bila koma npr., za moj pojam.

Ipak, ono što je bilo dobro u 50-tim i 60-tim nije bilo dobro i krajem 80-tih...

JNA je bila preglomazna i okoštala organizacija nespremna za promjene što joj je na kraju i 'došlo glave'.

Umjesto da cijela zemlja nekako ide naprijed, razlike u pojedinim krajevima su bivale sve veće i veće.... (kulturne, ekonomske, političke)... jbg.
Sta znaci "higijena - koma"?   Znam za izraze "koma", "strava", "mrak" da su vili superlativi.
Zar je JNA trebala da bude traktor i vuce naprijed u borbi s bikovima koji su vukli nazad Mad
A traktorom su upravljali, takodje, bikovi granata

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 18:27

@PORUCNIK (citat):
Sta znaci "higijena - koma"?   Znam za izraze "koma", "strava", "mrak" da su vili superlativi.

Moj pojam za higijenu je kupanje kao čovjek u toploj vodi, kao i frekventno mijenjanje odjeće, te normalan pristup pranju.
U JNA je što se toga tiče bilo vječno snalaženje kako ćeš i što po tom pitanju.

Osim toga higijenske navike pojedinih ljudi su bile jako različite.
Neke je pod prijetnjom kazni skoro pa prisilno trebalo kupati.
A takvima ne želim bit blizu ni tad ni sad ni nikad.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 18:31

@PORUCNIK (citat):
Zar je JNA trebala da bude traktor i vuce naprijed u borbi s bikovima koji su vukli nazad...

Odnosi u JNA su počesto bili Potemkinova sela, tj. privid stvarnosti i realnih odnosa u društvu.
A rješenje za probleme - zabijanje glave u pijesak.

Oficir JNA je komodno mogao živjet posve izolirano od stvari i pojava iz civilnog društva ako je tako htio i tako si je sebi posložio još i više nego je priroda posla to zahtijevala.

Isim toga dolazimo u pat poziciju, ako je nekome naprijed - natrag i obratno....

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 18:58

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Moj pojam za higijenu je kupanje kao čovjek u toploj vodi, kao i frekventno mijenjanje odjeće, te normalan pristup pranju.
U JNA je što se toga tiče bilo vječno snalaženje kako ćeš i što po tom pitanju.

Osim toga higijenske navike pojedinih ljudi su bile jako različite.
Neke je pod prijetnjom kazni skoro pa prisilno trebalo kupati.
A takvima ne želim bit blizu ni tad ni sad ni nikad.
Zacudjujes me, druze Max. Ni kad neko ode na ljetovanje ne mijenja majicu tri puta dnevno niti se toliko tusirao u to vrijeme ni u jednom privatnom apatrmanu i u vrijeme JNA. Moja gazdarica je frktala na moja 2 tusiranja. A placao sam turisticku tarifu, no o tom - potom. Sjeti se koliko su tvoji drugovi puta prali i mijenjali carape... Ili, ajde da opet pljujemo po JNA No

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 19:06

@PORUCNIK (citat):
Zacudjujes me, druze Max. Ni kad neko ode na ljetovanje ne mijenja majicu tri puta dnevno niti se toliko tusirao u to vrijeme ni u jednom privatnom apatrmanu i u vrijeme JNA. Moja gazdarica je frktala na moja 2 tusiranja. A placao sam turisticku tarifu, no o tom - potom. Sjeti se koliko su tvoji drugovi puta prali i mijenjali carape... Ili, ajde da opet pljujemo po JNA No

Što te začuđuje?

Osobio nisam ljubitelj logorovanja i šatora, iako sam kao jako mlad bio u izviđačima.
Za boravak u prirodi mi je potrebno ljeto i more u blizini, inače meni ne paše, a neka nekome drugome da, nemam ništa protiv.

A ova priča opet nema veze s higijenom u JNA koja nije bila na dobrom nivou što god ti rekao i s čim god uspoređivao.

Osim toga nisam nikakav zaluđeni ljubitelj JNA pod svaku cijenu i u svim segmentima, već dajem posve opravdane primjedbe.

I ovdje se jako može primijeniti poslovica - sve u svoje vrijeme!
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 20:12

Moje iskustvo se podudara s Maxovim. Makedonija, +40 C, čizme i košulja dugačkih rukava, nekoliko sati dnevno u pokretu i tuširanje od 5 minuta jednom tjedno. U normalnim uvjetima čovjek bi se pri tim temperaturama trebao tuširati barem jednom dnevno, pa taman da cijeli dan sjedi pod suncobranom, a kamo li kad vrši fizički napor u čizmama i dugim rukavima. Ako netko misli da je u tim uvjetima pranje nad lavaboom higijena koja kompenzira tuširanje, a ono... OK, poštujem.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   Today at 1:14

Na vrh Go down

Moj stav o JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 21/24Idi na stranicu : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23, 24  Next
 Similar topics
-
» Moj rov za stojeći stav
» Osnovne komande vojsci