FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moj stav o JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next
AutorPoruka
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1910
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 20:23

Mislim,da smo se v času mojega služenja JNA glede tega manj obremenjevali pa vseeno
zaradi tega nismo bili umazani.Nikoli v letu in pol se nisem bril,da bi uporabljal toplo vodo.
Navsezadnje,saj vojak ni otrok iz vrtca.
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 775
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 20:44

..jeli to bilo ljetovanje u ugodnoj hladovini uz more ili vojska?
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4115
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 20:54

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Zacudjujes me, druze Max. Ni kad neko ode na ljetovanje ne mijenja majicu tri puta dnevno niti se toliko tusirao u to vrijeme ni u jednom privatnom apatrmanu i u vrijeme JNA. Moja gazdarica je frktala na moja 2 tusiranja. A placao sam turisticku tarifu, no o tom - potom. Sjeti se koliko su tvoji drugovi puta prali i mijenjali carape... Ili, ajde da opet pljujemo po JNA No

Što te začuđuje?

Osobio nisam ljubitelj logorovanja i šatora, iako sam kao jako mlad bio u izviđačima.
Za boravak u prirodi mi je potrebno ljeto i more u blizini, inače meni ne paše, a neka nekome drugome da, nemam ništa protiv.

A ova priča opet nema veze s higijenom u JNA koja nije bila na dobrom nivou što god ti rekao i s čim god uspoređivao.

Osim toga nisam nikakav zaluđeni ljubitelj JNA pod svaku cijenu i u svim segmentima, već dajem posve opravdane primjedbe.

I ovdje se jako može primijeniti poslovica - sve u svoje vrijeme!
Jesi li uvijek u zivotu, mimo JNA, imao takvu mogucnost? Max, bojim se da cemo uci u polemiku bez kraja. no, ako zelis - izvoli!

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 22:21

Svatko se mogao snaći ako je htio.U Skoplju i na -40 i na +40 smo se snalazili što u ambulanti,što u pekarama,kuhinjama i.t.d.Iako je to bilo mimo pravila na isti način smo uvijek imali čisto donje rublje,nove košulje,hlače,čizme i.t.d.Sad realno gledajući ona jutarnja higijena nakon ustajanja u 5:00 pa trčanja tj. fiskulture/tjelovježbe u kratkim majicama-potkošuljama te pranje nogu i onog podpazuhnog polijevanja hladnom vodom na zimskim temperaturama u onim koritima ne zvuči baš lijepo.Ne zvuči lijepo ni kad si dežurni pa uđeš u spavaonu oko 1:00 i kad te "zaplahne" onaj "miris" čarapa na radijatorima spojenih sa "mirisom" neopranih i znojnih tijela mladića u vrhu razvoja.Puno toga ne zvuči lijepo ali ako si kao dežurni ili ako je bilo tko od starješina u obilasku naišao na takav "miris" dva puta u istoj spavaoni i nije obavijestio nadređenog tog istog voda,čete,bataljona i.t.d. nije napravio ništa.Ovo nije cinkarenje nego jednostavan i obavezan postupak.Barem kod nas se to desilo u svakoj novoj klasi barem jednom.Naš nadređeni je uvodio obavezno tuširanje dva puta tjedno dok je ljeti tuširanje uvođeno po garnizonskoj odredbi.Mi smo ipak imali nezahvalan ali ipak po ostale vojnike zahvalan zadatak.One vojnike koji se baš nisu htjeli ni tuširati morali smo primorati na raznorazne načine pa čak i onom koji nije bio popularan-ostaviti ih na par minuta čistoj vojsci.Ne znam što bih rekao za Krivolak i logorovanja,pa i na filmovima se vidi kako i ostale vojske svijeta i dan danas ja bih nazvao "podapiru jaja" čak 25 godina nakon nestanka JNA.Logorovanje nije izležavanje nego skoro realan prikaz uvjeta života u ne daj Bože napadu Amera,Rusa i svih ostalih  Rolling Eyes a tad se ne "lakiraju nokti i ne stavlja gel na kosu" reče naš nadređeni Rambo  Laughing .Ne opravdavam higijenu u JNA dali je mogla biti bolja ili gora koja je ovisila i o samom objektu,republici,starješinama i.t.d. a to sam već više puta pisao ali svatko se mogao snaći i mirisati te imati masu cura kao što je i bio slučaj kod nas i ostalih s kojima smo provodili izlaske.Ipak postoji ono "ali" a to je upravo taj prvi šok za golobrade mladiće koje bih vodio nakon jutarnje tjelovježbe/fiskulture na tu jutarnju higijenu gdje se sve radilo isključivo sa hladnom vodom i zimi i ljeti.Nikako nije bilo ugodno iako su mnogi to nazivali "čeličenjem".Dali je moglo biti bolje moglo je,tko je kriv-ne znam,dali je moglo biti gore ni to ne znam ali znam da je sve kao i obično kretalo od samog desetara,zapovjednika/komandira voda pa dalje počev od higijene pa do svega ostalog..

East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 22:30

@goran9030 (citat):
@NELE.R (citat):
Iskreno ako moze!Evo prošlo je mnogo godina od sluzenja u JNA ja još nisam progutao priču o iskrenosti.Još uvek nosim gorak ukus saznanja da su cinkaroši,d..euvlakači stajali rame uz rame sa najboljim vojnicima i starešinama kad su pitanju unapredjenja i nagrade.Vidim da ovde ima mnogo bivših starešina pa me eto interesuje mišljenje!

Iskreno, ja iz JNA čuvam lijepa sjećanja. To se najviše odnosi na ekipu sa kojom sam bio i na vrijeme kad sam bio mlad. Bilo nas je tamo svakakvih i sa svih strana, ali se sjećam samo jednog vojnika koji je otišao a da se nitko sa njim nije pozdravio. Bio je iz prethodne klase i koliko pamtim, zaista je zaslužio što su se njegovi klasići zatvorili u učionicu i nisu ga pustili unutra. Mi gušteri ga i tako nismo zanimali. Sjećam se da je neko vrijeme lupao po vratima, a onda otišao psujući. Mislim da je slično bilo i u drugim sredinama sa takvima.
Što se tiče "gorkog  ukusa saznanja" o cinkarošima i d... uvlakačima kao što je bio navedeni - volio bih kad bi to bilo i ostalo samo u JNA. Na žalost, u današnjem životu najbolje prolaze takvi i sve manje ih se izolira ili odbacuje. Vjerujem da bi svaki forumaš mogao napisati neko svoje iskustvo po tome i da ćemo se složiti da je takvih pojava u JNA bilo manje nego u ovoj svakodnevici.

Eto ti Nele odgovora, kamo lepe sreće da su cinkarenje i ostale nečasne rabote bile specijalnost i specijalitet JNA. Eto JNA nema već  oho-ho godina, a radnje koje si ti opisao u današnjim društvima su IN. Ono u JNA blo je je tako naivno i bezazleno, u odnosu na ovo  što se danas dešava i što takoreći svakodnevno doživljavamo, barem ovde gde ja živim.No

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 22:36

Uostalom da iznesem ono moje pravo mišljenje koje sam koristio i koje sam upotrebljavao i u JNA i kasnije sve do 2001 godine:
Hebeš vojnika koji se ne može sam snaći a niti u mraku svoje gaće obući.

PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:16

@Zoran108 (citat):
Moje iskustvo se podudara s Maxovim. Makedonija, +40 C, čizme i košulja dugačkih rukava, nekoliko sati dnevno u pokretu i tuširanje od 5 minuta jednom tjedno. U normalnim uvjetima čovjek bi se pri tim temperaturama trebao tuširati barem jednom dnevno, pa taman da cijeli dan sjedi pod suncobranom, a kamo li kad vrši fizički napor u čizmama i dugim rukavima. Ako netko misli da je u tim uvjetima pranje nad lavaboom higijena koja kompenzira tuširanje, a ono... OK, poštujem.
Slazem se s tobom, druze zoki! Ali, koliko bi kostako JNA jos takva mpgucnost, kad je i ovako napadaju da je previse trosila???

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:21

Okreni obrni, stalno se vraćamo na početak. Ispade da stav o JNA gradimo na dobroj ili lošoj klopi i uglavnom lošim uslovima za održavanje lične higijene. Sviđalo se to nekima ili ne, nije JNA bila institucija za uživanje, već za preživljavanje i ko je to na vreme shvatio bilo mu je lakše, a sada bi mu trebalo biti još lakše.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:26

East&West (citat):
Okreni obrni, stalno se vraćamo na početak. Ispade da  stav o JNA gradimo na dobroj ili lošoj klopi i uglavnom lošim uslovima za održavanje lične higijene. Sviđalo se to nekima ili ne, nije JNA bila institucija za uživanje, već za preživljavanje i ko je to na vreme shvatio bilo mu je lakše, a sada bi mu trebalo biti još lakše.
Pitanje je, kolega, da li se i danas svakodnevno tusiramo i koliko imamo mogucnosti za to, Blagio onima koji imaj tu mogucnost i koriste je  salutiranje

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 18.04.15 23:27; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:26

@PORUCNIK (citat):
Slazem se s tobom, druze zoki! Ali, koliko bi kostako JNA jos takva mpgucnost, kad je i ovako napadaju da je previse trosila???

Poručniče,nisam siguran da je razlog bila štednja,a na izdvojenoj straži moglo se kupati ceo dan ako hoćeš...tako da nije
bilo ni pravilo....
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:28

Nikad nisam imao negativan stav o JNA, i pored toga što mi je matori bio VL pa sam "dril" imao i kući (kad bi mi video razbacanu odeću i nesređenu sobu, mislim da je dobijao nervni slom Laughing, sad ponekad i sebe uhvatim da sličan dril vršim nad svojim klincima Shocked), jednostavno te generacije VL su bile odgajane u istom duhu (s'oproštenjem, kao da ih je jedan k.... pravio Very Happy) i taj duh su prenosile na generacije vojnika kojima je vreme provedeno u JNA bilo svojevrsno odrastanje i stasavanje.Svi smo različito odgajani i nekome je služenje u JNA teško palo, nekom ne,( znam, teško je padalo ustajanje u 5 ujutro pa iz toplog kreveta na jutarnje razgibavanje, kupanje hladnom vodom, raznorazna zanimanja tokom dana, logorovanja, udisanja raznoraznih aroma ljudskih tela (zamislite mirise na brodu u prostoriji 3 x 2 m gde spava 12 mornara  What a Face )... ali ista i nije bila turistička destinacija gde ćeš provesti ugodnih godinu ili više dana, već je poslužila da nas pripremi za možda još suroviji život posle nje i od dečaka napravi muškarce.
Hteli mi priznati ili ne, služenje u JNA je od nas napravilo ljude i doprinelo našem osamostaljivanju.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:31

@dinosaurus (citat):
@PORUCNIK (citat):

Poručniče,nisam siguran da je razlog bila štednja,a na izdvojenoj straži moglo se kupati ceo dan ako hoćeš...tako da nije
bilo ni pravilo....
Pa, ako je bila takva mogucnost, vjerovatno je tu drugu problem :/

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:32

Oko ovoga pitanja održavanja osobne higijene u JNA, sve je ovisilo od vojarne do vojarne (karaule, izdvojenih objekata i sl).
Mislim da sam već negdje prije napisao, kada sam bio u ŠROA Zadar, uz skupno kupatilo (objekat kod kantine), u svakome paviljonu gdje su bili smješteni pitomci postojali su individualni tuševi koji su se po potrebi mogli koristiti, kao i uostalom i lavaboi i dio za pranje nogu.
Moja iskustva iz Zadra su OK (neka me kolega Purić ispravi ako griješim bili smo u istome paviljonu), dok u KMT ZG je bilo drugačije (ja bi to nazvao otežani uvjeti).

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:37

@bojnik (citat):
Oko ovoga pitanja održavanja osobne higijene u JNA, sve je ovisilo od vojarne do vojarne (karaule, izdvojenih objekata i sl).
Mislim da sam već negdje prije napisao, kada sam bio u ŠROA Zadar, uz skupno kupatilo (objekat kod kantine), u svakome paviljonu gdje su bili smješteni pitomci postojali su individualni tuševi koji su se po potrebi mogli koristiti, kao i uostalom i lavaboi i dio za pranje nogu.
Moja iskustva iz Zadra su OK (neka me kolega Purić ispravi ako griješim bili smo u istome paviljonu), dok u KMT ZG je bilo drugačije (ja bi to nazvao otežani uvjeti).
U redu je to, druze bojnice! Ali Drug Max je ocekivao uslove kao kod kuce, koji su bili mnoooogo iznad uslova njegovih kolega.

bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.04.15 23:45

Istina je i to da pojedini vojnici (ne samo oni) koji su došli u JNA, nisu doma imali ni osnovne uvjete za održavanje osobne higijene, osobno sam bio nazočan jednome slućaju kada je jedan vojnik zadužio cipele i rekao da u životu nije imao bolje i "prave" cipele, neki nisu znali koristiti ni wc čučavac.
A što se tiće prehrane, isto tako u Zadru je bilo OK, u ZG malo lošije no dalo se podnijeti, ipak rezime svega, služila se vojska a nije se išlo na razredni izlet.
Nemaš wc papir u zadnjem džepu, iglu i konac u kapi, ogledalce i češalj, NEMA u grad, ko te jebe i natrag u sobu na spavanje.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 0:08

@bojnik (citat):
Istina je i to da pojedini vojnici (ne samo oni) koji su došli u JNA, nisu doma imali ni osnovne uvjete za održavanje osobne higijene, osobno sam bio nazočan jednome slućaju kada je jedan vojnik zadužio cipele i rekao da u životu nije imao bolje i "prave" cipele, neki nisu znali koristiti ni wc čučavac.
A što se tiće prehrane, isto tako u Zadru je bilo OK, u ZG malo lošije no dalo se podnijeti, ipak rezime svega, služila se vojska a nije se išlo na razredni izlet.
Nemaš wc papir u zadnjem džepu, iglu i konac u kapi, ogledalce i češalj, NEMA u grad, ko te jebe i natrag u sobu na spavanje.
Kao pitomac na nekim teresnskim obukama prolazio sam kroz fazu 'tusiranje za 3 minuta' - minut za kvasenje,minut za sapunjanje i minut za spiranje sapunice. Nije to bilo cesto, ali...
Znao sam i nekoliko dana provesti u rovu i ne izuti cizme... NE ZNAM KAKO BI SE ZGRAZAVALI NEKI MOJI PRIJATELJI SA FORUMA NA TO.
Pada mi na pamert neki slogan, ko zna odkad - mama to najbolje zna...

Mikula 67

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1288
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 0:12

Malo ga preteraste sa kupanjem, svi znamo kako smo se kupali ili ne, i ovo nije stav o kupanju u JNA
već o samoj JNA...

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 0:21

@Mikula 67 (citat):
Malo ga preteraste sa kupanjem, svi znamo kako smo se kupali ili ne, i ovo nije stav o kupanju u JNA
već o samoj JNA...
Tako je, Mikula,  ali drugu Maxu je smetalo sto nije imao mogucnost svakodnevnog tusiranja, bice da je i to jedan od glavnih nedostataka JNA...

East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 0:22

@Mikula 67 (citat):
već o samoj JNA...

Ej Mikane, što ovo nisi napisao pre 25 minuta imao bi dva plusa, ovako samo jedan Wink

Naravno da su pitanja standarda bila važna, ali ne i presudna za nečiji stav o JNA.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 0:35

@PORUCNIK (citat):
@Mikula 67 (citat):
već o samoj JNA...
Tako je, Mikula,  ali drugu Maxu je smetalo sto nije imao mogucnost svakodnevnog tusiranja, bice da je i to jedan od glavnih nedostataka JNA...

Naravno da su pitanja standarda bila važna, ali ne i presudna za nečiji stav o JNA.
Što se tiče tog kupanja ja sam do sledeće subote miran cheers a Max-ovi stavovi su sasvim OK, možda bi se moglo divaniti o nijansama. Najvažnije što su u koloru i sinemaskopu Wink

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 0:51

East&West (citat):
@PORUCNIK (citat):
@Mikula 67 (citat):
već o samoj JNA...

Što se tiče tog kupanja ja sam do sledeće subote miran cheers  a Max-ovi stavovi su sasvim OK, možda bi se moglo divaniti o nijansama. Najvažnije što su u koloru i sinemaskopu Wink
Bogumi, JNA je bila robija, jer sam ima situacije da par puta pokisnem i osusim se bez tusiranja, a i nasi komandiri...

Zoran108
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2014-12-29
Dob : 47
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 1:19

@Matrix (citat):
Svatko se mogao snaći ako je htio.U Skoplju i na -40 i na +40 smo se snalazili što u ambulanti,što u pekarama,kuhinjama i.t.d.

Hm, dakle ja se nisam htio snaći za razliku od tebe? Ne znam jesi li svjestan na koji načim mi repliciraš pa mi dozvoli malo slikovitosti. Naime, ja nisam imao mogućnosti koje ti nabrajaš, prema tome ovo je isto kao da se na temu javi netko iz mornarice i kaže da ne može vjerovati kako ja u Kumanovu nisam ljeti odlazio na plažu kad je on u Puli to mogao svakog tjedna.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

Broj komentara : 64
Član od : 2014-12-29
Dob : 47
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 1:21

@PORUCNIK (citat):
@Zoran108 (citat):
Moje iskustvo se podudara s Maxovim. Makedonija, +40 C, čizme i košulja dugačkih rukava, nekoliko sati dnevno u pokretu i tuširanje od 5 minuta jednom tjedno. U normalnim uvjetima čovjek bi se pri tim temperaturama trebao tuširati barem jednom dnevno, pa taman da cijeli dan sjedi pod suncobranom, a kamo li kad vrši fizički napor u čizmama i dugim rukavima. Ako netko misli da je u tim uvjetima pranje nad lavaboom higijena koja kompenzira tuširanje, a ono... OK, poštujem.

Ne znam druže, nemam širu sliku o JNA da bih mogao to procjenjivati, sve što pričam temeljim samo na svom iskustvu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 4:58

@PORUCNIK (citat):
Jesi li uvijek u zivotu, mimo JNA, imao takvu mogucnost? Max, bojim se da cemo uci u polemiku bez kraja. no, ako zelis - izvoli!

Kad je riječ o higijeni, DA, uvijek sam imao mogućnost za normalnu, urednu i redovnu higijenu toplom vodom osim u JNA.
Ako je riječ o civilnom životu, uz par rijetkih izuzetaka koji dan na prste nabrojat.

Meni se to podrazumijeva, ne znam što bih ti rekao.
Od rođenja u stanu/kući imam kupaonicu s kadom i bojlerom, što bi tu trebalo bit čudno.

Ovi uvjeti u JNA su trebali bit/bili su nekavo novo iskustvo, pa eto, i bili su, a da sam u tome uživao, nisam. Iako kod nas u Kumboru i nije bilo tako kriminalno loše, ipak smo bili na moru, a imali smo nakakav mali tuš na dizalici (no bilo je i to komplicirano za koristit).

Kad sam išao na redovno skoro 10 mjeseci nakon odlaska u JNA, ponio sam kući na pranje punu transportnu torbu svakakve odjeće iz osobnog zaduženja.
Moja stara je doživjela šok kad je vidjela; ali ok, njeni kriteriji su bili ipak drugačiji.
Na sreću je odsluženje bilo pri kraju, pa se nije više imala dugo za brinut.

@PORUCNIK (citat):
Kao pitomac na nekim teresnskim obukama prolazio sam kroz fazu 'tusiranje za 3 minuta' - minut za kvasenje,minut za sapunjanje i minut za spiranje sapunice. Nije to bilo cesto, ali...
Znao sam i nekoliko dana provesti u rovu i ne izuti cizme... NE ZNAM KAKO BI SE ZGRAZAVALI NEKI MOJI PRIJATELJI SA FORUMA NA TO.
Pada mi na pamert neki slogan, ko zna odkad - mama to najbolje zna...

Ovo je bio tvoj izbor i slobodna volja, moja nije.
I ne mislim da se tako čeliče muškarci, to su gluposti.

Danas sina (kojeg nemam) bih poslao u vojsku, uz prvi i najvažniji uvjet da on želi bit vojnik (pa nek' mu je sa srećom), ali bih volio da je to vojska dobrovoljaca, a ne skupljena pod moraš.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 8:24

@Zoran108 (citat):
@Matrix (citat):
Svatko se mogao snaći ako je htio.U Skoplju i na -40 i na +40 smo se snalazili što u ambulanti,što u pekarama,kuhinjama i.t.d.

Hm, dakle ja se nisam htio snaći za razliku od tebe? Ne znam jesi li svjestan na koji načim mi repliciraš pa mi dozvoli malo slikovitosti. Naime, ja nisam imao mogućnosti koje ti nabrajaš, prema tome ovo je isto kao da se na temu javi netko iz mornarice i kaže da ne može vjerovati kako ja u Kumanovu nisam ljeti odlazio na plažu kad je on u Puli to mogao svakog tjedna.

Inače bio sam mu ćato, dužio magazin, držao razglas, etc... I pored ovoga nisi imao mogućnosti??? Embarassed
Naravno, ne opravdavam razne načine snalaženja jer sistem je trebao omogućiti svima isto i dovljno.

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   Today at 10:55

Na vrh Go down

Moj stav o JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 22/24Idi na stranicu : Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23, 24  Next
 Similar topics
-
» Moj rov za stojeći stav
» Osnovne komande vojsci