FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moj stav o JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next
AutorPoruka
Zoran108
Gušter
Gušter

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 64
Član od : 2014-12-29
Dob : 47
M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 9:41

E&W sve si rekao ☺
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 10:19

East&West (citat):
Okreni obrni, stalno se vraćamo na početak. Ispade da  stav o JNA gradimo na dobroj ili lošoj klopi i uglavnom lošim uslovima za održavanje lične higijene. Sviđalo se to nekima ili ne, nije JNA bila institucija za uživanje, već za preživljavanje i ko je to na vreme shvatio bilo mu je lakše, a sada bi mu trebalo biti još lakše.
Mogućnosti za češće kupanje i održavanje osobne higijene  su postojale i za to se je svaki vojnik morao sam potruditi da to i dobije.Konkretno navešću primjer kotlovnica gdje su radili vojnik ložač i civilno lice na službi u JNA.Bez obzira iz koje si jedinice bio mogao si posle večere doći bilo kojeg dana i iskoristiti toplu vodu koje je bilo 24 sata na raspolaganju.Naravno to nije bilo javno da se zna ali se je koristilo tko je želio.Bilo je takvih mjesta još u kasarni gdje je bila mogućnost kupanja.
Na vrh Go down
Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 10:26

Siguran sam da je to bilo moguce, kod tebe u tvojoj kasarni, u tvojoj klasi... Ne znam zasto vam je neprihvatljivo da to nije bilo izvedivo i drugdje. Stvarno zvucite arogantno s ovim tvrdnjama gdje iskustvo iz svog mikro svemira pokusavate predstaviti kao uobicajenu praksu. Na topicu o prehrani nekolicina me ljudi na isti nacin uvjeravala kako je hrana bila sjajna navodeci razloge zasto meni nije bila po volji. Ne mogu vjerovati koliko je tesko uvaziti tudje iskustvo.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 10:47

@Zoran108 (citat):

Hm, dakle ja se nisam htio snaći za razliku od tebe? Ne znam jesi li svjestan na koji načim mi repliciraš pa mi dozvoli malo slikovitosti. Naime, ja nisam imao mogućnosti koje ti nabrajaš, prema tome ovo je isto kao da se na temu javi netko iz mornarice i kaže da ne može vjerovati kako ja u Kumanovu nisam ljeti odlazio na plažu kad je on u Puli to mogao svakog tjedna.

Nisam imao namjeru replicirati tvoj post ali tako je ispalo između svih ostalih.Također sam napisao da je ovisilo o objektu,republici,starješinama a i samoj snalažljivosti vojnika što nije bilo po PS-u ali je bilo isto kao i pravilo ulice - jači i pametniji vladaju.Ako si se našao uvrijeđen hbga što da ti kažem jer svoj stav o JNA sam davno napisao a vrijeme je da stanemo s ovim jer mislim da postoji tema Higijena u JNA.Uostalom nije se ni meni čeličilo ali evo me još uvijek živog.Kolega E&W je dao par kratkih ali totalno istinitih postova pa ko ih je shvato dobro ih shvatio.

Zoran108
Gušter
Gušter

M(j)esto Rijeka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 10:52

Hvala Matrix.Nisam se uvrijedio, ali primjećujem taj specifičan mod ponašanja gdje se osobno iskustvo nameće kao ultimativno, pa sam u nedoumici da na takve replike u budućnosti jednostavno odgovorim: U pravu si druže, tvoje iskustvo daje ti širinu da shvatiš kako je meni bilo u JNA, iako smo služili u različitim rodovima, jedinicama i kasarnama i u sasvim drugo vrijeme.  Very Happy
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 15:26

@Zoran108 (citat):
Hvala Matrix.Nisam se uvrijedio, ali primjećujem taj specifičan mod ponašanja gdje se osobno iskustvo nameće kao ultimativno, pa sam u nedoumici da na takve replike u budućnosti jednostavno odgovorim: U pravu si druže, tvoje iskustvo daje ti širinu da shvatiš kako je meni bilo u JNA, iako smo služili u različitim rodovima, jedinicama i kasarnama i u sasvim drugo vrijeme.  Very Happy

Prije nego odem brodom na more a spremio sam sve osim "pribora za ličnu higijenu" da još jednom pokušam da ti odgovorim mada nepotrebno jer se nadam da se razumijemo.Pod tvojim boldanim - Svatko ima pravo na svoje mišljenje na forumu kao ti a isto kao svi ostali pa i ja.Sigurno nebi bilo dobro da svi dijelimo ista mišljenja bila pozitivna ili negativna na forumu o bivšoj JNA jer bi to značilo da netko vrši pritisak na nas bio on u pozitivnom ili negativnom duhu.Zorane108 na tebe se nemam što ljutiti niti te više kvotati jer sam čitao tvoja pisanja i vidi se da pišeš ono što misliš što je jedna velika vrlina.
Za sve ostale pa i mene zadnje dvije stranice a i nova "kupačka tematika" spadaju pod ovu temu pa bi se nje valjalo i držati http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t1365-higijena-u-jna ,Lijep pozdrav svima uživam

NELE.R
Džomba
Džomba

Broj komentara : 102
Član od : 2015-03-01
M(j)esto Apatrid

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   19.04.15 19:12

East&West (citat):
@goran9030 (citat):
@NELE.R (citat):
Iskreno ako moze!Evo prošlo je mnogo godina od sluzenja u JNA ja još nisam progutao priču o iskrenosti.Još uvek nosim gorak ukus saznanja da su cinkaroši,d..euvlakači stajali rame uz rame sa najboljim vojnicima i starešinama kad su pitanju unapredjenja i nagrade.Vidim da ovde ima mnogo bivših starešina pa me eto interesuje mišljenje!

Iskreno, ja iz JNA čuvam lijepa sjećanja. To se najviše odnosi na ekipu sa kojom sam bio i na vrijeme kad sam bio mlad. Bilo nas je tamo svakakvih i sa svih strana, ali se sjećam samo jednog vojnika koji je otišao a da se nitko sa njim nije pozdravio. Bio je iz prethodne klase i koliko pamtim, zaista je zaslužio što su se njegovi klasići zatvorili u učionicu i nisu ga pustili unutra. Mi gušteri ga i tako nismo zanimali. Sjećam se da je neko vrijeme lupao po vratima, a onda otišao psujući. Mislim da je slično bilo i u drugim sredinama sa takvima.
Što se tiče "gorkog  ukusa saznanja" o cinkarošima i d... uvlakačima kao što je bio navedeni - volio bih kad bi to bilo i ostalo samo u JNA. Na žalost, u današnjem životu najbolje prolaze takvi i sve manje ih se izolira ili odbacuje. Vjerujem da bi svaki forumaš mogao napisati neko svoje iskustvo po tome i da ćemo se složiti da je takvih pojava u JNA bilo manje nego u ovoj svakodnevici.

Eto ti Nele odgovora, kamo lepe sreće da su cinkarenje i ostale nečasne rabote bile specijalnost i specijalitet JNA. Eto JNA nema već  oho-ho godina, a radnje koje si ti opisao u današnjim društvima su IN. Ono u JNA blo je je tako naivno i bezazleno, u odnosu na ovo  što se danas dešava i što takoreći svakodnevno doživljavamo, barem ovde gde ja živim.No
Svaka cast nisam ni ocekivao drugacije odgovore zanimalo me je samo da li su pretpostavljeni trazili to, ili su najvecem broju slucajeva dobijali informacije ne trazeci ih.Nisam se ogranicio na JNA jer ona je bila slika celokupnog drustva!Danas je jos gore sta mislite odakle korupcija pa upraznjavaju je bas ti koji su skloni cinkarenju i slicnim manifetlucima?Pa u ono vreme je to bilo sramota radilo se tajno.Sad se takmice ko ce vise i bolje da podmiti.prevari jos se time hvale!

Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 868
Član od : 2014-11-26
Dob : 52
M(j)esto Berovo

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   30.04.15 10:54

Jos jedan razlog za pozitivno strujanje na stranicama ovog foruma je to sto su sve bivse Yu republike (nazalost moja jos uvek nosi i u svoje ime pridavku bivsa...) danas u istim uslovima zivljenja, bez obzira dali su u EU ili ne...Ispada da je danasnja demokratija - nekoliko koraka hodanja unazad....
 Komuniciram sa Slovencima, Hrvatima, Srbima,Bosnjacima... SVI zale na neki nacin za "ono" vreme.
Ima tu i od onog da smo bili mladi, ali  cini mi se da je veca kolicina pozitivnosti  koja je bila medju razlicitostima glavni razlog, kako je divno to rekao Zoran.. 
Nostalgija za drugovima i smeku onog vremena je pozitivnost koja me gura da pronalazim svoje bivse drugove, i UVEK ne da  se opisati osecaj kad se vidimo preko Skajpa ili cujemo preko telefona posle vise od trideset godina.. 
Ono prvo "Kako si..."?

Prke: komentar modifikovan dana: 30.04.15 12:51; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   30.04.15 11:26

@Prke (citat):
Jos jedan razlog za pozitivno strujanje na stranicama ovog foruma je to sto su sve bivse Yu republike (nazalost moja jos uvek nosi i u svoje ime pridavku bivsa...) danas u istim uslovima zivljenja, bez obzira dali su u EU ili ne...Ispada da je danasnja demokratija - nekoliko koraka hodanja unazad....
 Komuniciram sa Slovencima, Hrvatima, Srbima,Bosnjacima... SVI zale na neki nacin za "ono" vreme.
Ima tu i od onog da smo bili mladi, ali je cini mi se je veca kolicina pozitivnosti  koja je bila medju razlicitostima glavni razlog, kako je divno to rekao Zoran.. 
Nostalgija za drugovima i smeku onog vremena je pozitivnost koja me gura da pronalazim svoje bivse drugove, i UVEK ne da  se opisati osecaj kad se vidimo preko Skajpa ili cujemo preko telefona posle vise od trideset godina.. 
Ono prvo "Kako si..."?
 posle vise od trideset godina.. 
Ono prvo "Kako si..."?  Very Happy Naslednje leto bo 50.
Na vrh Go down
goran9030
Džomba
Džomba

Broj komentara : 135
Član od : 2015-03-20
Dob : 51
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   30.04.15 13:35

@Prke (citat):
@Prke (citat):
Ima tu i od onog da smo bili mladi, ali  cini mi se da je veca kolicina pozitivnosti  koja je bila medju razlicitostima glavni razlog, kako je divno to rekao Zoran.. 
Ono prvo "Kako si..."?

Samo postojanje i ovog foruma znači da nije baš sve bilo tako loše "u onom mraku". Oni koji u svemu traže negativnost u startu posežu za nekim "jugonostalgičarenjem". Činjenica je da smo svi mi na neki način nostalgični za tim prošlim vremenima iz kojih se pokušavamo prisjetiti dobrih trenutaka, a loše ostaviti ispod sloja prašine proteklog vremena. Prva stvar radi koje sam nostalgičan je ta što sam tada bio 25-30 godina mlađi (ovisno o godini koja se promatra). Miješati politiku - ondašnju i sadašnju - je deplasirano.
Zadovoljan sam jer ovdje mogu komunicirati sa kolegama koji su bili pripadnici vojske koja nam je tada bila zajednička. Netko je imao bolje, netko lošije uspomene, ali svi smo imali neka prijateljstva koja smo tamo našli i koja možda još održavamo ili su pomalo zaboravljena.
Što se tiče oznake "bivša", znam da to nije baš lijepo jer je nametnuto. Međutim, svojim prijateljima, poslovnim i privatnim iz Makedonije sam nekoliko puta rekao da bi  zapravo sve ove naše države u sebi mogle imati taj dodatak. Jer zaista svaka od njih jest bila "bivša YU republika..."
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   01.05.15 0:45

Slazem se Gorane pravedno bi bilo da je tako.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   01.05.15 17:40

Raznorazni "ministi", "bravari" i ostali su završili u arhivi. Evil or Very Mad
Molim da se držite teme.  Wink

Hvala na razumijevanju.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   01.05.15 18:33

@ZAGORAC (citat):

Hvala na razumijevanju.
Ima li "arhiva" teme ili je to eter?

East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   01.05.15 20:13

@PORUCNIK (citat):
@ZAGORAC (citat):

Hvala na razumijevanju.
Ima li "arhiva" teme ili je to eter?

Kolega dobro je, povuci ručnu!
Moderatori su ono što je pospremljeno u arhivu, slobodno bez griže savesti mogli i u smeće, bez mogućnosti reciklaže, barem po mojem shvatanju.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2015-05-25
Dob : 66
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   02.09.15 8:00

Drugovi razvodnili ste temu, a ja se kasno uključujem.Pa evo, da se vratimo temi :
Od 18 godina starosti, bio sam materijalno neovisan od roditelja(vec od 13 g sam svako ljeto zarađivao dzeparac, sa 15 g.
prvi puta samostalno otisao na ljetovanje, sa 17 g sam na turneju autostopom po Jugoslaviji), zavrsio sam fakultet i 
intenzivne tecajeve stranih jezika, boravio nekoliko puta u Italiji i NJemackoj po mjesec dana radi jezika, radio kao 
vodic talijanskih lovaca, prodavao knjige i za razliku od mnogih mladica od 18-19 godina, koji do odlaska u JNA nisu 
nikad bili izvan kuce a niti samostalni, ja sam sa 24 godine bio itekako samostalan, ozenjen i u ocekivanju prvog potomka.
Bio sam i visoko motiviran za savladavanje vojnih znanja potrebnih za obranu domovine.
U JNA sam sluzio u SRO pjesadije u Karlovcu 74/5, program bilećanski, ali namjena za TO, zatim sam zavrsio izviđacko-diverzantski tecaj, 
i stazirao u Puli u izviđackoj ceti.Sve to u 11 mjeseci jer redovno i nagradno odsustvo nisam koristio.
Razocaranje je bilo veliko ! Nedostatak kabineta i suvremene opreme za nastavu, obilno je nadoknađivan drilom 
austro-ugarskog tipa.Nepozeljna slobodna misao:za najmanju nepazljivo izrecenu rijec "izvan linije" islo se je na raport
kod porucnika koji je bio komandir voda, a on je cesto slao pitomce komandantu "skole" na pranje mozga.Mene nije slao,
niti mi je pokusao ispirati mozak.Mislim da sam bio prejak politicki za njega, siromska od Pirota, koji je zavrsio vojne
skole jer nije imao ili mogao nesto drugo.
Prilagodio sam se, zasutio, nikome se nisam povjeravao, zadatke sam izvrsavao.I to ja koji sam cesto isao u divizijski
komitet kao delegat SK !!!Podjednako su se ponijeli i ostali pitomci koji su prije JNA diplomirali na fakultetima - sumari,
ekonomisti, politolozi, profesori filozofije itd.Mladici od 18-19 godina su bezbrizno provodili svoj vojni rok a neki su
stvarno naucili na red, rad i disciplinu, pa i higijenske navike.
Hrana nije bila problem, iako sam u prvih mjesec dana skinuo 7 kg(sa 77 na idealnih 70 kg-visina 174).Naprosto nisam htio
dopunjavati vojnicku hranu sa keksima i mesnim doruckom iz kantine.Jeo sam sve ono sto su nam dali, a najvise kiselog kupusa, 
sa tragovima mesa... Vojnicki grah je u prvih mjesec dana bio rijetkost u pjesadijskoj SRO u Karlovcu.
Tek po zavrsetku obuke od 7 mjeseci, na izviđacko diverzantskom tecaju u Batajnici, poceo sam se ponovno osjecati covjekom.
Na staziranju u Puli sam vodio obuku 13 mladih vojnika izviđacke cete, dok su aktivni porucnik i kapetan, vec oko 9-10 
svako prijepodne "isparili"...Kolega stazista(Bilecanac), iz Pule, na staziranju u Puli, također je ispario:na bolovanje 
i nije ga bilo do kraja roka.Tako smo ja i 6 desetara vodili obuku onih 13 gustera...Da, imali smo i 6 vozaca, koji su taj 
dio svojeg vojnog roka prespavali u garazi kod kamiona, Pinzgauera i motocikla...uz pivu, naravno.
U slobodno vrijeme sam slikao vojsku, radio fotografije i ponesto zaradio za dzeparac.A stigao sam i na kupanje, pa i na
jedrenje sa radnicima iz Uljanika, koji su bili clanovi kluba "Mornar".Posjetila me je i supruga, pa smo napravili drugo
dijete.Nasao sam namjestenu garsonijeru, tik do zida kasarne, imao novce za 3 mjeseca, pozvao suprugu(bila je na porodiljskom)
ali su moji roditelji uspjeli da ju odgovore (te kud ces sa malim djetetom od 5 mjeseci ?).I sada joj to jos uvijek ponekad
predbacim.Poslusala je svekra i svekrvu, a ne muza.A garsonijera je imala i kupaonu i ves masinu i kuhinju i bracni krevet...
Ipak, na kraju, mislim da je JNA bila korisna mnogim mladicima, i da je uspjesno razvijano drugarstvo, o cemu svjedoci i
ovaj forum.Ja sam ju dozivio kao nuzno zlo, kao i svaku vojsku svijeta.Vojna znanja i vještine, služile su mi samo na 2 vježbe
na kojima sam bio 1977 i 1981.Ipak, i ja sam u neku ruku očvrsnuo, ne samo fizički, nego i psihički.Prijateljstva "do groba"
nisam posebno sklapao, osim jednoga, a i to se je sa vremenom izgubilo.Ipak, prije 15 godina sam uspio kontaktirati vecinu
kolega iz mojeg voda od 40 ljudi iz SRO Karlovac.Neke su zbivanja u raspadu JUgoslavije odvela na jednu ili drugu stranu.
Ja sam izbjegao obadvije.JNA je sumnjičavo gledala slobodnomisleće intelektualce.Sa pravom !
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   02.09.15 13:54

Švejk, sve si direktno u glavu opisao kako je bilo.

Pogodak 100%! Smile
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.09.15 16:47

bitno je da si izbjegao obadvije strane, a dobar VES Suspect

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.09.15 17:09

@bojnik (citat):
bitno je da si izbjegao obadvije strane, a dobar VES Suspect
Ne mogu svi ljudi tek tako promijeniti ideologiju...
No, da ne izlazimo iz okvira foruma.

gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 770
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   21.09.15 21:23

Vojska ko vojska.
Dobije se poziv ,novci za kartu i ide se.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

Broj komentara : 857
Član od : 2014-12-21
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   06.11.15 21:02

Pojedinci su otišli u širine i dubine i izašli iz okvira teme. Ja da sam tako uradio odmah bi me isključili sa mreže kao jedan puta jedan....Generacije su različite i dosta njih bazira shvatanja u stilu "posle bitke lako je biti general" hoću reći, da iznose svoje zaključke po raspadu JNA i onda su pametni i odjednom oficiri im postali ružni, zli i debeli i kao mrzeli ih..??? Služiti JNA bila je čast, bar za nas sa terena Vojvodine i Srbije, regrutacija, poziv za vojsku, želje i čestitke, ispraćaji su bili deo svega toga. U JNA smo naučili se radnim navikama, disciplini, spremanju kreveta, obavezama i veštinama koje su nam ipak pomogle u kasnijem dobu života, ma ko šta mislio.
Na vrh Go down
Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   06.11.15 21:08

Ja sam služio 1987 g. i nešto se ne sećam da je iko isticao prohteve, tipa...verskog ili ono, da neće da jede ovo ili ono i da mu se posebno sprema...U Zadru su bila dva ili tri jela koliko se sećam u ŠRO u ponudi, jedino nismo imali kolač uz klopu, to su imali akademci vojnih škola a Mi smo to samo gledali kako oni imaju tu poslasticu na stolu.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   06.11.15 21:11

@Sloba1 (citat):
Pojedinci su otišli u širine i dubine i izašli iz okvira teme. Ja da sam tako uradio odmah bi me isključili sa mreže kao jedan puta jedan....Generacije su različite i dosta njih bazira shvatanja u stilu "posle bitke lako je biti general" hoću reći, da iznose svoje zaključke po raspadu JNA i onda su pametni i odjednom oficiri im postali ružni, zli i debeli i kao mrzeli ih..??? Služiti JNA bila je čast, bar za nas sa terena Vojvodine i Srbije, regrutacija, poziv za vojsku, želje i čestitke, ispraćaji su bili deo svega toga. U JNA smo naučili se radnim navikama, disciplini, spremanju kreveta, obavezama i veštinama koje su nam ipak pomogle u kasnijem dobu života, ma ko šta mislio.

Kratko, jezgrovito i što je najvažnije točno. Bravo.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.11.15 19:01

@Sloba1 (citat):
Ja sam služio 1987 g. i nešto se ne sećam da je iko isticao prohteve, tipa...verskog ili ono, da neće da jede ovo ili ono i da mu se posebno sprema...U Zadru su bila dva ili tri jela koliko se sećam u ŠRO u ponudi, jedino nismo imali kolač uz klopu, to su imali akademci vojnih škola a Mi smo to samo gledali kako oni imaju tu poslasticu na stolu.
Koliko se sećam za muslimansku veroispovest se u ŠRO ZA Zadar služio obrok koji nije bio sa prasetinom (ručak 1977/78),  bounce
ali konzerve suve hrane nije bilo bez toga zato što je mesni narezak bio od mešanog mesa.

Sloba1
Zastavnik
Zastavnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.11.15 20:14

Ja se ne sećam da je bio poseban obrok u tom smislu, znam da smo jednog albanca ili šiptara, ne znam kako ih nazvati, onako malo šaljivo začikavali jer nije hteo da jede meso, ali taj lik bio je dobar dečko i to je shvatio korektno. Njegove ostale kolege nisu bile pričljive i pravili su kružooke, odvajali se i pričali na nerazumljivom albanskom jeziku. To mi je u Zadru smetalo, pravili se kao da ništa ne znaju i ne razumeju a ruku na srce bilo ih je nekoliko koji školu nisu ni završili te su prekomandovani na otok Vis u kujnu da odsluže vojni rok.
Što se tiče mesnih narezaka i onih SDO..to je bilo za sve isto i nije bilo "birkanja"...Izvinjavam se ako sam malo odužio sa pisanjem.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.11.15 22:42

@Sloba1 (citat):
Ja se ne sećam da je bio poseban obrok u tom smislu, znam da smo jednog albanca ili šiptara, ne znam kako ih nazvati, onako malo šaljivo začikavali jer nije hteo da jede meso, ali taj lik bio je dobar dečko i to je shvatio korektno. Njegove ostale kolege nisu bile pričljive i pravili su kružooke, odvajali se i pričali na nerazumljivom albanskom jeziku. To mi je u Zadru smetalo, pravili se kao da ništa ne znaju i ne razumeju a ruku na srce bilo ih je nekoliko koji školu nisu ni završili te su prekomandovani na otok Vis u kujnu da odsluže vojni rok.
Što se tiče mesnih narezaka i onih SDO..to je bilo za sve isto i nije bilo "birkanja"...Izvinjavam se ako sam malo odužio sa pisanjem.

Al je bilo mijenjanja. Rolling Eyes

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   Today at 4:47

Na vrh Go down

Moj stav o JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 23/24Idi na stranicu : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24  Next
 Similar topics
-
» Moj rov za stojeći stav
» Osnovne komande vojsci