FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Moj stav o JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 24  Next
AutorPoruka
montoya
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 200
Član od : 2010-12-01
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   03.12.10 14:58

@obradovic (citat):
pokojni pesnik DUSKO RADOVIC u vreme komunizma je napisao/ kola su krenula nizbrdo a volovi ostadose na brdu/ kola odavno vise nema a volova po brdima kolko hoces. kako su vodili drzavu i JNA propast je bila neizbezna. bitno je da na brdima i danas ima volova a za kola kuda idu lakocemo.

ovo si lepo rekao.... study lol!

Džomba
Džomba

Broj komentara : 190
Član od : 2010-03-04
Dob : 68
M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   01.01.11 11:07

Rasporedjen sam da idem u JNA , odredisna posta mi je bila Ptuj - Slovenija . Otisao sam tamo , na vreme se prijavio , zaduzio sve sto je bilo potrebno , i odmah prvu noc dozivio uzbunu . Potrpali smo se u vagone , i pravac granica . Rusija je usla u Cehoslovacku , i bilo je sve kao u ratu . U rovu sam dobio pusku i ucio kako se njome rukuje , podelili su nam bojevu municiju , i imali smo strogu naredbu da niko ne sme pucati bez naredjenja . Imali smo nekog kapetana , kome je neko iz njemu znanih razloga nadenuo nadimak "Kizinger" . Setao je ivicom rova i tapsao se po pistolju govoreci : "Mlada ste vojska , na vama a i meni je velika odgovornost , nemojte sve to olako shvatiti . I znajte , da cu svojom rukom ubiti svakog onog ko mi podigne guzicu da bezi iz rova ." Kome je tada moglo tako sta i pasti napamet . I bez svog tog njegovog upozorenja , shvatili smo da smo tada bukvalno receno stitili prag otadzbine . . Da bili smo zadojeni patriotizmom i ljubavlju prema svemu sto je se zvalo DOMOVINA . Sve se u tom rovu odvijalo . Tu smo jeli , pili , spavali , u posebnom delu obavljali svoje fizioloske potrebe , i opet ostadosmo zivi i ponosni na sve to sto dozivesmo . Ne zalim se ninasta , jer sam od prvog dana shvatio ko sam , sta sam , i gde se nalazim .
Na vrh Go down
Prasac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 22
Član od : 2010-12-19

KomentarNaslov komentara: Škola života   12.01.11 10:41

Ipak je bila korisna JNA,zaista si mogao očvrsnuti,postati muško,a sad ne mislim mjeriti njenu političku ulogu i rolu što je poslije odigrala. A i naučio sam kuhati kavu "na žilet",otvoriti konzervu nožem i slično,više manje korisno u kasnijem životu,ali vratio sam se živ i zdrav iz vojske.
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

Broj komentara : 36
Član od : 2011-03-29
M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   01.04.11 22:46

JNA je bila organizovani vojni sistem dobar za ono vrijeme. Mnogo važnije je bilo da su se mladi ljudi učili disciplini odnosno samosavlađivanju. Kad znaš da imaš nekog ko ti može narediti što da činiš bez obzira sviđalo se to tebi ili ne i tako živiš godinu dana naučiš se da su tvoji hirovi zapravo glupi. Da i bilo je važno što sam vidio da su i drugi iz drugih krajeva takođe ljudi sa svojim manama i lošim stranama.
Lično mislim da je godina u vojsci izgubljeno vrijem ali za uzvrat si dobijao dragocjena iskustva koja današnja omladina nema.
Na vrh Go down
boraf
Džomba
Džomba

M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   02.04.11 11:39

Mnogi odande izadjose zreliji i kompletniji kao licnosti . Bilo je pojedinaca sklonih ekscesima i foliranju , ali su brzo i oni legli na rudu , i bivali dobri vojnici .
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   02.04.11 22:07

Tačno Borafe. Koliko primjera znam iz grada i od rodbine, i ne samo ja nego svi mi, da su neodgovorni mladi momci poslije izlaska iz vojske postajali formirane ličnosti. Ta je vojska imala vrlo važan značaj u sazrijevanju mladića. Postajali su svjesni svojih obaveza. Ovo danas ne liči ninašto. Đe će i što će ovi nesrećni mladi ljudi nako u pljačku i zločin jer zadrške nikakve nemaju a od roditelja se naučili raskalašnosti, otimačini i da ne idem dalje. Ranije je bilo neamislivo da se u cijeloj ondašnjoj državi decenijama dogodi ijedan zločin koji su danas svakodnevna pojava u svim šipak zemljama (nijesmo banana države jer banane ne rastu ovđe ali raste šipak pa su nam države kao zrnevlje od šipka a i šipak je šipak).
Na vrh Go down
boraf
Džomba
Džomba

M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   20.04.11 21:55

Nema nista od svega toga danas , druze moj . Sve je palo u vodu , a ovi novokomponaovane demokrate nam samo prodaju muda za bubrege .
Na vrh Go down
FORMICA
Gušter
Gušter

M(j)esto Podgorica

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   22.04.11 0:03

Na žalost Borafe to si u pravu. Kad sam s jednim drugom iz gimnazije prije jednu godinu pričao da bi bilo lijepo opet organizovati nešto za sluđenu omladinu pa neka avetaju pod kontrolom, on mi reče da sam potpuno poluđeo jer ne znam koliko to košta. Inače je on visoki čin u štabu VCG. I još veli što kreteni ne vaspitavaju đecu kao da imaju važnijeg posla. Ma sve je to žalosno.
Na vrh Go down
boraf
Džomba
Džomba

M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   24.04.11 11:45

Nebih volio da se neko nameraci na nas i napadne nasu zemlju . Grozim se i pri pomisli , na sta bi to sve licilo . Skolovasmo tolike kadrove za vojsku , a oni bez vojske . Hajde pokupi sad nekog sa ulice i gurni ga u tenk . Upali , ubaci u brzinu , pa dokle stigne . Crni humor .
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   08.05.11 2:44

Tu nisam ništa dosad pisao ali nikako ni da krenem jer mislim da imam više stajališta kao i većina.'89 godine sam dobio prvi poziv za Ljubljanu neka brdsko-planinska pješadija - odbio sam,ponovo dobijam poziv Banja Luka tenkista - odbio sam,dolazi opet poziv i dolazak u ured za obranu ili kako se već zvao-nevažno.Prvo su me iznapadali kako ja odbijam služiti našu JNA i gledam ih sa čuđenjem jer nisam odbio pozive iz političkih ili nacionalnih razloga iako sam bio vječito u sukobu sa Milicijom ali iz drugih razloga blaže prirode.Počeo sam raditi kao konobar u hotelu,novaca kao blata,cure ujutro uhvatiš popodne već nađeš drugu a navećer završiš sa trećom,kupio auto i pravo ljeto a ja da idem služiti vojsku a gledam prijatelje koji se vraćaju i govore mi-napokon gotovo a ti si tek najebao.Sad slijedi nastavak u kancelariji,pitaju me što ih tako blijedo gledam a ja sam samo progovorio da popodne radim,nakon toga na stol je bačena karta Juge i raširena iako je već jedna stajala na zidu i obojica mi kažu,odbijao si a sad ideš u Skoplje pa se tamo zajebavaj,pogledao u kartu i imam što viditi nikad pogledom doći do Skoplja a već su me izbacili vani.Što da radim nego tih 10 dana smo se opijali kao notorni alkosi i odoh za Skoplje.Sam dolazak i pogled u desetara koji je bio mlađi od mene a ja sam mislio da je stariji i to dosta a mislio sam da je i neki visoki oficir-odjedanput tilt u glavi i sav život do tada se skupljao u prsima,mrzio sam od sebe samog do prvog koji je stajao u redu do mene.Mogao bih još puno toga napisati ali bez bzira u kojem sam danas položaju smatram da ono što sam doživio je bila najveća prekretnica u mojem životu.Sve je to izašlo malo po malo na šalu,prijateljstva,derneci pomalo se navikavaš pa tako i lagano prolazi gorčina u prsima.Mislim da je presudno bilo prijateljstvo svih naroda jer smo ustvari bili izgubljeni u sredini koju si čuo samo po uveličanim ili smanjenim pričama.I tamo sam nastavio sa svojom živošću pa su me i poslali na kurs za desetara,radeći svakakve pi*darije prolazili su dani a velika prednost je bila ta što sam bio baš u Skoplju jer su Makedonci jako dobar narod iako do vojske nismo baš puno znali za njih.Tadašnja JNA je usprkos svemu ovome što ste pisali do sada ipak imala nekih pozitivnih stvari koje se zaboravljaju,kad su rađene pruge,ceste,tuneli,brane protiv poplava,gašenja največih požara u povijesti bivše države i još pun *urac stvari učestvovala je baš ta JNA za koje danas niti jedna republika nije sposobna.Kadar je bio već napisano osim iznimaka nikakav ali od kraja '70-tih a pogotovo od '80-te do'90 je izašlo puno školovanh oficira koji nisu bili baš papci a to se kasnije i pokazalo.Meni je ostalo kao i svima i dobrih i loših uspomena a danas mogu samo reći da sam bio Zadnji vojnik nekadašnje JNA,armije u koju su svi vjerovali jer sam prisustvovao njezinom raspadu i mogu slobodno reći da mi ni dan danas nije jasno tko je tu bio lud.Prva stvar je da sam pio sa Zastavnikom bocu Skenderbega i očistio mu onaj mali Zastavin pištolj kad je upao mladi potporučnik sa dva desetara i rekao da se skida Titova slika a stavlja grb Juge,pitao sam zašto a Zastavnik mi je rekao jesam li mu složio pištolj,Potporučnik je urlao što se nismo ustali a ja opet kažem onako već dobro napit: što ima to veze ako netko napušta sjednice ili sve znate o stanju u državi i sad skidate sliku onoga koji ju je stvorio a stavljate grb nečega što se raspada,Zastavnik je skočio i repetirao pištolj i rekao im da od*ebu iz kancelarije a kad on pođe u penziju on nosi sliku sa sebom,nakon toga sam najebao i sve ono što se gradilo i u što se vjerovalo 50-tak godina nestalo je tako da moj stav o JNA se može tumačiti na više načina,moji djedovi su bili partizani (od jednog imam još uvijek vojnu knjižicu dok se još tada ta vojska zvala JA kao i kasnije jedno kratko vrijeme) nisam nacionalista i takve osobno mrzim jer su u biti nule od ljudi i o povijesti pojma nemaju,držim se one poštuj svoje i tuđe,prošao sam svašta i u onoj vojsci i kasnije i ali ipak taj period života ti ostaje u sjećanju kao i dio đačkih dana-bilo je dobrih-bilo je i loših-imaš prijatelje od prvog osnovne a neke najbolje si ili odje*ao ili su te oni odje*ali sa nekima dijeliš i danas istu sudbinu koju si dijelio sa dečkima u JNA tako da bih ovo završio ne vrijeđajuči nikog ako se netko našao ali ipak bih jedan lijep dio tog životnog preokreta izdvojio kao jednu smjernicu u mom životu koja me je zasigurno promijenila sa naglaskom sve do onog datuma datiranja ili postojanja prave JNA.Toliko iako mislim da vas nisam udavio samo znam da kad sam se vratio kući *ebao sam mater onoj dvojici koji su me treći put poslali u daleko Skoplje a u sebi sam vrtio film o ipak lijepom gradu,društvu i jednom odličnom narodu kojeg bar jedanput godišnje posjetim.I to je to,zasad.

Na vrh Go down
mgalic2
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   08.05.11 13:37

Isuse, drugi put ubaci koji novi red i još koju točku, jedva pročitah ovo. Shocked
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   08.05.11 16:40

Pa čovječe jedva pročitah... uf
Istina, kad bih ja pisao doživljaje i viđenja, bilo bi skoro pa isto.

Pozz. Smile
Na vrh Go down
Patrick
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL PUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 571
Član od : 2010-04-11
Dob : 45

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   08.05.11 19:10

Svaka čast na stavu i otvorenosti silent
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   08.05.11 23:57

Pisao na brzinu pa bježe točke zarezi a sad vidim i da sam rastegao ali kao što sam na kraju napisao ima tu još nekih stvari ali o tome drugi put.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   09.05.11 15:19

Ma dobro je Matrix malo je zbijeno al dobro je lol!
Ribaš li što? Very Happy

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   09.05.11 19:06

A dobar sam si sa njom tako da nisam u kazni lol!
Bilo je malo ribanja,plovidbe......
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   10.05.11 17:00

Daj Max riješi problem pišem postove koji mi idu pod matrixsov nik i avatar!!!!!!! affraid
I to izgleda samo kad ga Qvotam scratch

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   10.05.11 17:20

@purger (citat):
Daj Max riješi problem pišem postove koji mi idu pod matrixsov nik i avatar!!!!!!! affraid

Sunce vam moderatorsko izgleda da svi idu na ribu ne zbog duševnog mira nego zbog punice lol!
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   10.05.11 21:00

@Matrix (citat):
@purger (citat):

Sunce vam moderatorsko izgleda da svi idu na ribu ne zbog duševnog mira nego zbog punice lol!
Ne nije šala evo pokušavam citirat tvoj post pa baš da vidim.
Sve ok funkcionira!

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   10.05.11 21:02

@Matrix (citat):
@purger (citat):

A ne ribolov mi je opsesija!

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   10.05.11 22:30

Ako niste gledali ovaj film govori puno toga o podoficirima koji su se seljakali po bivšoj državi,djeca su to doživljavala vjerujem traumatično a pogotovo ako se uzme u obzir i sama godina zbivanja netom prije maršalove smrti pogledajte pa prosudite dali su podoficiri sa svojim obiteljima baš uživali a mislim da je ovakvih slučajeva bilo dosta pogotovo odnos oficirske djece prema armiji i njhovi doživljaji a i pokazuje u neku ruku baš njihov stav o JNA.

http://www.youtube.com/watch?v=GPRCXvzxLNY&feature=related

Na vrh Go down
boraf
Džomba
Džomba

M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   16.05.11 21:59

Matrix

Iskreno receno . Zajebi gramatiku , bitan je smisao recenog .
Na vrh Go down
Slaviša Makso
Džomba
Džomba

Broj komentara : 142
Član od : 2011-05-29
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.06.11 1:33

Dugo godina sam imao negativan stav o JNA a sada što sam stariji nije mi žao za provedeno vrijeme u vojsci,

boljeg humora od onoga u JNA nisam nikad kasnije doživio.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.06.11 12:28

Da Slaviša kao što si i rekao drugo je stav o JNA a drugo je ono što smo kao golobradi mladići tamo proživljavali.

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   18.06.11 16:33

Ja nisam bio golobrad! Basketball
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Moj stav o JNA   Today at 9:35

Na vrh Go down