FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Iseljenici

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2430
Član od : 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Iseljenici   11.03.13 15:04

Baziracu se na americke iseljenike,malo cu se dotaci i Juzne Amerike,bez copy,paste,licno moje vidjenje i dugogodisne iskustvo.
Podjela emigracije.
Osnovna podjela je na "bezpasosku"i pasosku emigraciju.
Druga podjela bi bila vremenska podjela-necu se doticati perioda prije 1945-e.
1.Iseljenici u periodu 1945-do 1960-e.
2.period 1960-1990.
3. period 1991-1998.
4.period 1998-do danas,najmladja i najskolovanija emigracija-iseljenici potpuno asimilizovani-najveci deo-najbolja emigracija

milutins: komentar modifikovan dana: 07.04.13 21:57; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3108
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 15:09

Koji su kriterijumi za navedenu podelu?
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 15:11

Nisam te razumeo-prva podela je sama sebe objasnila-oni koji su dosli bez pasosa ili sa pasosem-druga podjela je po vremenskim periodima kada su dosli.
Npr-ja licno pripadam drugom periodu,kao i tvoji kraljevcani ovdje,vecnjih je dosla 1970-mada imamo i u najnovijoj dosta njih
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 15:20

Ma ova druga podela (u 4 grupe -talasa) Podrazumeva se da je u periodu od 45- mozda 5o-tih godina iseljenistvo mahom sacinjavalo ljudstvo porazenih snaga na tlu Jugoslavije. Neki su vrlo brzo po napustanju zemlje u roku od nekoliko meseci odlazili u najcesce prekomorske zemlje, jedan deo je duze proveo u tzv. sabirnim centrima-logorima pa otisao ali ne verujem da se taj period za ovu kategoriju protezao do 1960 god.
Takodje ovaj period od 1991-1998 uglavnom predstavlje populaciju koja je odlazila zbog ratova koji suvodjeni i koji sa njima nisu hteli da imaju nista a imali su priliku da odu.
I ova grupa iseljenika od 1998 pa na ovamo verovatno predstavlja tzv.* odliv mozgova*
Ova kategorija od 196o-1990 predstavlja, verujem,onu ekonomsku emigraciju, kada su granice otvorene - tzv. gajstarbajteri.

Ako ima drugog tumacenja OK

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 15:41

Djelimicno si u pravu,mada u prvu vremensku grupu ne ulaze samo porazene strane,tu bih svrstao politicke neistomisljenike-antikomuniste.
Druga podela je manje vise cisti ekonomski iseljenici.
U trecoj su oni koji su pobjegli od vihora rata.
Cetvrta podela-iseljenici koji su mahom ucestvovali u ratnim desavanjima,po raznim zatvorima,dosli su uz pomoc crvenog krsta,humanitarnih organizacija,crkava, emigracionih biroa-u vecini slucajeva,barem 50% radi se o mjesovitim brakovima-do tada redak primer u iseljenistvu

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 16:48

@milutins (citat):
Djelimicno si u pravu,mada u prvu vremensku grupu ne ulaze samo porazene strane,tu bih svrstao politicke neistomisljenike-antikomuniste.
Druga podela je manje vise cisti ekonomski iseljenici.
U trecoj su oni koji su pobjegli od vihora rata.
Cetvrta podela-iseljenici koji su mahom ucestvovali u ratnim desavanjima,po raznim zatvorima,dosli su uz pomoc crvenog krsta,humanitarnih organizacija,crkava, emigracionih biroa-u vecini slucajeva,barem 50% radi se o mjesovitim brakovima-do tada redak primer u iseljenistvu

Evo nas opet u politici i riziku zaključavanja teme pa ću se suzdržati bilo kakvog komentara iako bih imao štošta reći.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 4640
Član od : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 16:53

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

POLITIČKI NEUTRALNA PLATFORMA
Na vrh Go down
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 16:56

Pukovnice gdje vi vidite politiku ovdje.
Cega se plasite?
Zar nije iseljenistvo najveca grana privrede u novostvorenim drzavama-pogledaj malo procenat bruto nacionalnog dohodka-kolike su doznake iseljenika.
Plasite se extremne emigracije-oni su svoju utakmicu odigrali u periodu 1941-1945 i otisli zauvijek u smetliste istorije.
Ova zadnja ratna desavanja nisu bila u njihovoj reziji,niti su bili sudionici istih.
Moderatori zadrzavaju sva prava-postujem sve njihove odluke-ako sam postupio mimo pravila sluzbe sam cu sebe banirati.
Pozdrav

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1816
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 17:00

milutins
prvi post u ovoj temi pa podele.pisite kako i gde zive ljudi sa ovih prostora,cime se bave, uopsteno o kulturi i mentalitetu nove sredine. nemojte o podelama celog zivota se nesto delimo i gledamo unazad 100god.
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 17:02

@vladimir (citat):
milutins
prvi post u ovoj temi pa podele.pisite kako i gde zive ljudi sa ovih prostora,cime se bave, uopsteno o kulturi i mentalitetu nove sredine. nemojte o podelama celog zivota se nesto delimo i gledamo unazad 100god.

Upravo tako + stav prema zavicaju, asimilacija i sl
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 17:06

Naveo sam,kategorisao iseljenistvo po vremenu dolaska-nema reci tu o nekakvim drugim podelama-necu vise pisati ni o cemu-sinoc sam postavio izuzetno korektno pitanju u vojni forum-bez ikakve zle namjere-post izbrisan.
Odoh na "6 mjeseci dobrovoljno baniranje"sto se tice upisa.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 17:11

@milutins (citat):
Pukovnice gdje vi vidite politiku ovdje.
Cega se plasite?
Zar nije iseljenistvo najveca grana privrede u novostvorenim drzavama-pogledaj malo procenat bruto nacionalnog dohodka-kolike su doznake iseljenika.
Plasite se extremne emigracije-oni su svoju utakmicu odigrali u periodu 1941-1945 i otisli zauvijek u smetliste istorije.
Ova zadnja ratna desavanja nisu bila u njihovoj reziji,niti su bili sudionici istih.
Moderatori zadrzavaju sva prava-postujem sve njihove odluke-ako sam postupio mimo pravila sluzbe sam cu sebe banirati.
Pozdrav

Vladimir Vam je lijepo i u rukavicama odgovorio u odnosu kako bih Vam ja elaborirao podjele pa ću se samo zadržati na ovom što sam boldao i reći: Osim Boga, ničega

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 21:12

milutins
volim da citam tvoje postove.ova tema je meni posebno interesantna jer moji drugovi zive u USA.Philadelphia i Canada-Toronto.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17800
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   11.03.13 21:53

@vladimir (citat):
milutins

Evo kako se Vladimir i ja možemo nekad lijepo složiti! Very Happy

Zar je takav problem pisati o ovim sociološkim aspektima života u iseljeništvu, bez obzira na nacionalno i političko?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.03.13 17:56

@milutins (citat):
Baziracu se na americke iseljenike,malo cu se dotaci i Juzne Amerike,bez copy,paste,licno moje vidjenje i dugogodisne iskustvo.
Podjela emigracije.
Osnovna podjela je na "bezpasosku"i pasosku emigraciju.
Druga podjela bi bila vremenska podjela-necu se doticati perioda prije 1945-e.
1.Iseljenici u periodu 1945-do 1960-e.
2.period 1960-1990.
3. period 1991-1998.
4.period 1998-do danas,najmladja i najskolovanija emigracija-iseljenici potpuno asimilizovani-najveci deo-najbolja emigracija.

Ja bi, sto se Svedske tice napravio jednu malu izmenu:
2. period 1960-1972 god, posle toga je bilo skoro nemoguce doci ovde na "privremeni rad". Boravisna dozvola se dobijala samo pri sklapanju brakova ili spajanje familije (otac, majka, maloletno dete koje je boravilo u SFRJ).
Inace u ostlim tackama se slazem sa milutins.

Jedan veliki ali znatni znacaj je bio da mi u Svedsku nismo tretirani kao "Gastarbeiteri" Exclamation Mi smo od prvog dana imali stalno boravisnu i radnu dozvolu i nakom tri godine boravka ovde stekli pravo na Opstinske i srezske izbore. Nakon 7 godina sticali pravo na Svedsko drzavljanstvo. (Danas 5 god) sunny
Socijalni sistem je skroz drugaciji nego na primer u Nemacku. Mozda i zbog toga se nas zivalj brze/lakse asimiliralo ovde. Puno manji br naseg naroda se odavde vracao u rodni kraj. Smile

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.03.13 23:25

Dali me oći varaju, a misim da ne, auuuu brate što gumica administratora radi, nešto mi briše, ili admin ili mi je ostala ukljućena tipka delete na tipkovnici.

GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3409
Član od : 2012-02-13
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.03.13 23:29

Spusti se do SUGESTIJE,PRIMJEDBE I ŽALBE Wink
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   12.03.13 23:32

Našao, pročitao, izvinio se, sve mi je jasno, otišao sam u paketu, nema veze, bitno je da idemooooooooo daljeeeeeeeeeeeee. Very Happy

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   13.03.13 23:10

Vladimire.
Sto se tice Ontaria,ranija emigracija je uglavnom bila skoncentisana u industrijskom delu,tj u Hamiltonu,vecina njih je radila u teskoj industriji STEELCO,ili u auto-industriji. u stvari od Nijagarinih vodopada,tj nijagara city,preko missisage,stoney creeka,hamiltona-putem QEW(put kraljice elizabete).Ovaj zadnji val je donio 100 000 uglavnom u toronto,dominiraju sarajlije i hercegovci. Sjecam se ulaska u jednu zgradu-od supera Zlojutro se prezivao pa do zadnjeg stanara sve nasi.To je grcka sekcija grada,blizu York avenije,koja je istovremeno i najduza ul;ica na svetu-70-ak km.
Dominiraju Pandurevici,Bjelice(Pale)Elezi,mnogo hercegovaca-Koprivice,Govedarice,Zelenovici,kasnije cu ovo bolje obraditi ,u zurbi sam

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   14.03.13 0:03

svaka njima cast kako su opstali tamo.kad god zovem mog drugara i pitam kako je vreme? hladno brate -25.-30.jedino jun,jul i avgust normalno.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   14.03.13 0:15

Ma nije to toliko strasno-pola Rusije je sjevernije od njih.Zbog uticaja velikih jezera zna biti dosta snega,i do 5 m,ja sam jedne prilike zaglavio u Bufalu na americkoj strani u jednu takvu sneznu oluju.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   14.03.13 0:25

ipak bi meni vise odgovarao potez od Majamija do Philadelphije.nekako sam ljubitelj toplijih krajeva.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   14.03.13 1:07

Vladimire ode ti daleko-izmedju tih gradova je vise od 2 000 km.Vozio sam par puta u januaru tu distancu,od kuce krenem u dugom kaputu,rukavice i sl,dok dodjem dole vec sam u sorcu i papucama
Na vrh Go down
Gligor
Gušter
Gušter

Broj komentara : 74
Član od : 2013-03-13
Dob : 102

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   14.03.13 1:38

@Max Blitz (citat):

Zar je takav problem pisati o ovim sociološkim aspektima života u iseljeništvu, bez obzira na nacionalno i političko?

Mozda ste malo preosjetljivi kad ne zelite sukobe na ovom sajtu, mada mi je to razumljivo. Ali opet, moze da gusi diskusiju i gasi vatru tamo gdje je nema. Mislim da ova podjela koju je pomenuo milutins nije bila zlonamjerna. Zivim u Torontu vec 18 godina i poznajem situaciju u Ontariju. Socioloski aspekti i raznolikost zivota nasih iseljenika ovdje vrlo su usko povezani sa kategorijama koje je pomenuo (naravno, ne zalazeci u razloge zbog kojih je do iseljenja doslo ali periodi govore sami za sebe). Zbog toga su i socioloski aspekti zivota tih grupa veoma razliciti.

PS: Jedino bih ispravio milutina za ime ulice koju je pomenuo (Yonge a ne York je najduza ulica na svijetu). Ulica Pape, na koju je mislio je jedan od centara koncentracije nasih iseljenika, ima ih jos ali to je tako bilo u pocetku. Ljudi su u medjuvremenu pokupovali stanove i kuce i razmiljeli se po cijelom sirem podrucju Toronta.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 17800
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   14.03.13 1:59

@Gligor (citat):
@Max Blitz (citat):

Mozda ste malo preosjetljivi kad ne zelite sukobe na ovom sajtu, mada mi je to razumljivo. Ali opet, moze da gusi diskusiju i gasi vatru tamo gdje je nema.

Naravno da ne želimo sukobe na forumu.
Ovdje je veoma raznoliko društvo forumaša sa svih strana ex-Yu, kao i vas iz dalekih zemalja. Svi ste dobro došli.
Ipak, probajte razumjeti da ovdje jednostavno o nekim temama i periodima, prvenstveno '91.-'95., jednostavno ne možemo razgovarati, kao i o ekstremnoj emigraciji. To je bespredmetno za ovaj forum. Takva su mu pravila. Na nekim drugim forumima nema ovakvih ograničenja, ovdje da. Znači netko tko se želi aktivno uključiti u ovaj forum mora u startu prihvatiti takva pravila. O tome nema rasprave.

Gdje bi sebe svrstao, kojoj grupi iseljenika pripadaš i hoćeš li se možda vratiti u zavičaj? Very Happy

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Iseljenici   Today at 15:53

Na vrh Go down

Iseljenici
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/40Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Next
 Similar topics
-
» Iseljenici
» Iseljenici