FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Bačka Topola 83/84

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   10.06.13 8:49

Ovo je najnovija slika. U vreme kad sam ja došao u Bačku Topolu ('98), tu je stajala raketa. Ovaj top je postavljen posle agresije NATO-a, mislim 2002 ili 2003.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3365
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   11.06.13 0:56

Zakleo bih se da je 84-e bio top, al' mozda i mene sustize Alchajmer.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   11.06.13 15:06

@pera84 (citat):
Zakleo bih se da je 84-e bio top, al' mozda i mene sustize Alchajmer.
Ne mora da znači, kako su se menjali komandanti, tako se i menjao taj detalj u kasarni. Znam da sam zatekao raketu, a kasnije je postavljen top. Ispred komandantove kancelarije je bila jedna školska raketa od "Ognja".
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   11.06.13 15:24

Sve bi bilo lakse da imaju slike. Ne znam kako je bilo u drugim kasarnama, i kako je sad, al' tad je posjedovanje fotoaparata bilo strogo zabranjeno.
Na vrh Go down
cato8687
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2013-09-11

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   17.09.13 12:50

I u moje vrijeme je bila raketa (86/87). Sjećam se zafrkancije: gušteru, znaš kad ćeš ti ići doma ?
Kad ona raketa vani poleti. Very Happy 
Na vrh Go down
cato8687
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2013-09-11

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   21.09.13 19:59

Kad smo već kod hladnoće, jedan dan nama po planu bojevo gađanje na pokretne mete. Vojska se spremila, kad nam iz Subotice javljaju da je gađanje odgođeno - smrzle se mete jer je Subotica taj dan s -29 bila najhladniji grad u Jugi.
Naši sa Salaša su pričali da se čulo pucanje stabala od zime.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   02.01.14 3:26

Ima dosta novih detalja, a nadam se da ce neko prepoznati i sjetiti se nekog coska, zgrade, sokaka...

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   02.01.14 10:03

@cato8687 (citat):
Kad smo već kod hladnoće, jedan dan nama po planu bojevo gađanje na pokretne mete. Vojska se spremila, kad nam iz Subotice javljaju da je gađanje odgođeno - smrzle se mete jer je Subotica taj dan s -29 bila najhladniji grad u Jugi.
Naši sa Salaša su pričali da se čulo pucanje stabala od zime.
Možda je Subotica taj dam bila najhladniji grad, ali nije i bilo najhladnije u Jugi. Najhladnije taj dan su bile Velike Bloke sa -43 u toku noći, a ujutro kad sam išao na posao bilo je -35, a sneg je bio oko 120cm. U podne je temperatura bilo -22, čak ni smotru nismo imali vani, a zastava je podignuta tek u podne i ostavili smo nekoliko narednih dana dok temperatura nije došla na "normalnih" -10. Datum je bio 5 januar '85.
Na vrh Go down
PREMINGER
Gušter
Gušter

Broj komentara : 2
Član od : 2011-08-31

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   11.06.16 3:04

DRUGOVI VOJNICI I STAR/J/ESINE .......Z D R A V O.....
      ..... i nemam vise rijeci kako da Vas sve Zajedno pozdravim....Bili smo mladi i zdravi i takvi smo i trebali da ostanemo....ali zivot cini svoje....Lijepo je procitati da se ipak mnogi sjecaju JNA .....Sluzio sam nekoliko klasa  od 1982. pa nadalje ....i bilo je hladnih zima po backim salasima i Deliblatskim pescarama, vrelih ljeta po kojekakvim terenima oko Srbobrana, Beceja,Kule,Apatina, Malog Idjosa   ..... ugodnih i onih malo manje ugodnih na Brionima, strazama....pozarstvima....radnim mjestima po  Ekonomiji , stacionaru, Komandi stana, razglasu, trenazeru POVR, kuhinji i haman opisah sta se sve to radilo....DANAS   Gospodo, zelim  Vam ugodan vikend  i  dugo toplo ljeto......11.06.2016.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2741
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   11.06.16 3:09

I tebi druze PREMINGER hvala na lijepim rijecima, dobro nam dosao.
Da si nam ziv, zdrav i uzbrdo brz.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2014-02-03

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   27.09.16 0:42

Zdravo
Prijatno JANUAR 74!!!!!Komandant baterije je bio Ljubomir Lekić.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   27.09.16 5:13

Zvezda53, dobro dosao!

Sjecas li se sta je Lekic tad bio po cinu? 
84-e je bio KIK, radio je nesto u Komandi i odrzao je nama gusterima kao nekakvo predavanje da nas upozna s kasarnom, gradom....Od svega sam samo upamtio da lokalne djevojke nisu bas prijateljski raspolozene prema vojsci...."ali, nije musko i vojnik ko ne pokusa, a ako se i dobije korpa, pa nije kraj sveta!" Laughing
Na vrh Go down
DadoB
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2016-09-29
M(j)esto Makarska

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   29.09.16 1:44

Pozdrav milan83 ja sam april 84/85 kod Matijevića i Đebe i ne mogu te se sjetit i da ne spomenem naj opasnijeg tadašnjeg majora Đurišića  u kasarni. 2. divizion 1. baterija 1.vod 2.odjeljenje moj dragi top T-12 ,da sam ga đavlu milion puta.
Ovdje je spomenuto Deliblat ja bio na toj največoj i zadnjoj vježbi ZIMA 85 koliko se sječam bio je i Branko Mamula. A sad  ha ha ha ha onaj dan kad je bila vježba na terenu je bilo -27 stupnjeva a ja sa svojim odjeljenjem sam ostao u teškoj pozadini pukla guma na topu a rezervne nema svi se grijali u kabini 150-tke vozač i ostali.
Kao što kaže rup12 spavali smo u zemunicama pokriveni šatorskim krilima, slamon i najlonom negdje oko 5-6 dana kad se jedan šator zapalio onda smo se preselili u veliki šator tip Kozara ili veči ne mogu se sjetit a od cjele vojske našeg diviziona ja i moje odjeljenje smo se bunili jer smo želili ostat u zemunici. Sječam se da je tada samo jedan Riječani strada od promrzlina a što me tada iznenadilo da je najviše promrzlo vojnika iz bosne. A to da smo dobivali duplo to se ne sječam znam da smo imali svi po jedne rukavice i osnovno što je vojnik imao jedino smo dobili neku crnu mast protiv smrzavanja.
I da ne zaboravim na toj vježbi umalo Đebu nije došlo glave, moj vozač u koloni se zabio u top i cjev topa prošla kroz šoferšajbu kraj Đebine glave.
Kad sam došao u kasarnu koliko se sječam nakon 2-3 mjeseca je cjeli 2-divizion prešao u novu zgradu. Za sada toliko.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   29.09.16 2:36

Mene je na toj vjezbi Bosko opizdio nagradnom strazom. Evo kako.
Nas dvojica sanitetlija, posto nismo nista radili oko orudja, dobili zadatak da skupljamo drva za vatru. Ali samo ona suva. Hebiga, upeko minus, lutamo po onoj sumi, nadji ti sad koje je drvo suvo. Pogledamo se, i udri po jednom podebljem, bice dovoljno za bar tri dana. Dovucemo ga nekako do satora kad odnekud djavo nanese Djuricica. 
Gleda ono nase drvo pa se obrati meni. 
A jeli "doktore", jel naredba da se ne sijeku zdrava drva nego samo suva. 
Jest, druze majore. 
Pa sta je onda ovo? 
Pa suvo je. 
Kako suvo!?! 
Pa nema lisca na njemu, druze majore. clown

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

NEMA LISCA! VELIS, NEMA LISCA!!! E, VECERAS CES TI MENI NA STRAZU PA BROJ LISCE DA TI NE BUDE DOSADNO!!!
Na vrh Go down
DadoB
Gušter
Gušter

M(j)esto Makarska

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   29.09.16 22:49

pera84 da li je netko iz saniteta bio iz subotice ili okolina, koliko se sječam bio je jedan doktor koji je završio školu i došao u vojsku.
E bar vam nije bilo dosadno, moga je reč da brojite snježne pahuljice koje su se zaledile.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   29.09.16 23:44

U moje vrijeme, bio je jedan doktor iz Krusevca, (vrlo kratko) jedan iz Indjije i jedan Slovenac. U zubnoj je radio momak iz BG. I naravno, Vesna, kod koje su dolazili svi aktivni da "popravljaju zube". Za jednu plombu ostanu po tri sata.  Laughing
Na vrh Go down
DadoB
Gušter
Gušter

M(j)esto Makarska

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   30.09.16 0:14

Negdje početkom petog mjeseca 84 otišao u stacionar prehlada tada dežurni doktor mi da inekciju ( pencilin ) dobio pencilinski šok kad sam došao svjasti bili su svi koji su se zatekli ,pa slušam ja njih neki kažu triba ga vodit u Suboticu a neki u NoviSad tako da sam odvežen u Novi Sad na promatranje dok smo se vozili doktor mi je rekao da se nikad nije poplašio ko tad.Možda si i ti bio taj. Kad sam došao svjesti tražio prije nego me odvezu VMC da idem do kantine da nešto pojedem jer nisam marenda onda su svi pukli od smjeha, a ono komentari vidi ti njega on bi na marendu. Ne znam koliko su mi dali tada inekcija znam da ih je bilo više.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   30.09.16 15:26

Citat :
dok smo se vozili doktor mi je rekao da se nikad nije poplašio ko tad.Možda si i ti bio taj.

Ja sam Avgust 84, a nisam ni doktor, zato nemoj mene da krivis za promasenu marendu  Laughing

Istina, imao sam jedan slucaj penicilinskog soka i to bio stariji vodnik, inace poznat kao vrlo strog starjesina. Posle se po kasarni starjesine zajebavale, samo ti drkaj vojsku doci ti Pera glave.
Na vrh Go down
DadoB
Gušter
Gušter

M(j)esto Makarska

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   30.09.16 16:32

Ha ha ha ha Very Happy , marenda sam ja. Inače sam i prije primao pencilin a tada je bio problem. To je tako kod pencilina. I danas se sječam na lječničkom kartonu su napisali velikim slovima   CAVE PENCILIN.
Na vrh Go down
joksim84
Gušter
Gušter

Broj komentara : 11
Član od : 2016-11-27
M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   28.11.16 1:24

@DadoB (citat):
Pozdrav milan83 ja sam april 84/85 kod Matijevića i Đebe i ne mogu te se sjetit i da ne spomenem naj opasnijeg tadašnjeg majora Đurišića  u kasarni. 2. divizion 1. baterija 1.vod 2.odjeljenje moj dragi top T-12 ,da sam ga đavlu milion puta.
Ovdje je spomenuto Deliblat ja bio na toj največoj i zadnjoj vježbi ZIMA 85 koliko se sječam bio je i Branko Mamula. A sad  ha ha ha ha onaj dan kad je bila vježba na terenu je bilo -27 stupnjeva a ja sa svojim odjeljenjem sam ostao u teškoj pozadini pukla guma na topu a rezervne nema svi se grijali u kabini 150-tke vozač i ostali.
Kao što kaže rup12 spavali smo u zemunicama pokriveni šatorskim krilima, slamon i najlonom negdje oko 5-6 dana kad se jedan šator zapalio onda smo se preselili u veliki šator tip Kozara ili veči ne mogu se sjetit a od cjele vojske našeg diviziona ja i moje odjeljenje smo se bunili jer smo želili ostat u zemunici. Sječam se da je tada samo jedan Riječani strada od promrzlina a što me tada iznenadilo da je najviše promrzlo vojnika iz bosne. A to da smo dobivali duplo to se ne sječam znam da smo imali svi po jedne rukavice i osnovno što je vojnik imao jedino smo dobili neku crnu mast protiv smrzavanja.
I da ne zaboravim na toj vježbi umalo Đebu nije došlo glave, moj vozač u koloni se zabio u top i cjev topa prošla kroz šoferšajbu kraj Đebine glave.
Kad sam došao u kasarnu koliko se sječam nakon 2-3 mjeseca je cjeli 2-divizion prešao u novu zgradu. Za sada toliko.
Na vrh Go down
joksim84
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   28.11.16 1:49

POZDRAV .SVE JE TACNO STO SI NAPISAO SAMO DA TI KAZEM  , DA SAM JA BIO 1 ODJELJENJE PRVE BATERIJE 1 VOD .NOVEMBAR 84.STO SE TICE DZEBE LICNO SAM GLEDAO KAKO MU CIJEV PROLAZI PORED GLAVE JER SAM JA BIO U KAMIONU U U KOJI JE OVAJ VOZAC ZAPALIO U TOP ,TJ MOJ TOP JE PROSAO KROZ SOFERSAJBNU.SJECAM SE IMENA VOZACA KOJI JE VOZIO DJEBIN KAMION .BIO JE DOSTA NESPRETAN A BILO JE KLIZAVO.SJECAM SE IMENA VOJNIKA KOME SU SJEKLI PRSTE ZBOG PROMRZLINA .MSM DA PREPOZNAJEM I TEBE MSM DA SI BIO KOM 2 ODJELJENJA,U TO VRIJEME JA SAM BIO GUSTER I YNAM DA SAM NAJEBO KO CRVENI MRAV .MI SMO NA DAN VJEZBE DOBILI PLAVE TRAKE KAO OZNAKU .TAKODJE JE I NAMA PUKLA GUMA NA TOPU.KAD SMO DOSLI U KASARNU VIDIO SAM REZULTATE VJEZBE MI SMO OSVOJILI 2 MJESTO U CITAVOJ TOJ GRUPI.DZEBO JE ZAVRSIO KAO MAJOR U ARMIJI BH,MATIJEVIC PENZIONISAN KAO GENERAL DJURUCIC PUKOVNIK,
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18486
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   28.11.16 1:57

@joksim84 (citat):
SJECAM SE IMENA VOJNIKA KOME SU SJEKLI PRSTE ZBOG PROMRZLINA.

Taj baš ima uspomenu na JNA.

Je li kazneno odgovarao tko od starješina zbog toga?
Po meni je trebao.

Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   28.11.16 2:08

Joksime, jel' Hodza bio komandir tvoje baterije il' je on bio u drugoj?
Na vrh Go down
joksim84
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   28.11.16 2:25

@Max Blitz (citat):
@joksim84 (citat):
SJECAM SE IMENA VOJNIKA KOME SU SJEKLI PRSTE ZBOG PROMRZLINA.

Taj baš ima uspomenu na JNA.

Je li kazneno odgovarao tko od starješina zbog toga?
Po meni je trebao.
KOLIKO SE JA SJECAM NIKO NIJE ODGOVARAO
Na vrh Go down
joksim84
Gušter
Gušter

M(j)esto Bijeljina

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   28.11.16 2:28

@pera84 (citat):
Joksime, jel' Hodza bio komandir tvoje baterije il' je on bio u drugoj?
HODZA JE BIO U MOM DIVIZIONU ALI RAKETAS JA SAM BIO NA T 12,JA SAM BIO DRUGI DIVIZION POD KOMANDOM BOSKA DJURISICA MAJORA TADASNJEG.HODZA JE BIO KOM.RAKETNE BATERIJE ,MALJUTKE KAKO SMO IH ZVALI.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Bačka Topola 83/84   Today at 5:22

Na vrh Go down

Bačka Topola 83/84
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Bačka Topola septembar 86/87
» Bačka Topola 83/84
» Bačka Topola septembar 87/88