FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   04.12.09 0:14

Hrpa gvožđa slično tenku ali onako malo veče i višlje.
Koliko se sječam trošilo je negdje oko 500lit na sat(moguće da sam i pogriješio davno je to bilo).
Kad smo izlazili s njima van na vožnju na poligon Raštević (cesta Benkovac-Biograd) ljudi su stajali s autima i gledali,buka neopisiva.....
Poslje odsluženja dobio sam papir da mogu upravljat svim gusjeničarima i radnim strojevima.
Završilo je to u prvoj kanti za smeće.

Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2010-07-04
Dob : 52
M(j)esto beograd

KomentarNaslov komentara: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA(SAMOHODKA)   03.08.10 19:34

Samohodke su imali u garnizonu u Nasicama.Po prici mog oca dobijene su kao vojna pomoc od amerike 1950/52.Sto se potrosnje tice ameri koriste uglavnom benzin.Recimo BVP trosi 100l-100km dizela BRDM ruski transporter ima dva rezervoara po 250l.U Nisu smo imali ruske kamione ZiL 100L benzina,tenkovi Cherman koriste prepravljeni avionski motor mozes misliti kolko trose
Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 53
Član od : 2011-07-24

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   03.08.11 1:40

I ja sam bio regrutovan kao V.O Samohodke ali sam pristao u Bileći u pešadiji SadSadSad
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   28.02.13 1:15

@purger (citat):
Hrpa gvožđa slično tenku ali onako malo veče i višlje.
Koliko se sječam trošilo je negdje oko 500lit na sat(moguće da sam i pogriješio davno je to bilo).
Kad smo izlazili s njima van na vožnju na poligon Raštević (cesta Benkovac-Biograd) ljudi su stajali s autima i gledali,buka neopisiva.....
Poslje odsluženja dobio sam papir da mogu upravljat svim gusjeničarima i radnim strojevima.
Završilo je to u prvoj kanti za smeće.

Te potvrde su dobijali i vozaci tenkova.
Na vrh Go down
kapija
Gušter
Gušter

Broj komentara : 30
Član od : 2013-01-18
Dob : 46
M(j)esto PTUJ

KomentarNaslov komentara: artilljeriski traktor   05.03.13 15:53

ovo čudo traktor ats-59jemo vozili kod benkovca na tenkodromu

nekoliko karakteristika o traktoru inače je taj ATS 59 imao motor sa 12 cilindara i trošio 70 litara nafte/h,težak je oko 10 tona...zimi je teško palio pa se koristila za paljenje boca sa kompr.vazduhom.U JNA se za njega kačio ''long tom'' top M1 kalibra 155mm...U ATS je sedala kompletna posluga (14 vojnika) i ''borbeni komplet'' od 24 granate+barutna punjenja.
Ako uđete s njim u njivu nećete više izaći ako nagazi mekšu zemlju...pogotovo s topom teškim 12,5 tona...Vrlo osetljiv na maltretiranje ''pod kvačilom'' koje može da otkaže za čas ....

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   05.03.13 18:08

Zadnji puta sam vidio ovakav traktor '84, kada sam došao u prekomandu u Velike Bloke. Tada su ih odvezli na vojni otpad u Ljubljanu. Ribniška artiljerija (14. map) je par godina ranije umesto njih dobila KrAZ-ove za vuču topova 155mm, pa ih nisu ni odvozili iz Bloka kad je predislocirana jedinica.
Na vrh Go down
zonta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 32
Član od : 2012-11-01
M(j)esto niš

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   05.09.13 15:07

uff samohodci, u mariboru u kadetnici u mešovotoj PO bateriji bila dva voda samohodki i jedan raketni (maljutke).posle to preraslo u divizion septembra 84 čini mi se, ja sam već u najveće bio u melju. večito masni prljavih odela dok se oni provlačili i uvlačili po samohotki smejali smo im se kod nas bile 6 aktivne za obuku i nekoliko u rezervi neke imale fordov benzinac a neke remontovane u remontnom zavodu negde oko sarajeva imale fapov motor dizelaš potrošnja benzinca, bila ogromna dizelaši znatno manje ali i slabiji po performansama i izbegavani za vožnju vozači uglavnom upadljivo niskog rasta ostali članovi prosečne visine oni većinu vremena u hangarima na obuku a mi u raketnom kabinetu. pešadijska obuka čini mi se bila zajednička nekih dva meseca
vozači dolazili iz prekomande od negde i bili nekakva međuklasa odjednom njih 7-8 rekoh upadljivo niskog rasta
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   25.03.14 9:20

@kapija (citat):
ovo čudo traktor ats-59jemo vozili kod benkovca na tenkodromu

nekoliko karakteristika o traktoru  inače je taj ATS 59 imao motor sa 12 cilindara i trošio 70 litara nafte/h,težak je oko 10 tona...zimi je teško palio pa se koristila za paljenje boca sa kompr.vazduhom.U JNA se za njega kačio ''long tom'' top M1 kalibra 155mm...U ATS je sedala kompletna posluga (14 vojnika) i ''borbeni komplet'' od 24 granate+barutna punjenja.
Ako uđete s njim u njivu nećete više izaći ako nagazi mekšu zemlju...pogotovo s topom teškim 12,5 tona...Vrlo osetljiv na maltretiranje ''pod kvačilom'' koje može da otkaže za čas ....

Ja sam bio tenkista na T72 M84, mislio sam da on ima motor od T55 ? čudno mi je da je tara 10 tona...  Što se tiče "zimskog" paljenja, zar nije kao u T72, 3 vrste paljenja: vazdušno, električno i kombinovano, te na vazdušnom ima dve boce sa kompr. vazduhom, odvrnu se, pa se tako pali ? Najbitinije je da akumulatorska stanica održava akumulator.

Na vrh Go down
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
Dob : 47
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   25.03.14 20:39

Ats m59 je bio i u Uroševcu 88g i radili su ko švajcarski satovi. Zimi su plili iz prve. Na mekšim terenima imaju mogućnost podizanja gaza do 1.5m uvisinu
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   26.03.14 21:50

Lupe nisu li oni naši u Uroševcu imali ceradu i malo drugačije uređeni tovarni prostor.Ne sječam se ovoga sa dizanjem gaza. scratch

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
Dob : 47
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   27.03.14 0:50

Tačno druže Lacoš i bigami se dizao kao kad smo bili mladi. Inače je isti kao na slici a ja kad sam bio komandir odeljenja dužio i top i ats
Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

Broj komentara : 22
Član od : 2014-04-13

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   13.06.14 13:21

To je samohodni top M36  90mm-koji je "služio" u JNA
Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   13.06.14 14:38

Možda se ovde lepše vidi ovaj LOVAC NA TENKOVE ,koji je završio svojo karieru u vojsci
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18526
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   13.06.14 14:51

Zdravo Mehikanec, slike su ti zaista minijaturne, možeš veće postavljat?
Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   13.06.14 16:21

Izvinite druže načelniče ali nikako mine uspe
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   13.06.14 16:27

@mehikanec (citat):
Izvinite druže načelniče ali nikako mine uspe

Ne znam otkud vadiš te slike, ali trebaš koristiti resizer, namjesti na 800x600.

Šteta, dobre su slike, ne vidi se puno na ovako malima.
Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   13.06.14 18:58

NAČELNIČE
Slike su iz interneta,ali nikako mi jih ne uspe povečati -možete mi pomoč jer nisam baš vješt u ovim stvarima?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   13.06.14 19:34

@mehikanec (citat):
NAČELNIČE
Slike su iz interneta,ali nikako mi jih ne uspe povečati -možete mi pomoč jer nisam baš vješt u ovim stvarima?

Poslao sam ti privatnu poruku s uputama.
Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   14.06.14 8:26

hvala ti prijatelju
Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   14.06.14 8:39

Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   14.06.14 8:42

izgleda mnogo bolje

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 467
Član od : 2014-07-07
Dob : 53
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   07.07.14 10:18

Još nekoliko "Jacksona"

Evo i municije za 90 mm top....

alexandar: komentar modifikovan dana: 21.07.14 22:20; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : resize....)
Na vrh Go down
mehikanec
Gušter
Gušter

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   21.07.14 14:14

Lovac na tenkove bio je vrlo precizan za gadžanje-ali u ratu ne bih htjeo biti u njemu
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   21.07.14 17:00

Very Happy 
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   21.07.14 17:59

@mehikanec (citat):
Lovac na tenkove bio je vrlo precizan za gadžanje-ali u ratu ne bih htjeo biti u njemu

ni ja ali netko mora, pa imali smo zaklon i bez pešadije i ostali pratečih vodova sami ne bi išli nikod i ne bi daleko ni stigli
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)   Today at 14:33

Na vrh Go down

VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» VOZAČ SAMOHODNOG TOPA (SAMOHOTKA)
» VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
» BITKA KOD KURSKA
» Vozači motornih vozila u JNA
» Vojne tajne