FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Voćarstvo

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
pucflek
Džomba
Džomba

Broj komentara : 108
Član od : 2016-02-26

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   15.08.16 20:23

...mozda radim gresku ali uvijek na jednu granu stavim dva, u razmaku 10-15 cm...

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2743
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   15.08.16 20:34

Nema greske.Kalemljenje je nacin razmnozavanja vegetativnim putem, vrlo cesto desi se i neuspjeh.Ti si jednostavno smanjo sansu za isti.Ako jedan rez " omane" nece drugi.

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   15.08.16 20:59

Neuspjeh mi je dobro poznat. Ako se "primi" jedna od deset, zadovoljan sam. Dosad mi je uspjelo kod tresnje, kruske i breskve...jos cekaju sljive, nektarine i jabuke. Marelica je, cujem, misija nemoguce.   
 Isti uspjeh sva imala sa susjedom, starim majstorom. Jedna od dvanajest. No, nije mi težko. Uživam.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   15.08.16 21:11

Mozda malo preterujem ali smatram da je dobar poljoprivrednik sa znanjem u rangu barem magistra nauka.Pogotovo sada u ovim uslovima.
Izazova je tu na pretek.Mora se poznavati bukvalno sve, sjeme, zemljiste,agrotehnika, zastita biljaka, meteorologija, ekonomija i mnogo jos toga.
Uspjesan seljak ponavljam po znanju ne zaostaje za magistrom masinstva, ekonomiste i sl da i ne spominjem.U odnosu na polj proizvodjaca oni su prave analfabete

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   23.08.16 23:49

Juce sam razgovarao sa rodjakom iz starog kraja.Godina je toliko rodna da i oni najstariji nepamte takav rod.Sve kompletno, povrce, rod psenice je bio rekordan, kukuruz izgleda mocno, livade bogate travom.
Voce da covjek zaista ne povjeruje, grane su se savile od roda.Kazani uveliko rade, rane sorte sljiva.
Poslao mi je fotografije vocaka sljiva, jabuka i krusaka, licno takav rod nisam video.
Ovdje kod mene voce je poprilicno podbacilo ali je povrce zaista impresivno.Imam prijatelja Makedonca, fantasticnog vocara, zavrsio je Zemjodelski u Skopju( preko puta auto komande ) , on mi je velika pomoc prilikom obrezivanja, formiranja krosnje i sl.
Moracemo da smislimo " strategiju" za iducu godinu.
Naravno ovo je samo hobi 15-20 stabala jabuka, krusaka, tresanja i breskvi.Na moju veliku zalost imao sam 12 stabala sljive " madzarice" , sve sam morao da izvadim, napala bolest, neka vrsta raka.A bile su krenule fantasticno, dve godine su radjale iznad svih ocekivanja.
Jednostavno sadnice su bile zarazene, nije bilo lijeka.

PS: sada se bakcem oko kalemljenja/ razmnozavanja ruza, koristim dve tehnike- da li ce biti uspjesno tesko je reci?

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   24.08.16 3:21

Pucflek one zarazene sljive sto si prikazao izgleda mi kao tipicno gljivicno oboljenje.Znaci moras da odradis preventivu u fazi cvjetanja.Neznam sta ima kod vas na trzistu u poljoprivrednim apotekama.Posavjetuj se sa njima, pokazi im fotku, ako neces da se " bakces" sa organskim tretmanima onda neki fungicid.Nije to toliko strasno, ipak je tretman u fazi cvjetanja .
Ako koristis hemiju u povrtlarstvu neko pravilo je da se ne tretira nista barem 7 dana pred berbu.
U danasnjim uslovima gotovo je nemoguce vocarstvo bez hem preparata- bolje u cvjetanju nego u vrijeme formiranja ploda.

Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   24.08.16 22:08

Pre pocetak sezone koristim preparat na osnovi bakra, a za vrijeme cvjetanja upotrebim fungicid (WG), kada vec odpadne vise od dve trecine latica, a za sam kraj imam organsko gnojivo na osnovi aminokislina ali ga ove godine nije bilo potrebno upotrijebiti. Za ove losu sezonu je krivo zimsko vrijeme krajem travnja, sta nije odmah unisteno, sada propada na ovakav nacin. Sljiva, jabuka, marelica, tresnja, …         
Na vrh Go down
pucflek
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   24.08.16 22:27

Od sorte Stanley nije ostala ni jedna sljiva, a od stare italijanske sorte Grossa di Felisio mi je ostala samo ova...ali i ova je  pogodena.

Na vrh Go down
pucflek
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   04.09.16 19:32

Domace jabuke i kruske koje propadaju vec na granama pa jih radije susim...

...i sljive stare susjede, koja ne zna sta ce njima i tu ja uletim u pomoc. Obojestrano zadovoljstvo.

Milutins, kalemljenja ruza ? Susjed ima ludo ideju oko kalemljenja kivija, nikad nisam cuo da je to moguce?!
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   04.09.16 21:01

otrcana je neka prica da je nasa roba skupa i nekvalitetna za zapadno trziste a ja se pitam kako je to moguce? kg tresanja letos u Becu kosta 7eur, kod nas max 2eur.slicna je razlika i kod drugog voca ili povrca. kako to da roba iz EU moze na nase trziste a nasa nemoze na njihovo trziste?
Na vrh Go down
zokika
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   04.09.16 22:56

@vladimir (citat):
otrcana je neka prica da je nasa roba skupa i nekvalitetna za zapadno trziste a ja se pitam kako je to moguce? kg tresanja letos u Becu kosta 7eur, kod nas max 2eur.slicna je razlika i kod drugog voca ili povrca. kako to da roba iz EU moze na nase trziste a nasa nemoze na njihovo trziste?
Zato što EU traži kupce a ne dobavljače. Kad smo mi ušli u EU banane su bile oko 0,7 EUR, kad smo ušli cena se podigla na 1 EUR, a sad je oko 1,25EUR.
Na vrh Go down
pucflek
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   10.09.16 16:44

Mislenje o optericivanju grana?
 Ove godine moze, kad nema voca, neka visi beton. Very Happy
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Voćarstvo   Today at 9:36