FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

TRPEZARCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   07.08.14 20:37

@PORUCNIK (citat):
PS. Ned volim da citam postove preko 10 redova, nekako u startu imam otpor, pa mislim da tako i vi. Mogu da nastavim, ako nekog zanima  Laughing

DA!
(Nepotrebno potpitanje za ubuduće.  Smile )
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   07.08.14 21:02

Bilo je slucajeva, u nekim garnizonima, da vojni objekat (kasarna ili drugo), nema kuhinju, ali ima trpezariju, ili vojnicki restoran, gdje se dovozila hrana iz 'centralne kuhinje'. Ali, i tu je moralo biti trpezaraca, zaduzenih za pomocne ('prljave') poslove. I tamo su radili vojnici iz jedinica, korisnika usluga tog VR (vojnickog restorana). No, vec zalazim u drugu temu, a prvu jos nisam zavrsio.
Pisacu uskoro...

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 3:16

Kasarna u kojoj sam ja boravio nije imala klasicnu kuhinju vec samo trpezariju. Za trpezariju je bio zaduzen vodnik, koji je pod komandom imao mozda desetak vojnika. Ostatak su davale jedinice u kasarni i to po dnevnoj zapovesti. Uglavnom su ti poslovi ukljucivali pranje sudova i ciscenje.
Kod zastavnika u Blokama je najveci problem bila topla voda.Kada nestane tople vode,  peres one masne sudove hladnom vodom a to zna da potraje. Secam se da mi je jednom zapala ta cast i da smo gulili tanjire do 10 uvece. Smile
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 16:52

@BEOGRAD (citat):
Kasarna u kojoj sam ja boravio nije imala klasicnu kuhinju vec samo trpezariju. Za trpezariju je bio zaduzen vodnik, koji je pod komandom imao mozda desetak vojnika. Ostatak su davale jedinice u kasarni i to po dnevnoj zapovesti. Uglavnom su ti poslovi ukljucivali pranje sudova i ciscenje.
Kod zastavnika u Blokama je najveci problem bila topla voda.Kada nestane tople vode,  peres one masne sudove hladnom vodom a to zna da potraje. Secam se da mi je jednom zapala ta cast i da smo gulili tanjire do 10 uvece. Smile

Cudim se kako se zastavnik nije sjetio ili nasao nacin za dodatno zagrijavanje vode. Nista gore nego kad na traci uzmes mokar i (nedajboze) mastan posluzavnik, sa tragovima hrane predhodnog korisnika...
Zavisno od kapaciteta kuhinje i brojnog stanja jedinice, postojale su i masine za pranje posudja, popularni 'dzuboksi'. Prostorija gdje se pralo posudje je bila odvojena od dijela za termicku obradu hrane, a prema trpezarijskom dijelu je imao prozor, gdje su trpezarci primali posudje odd vojnika koji su zavrsili objed.
Za rad u 'dzuboks' prostoriji uvijek sam odredjivao najodgovornije desetare. Ma kako bila dobra hrana, moze biti problem ako se servira u necistom posudju.
U ono vrijeme, najgori vanredni dogadjaj u JNA, poslije stradanja vojnika, gubitka metka i sl, bio je odbijanje hrane ili trovanje hranom. Odmah se izvjestavao SSNO. Gotovo redovno je to znacilo vojni sud za starjesinu.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 17:13

Vojnici trpezarci su dolazili u pratnji desetara iz svoje jedinice, koji je bio odgovoran (svom komandiru) za rad i disciplinu trpezaraca i njemu je to bio praznicni dan - skoro nista nije radio, jeo najbolje, samo sto je morao biti prisutan.Mojim desetarima sam savjetovao da budu blagi, ali odlucni prema tim vojnicima. Tolerisao sam, cak malo i podsticao neke privilegije za trpezarce. Zajedno sa kuvarima, objedovali su prije nego sto pocne podjela hrane za ostalu vojsku i naravno, po izboru.
Svakodnevno sam kontrolisao njihov rad. Kad bih nasao neki nedovoljno cist tanjir medju opranima, nisam dizao galamu. Pozvao bih preplasenog trpezarca, pokazao mu tanjir i pitao ga da li bi volio da jede iz takvog tanjira.
Onda bih zakljucio da posudje nije cisto i, ako je bilo dovoljno vremena, rekao da mora sve ponovo da se prepere. To je bila neka perfidna kazna, koju oni nisu dozivljavali kao kaznu, ali su gubili dio vremena za neku pauzu. Zato su ubuduce vise obracali paznju da svaki tanjir bude cist.

dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 17:18

Porucnice + za postove u ovoj temi!
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 18:14

Pozdrav druže poručniče.Kod mene gdje sam služio u prekomandi Prokuplje bio je malo drugačiji sistem organizacije rada tog pomoćnog osoblja u kuhinji tj.trpezarci.Pošto smo dijelili paviljon sa intedantskim vodom poznato mi je i kako su funkcionirali.Imali su k-dira zastavnika1 klase i ćatu koji je vodio poslove papirologije i uz vojsku pravenja rasporeda šta ko radi itd.Što se tiče tih vojnika trpezaraca oni su dolazili iz drugih jedinica nešto kao otkomanda u naš paviljon i tu su i boravili,spavali u određenim intervalima i mjenjali se tako da si ih mogao vidjeti kasno uveče nakon završena posla gdje umorni idu u paviljon na spavanje.Bilo je vojnika trpezarci koji su cjelo vrijeme bili u intedantskom vodu i radili su isti posao do skidanja uz ove koji su dolazili iz drugih jedinica.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 18:27

@dpuric (citat):

Hvala, druze dpuric Very Happy
Jel ti plusevi uticu na napredovanje u titulama na forumu Laughing
Izgleda da sam ambiciozan Embarassed

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 18:33

@semsudin (citat):
Pozdrav druže poručniče.Kod mene gdje sam služio u prekomandi Prokuplje bio je malo drugačiji sistem organizacije rada tog pomoćnog osoblja u kuhinji tj.trpezarci.Pošto smo dijelili paviljon sa intedantskim vodom poznato mi je i kako su funkcionirali.Imali su k-dira zastavnika1 klase i ćatu koji je vodio poslove papirologije i uz vojsku pravenja rasporeda šta ko radi itd.Što se tiče tih vojnika trpezaraca oni su dolazili iz drugih jedinica nešto kao otkomanda u naš paviljon i tu su i boravili,spavali u određenim intervalima i mjenjali se tako da si ih mogao vidjeti kasno uveče nakon završena posla gdje umorni idu u paviljon na spavanje.Bilo je vojnika trpezarci koji su cjelo vrijeme bili u intedantskom vodu i radili su isti posao do skidanja uz ove koji su dolazili iz drugih jedinica.

Posao trpezaraca je izuzetno i tezak i odgovoran, narocito u vrijeme vrucina.
I u 'ladovini se disalo na skrge, a tek tamo... Daboksacuva!
Zbog brojnog stanja jedinice, meni su, iz jedinice, 'trpezarci' bili desetari. Kod mene su mogli dobiti sta pozele, koliko sam imao nadleznosti - izlazak kad zele i koliko zele, prenocista, vikende, samo da posao ne trpi...

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 19:00

@PORUCNIK (citat):
@dpuric (citat):

Hvala, druze dpuric Very Happy
Jel ti plusevi uticu na napredovanje u titulama na forumu Laughing
Izgleda da sam ambiciozan Embarassed

Ne i vecina ovde ne pridaje znacaj reputaciji (+ -)Ali je praksa kod pojedinih clanova foruma da  pozitivno ocene neki komentar. (A ima i minuseva, da znas  Laughing ). Ako nisi procitao sva pravila (a ima ih) napredovanje (u cinovima) zavisi od broja postova. A ostala napredovanja i od opste aktivnosti u duzem vremenskom periodu.

A ambicija, ako je pravilno usmerena, moze biti i dobra (Tako je bilo , ako se ne varam, i u JNA)

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 19:03

@dpuric (citat):
Ne i vecina ovde ne pridaje znacaj reputaciji (+ -)Ali je praksa kod pojedinih clanova foruma da  pozitivno ocene neki komentar. (A ima i minuseva, da znas  Laughing ). Ako nisi procitao sva pravila (a ima ih) napredovanje (u cinovima) zavisi od broja postova. A ostala napredovanja i od opste aktivnosti u duzem vremenskom periodu.

A ambicija, ako je pravilno usmerena, moze biti i dobra (Tako je bilo , ako se ne varam, i u JNA)

Hahaha... Da sam bio ambiciozan u JNA, ne bih isao u intendante, nego u pjesadiju.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 19:15

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t362p120-oficiri-u-jna

da ne kvarimo temu ovde imas moje misljenje o oficirima sluzbi.Mozda se bas sve ne odnosi na vas itendante ali nesto mozda ima pa da diskutujemo na toj temi.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 21:35

@dpuric (citat):
http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t362p120-oficiri-u-jna

da ne kvarimo temu ovde imas moje misljenje o oficirima sluzbi.Mozda se bas sve ne odnosi na vas itendante ali nesto mozda ima pa da diskutujemo na toj temi.

Da, nek admin izbrise ovo sto lici na privatnu prepisku, da se ne opterecuje tema Very Happy

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 21:50

@PORUCNIK (citat):
Da, nek admin izbrise ovo sto lici na privatnu prepisku, da se ne opterecuje tema Very Happy

Dobro, koji put može i nešto što sliči na privatnu prepisku ostati na temi, a ovdje je Purić samo htio da se uključiš na tu drugu temu, pa kad ćeš imat vremena i ...polako...  Smile
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 22:08

Znam da su svi vojnici koji su radili u kuhinji morali davati stolicu na uzorak ali neznam na koje se je to bolesti testiralo.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 22:17

Crijevne parazite.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.08.14 22:44

@semsudin (citat):
Znam da su svi vojnici koji su radili u kuhinji morali davati stolicu na uzorak ali neznam na koje se je to bolesti testiralo.

Bris iz grla i stolica za one koji rade u kuhinji, obavezan sestomjesecni pregled. Ja, kao komandir i kontrolor, samo bris iz grla.
U KTB nije smio ulaziti svako.Imao je spisak ko smije. Ostalima su vojnici imali pravo (tj obavezu) zabraniti ulazak, tj upozoriti ga.
Smjeli su K-dant kasarne, njegov zamjenik, pomocnik k-danta za pozadinu, nacelnik i referent InSl, Nacelnici sluzbe iz pretpostavljene k-de, k-dant pozadinske j-ce u cijem sastavu je VR, i k-dir cete (voda). Bilo je obavezno da im se ponudi bijeli mantil tokom boravka u kuhinjskom bloku, i da ih se upozori da je to obavezno.
Dezurni of je smio samo da proba hranu, obicno u trpezarijskom dijelu VR.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   18.08.14 19:01

@pera84 (citat):
E&W,
nemoj mi dirat magacionere! To su bili najbolji pacijenti u GA. Uvijek na pregled dodju s nekakvom kesom ispod sinjela. Domacinski, nema sta!

Laughing

Ima se, moze se...
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   18.08.14 19:08

@bojnik (citat):
Prvo i osnovno pravilo uvijek budi dobar sa trpezarcima i konobarima, nikad neznaš što ćeš progutati  pirat

Zasto se 'intendant' rimije sa 'komandant'?
Zato sto su najvazniji u jedinici lol!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   01.11.14 0:52

Čini se jedna uigrana džuboks ekipa... Smile

Na vrh Go down
mkalan10
Gušter
Gušter

Broj komentara : 8
Član od : 2014-10-24
M(j)esto BRIBIR

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   06.11.14 23:30

Mi smo trpezarce tretirali kao male bogove, imali su sve po želji.
Pretežno su to sve bili isti ljudi,( teza o kaznama) ubijali smo ih mesom a i vinom:)

U kuhinju nisu smjeli ulaziti , jedino kroz prozorčič smo se nabacivali.
Kruh od danas se nije smio davati vojsci , jedino ako je prifalilo od jučer.

Kuhali smo uvijek 3 menija, ovaj treći je bio zbog straže.
Kad se kuhao grah sami smo pojačavali normativ skoro pa duplo,vojska je to najviše voljela 
jer je dugo držao ( bili su sitiji).

Bosanski lonac kad je na meniju onda dolaze kartoni crnog vina:), normalno da se uvijek uštedilo:))

Najgore jelo koje nisam htio (organoleptički) probati je : mljeko u prahu , jaja u prahu ,gavrilović pašteta -- to se sve razmuti u kazanu (na paru) i izlije se u plehove i u pečnice,zatim se izrežu
pločice i servira uz čaj, kavu...  
Po energetskoj vrijednosti je to bila prava bomba, ali ne kroz moja usta silent
Bilo nas je kuhara 10-12, trebali smo pokriti 2 smjene plus noćno dežurstvo zbog doručka.

Uhvatilo me 45 dana kuhar na izdvojenoj straži Vrtogoš (bio i kučkar za tri šarplaninca),
koliko mi je bilo loše je da sam se udebljao 35 kg,dođem sa 64 kg a odem sa 99 kg salutiranje
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   06.11.14 23:53

73kg je moja kilaza od druge godine VA. Prije par mjeseci je bila 78, ali je malo drugacije rasporedjeno... Sto rece Djole Balasevic, sve farmerke iz tog doba nosim na "V izrez", ali siroku kosulju preko njih Very Happy

SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   07.11.14 10:13

@mkalan10 (citat):
Mi smo trpezarce tretirali kao male bogove, imali su sve po želji.
Pretežno su to sve bili isti ljudi,( teza o kaznama) ubijali smo ih mesom a i vinom:)

U kuhinju nisu smjeli ulaziti , jedino kroz prozorčič smo se nabacivali.
Kruh od danas se nije smio davati vojsci , jedino ako je prifalilo od jučer.

Kuhali smo uvijek 3 menija, ovaj treći je bio zbog straže.
Kad se kuhao grah sami smo pojačavali normativ skoro pa duplo,vojska je to najviše voljela 
jer je dugo držao ( bili su sitiji).

Bosanski lonac kad je na meniju onda dolaze kartoni crnog vinaSmile, normalno da se uvijek uštedilo:))

Najgore jelo koje nisam htio (organoleptički) probati je : mljeko u prahu , jaja u prahu ,gavrilović pašteta -- to se sve razmuti u kazanu (na paru) i izlije se u plehove i u pečnice,zatim se izrežu
 salutiranje
Vino, sta je to? scratch  Mi barem nismo dobili nista zestoko. 

Svezeg hleba sam dobijao od mog klasica koji nam je dovozio iz Vinkovaca  king uh sto je bilo ljubomornih. 

Pastete sam se najeo i rekao sam da posle vojske, nikad vise. Rekao i porekao. Uhvatila nostalgija pa velim da se podsetim. Danas je kupujem ovde u Svedsku.  Very Happy

Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   13.02.15 23:20

@semsudin (citat):
Pamtim jedan dozivljaj u vezi trpezaraca u kasarni Sentvid LJubljana 87.Jer je svaka jedinica davala po nekoliko vojnika u odredjenim periodima pa je tako doslo da i moja jedinica teh sluzba da cini mi se trojicu.  Dosao je neki vodnik stazista sa nasim desetarom u ucionicu i pita ima li dobrovoljaca i objasnjava kako je to dobro ima hrane kolko hoces sve ekstra,oslobodjen pozarstva straze itd.Medjutim niko se ne javlja tad stazo nasumice odabra trojicu i rece da podju sa njim da daju stolicu na analizu.Ne znam iz kojeg se je to razloga  uzimala stolica ali znam dvojica su ostala a jedan je vracen.Kad smo ga pitali zasto je vracen rekao je da vec  tri dana nema urednu stolicu i da ne moze dati stolicu na analizu.Kasnije odlaskom u prekomandu u neku puno manje kasarnu imo sam priliku da vidim konkretno sta oni rade.Mogu reci da su bili kao profesionalci jer su bacali tanjire uvis i hvatali tj. bili brzi.

Stolica daje se u svima ugostitelskim org.zbog E.colli! flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   Today at 4:50

Na vrh Go down

TRPEZARCI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» TRPEZARCI U JNA