FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

TRPEZARCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
boraf
Džomba
Džomba

Broj komentara : 190
Član od : 2010-03-04
Dob : 68
M(j)esto Stepojevac

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   12.06.11 12:17

Ma niko u vojsci nije ostao gladan . Ko god je trazio taj je dobio repete . Bacalo se ono sto je preostalo posle jela .
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   13.06.11 4:42

sta se bacalo, da se bacalo, sve i jedan se udeblj'o Laughing
u mojoj kasarni se vozile splacine na ekonomiju i davale svinjama. zatvoren krug: svinje-vojska-svinje, a moze i obratno, na isto izadje lol!
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   13.06.11 11:43

@boraf (citat):
Ma niko u vojsci nije ostao gladan . Ko god je trazio taj je dobio repete . Bacalo se ono sto je preostalo posle jela .

Ne bih se slozio s ovakvom pausalnom tvrdnjom. Jer, ostajali smo gladni mi koji iz vjerskih ili inih razloga nismo komzumirali svinjetinu ili meso opcenito.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   13.06.11 23:58

Da bila su to takva vremena,vjerske slobode nije bilo,o nekim uvjerenjima o prehrani da ne govorimo......
Puno puta sam ostao gladan al neka konzerva se uvjek našla Very Happy

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   14.06.11 0:13

Znam druze generale, ali znam i da su mnogi iskreni vjernici muslimani i adventisti imali velikih problema s ishranom, pa ne odobravam pausalne tvrdnje kako niko nije bio gladan jer - jeste!
Na vrh Go down
alexandar

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   21.07.11 23:42

obzirom da se radi o trpezariji da dodam i ja neki zacin iz mog ugla.
jna sam sluzio 82-83 u crnomelju u sloveniji i odgovorno tvrdim da
su ljudi koji iz licnih ili verskih razloga nisu uzimali svinjsko i drugo meso,
bili bukvalno gladni.ne znam za kasnije ali tada o tome nije niko
vodio racuna.postojao je jelovnik i voljno..... Shocked
sada mi je, pogotovo jasnije kako je bilo tim vojnicima.

inace u sloveniji je bilo dosta albanaca koji su sluzili vojsku tada i kako sam
onda primetio okupljali su se samo pojedini i to iz razloga sto neki nisu znali ni jedan
drugi jezik osim maternjeg.mi smo im prilazili druzili smo se sve je bilo ok.
znate kad ide ono deljenje cigara u krug...prvo mi dobijemo cigare uvek.

a tacno je da su trpezarci bili oni po kazni.tako sam i ja mesec dana pre skidanja
bio na "crnom posudju"dobio sam 15 dana a ostao skoro mesec.zajedno sa mnom je bio
i RAMO on najnizi a ja najvisi u vodu.bili smo najbolji drugari a zajedno smo i napravili glupost drunken
nikada se nismo ni culi ni videli posle jna
ako neko zna nesto..........zvao se SKENDERI RAMAN, SELO DIKANCE OPSTINA DRAGAS...GORANAC..otisao je na studije medicine u bg lol!
Na vrh Go down
madamov
Gušter
Gušter

Broj komentara : 58
Član od : 2009-05-19
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   22.07.11 11:02

@pera84 (citat):
sta se bacalo, da se bacalo, sve i jedan se udeblj'o Laughing
u mojoj kasarni se vozile splacine na ekonomiju i davale svinjama. zatvoren krug: svinje-vojska-svinje, a moze i obratno, na isto izadje lol!

Ja sam bio pozadinski vod na Brionima/Brijunima celog drugog dela vojnog roka i bio sam takoreći trpezarac sve vreme. Prvo ribao bidone jedno mesec dana (to je to famozno "crno posuđe"), a onda neki veseli Bosanac napravio sranje u gradu pa ga na mesec dana pred skidanje prebacili u rupu, a mene na njegovo mesto, posle ga zamenio neki momak iz Našica, zaboravih ime.

Uglavnom, njegovo mesto koje sam nasledio se zvalo "higijeničar" koji je usput dužio i "hlebarnik" tako sam pored skupljanja posuđa i đubreta po kuhinji, bacanja konzervi u more, kartona da se pale (JNA nije imala običaj da reciklira, izgleda B) ), primao hleb/kruh kada stigne svakog dana oko 14:30 i delio isti na liniji.

Raspričah se, hranu koja preostane smo bacali u more u obližnjem malom zalivu. Jednom prilikom išla vojska iz kasarne na teren, ostala samo straža i mi pozadinci, a meni greškom prvog dana stigne količina hleba za ceo bataljon, javim ja gde treba, ali prvog dana kada se vojska vratila ja dobijem 30 vekni za njih 500. Podelim prvo to da me ne bi ubili kada sa terena dođu gladni da dobiju još i stari hleb, nekako preguramo taj dan sa parčićima hleba kao flis papir, a sutradan popodne mi ostade preko 100 vekni hleba tvrdog kao kamen. Da bi napravio mesta za svež, ja ujutru krenuh da ga bacam u zaliv. Skupilo se društvo, ko će dalje da baci veknu, neki probaju da ga komadaju, šta će vojska kad joj dosadno. Posle jedno deset minuta pun zaliv vekni koje plutaju, a zaliv je uvala veličine otprilike terena za veliki fudbal.

Posle još deset minuta, prvo polako, a onda sve više, ribe navalile na hleb. Nismo imali čime da snimimo, to mi žao, ali ako možete zamislite da ceo zaliv bukvalno ključa, kao kada kuvate kafu. To je trajalo par sati.

Na vrh Go down
http://www.adamov.co.rs
alexandar

KomentarNaslov komentara: Re   22.07.11 20:22

pa vi ste madamov hranili vise ribu nego vojsku Laughing
zato general purger sada hvata "morske nemani" Wink Wink Wink
Na vrh Go down
purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   30.07.11 21:30

aleksandar obradovic (citat):
pa vi ste madamov hranili vise ribu nego vojsku Laughing
zato general purger sada hvata "morske nemani" Wink  Wink  Wink

Very Happy  ja sam jedini ribolovac koji ne laže  Very Happy  podbacio sam totalno bilo je jedva za prekrit jedne manje gradele.Katastrofa!

KomentarNaslov komentara: RE:   03.08.11 21:36

gore Skenderi Raman - Dragas trpezarac po kazni
dole levo: Binder Zoran kuvar, legenda - Vinkovci i ja - trpezarac po kazni

Na vrh Go down
Čaja
Gušter
Gušter

Broj komentara : 29
Član od : 2011-11-11
M(j)esto Modriča

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   12.11.11 15:14

Tpezarci su mi bili najbolji prijatelji .
Istina kad sam preuzeo radni vod u dvojci(Kamensko-Karlovac) u trpezariji su bili većina Albanci.
Onda, iznenada sve ih prebaciše kod mene i u jednom momentu sam imao vod od 50-tak vojnika.
Više od pola su bili Albanci od kojih više od pola (možda i 80 %) su bili OK .Bilo je među njima puno
dobrih ljudi ,neki su već tada živjeli u Hrvatskoj ,Rijeka,Zagreb,Karlovac.Florin(m) mislim da se tako prezivao bistar momak,malo nestašan upisao je fakultet u Ljubljani.
Nego nama stažistima ( a jedno vrijeme sam bio sam u Kamenskom jer nisam upisao fakultet) zabraniše da sijedimo sa vojskom.
Ja uđem u prostoriju gdje je pečenje i u zdijelu za pasulj (grah) izaberem meso a dežurni tpezarac ode
i to prelije sa malo čorbe od pasulja.Za stolom gdje sijede oficiri i podoficiri donesu nam jelo ,i dok ja jedem meso sa pasuljom
dežurni oficir iz D bataljona jede janiju.
Udebljao sam se 15 kg.
Na vrh Go down
jelen pivo
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 472
Član od : 2011-10-06

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   12.11.11 15:48

aleksandar obradovic (citat):

gore Skenderi Raman - Dragas trpezarac po kazni
dole levo: Binder Zoran kuvar, legenda - Vinkovci i  ja  - trpezarac po kazni

Aleksandre licis mi kao na nekog hirurga ili ti bolje ginekologa lol!

Na vrh Go down
nerona
Džomba
Džomba

Broj komentara : 161
Član od : 2011-07-20

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.12.11 12:26

Na djelu je napad unutrašnjeg neprijatelja.Svim jedinicama priopćenje o dizanju borbene gotovost na svim stražarskim mjestima naše armije na naj veći mogući stupanj!
Na vrh Go down
vlasta71
Gušter
Gušter

Broj komentara : 7
Član od : 2011-11-19

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   03.01.12 22:36

@mgalic2 (citat):
Ja moram bit iskren i reć da sam odustao od čitanja u drugom redu, em sve velikim slovima, em nigdje točke i zareza... Shocked

Decko je napisao kako je znao ni umeo biti razumljivo a u ostalom on nepise roman nego poruku
Na vrh Go down
jesen
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2012-04-05
Dob : 65
M(j)esto Radlje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   08.04.12 17:36

Ako s kim onda sa trpezarcima imao sam vrlo dobre kontakte,s time su i moje porcije bile kako treba. Bilo je i malo menjanja konzervi,ja sam sir i govedže meso uvek zamenjivao za svinjsko meso ili pasulj. Radila je i kantina, tako da je moglo da se rešava pitanje hrane. Trpezarci su uvek posle dužnosti donosili u džepovima male margarine,marmelade i manje konzerve kad su se vračali sa obaveza u naš vod. A svako pismo kuči kojeg sam pisao počelo je sa "pa malo sam gladan a sve je ovde skupo i tako redom". Pare i paketi su dolazili i sa zajedničkom snagom uvek smo hrano potamanili kako treba. Tek kad sam došao prvi put na odmor kuči roditelji su shvatili kako ja trpim u vojski od glada,jer ništa od civilnog odela nisam mogao staviti na sebe (sve je bilo maleno).
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   22.11.12 0:01

U trpezarce se islo po kazni. NIsam im se cepio, niti sam se druzio sa kuvarima i njima, nije bilo ni prilike za to sve i da sam hteo, moje obaveze mi nisu dopustale da se vrtim oko kuhinje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18517
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   22.11.12 0:26

@madamov (citat):

Uglavnom, njegovo mesto koje sam nasledio se zvalo "higijeničar" koji je usput dužio i "hlebarnik" tako sam pored skupljanja posuđa i đubreta po kuhinji, bacanja konzervi u more, kartona da se pale (JNA nije imala običaj da reciklira, izgleda B) ) Raspričah se, hranu koja preostane smo bacali u more u obližnjem malom zalivu.

Bogarte, baš dobro da 'vadiš' i ove starije teme,... tko bi se svega sjetio... E, ovo gore boldano bi trebalo ići pod temu 'NAJ GLUPOSTI IZ JNA'... Evil or Very Mad
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   22.11.12 0:39

@kuvar iz Dretelja (citat):
ali bio sam i ja
sef trpezarije u dretelju

Hej, kuvaru iz Dretelja, opiši nam malo kako si kuhao, jesi koristio čuvenu kuharicu 'Recepture za pripremu jela u JNA' ili.... Very Happy

P.S. Bilo bi dobro da odgovoriš na temu 'KUVAR - JNA recepti', tamo skupljamo iskustva koja se tiču baš te knjige, a ne samo općenito o (ne)kvaliteti hrane u JNA. Također molim sve kuhare i trpezarce koji imaju bilo kakva iskustva s ovom kuharicom, da nam ih opišu, na navedenoj temi.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 23.11.12 2:02; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   22.11.12 17:04

U trpezariju se išlo po kazni, kod mene, mada vjerujem da im tamo i nije bilo tako loše!!!

Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   22.11.12 21:35

Malo brkate pojmove.Trpezarci nisu bili kuvari,oni su radili u kuhinji kao pomoćno osoblje.znači nisu bili obučavani kao kuvari već su slučajnim odabirom raspoređivani u vojni restoran gdje su imali svoje aktivnosti kao pomoćno osoblje kuvarima.Nabrojaću par poslova kojima su se bavili trpezarci a to su,pripremanje trpezarije za objed-postavljani su stolnjaci na stolove,sa stolova se poslije objeda čistila zaostala prljavština od jela,redalii stolice u restoranu te brisali podove poslije završenog objeda vojnika.Posebna grupa vojnika koja se bavila pranjem limenih plehova i manjerki koje su se koristile pri kuvanju jela u kuhinji kuvari su zvali imenom"MANJERKA",radili su u posebno odvojenoj prostoriji gdje su bile postavljene police u kojima su slagane šerpe i plehovi spremni za upotrebu.Zatim tu su bili vojnici koji su prali tanjire i šolje za čaj i dr, za tu vrstu posla su imali veliku mašinu u koju su stavljali posuđe na pranje,olakšica im je bila što je mašina i prala i sušila posuđe.Ostatke hrane su stavljali u posebne posude kante za pomije koje su iznosili van restorana sa stražnje strane po koje je redovito svaki dan dolazio jedan čovjek civil koji je vjerovatno imao ugovor sa komandantom vojarne te pomije vozio na farme gdje su se gojile domaće životinje.Zadaća kuvara je bila kuvanje jela te je svaki kuvar imao svoj raspored tijekom dana u kojoj smjeni će kuvati i koju vrstu jela tako da je sve bilo razrađeno do u tančine i odstupanja nije bilo.Receptura po kojoj se radilo bila je specijalno prilagođena za kuvanje vojnih jela,recepti po kojima se radilo i kuvalo nisu mnogo odstupali od civilnih pošto sam i poslije odsluženja vojnog roka imao prigodu da zavirim u civilne recepture za jela.Svako jelo tj. recept bilo je razrađeno do u najsitnije detalje tako da nije bilo komplikovano koristiti ga u praksi.Ima još toga za pisati,za sada toliko,pozdrav Forumaši!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 2:01

A čuj, obratio sam se 'kuvaru iz Dretelja', jer sam shvatio da je on kuhao, mada se iz postova to ne može sasvim sigurno zaključiti (malo ih je). Ovo za trpezarce znamo svi, naravno da oni nisu kuhari, ali sigurno imaju neka iskustva i nagledali su se svega. Ipak, dobro da si nam objasnio ovaj raspored u trpezariji. Opet nisam zaključio iz tvog posta po kojim se to recepturama kuhalo, je li po knjizi ili je toga bilo još, napismeno. Odi, molim te, na temu 'KUVAR - JNA recepti', postavljena je kuharica za 'download'. Želimo konačno razlučiti jesu li jela u JNA bila loša (ili nisu, ima raznih mišljenja) zbog loših kuhara, loših recepata (iz knjige, ili?), ili nečeg trećeg i četvrtog....
Hajde da razgovor o tome nastavimo na ovoj drugoj temi.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 23.11.12 17:55; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Znamo to, neprecizno sam se izrazio u postu prije Fosilovog.)
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 17:34

@FOSIL (citat):
Malo brkate pojmove.Trpezarci nisu bili kuvari,oni su radili u kuhinji kao pomoćno osoblje.znači nisu bili obučavani kao kuvari već su slučajnim odabirom raspoređivani u vojni restoran gdje su imali svoje aktivnosti kao pomoćno osoblje kuvarima.Nabrojaću par poslova kojima su se bavili trpezarci a to su,pripremanje trpezarije za objed-postavljani su stolnjaci na stolove,sa stolova se poslije objeda čistila zaostala prljavština od jela,redalii stolice u restoranu te brisali podove poslije završenog objeda vojnika.Posebna grupa vojnika koja se bavila pranjem limenih plehova i manjerki koje su se koristile pri kuvanju jela u kuhinji kuvari su zvali imenom"MANJERKA",radili su u posebno odvojenoj prostoriji gdje su bile postavljene police u kojima su slagane šerpe i plehovi spremni za upotrebu.Zatim tu su bili vojnici koji su prali tanjire i šolje za čaj i dr, za tu vrstu posla su imali veliku mašinu u koju su stavljali posuđe na pranje,olakšica im je bila što je mašina i prala i sušila posuđe.Ostatke hrane su stavljali u posebne posude kante za pomije koje su iznosili van restorana sa stražnje strane po koje je redovito svaki dan dolazio jedan čovjek civil koji je vjerovatno imao ugovor sa komandantom vojarne te pomije vozio na farme gdje su se gojile domaće životinje.Zadaća kuvara je bila kuvanje jela te je svaki kuvar imao svoj raspored tijekom dana u kojoj smjeni će kuvati i koju vrstu jela tako da je sve bilo razrađeno do u tančine i odstupanja nije bilo.Receptura po kojoj se radilo bila je specijalno prilagođena za kuvanje vojnih jela,recepti po kojima se radilo i kuvalo nisu mnogo odstupali od civilnih pošto sam i poslije odsluženja vojnog roka imao prigodu da zavirim u civilne recepture za jela.Svako jelo tj. recept bilo je razrađeno do u najsitnije detalje tako da nije bilo komplikovano koristiti ga u praksi.Ima još toga za pisati,za sada toliko,pozdrav Forumaši !

Pa vjerujem da skoro svi znaju što je to bilo trpezarac, pomočni radnik, baš zato sam naveo da se tamo išlo po kazni jer se ipak dosta radili i do kasna i rano jer je netko motao dizat da potpali kotlove i niz drugih stvari! toliko ja znam!!!

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 21:40

@Gringo (citat):
Pa vjerujem da skoro svi znaju što je to bilo trpezarac, pomočni radnik, baš zato sam naveo da se tamo išlo po kazni jer se ipak dosta radili i do kasna i rano jer je netko motao dizat da potpali kotlove i niz drugih stvari! toliko ja znam!!!

Oho, eto i meni nešto da promakne. Potpaljivali kotlove? Kotlovinu sam spremao u sopstvenoj režiji, u JNA da ja znam nije bilo. Laughing
A kazani su bili na paru, ponegde na struju i još ređe na plin-gas. A trpezarci??? Posebna priča koja se ni meni nije sviđala. Kažnjavanjem problematičnih vojnika time da ih odrediš za trpezarce, kažnjavana je većina normalnih vojnika, tako da su im problemaši prali pribor za jelo??
Na vrh Go down
Boske
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 21:48

East&West (citat):
@Gringo (citat):

Oho, eto i meni nešto da promakne. Potpaljivali kotlove? Kotlovinu sam spremao u sopstvenoj režiji, u JNA da ja znam nije bilo. Laughing
A kazani su bili na paru, ponegde na struju i još ređe na plin-gas. A trpezarci??? Posebna priča koja se ni meni nije sviđala. Kažnjavanjem problematičnih vojnika time da ih odrediš za trpezarce, kažnjavana je većina normalnih vojnika, tako da su im problemaši prali pribor za jelo??

Konačno nešto u čemu se i nas dvojica slažemo. Možda otkrijemo i još poneki zajednički stav...mic po mic  Very Happy

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 22:00

@Boske (citat):
Konačno nešto u čemu se i nas dvojica slažemo. Možda otkrijemo i još poneki zajednički stav...mic po mic  Very Happy

Vilicu i nož!!!!

Gringo: komentar modifikovan dana: 23.11.12 22:10; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   Today at 10:47

Na vrh Go down

TRPEZARCI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» TRPEZARCI U JNA