FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

TRPEZARCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 22:08

@Max Blitz (citat):
A čuj, obratio sam se 'kuvaru iz Dretelja', jer sam shvatio da je on kuhao, mada se iz postova to ne može sasvim sigurno zaključiti (malo ih je). Ovo za trpezarce znamo svi, naravno da oni nisu kuhari, ali sigurno imaju neka iskustva i nagledali su se svega. Ipak, dobro da si nam objasnio ovaj raspored u trpezariji. Opet nisam zaključio iz tvog posta po kojim se to recepturama kuhalo, je li po knjizi ili je toga bilo još, napismeno. Odi, molim te, na temu 'KUVAR - JNA recepti', postavljena je kuharica za 'download'. Želimo konačno razlučiti jesu li jela u JNA bila loša (ili nisu, ima raznih mišljenja) zbog loših kuhara, loših recepata (iz knjige, ili?), ili nečeg trećeg i četvrtog....
Hajde da razgovor o tome nastavimo na ovoj drugoj temi.

Mislim da ti mogu ja odgovoriti. Postojala je jedna knjiga (ne bi se reklo da su to bili recepti kakvi su nama poznati) vec poput tablica Recimo na jednoj strani NAZIV JELA U npr.horizontalnim kolonama bili su svi sastojci potrebni za to jelo a u vertikalnim kolonama kolicina i to za napr. 50,100,500 porcija.Za kuvara je bilo potrebno da zna samo broj porcija koje priprema, pronadje taj broj u tablici i proprati kolicinu svih sastojaka za taj broj obroka. Ostalo je stvar tehnologije pripreme.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 22:26

@Boske (citat):
Konačno nešto u čemu se i nas dvojica slažemo. Možda otkrijemo i još poneki zajednički stav...mic po mic  Very Happy

Boske i ovo sada i ono pre nisam pisao da bih pridobio bilo čije slaganje ili isprovocirao bilo čije  neslaganje. Pokušao sam se postupno uključiti u ovaj forum,  a dočekan sam na nož, mislim bez preke potrebe.
To nije bilo neslaganje mišljenja ili nastojanje za približavanje stavova, meni  bi pojedinci najradije zabranili  da bilo šta kažem. Ovde niko nije hteo da odvoji dve stvari:
1. Prvo da se upozna kako su neke stvari u JNA propisane - zakonima, pravilima,......
2. Tek posle da opisuje kako je stvarno bilo, odnosno kako su ta pravila kršena (namerno, bahatošću, nemarom i nepažnjom  ili  neznanjem i površnošću)

Kada se to dvoje odvoji,  može razumno kometarisati.

I ja sam sada opisao onako kako je bilo,(ali nisam naglasio da je tako bilo uvek i  na svakom mestu), a ti si odmah požurio sa zaključkom da se slažemo!? A kada ja napišem da je nešto bilo dobro ti si bio prvi da mi gurneš prst u oko, u jednom postu do granice nekulture ono "ne verujem ti" (iza toga sledi samo"lažeš")

A šta je rekao propis o izboru ljudstva za poslove trpezaraca i pomoćnog osoblja? Propisano  je bilo da svaki vod-četa daju dežurne trpezarce i da se takoreći na toj dužnosti izređaju svi vojnici iz jedne čete.

Tek sada se može raspravljati zbog čega to nije funkcionsalo u svim jedinicama?

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 22:46

@dpuric (citat):

Mislim da ti mogu ja odgovoriti. Postojala je jedna knjiga (ne bi se reklo da su to bili recepti kakvi su nama poznati) vec poput tablica Recimo na jednoj strani NAZIV JELA U npr.horizontalnim kolonama bili su svi sastojci potrebni za to jelo a u vertikalnim kolonama kolicina i to za napr. 50,100,500 porcija.Za kuvara je bilo potrebno da zna samo broj porcija koje priprema, pronadje taj broj u tablici i proprati kolicinu svih sastojaka za taj broj obroka. Ostalo je stvar tehnologije pripreme.

Ta knjiga se zvala "PLAN ishrane u JNA po obroku br. 1 i 3" To je bio vojnički obrok. 1-ca su sva kuvana jela za vojnike, a 3-ka onaj suvi obrok jednom mesečno kada se generalno uređivala kuhinja. Osim nje postojala je i knjiga "PLAN ishrane u JNA po obroku br. 2". Ona je obuhvatala normative za ishranu pitomaca ŠRO, srednjih škola i akademija.

Planovima ishrane su bilo obuhvaćeni normativi pripadanja namirnica po čoveku za svako jelo. Takođe njima je bila preciizirana cikličnost-ponavljanje određenih jela po danima, nedeljama i mesecima. Po planu ishrane se na osnovu brojnog stanja vojske i normi pripadanja pojedinih namirnica pravio dnevni proračun hrane, kao i Plan godišnjih potreba vojske za pojedinim namirnicama.

Recepture za pripremanje jela u JNA su se više bavile tehnološkim postupcima, načinima i redosledom radnji kod pripreme raznih vrsta jela. Ono: pasulj potopiti da prenoći celu noć, ili krompir očistiti i iseči na štapiće (pomfrit) ili na kockice pa skuvati i gnječenjem napraviti gustu masu (pire).

Osim ovih propisa koji su bili bukvar ishrane , postojali su i specijalni pravilnici o ishrani bolesnika, specijalnih jednica, Pravilnika o ishrani životinja, Pravilnik o ishrani zarobljenika.....

Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba

Broj komentara : 150
Član od : 2012-04-26

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 23:29

Ja ne znam kako je to bilo u drugim vojarnama ali tamo gdje sam ja bio u Celju bila je sasvim drugačija praksa i ne bi se složio sa time da su vojnici po kazni dolazili raditi u trpezariju.Tu su raspoređivani vojnici koji su završili obuku i da bi se istima našlo neko određeno zanimanje da ne bi bili besposleni naravno raspoređivani su kao trpezarci u kuhinju gdje su imali svoje radno vrijeme i nije im bilo nimalo loše.Imali su sve što i mi kuvari,zajedno smo spavali u istoj spavaonici, imali svoje tuševe u sklopu kuhinje u garderobi tako da smo se mogli kupati do mile volje koliko je god potrebito, a to nam je i bila obaveza svaki dan jer u kuhinji je posebice u ljeto bila jaka vrućina pa se naravno više i znojilo,nismo smjeli zapostavljati higijenu zbog našeg a i zdravlja drugih vojnika jer ipak smo mi kuvali i pripremali hranu koja je morala odgovarati određenim standardima ishrane,zbog toga smo se češće i kupali tj tuširali nego ostala vojska. Prvo što sam zapazio pri dolasku u Celje restoran i kuhinja su bili potpuno novi i za razliku od restorana u Ljubljani gdje sam imao obuku prostor za kuvanje i objed vojnika je bio mnogo uredniji i prostraniji kao u hotelu čak je bilo postavljeno cvijeće u vaznama pokraj prozora tako da je bilo ugodno sjediti i objedovati u takvom restoranu.Što se tiče jela bila su prva liga ne zato što sam ja tu radio i bio kuvar već zato što je to stvarno tako bilo.Odnos između nas kuvara i ostalih vojnika koji su radili u sklopu restoran-kuhinja bio je na nivou i tu nije bilo nikakvih problema.Da se nadovežem kako gore neki spominju loženje kotlova,sa tim mi u Celju nismo imali nikakve veze,kaznovi su bili na paru i naš zadatak je bio samo da odvrnemo ventile koji su se nalazili na kaznovima te puštali paru u kaznove koji su imali pretkomore tj bili su napravljeni iz dva dijela,u prvoj komori se puštala para koja je zagrijavala prostor odnosno unutrašnjost kazna gdje se jelo termički pripremalo.Na dnu kaznova se nalazio otvor u vidu česme gdje se ispuštala tečna hrana.Poklopac na kaznu je imao ventil da se može ispustiti para iz pretkomore i nije se smio otvarati dok sva para ne izađe napolje jer kaznovi su radili na principu zatvorenog kruga kao pretis lonac i kada bi naglo bez ispuštanja pare otvorili poklopac moglo bi doći do teških posljedica,tj opeklina dijelova tijela jer je tu temperatutra velika i pod pritiskom tako da može čak doći i do eksplozije ako bi se nestručno radilo.S toga tu je morao biti veliki oprez, da napomenem pored pare za pečenje namirnica u pečenjarama koristio se plin.Što se tiče kuvarske recepture,gore sam pročitao da je to bilo jednostavno samo pročitaj i kuvaj,sa tom tezom i mišljenjem se ne slažem jer koliko god netko mislio da zna kuvati i da to nije problem a da se nije okušao u toj vještini vara se puno jer kuvanje je specifično zanimanje koje traži dosta znanja ,mašte i volje.To je moje mišljenje i iza toga stojim jer kada sam došao u vojsku i ja sam mislio da to nije ništa namirnice ubaci u kazan i jelo je gotovo no kada sam se ozbiljnije počeo baviti kuvarstvom vidio sam da je to veoma zahtjevan poziv.Istina recepti su bili razrađeni u tančine koliko se čega od namirnica stavljalo u jela čak su i kalorije bile određene tako da je stvarno sve bilo besprijekorno za jednostavnije pripremanje jela ali šta ti to sve vrijedi ako ne znaš što je blanširanje,restovanje,paniranje,sotiranje i da ne nabrajam još koliko god hoćeš pojmova a to sve ima svoju proceduru u termičkoj obradi jela čak i vremenski tako da nije jednostavno koliko god to nekome izgledalo.Toliko moji forumaši pa nastavićemo drugom prigodom!

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   23.11.12 23:36

East&West (citat):
@Boske (citat):
Konačno nešto u čemu se i nas dvojica slažemo. Možda otkrijemo i još poneki zajednički stav...mic po mic  Very Happy

Boske i ovo sada i ono pre nisam pisao da bih pridobio bilo čije slaganje ili isprovocirao bilo čije  neslaganje. Pokušao sam se postupno uključiti u ovaj forum,  a dočekan sam na nož, mislim bez preke potrebe.
To nije bilo neslaganje mišljenja ili nastojanje za približavanje stavova, meni  bi pojedinci najradije zabranili  da bilo šta kažem. Ovde niko nije hteo da odvoji dve stvari:
1. Prvo da se upozna kako su neke stvari u JNA propisane - zakonima, pravilima,......
2. Tek posle da opisuje kako je stvarno bilo, odnosno kako su ta pravila kršena (namerno, bahatošću, nemarom i nepažnjom  ili  neznanjem i površnošću)

Kada se to dvoje odvoji,  može razumno kometarisati.

I ja sam sada opisao onako kako je bilo,(ali nisam naglasio da je tako bilo uvek i  na svakom mestu), a ti si odmah požurio sa zaključkom da se slažemo!? A kada ja napišem da je nešto bilo dobro ti si bio prvi da mi gurneš prst u oko, u jednom postu do granice nekulture ono "ne verujem ti" (iza toga sledi samo"lažeš")

A šta je rekao propis o izboru ljudstva za poslove trpezaraca i pomoćnog osoblja? Propisano  je bilo da svaki vod-četa daju dežurne trpezarce i da se takoreći na toj dužnosti izređaju svi vojnici iz jedne čete.

E$W ovakvo pranje s tvoje strane sam i sam doživio  Very Happy .Zašto?Jer ne djelimo isto mišljenje.
Meni to izgleda da na svaki tvoj post svi moramo samo kimat potvrdno glavom poput one "razumem druže kapetane,majore....itd"
U ovo kratko vrijeme već nas je troje kojima se inputira da smo nekulturni i sl samo zato što se ne slažemo oko nekih stvari.
JNA više ne postoji,tebe kao oficira te vojske nema,nas kao bivših vojnika više nema.......ostale su nam uspomene nekome loše,nekome dobre.
Mislim da sve ovo shvačaš previše osobno,meni si osobno vrlo dragi sugovornik,dragocjen član ovog foruma ali daj više spusti loptu i opusti se.
Osobno sam otvorio ovu temu davno prije nego si postao član ovog foruma i jako dobro se sjećam da je 90% trpezaraca bilo albanske nacionalnosti,pa ja to nisam izmislio ja sam to vidio i to se kosi sa onim što si ti rekao kako se biraju trpezarci.
I što sad?kako da se složim sa tvojom teorijom(propisom) izbora trpezaraca?Baš me briga što je pisalo u pravilima kad sam ja vidio nešto sasvim drugo!
Samo te molim nemoj mi reć da sam ispolitiziran,da patološki mrzim JNA,oficire i sve vezano oko JNA.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 0:13

Purger, ovoga puta stvarno nisi imao razloga reagovati. Ako ove moje reči nisu bile dovoljne, ne znam šta sam još trebao napisati: "A trpezarci??? Posebna priča koja se ni meni nije sviđala. Kažnjavanjem problematičnih vojnika time da ih odrediš za trpezarce, kažnjavana je većina normalnih vojnika, tako da su im problemaši prali pribor za jelo??"

I ono o Albancima znam, i to bolje nego ti. Posle Paraćinske tragedije sve su ih slali što zapadnije u IX Armiju. U jednom momentu od 124 vojnika u intendantskoj četi, 73 su bili Albanci i prema svakom sam izabrao odgovarajući stav i istom merom su uzvratili, i nije mi smetalo što su me oslovljavali sa ti, jer to nije odraz nekulture već gramatike njihovog jezika.

"Samo te molim nemoj mi reć da sam ispolitiziran,da patološki mrzim JNA,oficire i sve vezano oko JNA." Da tako mislim, veruj napisao bih ti. Kod mene je što na umu, to na drumu.
I evo na pragu novog dana časnu ti reč dajem neću više reagovati na tovoje postove, bez obzira na njihov sadržaj.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 0:37

Zašto ne bih reagirao?dao sam opasku na neke tvoje navode.
I što sam dobio?dobio sam odgovor,dobio sam odgovor iz prve ruke koji stvarno nisam znao,možda naslučivao ali ipak ono prvo!I što je najvažnije iznimno sam zadovoljan tvojim iskrenim odgovorom!Iskreno hvala!
Dakle pravila su ipak bila samo farsa,radi se o dvostrukim mjerilima?
Veliki plus od mene!

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 0:44

Jedino mi nije jasna jedna stvar ako je postojala bojazan od nekih novih nazovimo ih "diverzija" pa šta nikom nije palo na pamet da bi rasporedom na takva mjesta moglo biti još gorih stvari???

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 444
Član od : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 2:36

Diverzije? Mogli su pokrasti konzerve s pastetom i sakriti ih od gladne vojske. Laughing

I u mojoj kasarni se dosta Albanaca nalazilo medju trpezarcima, s tom razlikom sto oni nisu predstavljali one koji su na taj posao upucivani po kazni nego su se dobrovoljno prihvatali mesta u trpezariji. Cinjenica je da se dobar deo vojnika albanske nacionalnosti radije drzao tih nekih sporednih duznosti, u trpezariji, veseraju, kupatilu, magacinima, radionicama, i tu su predstavljali "sivu eminenciju", ali ne u negativnom smislu tog izraza, vec sustinskom, naime tamo su imali priliku da se drze na okupu, a s druge strane na tim sporednim duznostima su "vedrili i oblacili" u kasarni, bili su veoma uticajni, ko im je bio prijatelj nije lose prolazio, bio je sit, cist, imao solidnu opremu i nije strahovao od kradja, jer je imao gde da nadoknadi manjak opreme, trudili su se da pomognu onima koje su cenili. A nije bilo tesko biti prihvacen od strane tog uslovno receno siptarskog lobija u kasarni, ako je covek pravican, principijelan, pristojan, dobronameran oni su to umeli da prepoznaju. Na podrsku gustera Albanaca sam uvek mogao da racunam, imam cak i zajednicku fotku sa njihove zakletve, samo Albanci i ja. Very Happy Da nije bilo nekog klinca Albanca koji je na terenu vrslio podelu hrane nasem bataljonu krepao bih od gladi i iscrpljenosti. Bili su osobeni, ako bi jedan od njih ocenio da neko od vojnika "nealbanaca" zasluzuje njihovu podrsku i prijateljstvo tada bi tog vojnika svi Albanci postovali bez obzira na to da li ga licno poznaju.
Mislim da su ravnomerno rasporedjivani po jedinicama, u onoj meri kao i vojnici drugih nacionalnosti, nije se primecivao njihov "manjak" ni u kasarnama u BiH i Srbiji. Mozda su preovladjivali medju ljudstvom nekih rodova, npr. u pesadiji, ali to nije bila njihova "krivica". Moj najbolji prijatelj, takodje stazista, bio je komandir voda u ceti mehanizovane pesadije u Vrhniki i znam da mu je ogromna vecina ljudstva bila albanske nacionalnosti, a opet s druge strane znam i da su vecinu u nekim artiljerijskim baterijama u banjaluckoj kasarni "Kozara" cinili Albanci, nije tu postojalo neko "pravilo". Mozda su oni sami potezali veze kako bi se nasli u zapadnim republikama, iz ko zna kojih razloga, verovatno su mnogi imali rodbinu u Sloveniji i Hrvatskoj, pa i kod mene u Vojvodini su ziveli Albanci. Mozemo samo da nagadjamo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18477
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 3:33

@Bogart (citat):

Na podrsku gustera Albanaca sam uvek mogao da racunam, imam cak i zajednicku fotku sa njihove zakletve, samo Albanci i ja. Very Happy

Stavi je na forum. Ovdje. To moramo vidjet! cyclops
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 3:37

@purger (citat):
Jedino mi nije jasna jedna stvar ako je postojala bojazan od nekih novih nazovimo ih "diverzija" pa šta nikom nije palo na pamet da bi rasporedom na takva mjesta moglo biti još gorih stvari???

To je i meni padalo napamet. Zar nije netko teoretski mogao potrovat cijelu kasarnu? Shocked
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 3:43

@Max Blitz (citat):
@Bogart (citat):

Na podrsku gustera Albanaca sam uvek mogao da racunam, imam cak i zajednicku fotku sa njihove zakletve, samo Albanci i ja. Very Happy

Stavi je na forum. Ovdje. To moramo vidjet! cyclops

Very Happy Rado bih je okacio, ali ne bi bilo korektno od mene da postavljam druge osobe na net bez njihovog znanja (fotkano je u krupnom planu, likovi su prepoznatljivi), tako da ce te morati da mi verujete na rec ovog puta.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 3:55

@Bogart (citat):
Rado bih je okacio, ali ne bi bilo korektno od mene da postavljam druge osobe na net bez njihovog znanja (fotkano je u krupnom planu, likovi su prepoznatljivi)

Ok, vjerujemo ti! Smile Pun je forum takvih fotografija. U redu, ako želiš bit principijelan. Kad dođem do svojih fotografija iz vojske, bogami ja neću bit. Cool

P.S. Ljudi, prošlo je 21-35 godina od kad su 'momci' bili u JNA! Tko bi ih prepoznao danas? Teško il' nikako....

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 25.11.12 4:38; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : Stavio P.S.)
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 14:58

@Max Blitz (citat):
@purger (citat):

To je i meni padalo napamet. Zar nije netko teoretski mogao potrovat cijelu kasarnu? Shocked

Za razliku od Bogarta Max ti si shvatio što sam želio reći.
Dakle ishod je mogao biti još katastrofalniji nego u Paraćinu.Namjera mi nije razglabat o povodu tog događaja i razlozima,ko stoji iza toga itd.
(možda otvorit novu temu sa ovom tematikom diverzije i sl.)
Stara dobra poštapalica pravila su jedno praksa je drugo.
Moja zapažanja su tada bila takva,sada mi je objašnjeno zašto je bilo tako.I po meni to je totalno glupa odluka!ali totalno glupa odluka!

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 15:10

Trpezarci su skoro u svim kasarnama večinom bili albanci, barem u Strumici, tamo je i zapovjednik bio neki kapetan Albanske nacionalnosti, imena se ne sječam, pa sam se ponekad pitao otkud ih toliko ima jer ih je bilo u svim rodovima, najmanje u vezi mislim relejac i teleprinerista NE ali u telefoncima ih je bilo!!!

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 15:13

East&West (citat):
@Gringo (citat):

Pa vjerujem da skoro svi znaju što je to bilo trpezarac, pomočni radnik, baš zato sam naveo da se tamo išlo po kazni jer se ipak dosta radili i do kasna i rano jer je netko motao dizat da potpali kotlove i niz drugih stvari! toliko ja znam!!!

Oho, eto i meni nešto da promakne. Potpaljivali kotlove? Kotlovinu sam spremao u sopstvenoj režiji, u JNA da ja znam nije bilo. Laughing
A kazani su bili na paru, ponegde na struju i još ređe na plin-gas. A trpezarci??? Posebna priča koja se ni meni nije sviđala. Kažnjavanjem problematičnih vojnika time da ih odrediš za trpezarce, kažnjavana je većina normalnih vojnika, tako da su im problemaši prali pribor za jelo??

Na svim vojnim vježbama i svim manevrima imali su poljsku kuhinju na drva kod mene a bio sam na vojnim vježbama skoro pola vojnog roka, jer je to bila vječita borba protiv nekog imaginarnog vanjskog neprijatelja. koji nikad nije spavao, a ja nisam sreo nikog tko je imao velike podočnjake od nespavanja!!!!!! lol!

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 15:24

Sada ću pitati o čemu se onda ovdje radi Question Suspect

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 19:32

.Što se tiče kuvarske recepture,gore sam pročitao da je to bilo jednostavno samo pročitaj i kuvaj,sa tom tezom i mišljenjem se ne slažem jer koliko god netko mislio da zna kuvati i da to nije problem a da se nije okušao u toj vještini vara se puno jer kuvanje je specifično zanimanje koje traži dosta znanja ,mašte i volje.To je moje mišljenje i iza toga stojim jer kada sam došao u vojsku i ja sam mislio da to nije ništa namirnice ubaci u kazan i jelo je gotovo no kada sam se ozbiljnije počeo

Ako se ovo odnosilo na moj komentar evo pojasnjenja

Ja sam samo odgovorio na pitanje da li je u vojsci postojala knjiga recepata ili sta vec. Imao sam priliku da vidim kako te Tablice ili sta izgledaju i to opisao, sto je u narednim komentarima i potvrdjeno. Imao sam nameru da kazem da je sve do u tancine objasnjeno, da kuvar nije morao da lupa glavu sta ce u to jelo staviti za odredjen broj porcija i sl. Takodje sam naveo da je ostalo stvar tehnologije pripreme a ta svakako podrazumeva odredjena znanja, mastu i volju.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 19:40

@dpuric (citat):
Ja sam samo odgovorio na pitanje da li je u vojsci postojala knjiga recepata ili sta vec.

Imaš na 'KUVAR - JNA recepti' jedan od tih priručnika za 'download', ako netko možda nije još primijetio. Very Happy Hvala Kemo!
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 19:42

affraid

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 900
Član od : 2012-10-28
Dob : 52
M(j)esto Austrija

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   24.11.12 21:37

East&West (citat):
@Boske (citat):

Konačno nešto u čemu se i nas dvojica slažemo. Možda otkrijemo i još poneki zajednički stav...mic po mic Very Happy

Boske i ovo sada i ono pre nisam pisao da bih pridobio bilo čije slaganje ili isprovocirao bilo čije neslaganje. Pokušao sam se postupno uključiti u ovaj forum, a dočekan sam na nož, mislim bez preke potrebe.
To nije bilo neslaganje mišljenja ili nastojanje za približavanje stavova, meni bi pojedinci najradije zabranili da bilo šta kažem. Ovde niko nije hteo da odvoji dve stvari:
2. Tek posle da opisuje kako je stvarno bilo, odnosno kako su ta pravila kršena (namerno, bahatošću, nemarom i nepažnjom ili neznanjem i površnošću)

Kada se to dvoje odvoji, može razumno kometarisati.

I ja sam sada opisao onako kako je bilo,(ali nisam naglasio da je tako bilo uvek i na svakom mestu), a ti si odmah požurio sa zaključkom da se slažemo!? A kada ja napišem da je nešto bilo dobro ti si bio prvi da mi gurneš prst u oko, u jednom postu do granice nekulture ono "ne verujem ti" (iza toga sledi samo"lažeš")

A šta je rekao propis o izboru ljudstva za poslove trpezaraca i pomoćnog osoblja? Propisano je bilo da svaki vod-četa daju dežurne trpezarce i da se takoreći na toj dužnosti izređaju svi vojnici iz jedne čete.

Prečesto se ponašaš kao uvrijeđena snaša i svaku kritiku ondašnjeg sistema uzimaš osobno. Opusti se malo i ne budi tako podozriv! Ne viri neprijatelj iza svakog ćoška lol!

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   26.11.12 2:12

@purger (citat):
@Max Blitz (citat):
@purger (citat):

Za razliku od Bogarta Max ti si shvatio što sam želio reći.
Dakle ishod je mogao biti još katastrofalniji nego u Paraćinu.Namjera mi nije razglabat o povodu tog događaja i razlozima,ko stoji iza toga itd.
(možda  otvorit novu temu sa ovom tematikom diverzije i sl.)
Stara dobra poštapalica pravila su jedno praksa je drugo.
Moja zapažanja su tada bila takva,sada mi je objašnjeno zašto je bilo tako.I po meni to je totalno glupa odluka!ali totalno glupa odluka!

Uklavirio sam i ja na sta si mislio, ali sam okrenuo na salu, jer mi je takav vid paranoje delovao groteskno. Ali, ozbiljno, ne mislim da je bilo kakav strah tim povodom bio opravdan. Da je neko hteo da izvede sabotazu te vrste uradio bi to, nisu to morali da budu vojnici albanske nacionalnosti, mogao je bilo ko kome je takva neprijateljska akcija bila cilj. Uostalom da je bilo nekog posebnog zaziranja od vojnika Albanaca, da su postojali razlozi za njihovo sklanjanje sa odgovornijih mesta u jedinicama verovatno bi to i bilo sprovodjeno. Ja tako nesto nisam primetio, Albanci su bili vojnici kao i svi mi ostali, isti tretman smo imali. I dalje verujem da su oni sami nastojali da zauzmu neke pozicije u kasarni kako bi im vojni rok lagodnije prolazio, i to ne svi, neki medju njima uopste nisu tezili bilo kakvim privilegijama, vec su gurali kroz obuku sa svim onim duznostima i zadacima kao i mi ostali.

Na vrh Go down
perun
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2012-11-19

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   29.11.12 14:37

Kod mene u kasarni nije bilo tih 'trpezaraca', nego je svaki dan po dnevnoj zapovjesti
citano ko ide u radni vod, i ti momci su pomagali oko kuhinje i trpezarije.
Koliko se sjecam niko nije isao u radni vod po kazni nego po zadatku.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA    02.12.12 1:04

U mojoj kasarni "trpezarci" su bili stalni. Znam da smo mi ostali po dnevnoj zapovesti kao radni vod ( 15-20 vojnika),
išli na ž.stanicu, na pretovar trebovanja za kuhinju ( namirnice ,hemija, itd..), iz vagona u kamione. Do kraja obuke ,
sve čete su se izređale i svako od nas je išao samo jednom ( neko ni jednom). Popuna "trpezaraca" je počela nakon
dva meseca naše obuke. Neadekvatno ponašanje i loši rezultati u obuci bili su kriterijum za "prekomandu " u trpezarce.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:07

Tako je bilo i kod nas, najgori u trpezariju i magacine sa hranom. Ostalima nije bilo pravo jer ovi nisu imali nikakve druge obaveze pa je to izgledalo kao nagrada.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   Today at 2:51

Na vrh Go down

TRPEZARCI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» TRPEZARCI U JNA