FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

TRPEZARCI U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:25

@Stazio (citat):
Tako je bilo i kod nas, najgori u trpezariju i magacine sa hranom. Ostalima nije bilo pravo jer ovi nisu imali nikakve druge obaveze pa je to izgledalo kao nagrada.

Potpuno si u pravu. Dok sam pisao ,pade mi na um, da su u stvari oni prošli bolje nego svi mi ostali ( "karijeristi")... Laughing
pozdrav cheers
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:27

To je izgleda bila kao neka "sistemska nepravda". Sad
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:33

Tako je bilo i sa onima koji su sjedili u pritoru. Kupe pikavce po pisti dok mi guramo T-12. Kad dodje vrijeme rucku, oni prvi u trpezariju. Vazda su u onoj drzavi bolje prolazili robijasi nego posten narod.

lol!
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:37

Da te čuje neki "bezbjednjak" vampir Sava Savanović bi bio "mala maca" kako bi te oni obradili. Wink
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:42

Moze me UDBA povuc, ja potpiso za NATO! lol!

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:44

@missar (citat):
@Stazio (citat):
Tako je bilo i kod nas, najgori u trpezariju i magacine sa hranom. Ostalima nije bilo pravo jer ovi nisu imali nikakve druge obaveze pa je to izgledalo kao nagrada.

Potpuno si u pravu. Dok sam pisao ,pade mi na um, da su u stvari oni prošli bolje nego svi mi ostali ( "karijeristi")... Laughing
pozdrav cheers

Moram stati u odbranu vojnika koji su radili u magacinu sa hranom. Nisu bili najgori niti im je rad bio lak. Na brojno stanje od oko 1000 vojnika u magacinu ishrane najčešće je bilo dva stalna vojnika. Prilikom većih isporuka (kamiona, vagona) dolazio je radni vod, sve ostalo su radila ona dvojica. Kada bi uzeli u obzir tablicu-normu pripadanja namirnica i pomnožili sa brojnim stanjem ispada da su ta dvojica preko ruku, kolica i viljuškara dnevno preturili svaki preko 1 tonu. Pamtim slučajeve gde su u magacin dolazili kao žgolje, a izlazili kao bilderi.
Dobro su jeli, ali i dobro i teško radili.

Ovime nikome ne uskraćujem pravo na njegovo mišljenje.

O trpezarcima bi mogao AO, on je u mojoj jedinici bio trpezarac.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 1:58

To je sve što su radili. Mi smo bildovali sa topovskim granatama, dežurali, stražarili, požarčili i dr. Kad sam bio dežurni kasarne tražio sam im "dlaku u jajetu" zbog druge vojske. Inače su znali da potkupljuju starešine marendama i "sitnicama" iz kuhinje. Njih i kurire-ulizice nisam gotivio nikako.
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 2:04

East&West (citat):
@missar (citat):
@Stazio (citat):

pozdrav cheers

Moram stati u odbranu vojnika koji su radili u magacinu sa hranom. Nisu bili najgori niti im je rad bio lak. Na brojno stanje od oko 1000 vojnika u magacinu ishrane najčešće je bilo dva stalna vojnika. Prilikom većih isporuka (kamiona, vagona) dolazio je radni vod, sve ostalo su radila ona dvojica. Kada bi uzeli u obzir tablicu-normu pripadanja namirnica i pomnožili sa brojnim stanjem ispada da su ta dvojica preko ruku, kolica i viljuškara dnevno preturili svaki preko 1 tonu. Pamtim slučajeve gde su u magacin dolazili kao žgolje, a izlazili kao bilderi.
Dobro su jeli, ali i dobro i teško radili.

Ovime nikome ne uskraćujem pravo na njegovo mišljenje.

O trpezarcima bi mogao AO, on je u mojoj jedinici bio trpezarac.

Uopšte nisam komentarisao trpezarce, već sam govorio o "popuni" trpezaraca iz redova vezista i napisao: Popuna "trpezaraca" je počela nakon
dva meseca naše obuke. Neadekvatno ponašanje i loši rezultati u obuci bili su kriterijum za "prekomandu " u trpezarce.
Stazio i ja smo komentarisali "prekomandu" i promenu VES-a i našalili se. Ništa više i ništa manje. Pročitaj moj post i proveri.
cheers

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 2:12

"missar"
Nisam ni ja komentarisao trpezarce, već one u magacinima sa hranom. Opcija QUOTE trebalo je da obuhvati "Stazio"- ov tekst, moja greška pa si ti nekako ispao kolateralna šteta. Izvini Embarassed
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 2:15

Trpezarci nisu stvarno nikakav razlog za raspravu. Neću više o njima. Very Happy
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 2:17

E&W,
nemoj mi dirat magacionere! To su bili najbolji pacijenti u GA. Uvijek na pregled dodju s nekakvom kesom ispod sinjela. Domacinski, nema sta!

Laughing
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 2:19

silent
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   02.12.12 2:46

@East&West (citat):
"missar"
Nisam ni ja komentarisao trpezarce, već one u magacinima sa hranom. Opcija QUOTE trebalo je da obuhvati "Stazio"- ov tekst, moja greška pa si ti nekako ispao kolateralna šteta. Izvini Embarassed

Ma, nikakav problem. Verujem da si bio dobar prema svojim vojnicima. Ja i onako nisam tvoj.... Laughing
pozdrav cheers
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   02.12.12 21:52

Citat :
E&W
.......O trpezarcima bi mogao AO, on je u mojoj jedinici bio trpezarac.

Napisao sam i stavio i slike........mogu reci da sam tih mesec ili dva ne znam tacno ...uzivao.Izprva dok se nismo uigrali islo je tesko , ostane se dugo, aki posle.......raj. Spavali smo sa kuvarima , posebno kupatilo , svaki dan koliko hoces puta tusiranje a letnje vreme , vrucina, cista odeca, "pristup" kuhinji i magacinu...... Smile
I naravno to je bilo jedino zaduzenje......! U odnosu na prethodno kada sam "gulio" strazu na Loki......znas E&W Wink ...ovo je bilo uzivanje! Ponavljam otisao sam po kazni........a da li je to bila praksa stalno, zaista ne znam , ali se moze reci da smo mozda i bili na neki nacin i "nagradjeni' kada se uzme sve u obzir!!!

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   03.12.12 15:54

Prvo i osnovno pravilo uvijek budi dobar sa trpezarcima i konobarima, nikad neznaš što ćeš progutati pirat

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   03.12.12 16:39

@bojnik (citat):
Prvo i osnovno pravilo uvijek budi dobar sa trpezarcima i konobarima, nikad neznaš što ćeš progutati  pirat

Njima se i vecina oficira nije zamerala...
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   03.12.12 19:32

jer su znali kakve sve dodatke mogu dobiti u obrocima

Gušter
Gušter

Broj komentara : 53
Član od : 2011-07-24

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   25.02.13 2:52

@boraf (citat):
U Sentvidu kod Ljubljane , velika kasarna mnogo vojnika , a na liniji , gde se hrana delila , bas i nisam primetio ko mi je sipao hranu . Dodjes sa poligona , i bas te briga ko ti sipa hranu u tanjir . Gledas samo da jedes i odes u spavaonu da se malo odmoris , jer popodne ponovo slede obaveze .

Prekomandovan sam u Otocac , i tamo nisam primetio da je i jedan Albanac bio u kuhinji , ili pak trpezarac .

Neznam cemu sad sve to , posle toliko godina ?

U šentvidu je bila autojedinica i magacini ako se ne varam.Ta kasarna jos stoji i u funkciji je
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   25.02.13 8:42

@ludi slovenac (citat):
U šentvidu je bila autojedinica i magacini ako se ne varam.Ta kasarna jos stoji i u funkciji je

Ne, to je bilo u Vižmarju (prolazilo se kroz kasarnu do tih skladišta), a u Šentvidu je bila 14.prol. brigada, ŠRO pešadije za Slovence, divizion PVO i komanda 528 teh. baze.
Na vrh Go down
miler
Razvodnik
Razvodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   25.02.13 14:35

Većina vojnika u kasarni na Luščiću u Karlovcu je bila raspoređena u intedansku četu, auto četu i četu tehničkog održavanja.S obzirom da se u toj kasarni spremao veliki broj obroka za ostale kasarne u Karlovcu (osim Mekušja i Kamenskog), u intedanskoj četi je bilo dosta kuvara i trpezaraca.Vojnici kuvari su mahom dolazili iz Bihaća ( obuka za kuvare u kasarni 27.juli).Što sr tiče trpezaraca bilo ih je najviše iz kasarne ''Petrova gora'' iz Karlovca koji su tu dolazili posle pešadijske obuke i imali osnovni ves pešadije.Pošto sam izvesno vreme prevozio hranu po ostalim kasarnama , dosta sam se družio sa kuvarima i trpezarcima jer sam im bio jedan od snabdevača alkoholnih pića.Posao trpezaraca je bio i dobar i loš u zavisnosti kako je ko dobijao raspored, ali im je u svakom slučaju bilo bolje od onih koji su posle obuke odlazili da čuvaju razna skladišta ( pogotovu Jamadol ili Borlin) po Karlovcu i okolini i bili non stop na straži.Nedostatak u ljudstvu popunjavao je radni vod a takođe i nas vozače su po kazni slali u trpezarce (obično onaj ko je bio privremeno ili trajno skinut sa vožnje). U moje vreme bilo ih je raznih nacionalnosti.

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   16.03.13 13:57

Pamtim jedan dozivljaj u vezi trpezaraca u kasarni Sentvid LJubljana 87.Jer je svaka jedinica davala po nekoliko vojnika u odredjenim periodima pa je tako doslo da i moja jedinica teh sluzba da cini mi se trojicu. Dosao je neki vodnik stazista sa nasim desetarom u ucionicu i pita ima li dobrovoljaca i objasnjava kako je to dobro ima hrane kolko hoces sve ekstra,oslobodjen pozarstva straze itd.Medjutim niko se ne javlja tad stazo nasumice odabra trojicu i rece da podju sa njim da daju stolicu na analizu.Ne znam iz kojeg se je to razloga uzimala stolica ali znam dvojica su ostala a jedan je vracen.Kad smo ga pitali zasto je vracen rekao je da vec tri dana nema urednu stolicu i da ne moze dati stolicu na analizu.Kasnije odlaskom u prekomandu u neku puno manje kasarnu imo sam priliku da vidim konkretno sta oni rade.Mogu reci da su bili kao profesionalci jer su bacali tanjire uvis i hvatali tj. bili brzi.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   07.08.14 20:14

Ne znam da li vas zanima misljenje starjesine o trpezarcima.
Bio sam komandir In cete, u cijem sastavu je bio jedan od najboljih vojnickih restorana u JNA.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   07.08.14 20:17

@PORUCNIK (citat):
Ne znam da li vas zanima misljenje starjesine o trpezarcima.
Bio sam komandir In cete, u cijem sastavu je bio jedan od najboljih vojnickih restorana u JNA.

Slobodno pisi sta zelis jer ce nekoga sigurno zanimati tvoje misljenje i iskustvo. Ovde svi iznose svoj stav, tako da nema potrebe da se ustrucavas.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   07.08.14 20:19

Ajde nešto iz prve ruke!!!! bounce

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   07.08.14 20:35

Drugovi,
Praksa je bila da te poslove koji nemaju veze sa termickom obradom i serviranjem hrane, nisu radili vojnici In jedinice, nego vojnici jedinica koji su se intendantski oslanjali na taj vojnicki restoran.
Uglavnom su to bile jedinice, koje su vrsile osnovnu obuku za neki rod, sluzbu...
Dnevnom zapovijescu K-danta jedinice se odredjivalo koja niza jedinica daje trpezarce, i sve tako do k-dira voda.
E, onda bi k-dir voda, po liniji licnog olaksanja posla, odredio za trpezarce vojnike s kojima je, u obuci, imao najvise problema. Bilo da su to bili nedisciplinovaanai (tzv  - neprilagodjeni) vojnici, bilo neki koji teze shvataju, ili umanjenih sposobnosti, tek - da im ne smetaju...
Zato je to izgledalo kao kazneni posao.
PS. Ne volim da citam postove preko 10 redova, nekako u startu imam otpor, pa mislim da tako i vi. Mogu da nastavim, ako nekog zanima  Laughing

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 07.08.14 20:52; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: TRPEZARCI U JNA   Today at 4:51

Na vrh Go down

TRPEZARCI U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» TRPEZARCI U JNA