FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 514
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.09.13 17:53

Ovo su ordeni i medalje mog starog što sam sačuvao. Ne znam je li bilo toga još, što je - tu je:

Nešto od toga prepoznajem. U gornjem redu lijevo su medalje 10. i 20. godišnjice JNA (piše na njima). Desno od njih je križ koji je dobio od Poljske.
U donjem redu prepoznajem Orden rada s crvenom zastavom (prvi lijevo) i do njega Spomenicu 1941. Za ostala odlikovanja ne znam što su. Ima li koga da protumači s čime su mi to starog okitili?

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.09.13 18:22

Desno gore je orden za zasluge za narod sa srebrnim zrakama, mislim daa je drugog reda.

Sasvim desno je orden za hrabrost

Desno dole je orden za vojne zasluge, dali je sa veliko zvezdom (1 red) ili sa zlatnim mačevima (2 reda) nebi znao, ostale stvari mi nisu poznate.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.09.13 21:42

Za  pokojnog kolegu stav mirno i počasni pozdrav salutiranje
Vama gospodine  Stanko mali minius jer ne znate nazive odličja od  rođenog oca, mala šala nadam se da se nećete ljutiti ?
Imam duplo manje odlikovanja, a moj klipan ni za jedno ne zna naziv.

Moram sa njim (dok onaj švabo ne dođe po svoje ) održati temu: Medalje i ordeni JNA, ako nešto ne bude jasno pozvaćemo u pomoć našeg "pukovnika".
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.09.13 23:19

@Stanko1 (citat):
Ovo su ordeni i medalje mog starog što sam sačuvao. Ne znam je li bilo toga još, što je - tu je:

Nešto od toga prepoznajem. U gornjem redu lijevo su medalje 10. i 20. godišnjice JNA (piše na njima). Desno od njih je križ koji je dobio od Poljske.
U donjem redu prepoznajem Orden rada s crvenom zastavom (prvi lijevo) i do njega Spomenicu 1941. Za ostala odlikovanja ne znam što su. Ima li koga da protumači s čime su mi to starog okitili?

Redom: Spomen medalja 10.godina JNA, Spomen medalja 20.godina JNA, Poljski partizanski križ, Orden zasluga za narod sa srebrnom zvijezdom (III red), Orden Bratstva i jedinstva sa srebrnim vijencem (II red), Orden za hrabrost, Orden rada sa crvenom zastavom (I red), Partizanska spomenica 1941, Orden Narodne armije sa srebrnom zvijezdom (III red) i Orden za vojne zasluge sa zlatnim mačevima (II red).

pukovnik: komentar modifikovan dana: 18.09.13 23:32; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.09.13 23:29

@Pero™ (citat):
Desno gore je orden za zasluge za narod sa srebrnim zrakama, mislim daa je drugog reda.

Sasvim desno je orden za hrabrost

Desno dole je orden za vojne zasluge, dali je sa veliko zvezdom (1 red) ili sa zlatnim mačevima (2 reda) nebi znao, ostale stvari mi nisu poznate.

Evo ti da uočiš razliku. Prva slika je Orden za vojne zasluge sa zlatnim mačevima (II red, inačica sa 5 i 6 buktinja), a na drugoj slici je Orden za vojne zasluge sa velikom zvijezdom (I red). Odlikovanja su naravno iz moje zbirke.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 1:48

Druže pukovniče, hvala za obrazloženje.

Čestitam na prisluženim ordenima, kao i čestitam ostalim što su dobili ordene. Iako broj ordena ne odražava trud koji su neki uložili u čuvanje tadašnje otađbine. U razno vreme i na raznim krajevima se delilo po različitim kriterijima. Što NE znači da neko s manje ordena nije odradio častno i pošteno na 100% svoj posao.

Probajte ostali da slikate ordene što ste jih dobili (ako nije tajna). Ja sam dobio samo značku graničara, otac je dobio 2 ordena za rad u TO, pa ču to poslikati.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 5:23

Najprije hvala drugovima star(j)ešinama na objašnjenjima.
Zatim moram dati odgovor na drugarsku kritiku Wink . Otac je odlikovanja držao u ormaru u koji nije dozvoljavao pristup. Osim što sam mu povremeno krao cigarete iz šteke koja je bila odmah uz vratašca Laughing . Nikada nije pokazivao svoja odlikovanja, a kamo li tumačio što koje znači, tako da nismo ni mogli znati što se tu sve nakupilo. A papiri (ukazi) su nestali, valjda ih je bacio.
Odlikovanja sam mu vidio dva-tri puta u životu, kada ih je stavio na svečanu uniformu radi neke proslave. Nakon mamine smrti uzeo sam ih k sebi, zajedno s onom ešarpom.
Orden rada sa crvenom zastavom dobio je kao penzioner osamdesetih godina, a predložio ga je SSRN zagrebačke Trešnjevke. Sjećam se da se stari čudio i smatrao je da nije zaslužio tako visoko odlikovanje. Valjda ga dopalo po nekakvoj kvoti. Vojna odlikovanja su iz druge priče.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 8:34

Stanko, verovatno da si je sa svojim radom prislužio ta odlikovanja. Možda mu je to bio posao ali očigledno ga je odradio dobro i kako treba. Ipak su nagrade dobivali oni bolji, a ne oni što su loše odradili svoj posao.

PS: Šta znači SSRN ?
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 9:07

@Pero™ (citat):
Stanko, verovatno da si je sa svojim radom prislužio ta odlikovanja. Možda mu je to bio posao ali očigledno ga je odradio dobro i kako treba. Ipak su nagrade dobivali oni bolji, a ne oni što su loše odradili svoj posao.

Za vojnička odlikovanja sam siguran da ih je zaslužio sve do jednog - i kao ratnik i kasnije kao oficir. Za Orden rada s crvenom zastavom on sâm je bio začuđen - to je najviši rang među ordenima rada i dobivao se ''na kapaljku''. No, ne vidim potrebe sada razbijati glavu razmišljanjem o razlozima zašto mu je udijeljena takva počast.
SSRN = Socijalistički savez radnog naroda (Socijalistična zveza delovnega ljudstva).
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 426
Član od : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 9:08

@Pero™ (citat):

socijalisticki savez radnog naroda ,trebalo bi da je
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 9:10

@saban (citat):
socijalisticki savez radnog naroda ,trebalo bi da je

Druže razvodniče, pretekao sam vas za minutu. Wink
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 9:17

svaka cast za tvog starog
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   19.09.13 9:35

@Stanko1 (citat):
......... Sjećam se da se stari čudio i smatrao je da nije zaslužio tako visoko odlikovanje. Valjda ga dopalo po nekakvoj kvoti.

Naravno da su postojale kvote. Svejedno, da bi neko "upao" u kvotu morao  se itekako isticati u odnosu na sebi ravne po činu, zvanju, statusu, itd!

A to čuđenje, verovatno  je posledica skromnosti i lepog vaspitanja. Osobina koje su još tada polako počele gubiti cenu. Question
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: stanko premještaj   19.09.13 14:09

Evo još nekih antikviteta iz ostavštine mog oca.
Šoferska vojna knjižica iz 1949. godine:

Vojna vozačka dozvola iz pedesetih godina…

… u kojoj piše da stari može voziti (između ostalog) sve što se kotrlja na gusjenicama:

Otac je prije II. SR bio KV vozač kamiona i automehaničar (bez tog zanata nije mogao dobiti vozačku dozvolu za kamion). Bio je jedan od prvih vozača kamiona u Lici. Radio je kod veletrgovca Jove Pavlice iz Gospića i imao je - po vlastitom pričanju - četiri puta veću plaću od direktora gospićke gimnazije. U ratu je bio među prvim vozačima partizanskih tenkova (zaplijenjene talijanske tankete Ansaldo). Poslije rata je bio oficir tehničke službe, a penziju je dočekao kao pomoćnik komandanta Tehničkog školskog centra u Zagrebu (komandant je bio general Peko Bogdan).
Ovo je snimka iz tridesetih godina, stari je onaj u sjedećem položaju:

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   17.12.13 13:15

ražio sam neke dokumente i pronašao vojnu knjižicu svoga oca.Vidjet čete dosta je stara i zanimljiva.Probat ču stavit stranicu po stranicu pa molim komentare.

Str 1:

Nema naroda u imenu.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   17.12.13 18:37

@lacoš (citat):
ražio sam neke dokumente i pronašao vojnu knjižicu svoga oca.Vidjet čete dosta je stara i zanimljiva.Probat ču stavit stranicu po stranicu pa molim komentare.
Str 1:
  Nema naroda u imenu.

I sam si rekao da je knjižica stara. To što u naslovu nema narodna je zato što je 01. ožujka 1945. godine NOVJ (Narodno oslobodilačka vojska Jugoslavije) preimenovana u Jugoslavenska armija (JA). Na knjižici piše Jugoslovenska pa pretpostavljam da je služio vojni rok negdje u Srbiji ( da je u Sloveniji pisalo bi Jugoslovanska armada). Povodom proslave deset godišnjice postojanja, rada i razvoja 22. prosinca 1951. godine JA je preimenovana u JNA. Ukoliko ti je otac služio vojni rok kasnije vjerojatno je knjižica (bukvica) iz starih zaliha.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   17.12.13 18:59

Nadam se da nije preveliki off topic ova slika, jer smo rekli da se ovdje postavljaju samo slike starijih članova vlastite obitelji (ostalo u 'Virtualni muzej').
Nije vojna knjižica nikog mog, nego s neta, ali evo, možda za usporedbu s Lacoševom, jer mi se čini da je iz istog poslijeratnog perioda:

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18522
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 5:01

@pukovnik (citat):
Na knjižici piše Jugoslovenska pa pretpostavljam da je služio vojni rok negdje u Srbiji (da je u Sloveniji pisalo bi Jugoslovanska armada). Povodom proslave deset godišnjice postojanja, rada i razvoja 22. prosinca 1951. godine JA je preimenovana u JNA. Ukoliko ti je otac služio vojni rok kasnije vjerojatno je knjižica (bukvica) iz starih zaliha.

Ovo vam je krivi zaključak. Barem mislim, jer kasnije nije bilo tako.
To nije bilo povezano s mjestom služenja vojnog roka.
Slovenci su imali vojne knjižice na slovenskom, Makedonci na makedonskom.
Mi ostali na službenom 'SH' jeziku JNA.  scratch 
Tako zaključujem prema svom primjeru.
Moja knjižica je na 'SH' (ekavica) i zanimljivo da u njoj ne piše JNA (velikim slovima), ni u punom, ni u skraćenom obliku.
Na unutarnjoj stranici poviše grba, piše SFRJ u punom nazivu.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 13:32

Nisu bile iste vojne knjižice pred 25 ili 55 godina.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 18:30

Staviću slike iz djedove knjižice(ovog koji je bio u partizanima)da si skratite muke oko datuma i imena JA i JNA,otprilike kad se vratim sa partije trešete u konobi  Wink 

dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 18:35

@Matrix (citat):
Staviću slike iz djedove knjižice(ovog koji je bio u partizanima)da si skratite muke oko datuma i imena JA i JNA,otprilike kad se vratim sa partije trešete u konobi  Wink 

Špade...Baštoni..... cheers
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 18:37

@dinosaurus (citat):

Bravo kolega  Wink

pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 20:28

@Matrix (citat):
@dinosaurus (citat):

Bravo kolega  Wink 

A Kupe i Dinari. Mala moja na te mi se gadi, imaš noge kao Đula Špadi. Very Happy

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 21:05

@Matrix (citat):
...otprilike kad se vratim sa partije trešete u konobi  Wink 

"strišaj lišo a karge čuvaj za ultimu."  Smile
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.12.13 21:06

Gledam stare slike koje su priložene  na strani 1 a godina 58 i od obuće ne vidim cipele koje su se zvale ,CVEKERICE,kao i ,GLEŽNJAKE,koji su išli uz to.To mi je objašnjavao moj otac koji je to nosio 59 godine i služio u Požarevcu a kasnije bio kuhar i vojni policajac na Topčideru,Beograd.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   Today at 1:00

Na vrh Go down

NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
» POSLEDNJI ČIN maršala JNA