FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   16.07.14 16:02

Ta rekonstrukcija je bila jedan od razloga sto sam putovao 80 km zaobilazno, i svratio u Zajecar na 3 sata da se podsetim nekih stvari...

Buni me jedino sto je udaljenost od kasarne do tog mesta oko 3 km...u odn. na kasarnu bilo je blizih mesta za kupanje na Crnom Timoku.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   16.07.14 17:43

@pukovnik (citat):
Medalja se iznimno mogla dodijeliti i u mirnodobsko vrijeme ali je to bilo izuzetno rijetko (gotovo bih rekao skoro pa nikada kao i orden za hrabrost).

Mirnodopsko vrijeme se odnosi i na vojnika na odsluženju vojnog roka, starješinu, milicionera, vatrogasca, i na niz zanimanja u civilstvu za vrijeme radnog vremena i izvan njega.
A moglo bi i bez zanimanja.  Smile
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1906
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   16.07.14 17:54

Kakor se spominja mama (92 let) je medaljo dobil za čas ,ki ga je ata prebil med prekomorci
v času 2. sv. vojne,seveda z veliko zakasnitvijo.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   16.07.14 21:41

@Kemo Specijalac (citat):
Ta rekonstrukcija je bila jedan od razloga sto sam putovao 80 km zaobilazno, i svratio u Zajecar na 3 sata da se podsetim nekih stvari...

Buni me jedino sto je udaljenost od kasarne do tog mesta oko 3 km...u odn. na kasarnu bilo je blizih mesta za kupanje na Crnom Timoku.

Hvala ti Kemo Specijalac još jednom za taj zaobilaz. 

Meni nije poznato ni jedno mesto za kupanje, pa ne mogu komentirati u vezi toga. U potpunosti verujem tvojim analitičkim sposobnostima.

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   16.07.14 22:13

@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):
Medalja se iznimno mogla dodijeliti i u mirnodobsko vrijeme ali je to bilo izuzetno rijetko (gotovo bih rekao skoro pa nikada kao i orden za hrabrost).

Mirnodopsko vrijeme se odnosi i na vojnika na odsluženju vojnog roka, starješinu, milicionera, vatrogasca, i na niz zanimanja u civilstvu za vrijeme radnog vremena i izvan njega.

Recimo običnog prolaznika koji je iz gorućeg automobila spasio četiri osobe reskirajući vlastiti život i ako ga je netko od za to mjerodavnih predložio za medalju. Nisu se u Jugoslaviji odlikovanja dijelila baš tako lako.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   16.07.14 22:29

Ono što sam rekao za medalju za hrabrost i dalje stojim kod toga a evo slika ordena za hrabrost (iz moje zbirke) dodjeljen poznatoj osobi za ratne zasluge. Pogledaj godinu dodjele.

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   17.07.14 18:28

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):
@pukovnik (citat):

Recimo običnog prolaznika koji je iz gorućeg automobila spasio četiri osobe reskirajući vlastiti život i ako ga je netko od za to mjerodavnih predložio za medalju. Nisu se u Jugoslaviji odlikovanja dijelila baš tako lako.

Nisu...ma kavi....samo kaj je bilo pomočnika nositelja partizanskih spomenica kao alata na Ruskoj zastavi!!!
Imam ja ponešto za reči jer sam tijekom svoje službe u Bolnici vidio i čuo svašta pa tako su i majke - Partizanke imale djecu.....vjerojatno začetu po Duhu svetom, jer sex među partizanima nije postojao,bio dozvoljen, kazna smrt... ...ali nije ni Duha svetoga, pa ni Boga....no uglavnom rođen je 1945 i nositelj je partizanske spomenice i još nekih odlikovanja, možda i za hrabrost...?? kasnije..., i tada je bio visoko političi funkcioner, vjerujem da se i danas još prebiva, sretan u nekoj instituciji kao podoban kadar ak nije i u HV, no uglavnom sigurno je u Boračkoj mirovini!!
E moj prijatelju....nije sve bilo baš idealno!!!

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.07.14 0:41

Pridružujem se odličnoj temi:

Moj pok. otac u JNA, prvi s desne strane.
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.07.14 0:57

Evo jednog zanimljivog primera. Već je bilo na Forumu retuširanih slika, ali ja posedujem jednu "normalnu" B/W, a drugu "obojenu". Spojio sam ih u jednu. Slika je inače od mog pokojnog oca, iz Strumice 1968.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.07.14 12:10

Bio je zgodan dečko....
Lijepa slika i poznata mi je ta tehnika retuširanih slika jer onih u boji tada skoro pa i nije bilo!!!
Imam ih i ja ponešto!!

Svaka čast!

Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   21.07.14 20:16

Evo i strica, blago ofarban.

Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   21.07.14 20:17

Evo još jedne.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   21.07.14 22:38

ŠRO Karlovac 1960

http://shrani.najdi.si/?25/nC/4B1N6lKY/jna2-001.jpg

Neznam zašto ne radi slika, obično je radila, kliknite link za sliku.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   22.07.14 15:28

@Pero™ (citat):
ŠRO Karlovac 1960

http://shrani.najdi.si/?25/nC/4B1N6lKY/jna2-001.jpg

Vidim, da imaš na sliki čevlje. Jaz sem imel 10 let kasneje v Nišu samo škornje (tudi za izhod)

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18514
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   22.07.14 15:31

@arcibald01 (citat):
@Pero™ (citat):
ŠRO Karlovac 1960

Vidim, da imaš na sliki čevlje. Jaz sem imel 10 let kasneje v Nišu samo škornje (tudi za izhod)

Pero nam nije naglasio tko je na slikama, ali pretpostavljamo njegov otac.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 1906
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   22.07.14 18:27

Otac I sin,prvi živio u četiri država,drugi,dosad,u dve. Very Happy

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   22.07.14 22:42

@Max Blitz (citat):
@arcibald01 (citat):
@Pero™ (citat):
ŠRO Karlovac 1960

Pero nam nije naglasio tko je na slikama, ali pretpostavljamo njegov otac.

Max, u pravu si, to mi je otac, kao što je i naslov teme. Pisao sam nekde i o njegovim aktivnostima kao rezervni oficir

U Leskovcu smo imali u sredini osamdesetih cipele za izlazak u grad, u stvari smo bili obična vojska, ne ŠRO.

Inače godine 1960 se ja nisam ni rodio. Takoda, ovo je moj otac. Meni je još puno godino trebalo da odem u JNA.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   07.10.14 10:27

@SveJug (citat):
Ovo je slika sto sam postavio o pokojnom ocu

A ovo sam nasao na internet Shocked
Preneto sa teme zanimljivo.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   07.11.14 23:08

@Matrix (citat):
Evo kakav je vojnik - desetar bio moj pok.otac  lol! Interesantno da je završio kurs veterinarskog bolničara 6 mjeseci u Gospiću i nakon toga na granicu.Bio je graničar i uvijek govorio da su uživali te '61 a vidio sam i kako su opisali njegovo uživanje.

Došla mi opet pod oko knjižica pok.oca pa usput nađem i njegov zahtjev i odgovor sa ovjerom i pečatom VP Dravograda gdje je tražio ni manje ni više nego upis u Vojnu Akademiju  affraid  ako dobije skraćenje vojnog roka  Rolling Eyes Majko Božja zna sam da je uvijek bio poseban i čudan ali ovoliko nikako,odmah me podsjetio na Paunovića i njegove fore  Laughing samo što je u "opširnijem" odgovoru napisano da se zahtjev odbija a razloge odbijanja će dobiti u drugom odgovoru - drugi nisam ni našao vjerovatno kao ni on  lol!

Btw Sve slike kojih imam jako puno vezane za bivšu JNA,oružje,oruđe i sve vezano za iste kao i obiteljske,prijateljske stavljam uz prethodno dopuštenje istih pa ću ih stavljati kad imam volje i kad ja želim,kad imam vremena ili vidim da postane monotono što je vrlo teško na forumu.Također ću staviti i ovaj zahtjev i "opširni" odgovor pok.ocu.

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   27.11.14 22:00

Za sad stavljam jednu od mojih najdražih slika iz moje obiteljske arhive a s vremenom ću popunjavati i
s ostalima.Nakon ove slike ovaj avion i posada više nikad nisu poletjeli.Počivali u miru.

Sonja018
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2015-01-20
M(j)esto nis

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   21.01.15 23:24

Molim vas moze li mi se javiti neko ko je 1957. ili 58. bio na Sinaju u jna mirovnoj misiji???           To je bio Masinski vod!!! Ubacicu i slike, mozda se neko i prepozna!!!
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   21.01.15 23:59

@Sonja018 (citat):
Molim vas moze li mi se javiti neko ko je 1957. ili 58. bio na Sinaju u jna mirovnoj misiji???           To je bio Masinski vod!!! Ubacicu i slike, mozda se neko i prepozna!!!

Shocked Shocked Shocked 

Pa to su danas 80 - godišnjaci (ako su živi) i sumnjam da će se prepoznati jer tih godišta nema na forumu kao članova.

Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 230
Član od : 2012-03-31
Dob : 46
M(j)esto Kicevo Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   23.10.16 18:59

Moj deda je sluzio u kraljevini artirelija nis  samo sto je doso vojne vezbe od 279 dana na granici posle se prikljucio partizanima gde je dao svoj ZIVOT ZA SLOBODU (zajedno sa soprugom)...Cale il otac sluzio je 1957 u delnicama na obuku za vozaca i zamalo nije otisao na sinaj ...ja sam otsluzio svoje u Karlovcu ...(bit ce slika kad dodjem kuci)
Na vrh Go down
jozl52
Džomba
Džomba

Broj komentara : 178
Član od : 2016-09-07
Dob : 64
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   24.10.16 16:43

moj ded - pokojni je služil presvetlega kajzerja franca jožefa tri leta v prvi svetovni vojni v južnih tirolah, sedaj Italija nekje v hribih okoli bolzana - bozen, po končani I. vojni pa se je z generalom majstrom klatil po štajerski, ker se mu še ni dalo domov na kmete in tolči bedo od bede, kjer bi moral samo delati, v drugi vojni ni hotel več niti slišati za katerokoli vojsko, rekel je, tako tabelim kot tardečim, dovolj sem se jeb..al tista 3 leta v tirolskih hribih in z majstrom, zdaj se dajte pa še vi... in imel je mir do konca svojih dni, ja imel je pa sedem otrok..., pa še kako je imel prav...

oče je pa bil majska roža 45 KNOJ-evec v Apačah, murska sobota, trbovlje in šterntal - "kao" Kidričevo,  sem ga vprašal koliko so jih potolkli, pa se je vedno diplomatsko izognil odgovoru, saj morda res ni bil on tisti, kaj vem, je odnesel s seboj, bog mu daj...

po tem pa je došel z vojsko v zenico bih, graditi železarno, kopali so temelj plavža..., no sem bil dvakrat v železarni službeno (86, 88), ded sinove "žene" je bil pa v zenici po drugi vojni nekaj let vodilni metalurg...
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter

Broj komentara : 97
Član od : 2015-03-09

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   27.10.16 22:53

Evo nekih podataka iz vojne knjižice mog oca. Jedinica u koju je upućen: PUK VEZE U N.O.
Služio od 2.11. 1948 do 16.11. 1950. Pričao je da ga zahvatilo neko produženje zbog Koreje.
Služio u V.P. 9935 Beograd.
Rod vojske: prvo je upisano obična veza ( pisano ćirilicom, malim pisanim slovima pa nisam siguran za prvu riječ ), pa je precrtano i upisano pješadija.
Br. VES-a: upisano 166, pa precrtano i upisano 11101.
Dužnost za koju je osposobljen: KURIR.

Djed je služio negdje na Makedonsko - Bugarskoj granici, pričao je o postavljanju telegrafskih stupova na planini Ruen, i o čestim napadima bugarskih KOMITA. Pošto je rođen 1903, pretpostavljam da je služio u godinama nakon 1-og svjetskog rata
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   Today at 1:11

Na vrh Go down

NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 10/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
» POSLEDNJI ČIN maršala JNA