FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
AutorPoruka
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   07.02.13 21:57

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   07.02.13 22:26

@zastavnik (citat):
Evo da i ja priložim sliku svog oca sa odsluženja vojnog roka. Moraću malo da prikupim više podataka o tome, dok još mogu.

Prema bluzi i opasaću bih rekao da se radi o sredini 50-tih godina.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   07.02.13 22:53

@SveJug (citat):

Moj pokojni otac. Bjelovar 1952 ili 1953 god. Nego dali neko zna sta je to na kragni, crno kockasto? Oznake za cinove? Znam da je imao cin desetara.

Bluza i opasać su oficirski, a to crno kockasto na kragni su rombovi koji su označavali rod. U ovom slučaju se radi ili o artiljeriji ili o tenkistima (njihova je boja bila crna, pješadija crvena, KNOJ tamno plava, ABKO ljubičasta, zrakoplovstvo svijetlo plava.....). Vidiš i sam da su sa bluze skinute tvrde epolete činova (ruski tip koji je uveden sredinom 1946. po ukidanju partizanskih činova na podlakticama rukava bluze). Na prvoj slici vidiš kako je izgledao čin desetara iz tog vremena (zadnji desni, pruga po sredini je označavala rod), a na drugoj slici u boji vidiš činove KNOJ-e (desetar ima prugu po sredini epolete a podoficirima po obrubu epolete znaš što su po rodu i pored toga su na kragnama imali trokute u istoj boji a oficiri rombove). Na trećoj slici imaš kapetana artiljerije (jer su se u to vrijeme još nosile i aplikacije roda iznad čina). Dakle otac ti se slikao u nećemu što nije njegovo i radi "šminke". Prve dvije slike su iz moje literature a treća je obiteljska.

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   07.02.13 23:30

Hvala na odgovor. Pozdrav

Razvodnik
Razvodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 228
Član od : 2012-03-06
Dob : 51
M(j)esto Pirot

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   08.02.13 14:46

Moj deda je 1934/35godine služio vojsku u Mariboru i bio je artiljerac.Moj otac je 1961/62 preko Delnica ( pešadijska obuka ), zatim Maribora ( skraćena obuka za graničara ), služio vojni rok na karauli Podvelka. I vrlo interesantno i moj brat je 1979/80 godine posle pešadijske obuke u Mariboru, ostatak vojnog roka proveo kao graničar na karauli Šentilj.Jedino sam ja bio izuzetak.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   08.02.13 17:57

"Prema bluzi i opasaću bih rekao da se radi o sredini 50-tih godina." Jeste, tačnije od juna 51 do maja 53.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   09.02.13 13:19

@zastavnik (citat):
"Prema bluzi i opasaću bih rekao da se radi o sredini 50-tih godina." Jeste, tačnije od juna 51 do maja 53.

Eto, nisam za puno pogriješio. Very Happy

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3169
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   17.02.13 18:33

Moj pradeda je bio artiljerac, prosao sve znacajne bitke u I i II Balkanskom i I svetskom ratu.Nosilac 5 odlikovanja. Deda, posto je bio jedinac nije sluzio vojsku (takav je bio zakon).
Otac je 1960. godine otisao u RM-na 36 meseci. Na obuci je bio u Puli (na Muzilu) a zatim u Splitu ( maticna luka) plovna jedinica na TC.Ceo Jadran oplovio vise puta. Odsluzio 2.5 godine i otpusten zbog cira na duodenumu (zamislite tada cirasi nisu bili sposobni za JNA)
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   17.02.13 18:58

@dpuric (citat):
Moj pradeda je bio artiljerac, prosao sve znacajne bitke u I i II Balkanskom i I svetskom ratu.Nosilac 5 odlikovanja. Deda, posto je bio jedinac nije sluzio vojsku (takav je bio zakon).
Otac je 1960. godine otisao u RM-na 36 meseci. Na obuci je bio u Puli (na Muzilu) a zatim u Splitu ( maticna luka) plovna jedinica na TC.Ceo Jadran oplovio vise puta. Odsluzio 2.5 godine i otpusten zbog cira na duodenumu (zamislite tada cirasi nisu bili sposobni za JNA)

Onda ti je otac morao biti na čuvenim "higinsima" o kojima smo pisali na forumu. Znaš li neku njegovu priču sa broda?
Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.02.13 8:46

Bio je na jednom od TC. nisandzija na Boforsu par meseci. Onda je prebacen u kuhinju gde se ugojio 30-tak kg. Kad ga je kapetan broda video posle duzeg vremena rekao mu je *Ti ces ovde da puknes- mars na palubu na sidro* Inace je oplovio kao sto sam rekao Jadran vise puta, secao se skoro svih otoka, luka i uvala. Mislim da je tada K-dant mornarice bio admiral Mate Jerkovic.
Secam se price o jednom podoficiru koji ga je gotivio. Jednom su sa sidrista negde pored nekog otoka camcem odveslali na ostrvo njih dvojica. Tamo su jeli sardele u maslinovom ulju i pili neko suvo vino. Toliko su se napili da je moj otac jedva doveslao sam camac i mrtvog pijanog staresinu. Drugom prilikom je bio dezurni na siz-u (objasnio si m i sta je to) a taj isti podoficir, vracajuci se pijan na brod upao u more pa ga je otac nakom cakljom izvadio.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.02.13 10:41

Ti torpedni čamci su bili jako opasni, drvena građa i benzinski motori. Bilo ih je dosta u JRM i bili su razmješteni od Kotora do italijanske granice u Istri.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.02.13 12:04

@dpuric (citat):

Svaka cast. u kojoj jedinici je bio tvoj pradeda? i moj pradeda je bio ucesnik balkanskih ratova i I svetskog rata kao pripadnik petog rezevnog puka Sumadijske divizije pesadinac.

Na vrh Go down
dpuric

M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   18.02.13 13:04

Moravska divizija II poziva
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   26.02.13 21:19

Sutra ubacim nešto interesantno od pok.oca i djeda.Znam da sam ranije već rekao da ću staviti ali tko bi sve stigao.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18479
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   26.02.13 21:34

Ja od svog starog tražim slike i NE MOGU NAĆ, a gledao sam ih prije nekih godinu dana!! Shocked Sad
To je sestra spremila sigurno, da se ne izgubi, ali se ni ona ne sjeća gdje su. Question Evil or Very Mad

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 18.04.13 13:41; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   26.02.13 21:38

Imam obe vojne knjižice,djedovu još iz NOB-a i kad se JNA zvala JA pa očevu graničarsku iz provog samita Nesvrstanih.

Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   26.02.13 21:41

Eh a kad sam kao klinjo pročitao pisanu ocjenu od oca kao desetara,zafrkavao sam ga dok nije umro,vidićete sutra što je bio vojnik i desetar lol!

Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   26.02.13 22:00

Moj stari je dobro prošao, bio je MTS "stažo". Prvo Divulje - škola (tada je tamo bila ŠRO RM), pa stažiranje u Šibenskom "V. Škorpiku", inžinjerski posao i radno vrijeme. Smile
Na vrh Go down
sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   26.02.13 22:02

Moj pokojni stari prvo bio u Rumi, nakon toga hitno u Skopje (potres), održavanje reda i mira.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   26.02.13 22:09

@sego (citat):
Moj pokojni stari prvo bio u Rumi, nakon toga hitno u Skopje (potres), održavanje reda i mira.

Uvijek se sjetim prvog dolaska i pogleda na onaj sat.

sego
Desetar
Desetar

Broj komentara : 292
Član od : 2010-09-22
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   27.02.13 7:42

@Matrix (citat):
@sego (citat):

Uvijek se sjetim prvog dolaska i pogleda na onaj sat.

Sat sam zaboravio,
ali se sjetim kolodvora koji je u ono vrijeme izgledao dosta futuristički i hotel Kontinental onako izvio se iznad svih potleušica i ostalih krovova.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   27.02.13 22:58

Evo kakav je vojnik - desetar bio moj pok.otac lol! Interesantno da je završio kurs veterinarskog bolničara 6 mjeseci u Gospiću i nakontoga na granicu.Bio je graničar i uvijek govorio da su uživali te '61 a vidio sam i kako su opisali njegovo uživanje.

East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   27.02.13 23:20

Stari imao dug jezik, sve ostalo OK. 100% cheers

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   01.03.13 15:41

East&West (citat):
Stari imao dug jezik, sve ostalo OK. 100% cheers

Stari je pičio blues,žene,aute,dobru hranu i piće a sve ostalo mu je bilo neinteresantno - takav je i umro.

East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   01.03.13 18:58

@Matrix (citat):
Stari je pičio blues,žene,aute,dobru hranu i piće a sve ostalo mu je bilo neinteresantno - takav je i umro.

Ovaj prvi deo opisa do crtice je san za mnoge, ono posle crtice je jedino što svi moramo. Sad
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA   Today at 15:17

Na vrh Go down

NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/11Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9, 10, 11  Next
 Similar topics
-
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
» POSLEDNJI ČIN maršala JNA