FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeObjaveRegistracijaLogin
"Sad kad razmišljam o JNA, mislim da najveći benefit te službe nije ležao u tome da se mladost obuči za oružani sukob, već u ovome čemu danas forum služi – da se ljudi iz raznih krajeva, koji dolaze iz drugačijih kultura, upoznaju, druže, uče jedni od drugih, da se sprijatelje i na taj način prihvate različitost". član: Zoran108

Share | 

Odsustvo - prvi put kući

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Aurel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 22
REPUTACIJA : 2
Član od : 2013-04-11
Dob : 53
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    20.12.13 14:35

Prvi put kod kuće? Nakon godinu dana.
Na vrh Go down
Zlatnik
Gušter
Gušter

Broj komentara : 36
REPUTACIJA : 3
Član od : 2013-04-24
Dob : 54
M(j)esto Veles, Makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    29.01.14 9:55

U Sercerovu kasarnu u Ljubljani sam dosao 18-tog Marta 1987.
Posto se svecana dodela Diploma za zavrseni fakultet odrzavala na dan prosvete (Dan slovenskih prosvetitelja Kirila i Metodija), 24-tog Maja, zatrazio sam moje prvo otsustvo posle 2 meseca sluzenja.
Nekoliko dana sam ubedjivao mog porucnika Stamatovica da mi da to otsustvo, govoreci mu da je to svecani cin na kojem zelim da prisustvujem jer se to desava samo jedanput u zivotu (normalnog tongue ) coveka - da zavrsi fakultet ... Posle intervencije kod kapetana (nisam siguran, ali mislim da se zvao Milance Janevski), porucnik mi preracuna 4 dana za put, dva dana do (Titovog) Velesa i dva dana nazad, i jos dodatna 3 dana. Ukupno 7 dana.
Posto je u to vreme moj otac radio u hotel, imao je neke prijatelje u turistiickom agencijom iz Ljubljane i sredio ja da istog dana idem carter avionom do Ohrida. Bila je neka grupa penzionera. Let je trajao oko 1 sat. I sami znate sta znace dva dana „na slobodi“ za vojnika. Ta dva dana sam iskoristio na povratku. Otisao sam ranije da bi ostao u Beograd sa Jasminom, mojom tadasnjom devojkom. A sta se tamo u Beogradu (kao i nekoliko puta kasnije u Ljubljani) desavalo ... u temi „Ljubavni zivot u JNA“ Very Happy  Laughing  tongue 
Ovo je bilo moje prvo i zadnje otsustvo za ceo vojni rok, jer se zbog daljine (i cene) nije isplatilo da idem cesce. A i sta bi kuci radio, kad sam bar jednom mesecno (ili nekad u dva meseca) imao ono sto sam pomenuo da je za u drugu temu. lol!

raketaš
Gušter
Gušter

Broj komentara : 50
REPUTACIJA : 2
Član od : 2013-02-07
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    30.01.14 19:30

king 
Nakon 9 mjeseci služenja stigao i namene red da se i ja
na put spremim. I po običaju odi malo kod pukovnika na driblanje
prijeputa,a ja i još dvojica čekamo da nam puki da zeleno svjetlo.
I normalno nemore meni biti sve sjajno u životu ,puki nam bla, bla
kaže odgađa se do daljneg i da nedužim nakon mjesec dana sam otišao na to svoje
iščekivano redovno osustvo.
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 170
REPUTACIJA : -1
Član od : 2013-05-24
Dob : 47
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    08.02.14 22:31

Znam da sam prvi put zbrisao za vikend poslije 6 mjeseci ,i tad kad sam postao dzomba i dosli mladi vojnici,svaki vikend sam u petak isao na poslovni voz u 14.20 iz Beograda za Priboj,a vracao se nocnim vozom u nedjelju i dolazio u kasarnu oko 5.30 prije oficira.Mislim da sam bio kuci 11 puta dok me nije kapatan zvao na raport afro .Bilo je dobro a kazna je bila dva mjeseca zabrane u grad zatvor
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1277
REPUTACIJA : 12
Član od : 2014-12-21
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    16.11.17 18:50

Ja koliko se sećam, dok je bila obuka nije bilo odlaska kući. Čak sam imao i smrtni slučaj, umrla mi je tetka, ali bilo je i kasno da stignem do Inđije, te nisam otišao. To je bilo negde po povratku sa prvog pitomačkog terena. I rečeno mi je da ništa i ovako ne mogu uraditi, a program nastave bio je gust i samo bih propustio. U drugom delu, sam sve koristio i išao kući. Tako da sam ostao do kraja u Zadru, do 21.6.88 godine. Moj kolega iz Zadra, dobio prekomandu u Đakovicu, i skino se mesec dana ranije i još me posetio u Zadru. Kaže nije koristio odsustva i tako skratio vojni rok.
Na vrh Go down
zokika
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 535
REPUTACIJA : 19
Član od : 2013-10-10
Dob : 60
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    16.11.17 21:05

Sloba1, bilo je odlaska kuči i za vreme obuke. Vlastito iskustvo. Čitaj moje postove na prvoj stranici.
Na vrh Go down
Jugoslovan
Gušter
Gušter

Broj komentara : 14
REPUTACIJA : 1
Član od : 2017-09-06
Dob : 49
M(j)esto Dobrnič

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    16.11.17 21:15

Drugovi vojnici, podoficiri i oficiri, ZDRAVO!

Evo, u maju '89 otišao sam drugi put na OPP za 11 dana. Priču, kako sam tražio OPP opisaču kad tad u mojoj temi. Treči put je bilo redovno odsustvo u trajanju od 31 dana. 19 dana redovnog + 5 dana nagradnog + 7 dana za davanje krvi.

I, da se vratimo na temu, prvi put sam otišao posle nakon nepunih 6 meseci, 28. (a možda je bio 29.) februar 1989. I vozio sam se vozom kroz Beograd baš u vreme velikog mitinga kad su bile izrečene poznate reči: "Ne čujem dobro, al' želim, da vam kažem ...". Otišao sam za 7 dana produženog vikenda u čizmama (imao sam one "pešadinke") i oprtačima, jer su mi rekli, da je situacija u zemlji složena te zbog mitinga (danas mi nije sasvim jasno kako su me pustili baš za vreme onog velikog mitinga) i, da moram biti spreman, da se odmah vratim u kasarnu (iz Ljubljane u Pirot!?!??) i da moram, da se javim u Ljubljani u najbližoj kasarni, bla, bla, bla, ... Eto, ja stigao kuči, hoču da se presvučem u civilku ali zajeb', premala. Ipak sam u pola godine nabacio 15 kila. Tako sam išao u grad u uniformi, školske drugarice krstile su se i skoro, da pobegnu. Jedino je majka bila ponosna na sina vojnika. Ali bilo je fenomenalno.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    16.11.17 23:09

@zokika (citat):
Sloba1, bilo je odlaska kuči i za vreme obuke. Vlastito iskustvo. Čitaj moje postove na prvoj stranici.
Važi. Idem pogledati.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    16.11.17 23:19

@zokika (citat):
U vojsku došao 12.11.1976 a več za novu godino 76/77 bio kuči.
Neverovatno... ali vidim da je bilo moguće.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1259
REPUTACIJA : 38
Član od : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    17.11.17 16:47

Prvi put sam otisao kuci posle 4 meseca -smuvao sa telegramom. Kao roditelji imali udes itd...Osim mojih ukucana niko nije znao za to i ja onako tuzan i utucen pravac kuci sa nekim brzim vozom iz Zagreba za Beograd kojeg su zvali MATOS...Posle toga nisam isao kuci 5 meseci zbog svih onih s...a koje su se desavale... cheers cheers cheers cheers
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    17.11.17 22:08

@sasa staza (citat):
Prvi put sam otisao kuci posle 4 meseca -smuvao sa telegramom. Kao roditelji imali udes itd...Osim mojih ukucana niko nije znao za to i ja onako tuzan i utucen pravac kuci sa nekim brzim vozom iz Zagreba za Beograd kojeg su zvali MATOS...Posle toga nisam isao kuci 5 meseci zbog svih onih s...a koje su se desavale... cheers cheers cheers cheers
Ovo mi se već sada ne dopada. Poturati, tako nešto, kao udes za razlog odlaska je po meni neprimereno i prizivanje nesreće ili nečeg drugog...
Sa tim stvarima nije se igrati...
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 16:19

Kako god se kome svidjalo-tako sam morao uraditi jer smo znali da se nemoze ici legalno na vikend zbog situacije koja je pocela da se sprema. A sta sam trebao pisati-da sam se uvlacio mladjim vodnicima zbog nagradnog vikenda-nisam slagao vec napisao kako je bilo...

P.S. Onaj ko je dao minus u gornjem desnom uglu je sluzio vojsku u novijoj drzavi a ne u onoj staroj-SFRJ- i nije bio daleko od kuce nekih 500 km ,vec je bio blizu i dolazio kuci svakog drugog vikenda . Ali ipak HVALA...
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3676
REPUTACIJA : 637
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 16:45

@sasa staza (citat):
Kako god se kome svidjalo-tako sam morao uraditi jer smo znali da se nemoze ici legalno na vikend zbog situacije koja je pocela da se sprema

Nema ovdje faula, svako se snalazio kako je znao.
Jednom mom desetaru se zena tri puta poradjala. U razmaku od dva mjeseca. Laughing
Dva puta je bila "lazna uzbuna" i vjerovali ili ne, oba puta su ga pustili.
Eh, treci put je bilo stvarno ali tad je ispusio. 
Sjecam se dobro kapetana kako ga tjera iz kancelarije i vice, suncetijebem, jesi li ozenio zenu il' kravu pa da nosi dvanest mjeseci!!!
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 16:48

Kolega sve si pogrešio. Ja sam dao minus. Kako si mogao tako nešto reći, da su imali udes, da bi išao kući. Alo, čoveče,  jesi ti svestan svojih reči. Laganje sa takvim razlogom je prizivanje, i daj bože, da ti se ta laž nije osvetila kasnije u životu.
Vojsku sam služio ne pred kućom, već na drugom kraju zemlje Jugoslavije, na moru u Zadru. Izračunaj koliko je km. od Inđije do Zadra. Inđija je mesto u Sremu, na pola puta između Beograda i Novog Sada. Kući sam išao tek po završenoj obuci i nisam ni pomišljao da pre toga muvam i izmišljam razloge, pogotove ne, sa takvim razlogom, da su mi najbliži imali udes...
Ja sam još uvek u šoku, i čitam, već deset puta, misleći da ne vidim dobro....???
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 16:51

@pera84 (citat):
@sasa staza (citat):
Kako god se kome svidjalo-tako sam morao uraditi jer smo znali da se nemoze ici legalno na vikend zbog situacije koja je pocela da se sprema

Nema ovdje faula, svako se snalazio kako je znao.
Jednom mom desetaru se zena tri puta poradjala. U razmaku od dva mjeseca. Laughing
Dva puta je bila "lazna uzbuna" i vjerovali ili ne, oba puta su ga pustili.
Eh, treci put je bilo stvarno ali tad je ispusio. 
Sjecam se dobro kapetana kako ga tjera iz kancelarije i vice, suncetijebem, jesi li ozenio zenu il' kravu pa da nosi dvanest mjeseci!!!
Kakvo je to snalaženje. Lagati da su imali udes i glumiti tugu... Prizivati nevolju, zarad odlaska kući ???
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 16:57

Citat :

Laganje sa takvim razlogom je prizivanje
Slobo, olabavi malo. 
Koliko smo samo familije "sahranili" dok smo bili u skoli, da ima sta u tom "prizivanju" danas bi (bivsa) Yuga bila Mars.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 17:15

@pera84 (citat):
Citat :

Laganje sa takvim razlogom je prizivanje
Slobo, olabavi malo. 
Koliko smo samo familije "sahranili" dok smo bili u skoli, da ima sta u tom "prizivanju" danas bi (bivsa) Yuga bila Mars.
Ja se time nisam bavio, te mi je neshvatljivo... Zamisli, da Ja, odem do vodnika Milojevića, ili Kom. voda Dimitrijeva ili da kažem K-dantu diviziona Klepi... "Roditelji su mi imali udes, ja moram kući", i još da glumim tugu i držim glavu "skrušeno"...
Neverovatno, šta sve neću čuti... Izmišljati nesreću i sa takvom laži nastupiti.

Više na ovu temu neću raspravljati, dosta sam uzrujan ovakvim ponašanjem. Još kada i administrator podržava tako nešto, svaka dalja priča je izlišna.
Na vrh Go down
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1087
REPUTACIJA : 32
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 17:22

Slobo, ne zameri. Ti si zamenjal vzrok in posledico. Cel sistem v JLA je bil naravnan tako, da si moral lagati, če si hotel doseči svoje. Vzemiva primer, da imaš sestro, ki je rodila in namerava otroka krstiti. Ti pa boš boter. Niti v sanjah te ne bi pustili domov, če bi povedal resnico. Posebej še, če si v ŠRO. Zato si bil prisiljen lagati. Hujša je bila laž, večja je bila možnost, da boš šel domov. In tako so ravnali vsi. Imeli so cilj in za dosego cilja so lagali. Vsak pa je hotel domov, že zaradi dekleta če ga je imel ali pa zaradi hrane, ki jo je skuhala mama ali žena. In zato Slobo tvoje zgornje pisanje razumem kot veliko sprenevedanje ali pa gre za tolikšno naivnost, da je potrebna že posebne pozornosti strokovnjaka.

P.S. Upam, da razumeš napisano. Če ne, pa tekst kar preskoči ali pa prosi koga, da ti ga prevede.
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 17:40

Sloba 1 (citat):
Još kada i administrator podržava tako nešto, svaka dalja priča je izlišna.

Laughing

Admin nije ni Dimitrijev  ni Klepo...pa da ganja i dijeli pritvore zato sto je neko lagao. Prije trideset godina. A mislim i da njih dvojicu (ako su zivi) boli k.
Ovdje smo da podijelimo uspomene.
Na kraju krajeva, nije svako bio u istoj situaciji i imao istog starjesinu.
Arci je dobro napisao.
Ja sam npr. kad me je vodnik pitao za razlog rekao "nisam ni jedan Uskrs bio od kuce, ne bih ni ovaj". I pusti me covjek bez ikakvih daljih zajebavanja. Samo kad mi je pruzao objavu rece: nemoj da se vracas prazne torbe, podijeli svoj praznik s drugovima.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 17:46

@arcibald01 (citat):
Slobo, ne zameri. Ti si zamenjal vzrok in posledico. Cel sistem v JLA je bil naravnan tako, da si moral lagati, če si hotel doseči svoje. Vzemiva primer, da imaš sestro, ki je rodila in namerava otroka krstiti. Ti pa boš boter. Niti v sanjah te ne bi pustili domov, če bi povedal resnico. Posebej še, če si v ŠRO. Zato si bil prisiljen lagati. Hujša je bila laž, večja je bila možnost, da boš šel domov. In tako so ravnali vsi. Imeli so cilj in za dosego cilja so lagali. Vsak pa je hotel domov, že zaradi dekleta če ga je imel ali pa zaradi hrane, ki jo je skuhala mama ali žena. In zato Slobo tvoje zgornje pisanje razumem kot veliko sprenevedanje ali pa gre za tolikšno naivnost, da je potrebna že posebne pozornosti strokovnjaka.

P.S. Upam, da razumeš napisano. Če ne, pa tekst kar preskoči ali pa prosi koga, da ti ga prevede.
Uključio sam prevodioca na guglu da mi prevede tekst. Ja nisam imao potrebu da lažem, niti da tražim ranije da idem, iz razloga koje si naveo. Stigao mi je telegram o smrti tetke u oktobru mesecu, znači u 4. mesecu obuke, ali stvaran telegram a ne lažan, i opet nisam otišao, jer je tetka taj dan sahranjivana, a Mi se vratili sa terena sa Knina. Telegram me sačekao kod Klepa na stolu i rekao mi je da se ništa ne može učiniti, jer i ovako, dok bih ja stigao, sahrana bi bila završena, kao što je i bila. Mogao sam doći u večernje sate ali čemu to.
Otišao sam u Zadar da odslužim vojsku i time sam se pomirio, onog časa kada sam prešao ulaznu kapiju K-1. Nisam ni pomišljao da tražim razloge da idem kući ranije kada nije po propisanim pravilima.
Od svih razloga, a da sam imao, takvu žarku želju, sigurno ne bih navodio te sa nesrećama. To ni u snu, ne bih uradio.
Na vrh Go down
Sloba1
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 17:51

@pera84 (citat):
Sloba 1 (citat):
Još kada i administrator podržava tako nešto, svaka dalja priča je izlišna.

Laughing

Admin nije ni Dimitrijev  ni Klepo...pa da ganja i dijeli pritvore zato sto je neko lagao. Prije trideset godina. A mislim i da njih dvojicu (ako su zivi) boli k.
Ovdje smo da podijelimo uspomene.
Arci je dobro napisao.
Ja sam npr. kad me je vodnik pitao za razlog rekao "nisam ni jedan Uskrs bio od kuce, ne bih ni ovaj". I pusti me covjek bez ikakvih daljih zajebavanja. Samo kad mi je pruzao objavu rece: nemoj da se vracas prazne torbe, podijeli svoj praznik s drugovima.
Pa što nisi i ti onda rekao, da su ti roditelji nastradali... vidiš, toga se nisi setio, jer to je strašno navoditi da bi se neko iščupao za kući. Rekao si istinu i istina se isplatila, zar ne !
Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 18:03

Citat :
Pa što nisi i ti onda rekao, da su ti roditelji nastradali...

per84 (citat):
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Svuda po malo

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 18:32

Parola -SNADJI SE----znaci to sto znaci ,vazila je pre 100 godina i vazice jos bar 100 ...

P.S. Roditelji su zivi i zdravi i dan danas posle 26 godina....hvala na pitanju... confused confused confused confused confused confused confused confused confused confused confused confused zima
Na vrh Go down
Brkakougar
Razvodnik
Razvodnik

Broj komentara : 218
REPUTACIJA : 11
Član od : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    18.11.17 20:45

A ja se cudio kako da se raspadne JNA a ono lagali vojnici...ili je to mozda lazna JNA...odnosno zasnovana na lazima...
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 5789
REPUTACIJA : 71
Član od : 2014-08-01
Dob : 55
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Odsustvo - prvi put kući    19.11.17 3:26

"Cilj opravdava sredstvo", zar ne Very Happy 
Meni je mama umrla dok sam, kao pitomac, bio u nekim rovovima na Manjači.
Dok sam radio kao starješina, pustio bih kući svakog ko kaze da mu je roditelj u teškom stanju, čak i bez ovjerenog telegrama, po sistemu: bolje da mene "za*ebe" 999 vojnika nego ja jednog.

Odsustvo - prvi put kući
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Sećanje na prvi dan u JNA
» Prvi susreti sa televizorom
» Kasarna Prvi splitski partizanski odred - Sinj, septembarska klasa 1989.
» Ramiz Sadiku Prizren 88/89 (prvi dio teme)
» Pula - Katarina, mornarička pešadija