FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

VIRTUALNI "MUZEJ" JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   14.09.14 18:17

Vjerovao ili ne nisam dobio ni jednu takvu plaketu jer i nisam bio neki revni komunista (na jedan sastanak dođeš pa tri propustiš). Jedino su mi revno na plaći skidali članarinu ali dobio sam tijekom karijere u JNA (što sam već jednom i postavio kada sam komentirao Dvije države, dvije vojske i jedan rat) ovo Very Happy

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 665
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   14.09.14 22:03

Polkovnik, prosim mi poveš katera  medalja je skrajno desno. Verjetno iz domovinskog rata?
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.09.14 0:51

Druže pukovniče moje pitanje je u vezi medalje odličan strijelac.Kakva su to bila takmičenja u vaše vrijeme.Inače posjedovao sam to odličje kao poklon od jednog oficira i napisaću nešto o tome možda u anegdotama.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.09.14 19:04

@arcibald01 (citat):
Polkovnik, prosim mi poveš katera  medalja je skrajno desno. Verjetno iz domovinskog rata?

Medalja za koju pitaš je Medalja Općenarodne obrane SR Hrvatske dodjeljivana od strane Sekretarijata ONO za (piše ti ispod nje na popratnom dokumentu) .... jačanje idejno političkih osnova općenarodne obrane, obrambene moći i bezbjednosti zemlje, nesebićnim zalaganjem i postignutim rezultatima na polju općevojnih i stručnih znanja za obranu i zaštitu zemlje.

Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.09.14 19:21

@arcibald01 (citat):
Naše su malo drukčije!!!!! lol!

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.09.14 19:22

@semsudin (citat):
Druže pukovniče moje pitanje je u vezi medalje odličan strijelac.Kakva su to bila takmičenja u vaše vrijeme.Inače posjedovao sam to odličje kao poklon od jednog oficira i napisaću nešto o tome možda u anegdotama.

Medalja odličnom strelcu u JNA imala je trokutastu vrpcu u boji državne zastave a dodjeljivala se (kako gdje) vojnicima koji su tijekom služenja vojnog roka sva gađanja predviđena Nastavnim planom i programom izvršili  ocjenom odličan (što je narodski rećeno značilo pogoditi sve mete prema kriterijima i uštedom streljiva).  Medalja se dobivala i unutar organizacija rezervnih vojnih starešina prilikom redovne godišnje provedbe bojnog gađanja a za postignute izvrsne rezultate plus moralna podobnost. Ona je kao medalja bila identična vojnoj ali je prema republikama imala natpis u pismu te republike a sa zadnje strane je bio natpis Savez rezervnih vojnih starješina i trokutasta trakica je bila zelene boje.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   15.09.14 19:25

@Gringo (citat):
@arcibald01 (citat):
Naše su malo drukčije!!!!! lol!

I te kojima sam odlikovan postavio sam pod istom temom pa koga zanima neka pretražuje (da se ne ponavljam).

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   16.09.14 3:40

Titovka plavaca...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   18.09.14 18:10

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 4:33

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 18:32

Interesantna priznanica iz Njemačke za bijeli kruh, sa samog kraja rata...

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 18:57

Bushendorf je verovatno logor za zarobljene pripadnike Yugoslovenske kraljevske vojske.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 19:00

Bushendorf je pekara. Barem to stoji u potvrdi.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 19:25

Piloti Smile

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 19:56

Bäckerei- pekara  Buschendorf- mesto   beweisung-obavestenje -nalog   koliko sam ja razumeo  nalaze se pekari u Buschendorfu da isporuci  1387kg belog hleba jugoslovenskim oficirima.  pa da su  ih 1945 hranili belim hlebom  bas I neverujem. komsija  mog dede je proveo 4 godine u zarobljenistvu u Nemackoj kao vojnik Kraljevine Jugoslavije. imao je srece sto je bio sa sela pa je rasporedjen na farmu da radi, samo je prvo vreme proveo u logoru.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 20:08

Pekara Buschendorf u mestu Preußisch Ströhen .Posto je pecat na engleskom, ocigledno se radi o periodu nakon ulaska saveznika u isti grad. Verovatno se radi o ratnim zarobljenicima, koji su privremeno stavljenji pod britansku komandu.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 21:21

@Max Blitz (citat):
Interesantna priznanica iz Njemačke za bijeli kruh, sa samog kraja rata...

List je pisal nekdo, ki je bil zelo slab v nemščini.  Že v naslovu bi moralo pisati »Beweis« kar pomeni dokaz, dokazilo (in ne Beweisung, to ne pomeni ničesar), za 1387 kg belega kruha (ponovno napisano napačno, pravilno je weißes Brot (beli kruh in ne weißen), očitno pisec potrdila hoče povedati da je v času od 5. do 30. aprila 1945 pekarna Buschendorf (to je ime pekarne in ne kraj, kraj na Bavarskem se imenuje Buchendorf in nima nobene zveze s potrdilom) iz kraja Preußisch Ströhen (to je kraj v katerem je bila pekarna, v prevodu pa pomeni Pruski Ströhen) za Jugoslovanske oficirje dobavljala (nemško dobesedno ni mogoče prevesti,   erhalten namreč pomeni dobivati, vzdrževati, das haben pa pomeni, da ima dobroimetje) dobavljala beli kruh in to potrdilo služi kot dokaz da je temu res tako.
In sedaj glede vsebine: lahko bi bilo, da bi oficirji (bivše kraljeve vojske) dobivali beli kruh, na žigu je navedeno, da je potrdilo izdala Jugoslovanska vojska stacionirana v kraju Preußisch Ströhen, ki bi verjetno lahko pekarni tudi plačala ta kruh. Problem je v nečem drugem: kraj Preußisch Ströhen leži v Porenju Vestfalija, to pa je območje, kjer je bila močna z vojaška industrija (tudi rudniki)  zato je bilo to območje  tarča nenehnih bombnih napadov in je bilo in v aprilu 1945 po moji oceni močno porušeno in pekarna še črnega kruha ni mogla peči  za svoje prebivalce kaj šele beli kruh za kraljevo vojsko.
Je pa potrdilo zanimivo, videti bi ga bilo potrebno v živo, da bi lahko o njem kaj več rekli. Danes se da ponarediti kar želiš (tudi ure Rolex,  videl sem tako dober ponaredek, da ga ne bi prepoznal, šele ko smo ga odprli smo videli, da nima skritih znakov, ki jih vstavi firma). Samo to je že drugo področje.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu

Broj komentara : 1136
Član od : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 21:50

Internet kaze da ta pekara i dalje postoji.

Ne znam nemacki, ali pise da neki Fritz Buschendorf ima tamo pekaru i gasthaus.

http://www.backen.re/firmeneintrag-bearbeiten?nid=32669&element=http://www.backen.re/backware-fritz-buschendorf-in-rahden-32669

e sad...pitanje...otkud jugoslovenska vojska tu, i koja jugoslovenska vojska; po zvezdi bih rekao da su neki partizani u pitanju...potpisao nas oficir, porucnik Ned. Dj. Vesic svojerucno.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 22:05

@Kemo Specijalac (citat):
Internet kaze da ta pekara i dalje postoji.

Ne znam nemacki, ali pise da neki Fritz Buschendorf ima tamo pekaru i gasthaus.

http://www.backen.re/firmeneintrag-bearbeiten?nid=32669&element=http://www.backen.re/backware-fritz-buschendorf-in-rahden-32669

e sad...pitanje...otkud jugoslovenska vojska tu, i koja jugoslovenska vojska; po zvezdi bih rekao da su neki partizani u pitanju...potpisao nas oficir, porucnik Ned. Dj. Vesic svojerucno.

Oberleutnant je čin Wehrmachta i označava natporučnika.

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   22.09.14 22:30

@BEOGRAD (citat):
Pekara Buschendorf u mestu Preußisch Ströhen .Posto je pecat na engleskom, ocigledno se radi o periodu nakon ulaska saveznika u isti grad. Verovatno se radi o ratnim zarobljenicima, koji su privremeno stavljenji pod britansku komandu.

I ja mislim da se radi o tome.Povratak  iz zarobljenistva je omogucen  nakon drugog svetskog  sigurno ne pre 15.maja.1945 godine .beli hleb su mogli videti jedino ako su bili u okupacionoj zoni saveznika jer pri kraju rata ni nemacka vojska nije imala sta jesti.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   23.09.14 9:44

Žig na potrdilu pa je tudi vprašljiv, deluje mi tako kot da so ga izdelali učenci osnovne šole pri tehničnem pouku. Nisem še videl žiga Kraljevine, ki bi označeval vojsko in ne bi imel v žigu grba Kraljevine Jugoslavije. Pa tudi napis mi deluje tako kot da ga je napisal nekdo ki ni obvladal niti angleško niti nemško. Kot je nekdo že ugotovil, bi naj bil žig v angleškem jeziku, vendar je napisano napačno. Piše »Jugoslav army« pravilno pa bi bilo »Yugoslav army« pisano z »Y« (v nemščini bi bilo napisano » jugoslawisch Armee« torej pisano z »J«).
Pa tudi v to ne verjamem, da so zavezniki ujetnike (četudi oficirje) hranili z belim kruhom. Na svojem delovnem mestu sem namreč imel možnost (tudi dolžnost) vpogleda v podatke o vojnih ujetnikih, ki so se vrnili iz ameriškega (tudi kanadskega ali britanskega) ujetništva.  Veliko so morali delati, hrana pa je bila vse prej kot beli kruh.

In še nekaj, zavezniki ujetnikov z območja Balkana niso vozili v Nemčijo, ampak so bili nastanjeni v okolici Celovca, sicer pa je ta del zgodovine več ali manj nam vsem znan.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   23.09.14 10:06

Još je nešto neobićno na toj "potvrdi". U partizanima a kasnije i JA te JNA (barem prema dokumentima iz moje kolekcije a imam ih podosta) nikada niti jedan komandant, zapovjednik ili oficir prilikom službenog potpisa nije stavio srednje slovo imena u potpis. To je karakteristika za oficire Kraljevine. I kao što kaže kolega u prethodnom postu danas je sve moguće krivotvoriti.

Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   23.09.14 11:56

Pri podpisu nadporočnika je zanimivo še nekaj: napisaj je "s.r." kar pomeni svoje ručno, torej osebno. Vendar se s.r. (tudi l.r.) nikoli ne uporablja pri podpisih, ko oseba sama podpiše neko listino, saj podpis sam po sebi pove, da gre za svojeručni podpis. Črki s.r. se uporabljata ko oseba podpiše original, ki je v enem izvodu, večje število kopij pa se deli potem okoli. Najbolj pogost primer so zakoni, predsednik  države s podpisom razglasi zakon, v uradnem listu pa so zakoni objavljeni in pri imenu predsednika je napisano s.r., saj predsednik države ne more podpisati vsak uradni list.

Pa še nekaj, potrdila ni mogla izdati partizanska vojska. Kot vemo so aprila leta 1945 bili partizanski odredi in ne Jugoslovanska vojska. JA je nastala (upam, da se ne motim) šele novembra 1945 na III zasedanju AVNOJ, zato ne vem kaj dela zvezda na žigu, kraljeva vojska je nikoli ni uporabljala, samo grb Kraljevine Jugoslavije.

Saj pravim, list bi moral videti, da bi lahko z gotovostjo povedal kaj več, glede na to kaj pa sedaj vidim, ga ne bi dal v svojo zbirko med izvirnike.

Max, kaj je to potrdilo iz tvoje zbirke ali se mogoče prodaja kje na netu?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   23.09.14 13:59

@arcibald01 (citat):
Kot vemo so aprila leta 1945 bili partizanski odredi in ne Jugoslovanska vojska. JA je nastala (upam, da se ne motim) šele novembra 1945 na III zasedanju AVNOJ...

Max, kaj je to potrdilo iz tvoje zbirke ali se mogoče prodaja kje na netu?

Potvrda je s neta, internetska prodaja delcampe.net.
NOVJ je dobila naziv Jugoslavenska armija (JA) 1. ožujka/marta 1945.
Što ja mislim o ovom papiru?
Ne znam sigurno, ali je moguće da je potvrda autentična, a da je žig izradio netko od naših za potrebe Saveznika. Ili sami Saveznici, a JA je tada već bila priznata, dosta mi je logično da su Saveznici u vezi starih ratnih zarobljenika s područja Yu razgovarali i dogovarali se s JA, a ne više s poraženim snagama.
Ne baš dobro opće obrazovanje u to vrijeme može objasniti gramatičke nepravilnosti u tekstu i na žigu. Oficir koji se potpisao je gotovo sigurno bivši oficir kraljevske vojske, pa je zadržao stare navike u potpisivanju.

Također bi bilo interesantno znati je li potpisani oficir također zarobljenik (pred otpuštanjem) ili neka vrst vojnog atašea tad već nove savezničke vojske (JA). Ne bih se čudio da je bio oboje.
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   23.09.14 19:42

Osnabruck je mesto gde je bio logor za pripadnike JKV.Preußisch Ströhen  je mesto koje je bilzu Osanbrucka.zanimljiv  je sam tretman ratnih zarobljenika. najbolji status su imali Englezi,Kanadjani,Amerikanci   a najgori pripadnici Crvene Armije.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: VIRTUALNI "MUZEJ" JNA   Today at 6:47

Na vrh Go down

VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 37/40Idi na stranicu : Previous  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Next
 Similar topics
-
» VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
» VIRTUALNI "MUZEJ" JNA
» JNA odmaralište - hotel "Zagreb" - Split - Duilovo
» Dravograd - "Bukovje" VP 7646 67. granični odsek Dravograd 1986.-1987.
» "Mudre" misli i izreke