FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Stare vojne fortifikacije u mom kraju

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   01.05.13 19:06

Evo i jednog bunkera od mnogobrojnih koje su napravili talijani oko Zadra, neki su bili i na poligonu Bokanjac.

Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 414
Član od : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   05.08.13 10:13

Kakav bi ja bio Zemunac kad ne bi spomenuo našu kulu na brdu Gardoš u Zemunu.

Kula na Gardošu,vizuelni i istorijski simbol Zemuna,čuvena  još i kao kula Sibinjanin Janka, sagradjena je na ostacima srednjovekovne tvrđave Taurunum, od koјe su danas ostale  samo ugaone kule i delovi odbrambenog zida.

Da bi obeležili hiljadugodišnjicu  svog boravka u Panoniјi, Madjari su u Pešti podigli monumentalnu kulu, a јoš četiri takve iste kule su sazidali u četiri grada, na kraјnjim granicama svoјe tadašnje države.
Zemun, kao naјјužniјi grad u posedu ugarske krune, bio јe јedan od ta četiri grada.

Kulu su projektovali madjarski arhitekti, u kombinovanoj gradnji kamena i opeke, radjena je kao mešavina stilova, sa prevagom elemenata Romanike.
Gradnja јe završena 5. avgusta 1896. godine.Visoka je 36 m.

Priču o Gardoš kuli, mnogi vezuјu  za dogadjaјe iz srednjeg veka i Sibinjanin Јanka. Tako јe Kula, u narodu, dobila ime po madjarskom јunaku i velikom borcu protiv Turaka, Јanošu Hunjadiјu, koјi јe istina umro u srednjovekovnoј tvrdjavi na Gardošu,  punih 440 godina pre zidanja  kule.

Čuvena bitka za Beograd 1456. niјe bila bitna samo za Beli grad već i Zemun.Na drugoј strani Dunava na čelu hrišćanske voјske nalazio se Hunjadi, poznatiјi u narodu kao Sibinjanin Јanko. Turci su na Dunavu povezali lancima svoјe brodove, kako bi sprečili dolazak pomoći sa severa. Јanko Hunjadi јe sa svoјom voјskom uspeo da razbiјe tu blokadu i porazi Turke i to јe bila naјveća pobeda hrišćana nad osmanliјama tog doba.Ovom pobedom Hunjadi je obezbedio mir na jugoistočnim granicama Ugarske sledećih 70 godina.
Dok јe slavlje zbog pobede јoš traјalo, Hunjadi јe preminuo od kuge(posledica velikog broja nepokopanih leševa) u svom utvrđenju .
Kroz istoriju je bila simbol moći, osmatračnica i vidikovac, a danas jednako uzvišena je u službi umetnosti i kulture.

Sa kule se pruža veličanstven pogled na Zemun i Dunav .

izvor: www.zemun.rs
       www.kulanagardosu.com

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4308
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   05.08.13 22:58

Dobar post MUNZE.....Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 17827
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   27.09.13 1:35

@Stazio (citat):
MAMULA
Tvđava Mamula, udaljena je od Herceg Novog, 3,4 nautičke milje, kružnog je oblika i prečnika oko 200 m. Ulaz sa pristaništem i minijaturnom plažom, nalazi se sa sjeverne strane, dok je sa preostalih strana svijeta, njena obala strma, nepristupačna, a more duboko.

Tvrđava Mamula - fotografija iz vremena Austrougarske
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   27.09.13 22:00

Upravo se ovih dana snima horor film na Mamuli, izgleda da je stara tvrđava nekome bila inspirativna. Very Happy
Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   01.10.13 22:12

Tvrđava "Kluže"

Kada sam nedavno bio u Sloveniji posjetio sam ovu tvrđavu u Alpima. Pozitivan primjer kako je stari fortifikacijski objekat sačuvan, uređen i pretvoren u turističku atrakciju.
Zanimljivo, u prvom svjetskom ratu u okruženju ove tvrđave bio je Soški (Sočanski) front između Austougarske i Italije. Iako su je Italijani pokušavali gađati artiljerijom, zbog njenog zavučenog položaja među planinama nikada nisu uspjeli da je pogode. U blizini se nalaze tuneli i zakloni ukopani u planinu, tipični za "tunelski rat" u Alpima za vrijeme I sv.rata.

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   01.10.13 22:32

Kanjon Koritnice koji je ova tvrđava "čuvala"

Tuneli austrougarske vojske i metalne stepenice ("u nebo") ka vrhu planine

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   29.11.13 19:29

Neki dan čekam u čekaonici (kod doktora neznam što ste vi pomislili Smile) i neki deda spomenuo neke bunkere na Medvednici.(Zagrebačka gora,Sljeme)
Normalno vrag mi nije dao mira i malo sam proguglao ali moram priznat ništa pametno nisam saznao informacije su dosta oprečne oko nastanka istih osim da ih je jedno vrijeme koristila JNA.
Eto postaviću slike i nekako se uzdam u Stanka da bi on možda znao nešto više.
Stanko imam filing da nešto znaš Wink

Džomba
Džomba

Broj komentara : 170
Član od : 2013-05-24
Dob : 46
M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   10.02.14 10:39

Evo sada nadjoh ovu temu ,jako interesantna.
Nadam se da ce biti jos neki novih slika.
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   10.02.14 10:45

Gledam ova utvrdjenja na Prevlaci i oko nje...Pa sam se sjetio da sam 80-tih godina isao par puta na more u Kupare,blizu Dubrovnika.
Dobro se sjecam da su bili vojnici pored mora(vjerovatno kao pozarni,posto nisu imali oruzje),pa me zanima,sta su oni tamo radili i kakva je bila funkcija njihova tamo.
Mislim da sam cuo jos tada da je Tito imao neke objekte za odmor??
Jel neko zna o tome?
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   10.02.14 11:06

@Dino-Priboj (citat):
Gledam ova utvrdjenja na Prevlaci i oko nje...Pa sam se sjetio da sam 80-tih godina isao par puta na more u Kupare,blizu Dubrovnika.
Dobro se sjecam da su bili vojnici pored mora(vjerovatno kao pozarni,posto nisu imali oruzje),pa me zanima,sta su oni tamo radili i kakva je bila funkcija njihova tamo.
Mislim da sam cuo jos tada da je Tito imao neke objekte za odmor??
Jel neko zna o tome?

Bilo je poznato vojno odmaraliste. Pogledaj ovo:

https://www.google.se/search?q=vojno+odmaraliste+kupari&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=BqT4Upa4J9PBygPK-oDACg&ved=0CCoQsAQ&biw=1475&bih=1006

http://www.slobodnadalmacija.hr/Dubrovnik/tabid/75/articleType/ArticleView/articleId/205541/Default.aspx

Smile

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   10.02.14 11:10

U Kuparima je bilo jedno od vojnih odmarališta, možda najpopularnije među starješinama u to vrijeme, bar se tako pričalo.  Smile
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   10.02.14 11:27

Pa jeste,sada bas gledam,mada ja sa 16-17 godina nisam primjetio tada da je bilo i nekih oficira,mada me to tada nije ni zanimalo.
Sad citam clanak Titov zabranjeni grad, i malo mi je jasnije.
http://opusteno.rs/arhitektura-f129/kupari-titov-zabranjeni-grad-t12652.html
Na vrh Go down
Dino-Priboj
Džomba
Džomba

M(j)esto Svedska,Turska

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   10.02.14 13:24

Sad sam skonto, da je bila jedna betonska staza koja je vodila pored mora prema Totovoj vili i tamo se nije mogli ici.Ali se vidjelo onako iz daljine da imaju neke gradjevine.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   24.02.14 6:53

Dioklecijanova palača je antička palača cara Dioklecijana u Splitu. Oko 295. podigao ju je rimski car Dioklecijan i u njoj boravio nakon povlačenja s prijestolja 305. do smrti 316.
Sagrađena je u uvali poluotoka 5 km jugozapadno od Salone, glavnoga grada provincije Dalmacije. Ostaci palače danas su dio povijesne jezgre Splita koja je upisana na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi od 1979.

Svojim oblikom nalikuje kastrumu - vojnom logoru. Vanjski su zidovi gotovo pravokutni, dimenzija 175-181 x 216 m, a kule na kutovima palače slijede tradiciju vojne arhitekture. Budući da je palača bila udaljena od najbližeg velikog grada 6 km (Salona), bila je okružena bedemima.

Istočna, Srebrna vrata su jedno vrijeme bila zazidana

Rekonstrukcija originalnog izgleda
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 503
Član od : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   24.02.14 16:03

To nije bio nikakav grad već jedna malo bolje uređena kuća u kojoj navedeni gospodin nije nikad ni prespavo ni kavu popio danas je u posjedu Hrvatske vojske za razliku od Kupara koje naši pokušavaju utrapit raznim hošlaperima samo da ih se riješe jer na znaju što bi s njima
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   24.02.14 22:08

Ako smo več kod prastarih tvrđava. Ljubljane se je u rimsko doba zvala Emona, tu je bila fortifikacija da brani važne puteve

Onaj ovalni zeli deo je brdo gde je Ljubljanska tvrđava, ali iz puno novijih vremena, o tome kasnije.

Za one što ste bili i služili u Ljubljani, možda čete znati:

Kvadratič je stari deo fortifikacije, sad je sačuvan samo na južnom kraju(Mirje), Mnoge ulice su skoro iste. Desno ide Aškerčeva prema Zagrebu (jugu), levo je Tržaška, ide prema Primorju(zapad), gore je bivša Titova, sada Dunajska, ide na sever prema Mariboru, i ono što skreče od nje ide prema karavankama (sever).

Ostatci utvrđenja sada izgledaju ovako:

Ako čete na internetu odkucati Rimski zid - Ljubljana, nemojte se uplašiti piramidica, to je dodao arhitekt Plečnik, u ovom stolječu.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   24.02.14 22:20

Još slika Ljubljanskega gradu. Grad je mišljen u smislu reči tvrđava, ne kao mesto na S/H. 

Koliko se sečam da su mi rekli postavljen je nekde oko 1100, iako su več ranije tamo živeli, preuređen je par puta, ponekiputa skoro uništen, nije imao nikakve drastične vojne funkcije... ali pošto je na vidljivoj lokaciji, na sred brda u Ljubljani, simbol je grada.

purger: komentar modifikovan dana: 24.02.14 22:28; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : purger resize-obratiti pažnju na veličinu slike,mora biti max. 800*600)
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   24.02.14 22:32

@Pero™ (citat):
Ako čete na internetu odkucati Rimski zid - Ljubljana, nemojte se uplašiti piramidica, to je dodao arhitekt Plečnik, u ovom stolječu.

Interesantan zahvat, iako dans nije dozvoljeno ovako intervenirati u ostatke rimskih građevina.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   24.02.14 22:49

Ako nekoga zanima, odkucajte na Wiki - Jože Plečnik. On je bio jedan od najuticajnijih arhitekta između dva rata u Sloveniji. Radio je dosta i u
inostranstvu.

Ali voleo je piramidice, ima od njegovog rada puno lepih stvari, ali sa piramidicama je preterao.

Ako čete detaljnije pogledatio sliku od Maxa, videčete levo od ulaza male okrugle kamenčiče. U visini nešto ispod metra. Time je obeležen donji deo što je originalni zid iz rimskih vremena i ono što su gore dodali, kao simulaciju onog što je nekad bilo.

Inače iza ovog zida je jedan manji parkič, pa smo se tamo ponekiput okupljali, a i na ovoj ''piramidi'' sam jedan put pojeo jednu pizzu sa mojom još sadašnjom boljom polovinom Very Happy Bilo to još odavno, sada jedem na toplom.
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1249
Član od : 2013-12-22
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   24.02.14 23:07

Šabačka tvrđava:

Namena: Služila je za vojne potrebe. Poslednjih pola veka bez namene.

Šabački grad (srpski Zaslon, turski Sava) se nalazi u blizini današnjeg Šapca, na desnoj obali Save. Pominje se prvi put u vreme despota Stefana Lazarevića pod imenom Zaslon. Tvrđava ima nepravilnu četvorougaonu osnovu sa kružnim kulama na uglovima. Ovakav izgled preostalog utvrđenja rezultat je detaljne austrijske rekonstrukcije iz 1788. i turske iz 1806. godine. Šabački grad zauzimaju Mađari 1476.godine, uz pomoć srpskog despota Vuka Grgurevića i drži ga u svom posedu više od četiri decenije (posadu grada je tada činilo 100 Srba Šajkaša). Turci ponovo osvajaju grad 1521. godine pod vođstvom sultana Sulejmana Veličanstvenog koji je grad osvojio prilikom pohoda na Beograd. Nakon turskog osvajanja zidine grada su ojačane. Tvrđava je bila opasana rovom sa vodom, a u nju se ulazilo preko drvenog mosta. Po načinu građenja slična je tvrđavi u Kladovu, što ukazuje na blisko vreme podizanja.

2005.god počela je rekonstrukcija koja još uvek traje...

Inače se u tvrđavi svake godine organizuje ŠLF Šabački letnji festival.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2428
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   26.02.14 22:23

@Mikula 67 (citat):
2005.god počela je rekonstrukcija koja još uvek traje...
Inače se u tvrđavi svake godine organizuje ŠLF Šabački letnji festival.

Ovakve stvari je uvijek lijepo čuti..

Stanko1
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 503
Član od : 2013-02-24
Dob : 67
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   12.05.14 10:37

O Medvedgradu je već pisano u ovoj temi, stoga samo jedan mali dodatak sa mojeg pentranja 10. svibnja/maja 2014. godine, vulgo prekjučer: 

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   25.05.14 18:08

Mamula i Arza, tvrđave na ulazu u Boku

Ostrvo Mamula sa tvrđavom i Prevlakom u pozadini

Tvrđava Arza

Pogled na Arzu sa Mamule

Na vrh Go down
Stazio

M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   25.05.14 18:11

Mamula

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Stare vojne fortifikacije u mom kraju   Today at 1:54

Na vrh Go down

Stare vojne fortifikacije u mom kraju
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 2/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-
» Stare vojne fortifikacije u mom kraju
» NIŠ 'Bubanjski heroji' 1987/88, VP 1219/4 1. četa vojne policije
» Vojne pošte, kako, zašto?
» Srednje vojne skole
» Odnos prema rezervistima kada ste imali zajedničke vojne vežbe