FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kakva je to vojska bila?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next
AutorPoruka
popovac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 1
Član od : 2009-05-02

KomentarNaslov komentara: Kakva je to vojska bila?   24.12.09 9:25

Kakva je to vojska bila...

srijeda, 23 decembar 2009 19:16
Dvadesetak Prijedorčana jugonostalgičara proslavilo je 22. decembar Dan Jugoslovenske narodne armije. Okupili su se, po običaju, u kafiću ''DD'' u centru Prijedora, gdje su uz pjesme "Od Vardara pa do Triglava", "Po šumama i gorama" i drugim rodoljubivim stihovima iz vremena Socijalističke Jugoslavija proslavili datum fomiranja nekada slavljene armije.

Kafana je bila okićena Titovim slikama, jugoslovenskim zastavama, slavljenici su na glavi nosili šapke s petokrakama, a piće je plaćano novčanicama jugoslovenskog dinara. Ovakva okupljanja, kažu slavljenici, traju već 11 godina, a na jednom mjestu slave pripadnici sva tri naroda BiH.

Među okupljenima se našao i osamdesetosmogodišnji Svetko Bursać, nosilac partizanske spomenice.

- Ovakvo okupljenje je za pohvalu. Drago mi je što ovaj veliki istorijski datum bivše Jugoslavije obilježavaju i mlađi ljudi, među kojima je mnoštvo potomaka učesnika Narodnooslobodilačke borbe - kazao je Bursać podsjećajući da je Jugoslavija iz Drugog svjetskog rata izašla sa 800.000 vojnika.

Branko Ješić, potomak učesnika NOR, priča da su mu u partizanima od 1941. godine bili otac i majka. Otac je umro, a majka živi da i danas svjedoči o hrabrosti s kojom su odlazili u borbe.

- Vjerujem da i danas mnogi boluju za Jugoslavijom, ali to kriju, neće da priznaju. Sa sigurnošću tvrdim da nikada više neće biti onako lijepog života, kao što je bilo u Jugoslaviji. Nikada to niko neće doživjeti i neće se osjećati onako slobodnim, kako smo se mi osjećali u Jugoslaviji - priča Ješić.

Branko Horvat bio je, kako kaže, jedan od osnivača proslave 22. decembra. I njega vežu lijepe uspomene za JNA.

- Može pričati ko šta hoće, ali bila je to jaka i snažna armija. Nažalost, iznutra su je razorili - veli Horvat, koji s prijateljima i istomišljenicima na dan obilježavanja 22. decembra oživljava sjećanja na vojničke dane, koje je odslužio u Vršcu u oklopnoj jedinici.

Konobarica

Da bi sve bilo u skladu s datumom koji se obilježavao i konobarica koja je služila goste nosila je kapu JNA. Slavljenici su se pozdravljali vojničkim pozdravom i obraćali jedan drugome sa druže, a oficiri i podoficiri su oslovljavani prema činovima koje su umali u bivšoj armiji.

Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   24.12.09 21:23

Sva tri naroda slave dan JNA u istoj kafani?
I svi piju zabavljaju se.....?
Pa neznam malo mi to nekako izgleda glupo da su dani maškara bilo bi OK do bola.
Stoga ako su maškare ja ti dajem veliki PLUS
A što se tiče para taj je ugostitelj vjerovatno doživio bankrot Very Happy

Gušter
Gušter

Broj komentara : 61
Član od : 2009-05-19
M(j)esto RS

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   26.12.09 11:21

šta ima tu čudnoga da sva tri naroda piju u istoj kafani???Zna se ko hoče da živi dalje u miru i slozi a i zna se ko to neče.I treba tako da bude,da se narod različitih vera i nacija druži međusobno.A ako toga nema onda nema ni progresa u međuljudskim odnosima.Ako nema bobrih odnosa onda može samo da se napravi zid između tih odnosa.Ustvari zid je bio napravljen.
To je bila armija drugova,armija koja je bila sastavljena iz svih naroda bivše nam domovine.Neki kažu da je bila loša,šta je bilo to toliko loše da su današnje vojske,današnjih država bolje.Trošila je ogromno para,dali današnje troše manje?Ne bih se složio s tim.Današnji proračun je mnogo veči nego prije.Niti uslovi nisu neznam koliko bolji kao nekada.Pogledajte sami činjenice,koje su dostupne svima na internetu,stric google ima sve podatke.
Ja znam samo to da večina ima lepe uspomene na našu bivšu armiju.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   26.12.09 16:59

@gardist (citat):
šta ima tu čudnoga da sva tri naroda piju u istoj kafani???Zna se ko hoče da živi dalje u miru i slozi a i zna se ko to neče.I treba tako da bude,da se narod različitih vera i nacija druži međusobno.A ako toga nema onda nema ni progresa u međuljudskim odnosima.Ako nema bobrih odnosa onda može samo da se napravi zid između tih odnosa.Ustvari zid je bio napravljen.
To je bila armija drugova,armija koja je bila sastavljena iz svih naroda bivše nam domovine.Neki kažu da je bila loša,šta je bilo to toliko loše da su današnje vojske,današnjih država bolje.Trošila je ogromno para,dali današnje troše manje?Ne bih se složio s tim.Današnji proračun je mnogo veči nego prije.Niti uslovi nisu neznam koliko bolji kao nekada.Pogledajte sami činjenice,koje su dostupne svima na internetu,stric google ima sve podatke.
Ja znam samo to da večina ima lepe uspomene na našu bivšu armiju.

Čini mi se da smo na tankom ledu pa se selimo razgovarat u "privatne odaje"

Gušter
Gušter

Broj komentara : 61
Član od : 2009-05-19
M(j)esto RS

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   26.12.09 23:09

purgeru imaš pp na koji sam ti odgovorio ali javlja mi da nečeš da primaš pp.kako god ja sam ti odgovorio na tvoja pitanja i tvoje je dali želiš to da pročitaš ili ne.Da ne bismo ovde bili na skliskom terenu u nekome upali u oko.
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   26.12.09 23:18

@gardist (citat):
purgeru imaš pp na koji sam ti odgovorio ali javlja mi da nečeš da primaš pp.kako god ja sam ti odgovorio na tvoja pitanja i tvoje je dali želiš to da pročitaš ili ne.Da ne bismo ovde bili na skliskom terenu u nekome upali u oko.

Prvi glas da ne mogu primat pp.
Od drugih primam najnormalnije,neznam pogledaću u postavkama.

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   26.12.09 23:22

@gardist (citat):

Ajd probaj sad.

Džomba
Džomba

Broj komentara : 115
Član od : 2009-05-03
Dob : 50
M(j)esto SLO

KomentarNaslov komentara: kakva je to vojska bila   27.12.09 11:48

JNA bila je dosta jaka i faktor u planovima NATO-a i Varšavskog pakta. U toj epohi jedina prava opozicija velikima, kao i pokret nesvrstanih!

Sadašnje vojske (kao "PROFESIONALNE") su drukčije u prvobitnom smislu - nisu više narodne, odbrambene i oslobodilačke nego okupatorske ili kolonialne. Šta je urađeno u Iraku i Afganistanu? Brane se interesi naftara i mamilaša i finansijskih tajkuna ... jbg ...

Evo pesme Borisa Vianna, kao primer protivljenja francuskom kolonijalnom ratu u Alžiru:

Monsieur le Président,
je vous fais une lettre,
que vous lirez peut-être,
si vous avez le temps.

Je viens de recevoir
mes papiers militaires
pour partir à la guerre
avant mercredi soir.

Monsieur le Président
je ne veux pas le faire,
je ne suis pas sur terre
pour tuer de pauvres gens.

C'est pas pour vous fâcher,
il faut que je vous dise,
ma décision est prise,
je m'en vais déserter.

Depuis que je suis né,
j'ai vu mourir mon père,
j'ai vu partir mes frères,
et pleurer mes enfants.

Ma mère a tant souffert,
qu'elle est dedans sa tombe,
et se moque des bombes,
et se moque des vers.

Quand j'étais prisonnier
on m'a volé ma femme,
on m'a volé mon âme,
et tout mon cher passé.

Demain de bon matin,
je fermerai ma porte
au nez des années mortes
j'irai sur les chemins.

Je mendierai ma vie,
sur les routes de France,
de Bretagne en Provence,
et je crierai aux gens:

refusez d'obéir,
refusez de la faire,
n'allez pas à la guerre,
refusez de partir.

S'il faut donner son sang,
allez donner le vôtre,
vous êtes bon apôtre,
monsieur le Président.

Si vous me poursuivez
prévenez vos gendarmes
que je n'aurai pas d'armes
et qu'ils pourront tirer.

Engleski prevod:

Mr. President
I'm writing you a letter
that perhaps you will read
If you have the time.

I've just received
my call-up papers
to leave for the front
Before Wednesday night.

Mr. President
I do not want to go
I am not on this earth
to kill wretched people.

It's not to make you mad
I must tell you
my decision is made
I am going to desert.

Since I was born
I have seen my father die
I have seen my brothers leave
and my children cry.

My mother has suffered so,
that she is in her grave
and she laughs at the bombs
and she laughs at the worms.

When I was a prisoner
they stole my wife
they stole my soul
and all my dear past.

Early tomorrow morning
I will shut my door
on these dead years
I will take to the road.

I will beg my way along
on the roads of France
from Brittany to Provence
and I will cry out to the people:

Refuse to obey
refuse to do it
don't go to war
refuse to go.

If blood must be given
go give your own
you are a good apostle
Mr. President.

If you go after me
warn your police
that I'll be unarmed
and that they can shoot.

Na vrh Go down
drug član
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2010-02-03
M(j)esto Opovo,Srbija

KomentarNaslov komentara: kakva vojska   03.02.10 22:07

Pa narode moj ili drugovi moji,to je bila nekakva vojska,mada je više ličila na nekakvu radnu akciju.Ne šalim se i ozbiljno tako mislim.Jeste da smo svi bili kao jedno telo,ili je to samo ličilo na takvo što,ali ipak previše glomazan sistem koj je bio neupotrebljiv.Veći deo vojske je bio nesposoban da bilo šta vojnički odradi a starešine su bile mahom nesposobni ljudi kojima je lično bilo dobro jer su imali sve povlastice(stan,odeća,dobra plata).Imali smo dogmatsku Armiju bez slobodnog vojničkog razumevanja i bez sposobnosti da razume za šta u stvari služe.Nažalost,tako se i pokazalo kasnije 90 ih.Tek tada se videlo koji je oficir sposoban da bude to što jeste bez obzira na kojoj je bio strani.Većina su se krila po nekakvim vojnim štabovima ili su kao izgovor imali zakletvu JNA.Malo je poštenih oficira tako razmišljlo.
Što se tiče nas ,tadašnjih vojnika,mi baš nismo mnogo razmišljali jer smo bili mladi i nije nam ništa falilo.Imali smo naše dužnosti pout ribanja klozeta,raznih plivanja ispod kreveta,sakupljanja borovih iglica po krugu,slušanje političke nastave i radost kada te puste u grad da popiješ pivo.Naravno,sve jedno nam je bilo koje smo nacije bili i tako je trebalo da ostane do današnjeg dana.

Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.02.10 12:03

@drug član (citat):
Pa narode moj ili drugovi moji,to je bila nekakva vojska,mada je više ličila na nekakvu radnu akciju.Ne šalim se i ozbiljno tako mislim.Jeste da smo svi bili kao jedno telo,ili je to samo ličilo na takvo što,ali ipak previše glomazan sistem koj je bio neupotrebljiv.Veći deo vojske je bio nesposoban da bilo šta vojnički odradi a starešine su bile mahom nesposobni ljudi kojima je lično bilo dobro jer su imali sve povlastice(stan,odeća,dobra plata).Imali smo dogmatsku Armiju bez slobodnog vojničkog razumevanja i bez sposobnosti da razume za šta u stvari služe.Nažalost,tako se i pokazalo kasnije 90 ih.Tek tada se videlo koji je oficir sposoban da bude to što jeste bez obzira na kojoj je bio strani.Većina su se krila po nekakvim vojnim štabovima ili su kao izgovor imali zakletvu JNA.Malo je poštenih oficira tako razmišljlo.
Što se tiče nas ,tadašnjih vojnika,mi baš nismo mnogo razmišljali jer smo bili mladi i nije nam ništa falilo.Imali smo naše dužnosti pout ribanja klozeta,raznih plivanja ispod kreveta,sakupljanja borovih iglica po krugu,slušanje političke nastave i radost kada te puste u grad da popiješ pivo.Naravno,sve jedno nam je bilo koje smo nacije bili i tako je trebalo da ostane do današnjeg dana.

Tako nekako!Pošteno!
Osim zadnje rečenice,svi smo potajno naslučivali da tako neće biti do "današnjeg dana".

Gušter
Gušter

Broj komentara : 38
Član od : 2011-02-24

KomentarNaslov komentara: Istorijski fakti o JNA   04.03.11 10:47

JUGOSLOVENSKA NARODNA ARMIJA je bila zajednička oružana sila svih naroda i narodnosti, radnih ljudi i građna SFRJ (Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije). Bila je deo jedinstvenih oružanih snaga SFRJ. Zajedno sa teritorijalnom odbranom SFRJ imala je zadatak da: štiti nezavisnost, integritet, teritorijalnu celokupnost i ustavom utvrđeno društveno uređenje zemlje. Svojom organizacijom, naoružanjem, visokim stepenom opremljenosti, obučenosti i čvrstim moralno-političkim jedinstvom , činila je udarni deo oružanih snaga SFRJ. Bila je namenjena i osposobljena za vođenje oružane borbe na celom jugoslovenskom ratištu u zahvatu osnovnih strategijskih i operativnih pravaca na kopnu, moru i u vazdušnom prostoru a protiv glavnih grupacija agresora. Prvenstveno je bila osposobljena i namenjena za kombinovani i frontalni oblik oružane borbe. Zbog toga je bila posebno opremljena i osposobljena za protiv-oklopnu i protiv-vazdušnu borbu sa glavnim grupacijama oklopno-mehanizovanih, vazduhoplovnih i pomorsko-desantnih snaga agresora. Svojim postojanjem u miru JNA je bila značajn faktor unutrašnje stabilnosti i bitan činilac odvraćanja od agresije na SFRJ.
JNA je bila organizovana u vidove, rodove i službe, a ovi u odgovarajuće komande, jedinice i ustanove. Vidovi su bili: Kopnena vojska (KoV), Ratno vazduhoplovstvo i protiv-vazdušna odbrana (RV i PVO) i Ratna mornarica (RM). Rodovi su bili: pešadija, oklopne jedinice, artiljerija, artiljerijsko-raketne jedinice PVO, granične jedinice, inžinjerija, atomsko-biološka-hemijska odbrana (ABHO), veza, pomorstvo, avijacija, elektronsko izviđanje i protivelektronska dejstva (EI i PED) i vazdušno osmatranje, javljanje i navođenje (VOJIN). Službe su bile: tehnička služba KoV, vazduhoplovnotehnička, mornaričkotehnička, intendantska, sanitetska, veterinarska, saobraćajna,građevinska, pravna, geodetska, finansijska, administrativna, informatička i muzička služba. Rodovi i službe su bili jedinstveni (za sva tri vida), s tim što su neki od njih više pripadali određenom vidu po prirodi organizacije i namene (na pr. oklopne jedinice u KoV).
Vojna obaveza u JNA bila je opšta. Sastojala se od regrutne obaveze, obaveze služenja vojnog roka, i služenja u rezervnom sastavu. U socijalističkoj Jugoslaviji postojao je sistemopštenarodne odbrane i društvene samozaštite, pa je tako JNA bila "zajednička oružana sila svih naroda i narodnosti i svih radnih ljudi i građana SFRJ". Pripadnikom oružanih snaga smatrao se svaki građanin "koji sa oružjem u ruci učestvuje u otporu protiv napadača". Služenje vojnog roka u JNA trajalo je (zavisno od vremenskog perioda) od tri godine do godinu dana. U JNA je korišten, tada službeni jezik, srpsko-hrvatski jezik i pismo latinica.
Činovi u oružanim snagama SFRJ i Jugoslovenskoj narodnoj armiji su bili:
Činovi vojnika: razvodnik, desetar, mlađi vodnik;
Činovi podoficira: vodnik, vodnik I klase, stariji vodnik, stariji vodnik I klase, zastavnik, zastavnik I. klase;
Činovi oficira: potporučnik, poručnik (poručnik korvete *), kapetan (poručnik fregate *), kapetan I klase (poručnik bojnog broda *), major (kapetan korvete *), potpukovnik (kapetan fregate *), pukovnik (kapetan bojnog broda *);
Činovi generala i admirala: general-major (kontraadmiral *), general-potpukovnik (viceadmiral *), general-pukovnik (admiral *), general armije (admiral flote *). (Obeleženo sa * su činovi u Ratnoj mornarici).
Doživotni Vrhovni komandant Oružanih snaga SFRJ je bio Maršal Josip-Broz Tito. Posle njegove smrti (1980.) ovaj čin u JNA se ukida a ulogu Vrhovnog komandanta preuzima kolektivni organ tj. Predsedništvo SFRJ.
Jugoslovenska narodna armija svoje korene vuče iz narodno-oslobodilačke borbe (NOB) i Partizanskih odreda Jugoslavije. Tokom Drugog svetskog rata osnovana je 21. decembra 1941. godine u mestu Rudo Prva proleterska narodno-oslobodilačka udarna brigada Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ), kao prva regularna vojna formacija partizanskih jedinica. Krajem Drugog svetskog rata, 1. marta 1945. godine, NOVJ dobija naziv Jugoslovenska armija (JA). Povodom proslave desetgodišnjice razvoja, 22. decembra 1951. godine, Jugoslovenska armija je preimenovana u Jugoslovensku narodnu armiju (JNA), čime je i formalno naglašen njen narodni, socijalistički i revolucionarni karakter. Po nekim vojnim procenama JNA je bila četvrta ili peta vojna sila u Evropi.
Cepanjem a kasnije i raspadom SFRJ Jugoslovenska narodna armija je izgubila koheziono jedinstvo i bila je urušena iznutra! Iznikla iz antifašističke borbe i stvorena od naroda i narodnosti u Jugoslaviji počela je da se raspada sa secesijom nekih jugoslovenskih republika (1991. godine). Nesrećno se povlačila sa teritorije Slovenije, Hrvatske i BiH a kasnije i sa teritorije Makedonije. Nacionalni kadrovski ključ se drastično promenio i JNA je izgubivši širu podršku pojedinih naroda i narodnosti u bivšoj SFRJ i zvanično ukinuta 20. maja 1992. godine proglašenjem Vojske Jugoslavije kao oružane sile Savezne Republike Jugoslavije.

Link na kom mozete pogledati kako su izgledale vojne zastave JNA:
http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=36879_88206488_ZASTAVE.jpg

JLA- Jugoslovenska Ljudska Armada

znacka primernog vojnika

znacka Titove garde

znacka skole rezervnih oficira

znacka granicnih jedinica

esarpa za staresine JNA

Josip Broz Tito

(25.05.1892. -04.05.1980.)

Predsednik SFRJ i Vrhovni komandant Oružanih snaga SFRJ

od 14.01.1953.g do 04.05.1980.godine

aleksandar obradovic: komentar modifikovan dana: 05.04.13 23:35; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : ..........resize...)
Na vrh Go down
Gargamel
Gušter
Gušter

Broj komentara : 87
Član od : 2012-11-19

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   26.11.12 0:06

Džaba žaliti i kukati, bilo i prošlo.
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1304
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   05.04.13 19:38

Iz svog ugla gledanja zelim i ja nesto reci o jna a to je da sluzeci vojni rok pogotovo nakon 45 pa nadalje kad je bila velika nepismenost sve je te ljude naucila citati i pisati,zatim puno ljudi je postalo krojac ,obucar, brico,kuhar,vozac,vojni policajac itd gdj su sa tim diplomama mogli da dobiju posao u civilstvu.Druga stvar je sto su ljudi boraveci u jna odredjeni period imali priliku da upoznaju razlicite narode i mentalitete nego sto su njegovi.Takodje zelim istaci da je jna bila nezaobilazna u nepogodama kad bi pogodila neko podrucje a sjetimo se zemljotresa,poplava,pozara itd.Konkretno navescu primjer iz svog boravka u jna januar87 u l veliki snijeg u LJubljani kad komunalna sluzba nije mogla sve ocistiti u gradu pa je pozvana i vojska koja je izasla u velikom broju i olaksala zivot blokiranim gradjanima.Bili smo ponosni na sve to sto smo radili za zemlju kojoj smo pripadali.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   05.04.13 20:09

Lijepo si to komentirao, mislim da je za ovu temu, gdje već ima više osobnih iskustava:

http://jna-sfrj.forum-aktiv.com/t16p255-moj-stav-o-jna

Možda ovdje više o nekoj više-manje službenoj povijesti/istoriji. Very Happy

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   05.04.13 20:12

Potpisujem sve što si rekao Šemsudine, za neke je to bila prilika da nauće nešto (ne samo od vojnoga znanja, već i o životu, osobnoj higijeni, kulturi stanovanja, drugarstvu i sl). Dok sam bio u ŠRO sa mnom je bio jedan Albanac, kada smo išli u prekomandu na stažiranje, rekao mi je: "prijatelju, ja ću ćim mi se ukaže prilika ukrasti cipele, u životu nisam imao bolje", to sve govori iz kojig su sredina dolazili u JNA, biklo je jako siromašnih ljudi, neki nisu mrdnuli dalje od svojega dvorišta, a kamoli vidjeli more. Razz

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   05.04.13 22:33

@bojnik (citat):
Potpisujem sve što si rekao Šemsudine, za neke je to bila prilika da nauće nešto (ne samo od vojnoga znanja, već i o životu, osobnoj higijeni, kulturi stanovanja, drugarstvu i sl). Dok sam bio u ŠRO sa mnom je bio jedan Albanac, kada smo išli u prekomandu na stažiranje, rekao mi je: "prijatelju, ja ću ćim mi se ukaže prilika ukrasti cipele, u životu nisam imao bolje", to sve govori iz kojig su sredina dolazili u JNA, biklo je jako siromašnih ljudi, neki nisu mrdnuli dalje od svojega dvorišta, a kamoli vidjeli more. Razz

Misliš li bojniče da je danas bolje. Ok, nema redovnog služenja vojnog roka pa ne možemo komparirati ali poslat ću ti na PP raščlambu jedne generacije (nasumice odabrane) naraštaja ročnih vojnika pa ćeš vidjeti da i danas ima nepismenih (što je nepojmljivo u 21. stoljeću), da i danas ima ljudi koji se u životu nisu nikada susreli sa jednoručnom mješalicom vode, da i danas se nađe ljudi koji se čude kad imaju tri topla obroka i još dodatak u vidu soka, keksa ili čokolade. To je tragedija Sad

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   05.04.13 23:48

@pukovnik (citat):
@bojnik (citat):

Misliš li bojniče da je danas bolje. Ok, nema redovnog služenja vojnog roka pa ne možemo komparirati ali poslat ću ti na PP raščlambu jedne generacije (nasumice odabrane) naraštaja ročnih vojnika pa ćeš vidjeti da i danas ima nepismenih (što je nepojmljivo u 21. stoljeću), da i danas ima ljudi koji se u životu nisu nikada susreli sa jednoručnom mješalicom vode, da i danas se nađe ljudi koji se čude kad imaju tri topla obroka i još dodatak u vidu soka, keksa ili čokolade. To je tragedija Sad

Ne pukovniče, nemislim da je bolje, nego sam užasnut. Po prijemu prve generacije ročnih vojnika koje sam imao, čitajući njihove kartone, podatci su bili šokantni. Ajde uvažavao sam da su pojedinci glede situacije koja je devedesetih bila napustili školovanje, no kako objasniti da je bilo i onih sa jedva završenom osmogodišnjom školom, polupismeni (a pizdariju naprave odmah), ponašanje na niskoj razini, nepoštivanje strijih (no i s time sam izlazio na kraj), puno tih mladih je bilo iz razorenih obitelji, skloni alkoholu, bilo je i puke sirotinje koji su u vojsci napokon jeli redovito topli obrok. Mnogo puta sam znao u kancelariji sam psovati nevjerujući da toga još ima. E koliko sam puta uspio nabaviti cigarete, čokolade tim momcima, po završetku služenja vojnog roka znao sam im ostaviti donji veš, cipele. E, samo kada se sjetim, dođe mi da poludim.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 2752
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   05.04.13 23:54

Moj stari kad se naljuti na mene pocasti me sa svojom favoritnom psovkom"Nema budale bez skolovane budale"
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.04.13 0:00

@milutins (citat):
Moj stari kad se naljuti na mene pocasti me sa svojom favoritnom psovkom "Nema budale bez skolovane budale"

Imam takva iskustva sa jednim bezbednjakom iz JNA, nešto neopisivo. Shocked
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.04.13 2:19

@pukovnik (citat):
Misliš li bojniče da je danas bolje. Ok, nema redovnog služenja vojnog roka pa ne možemo komparirati ali poslat ću ti na PP raščlambu jedne generacije (nasumice odabrane) naraštaja ročnih vojnika pa ćeš vidjeti da i danas ima nepismenih (što je nepojmljivo u 21. stoljeću), da i danas ima ljudi koji se u životu nisu nikada susreli sa jednoručnom mješalicom vode, da i danas se nađe ljudi koji se čude kad imaju tri topla obroka i još dodatak u vidu soka, keksa ili čokolade. To je tragedija  Sad

Mislim da je danas jos gore nego pre dvadesetak godina sto se tice siromastva i recimo obrazovanja. Danas je masovna pojava da deca napustaju skolovanje pre zavrsenih 12 razreda a i ovi sto ih zavrse izlaze tupi kao slonovi.Ranije nismo imali problem sa narkomanijom a samo pogledajte danas. Nisam siguran da bi danas taj sistem redovnog sluzenja uopste mogao da funkcionise.U Srbiji se masovno nisu odazivali na pozive pa su na kraju i ukinuli sluzenje jer je i onako isao ko je hteo.

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.04.13 6:24

funkcionise dobrovoljno sluzenje vojnog roka.za 500 mesta u VS javilo se 3000.uvek je bilo onih koji su hteli da sluze vojni rok i onih koji to nisu hteli.od ovih drugih ni u JNA nije bilo vajde, samo problemi.zvanicna statistika tvrdi da smo u zabludi ako mislimo da je u EX YU bilo bolje nego danas.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.04.13 6:34

A sta si to ti ocekivao da zvanicna statistika kaze??? Koliko ja znam, platu primaju iz drzavnog budzeta.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.04.13 6:41

Za ove druge nisam siguran ali barem Srbija jos nije dostigla nivo iz 89te. Sto se sluzenja vojnog roka tice ceo koncept se pokazao kao neefikasan i zato je i napusten.
Na vrh Go down
pera84

Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.04.13 7:03

Ne moze se dostici standard dok se ne dostigne nivo proizvodnje.
A vojska bi trebala biti profesionalna. Uvijek ce se naci onih koji ce za koliko toliko pristojnu platu puzati pod maskom i lomiti noge na preprekama. Drugi problem je sto se svako malo smjenjuju vlade i stranke na vlasti, pa kako koja dodje udri sve nanovo. Ne moze se jedna kvalitetna armija stvoriti preko noci.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2752
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   06.04.13 7:17

Sada je druga prica,kada sam ja sluzio JNA 1980-1981 mislim da smo ladno mogli do Berlina.Bili smo sila nevidjena,falilo nam malo dalekometnih raketa,nosac aviona-mislim svi su zazirali od nas tada
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Today at 4:51

Na vrh Go down

Kakva je to vojska bila?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/23Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 12 ... 23  Next
 Similar topics
-
» Kakva je to vojska bila?
» Kuhinja - oficiri i vojska
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA