FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin

Share | 

Kakva je to vojska bila?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 20:59

Dpuriću sve ok.Ljubičić je imao najduži staž kao savezni sekretar i karijeru ali u periodu u kojem je vršio dužnost JNA se trebala "otresti" nagomilanih oružja i oruđa dobijenih kao ratnu odštetu i krenuti sa svojim potencijalima ili kako je i radila kopirajući i "usavršavajući" tuđe.Samo djelimično je to uspjelo jer su se ZIL-ovi vukli do kraja '80-tih.Ne mislim da je on krivac jer sam nije mogao ništa ali cjelokupno rukovodstvo je.Pri tome ne osporavam niti Ljubičićev doprinos NOB-u.Možda se javi netko od pametnijih pa napiše i koju o sukobima unutar JNA vodstva ali to ide u Špijunsku temu ili najbolje nigdje..

purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 21:04

Citat :
Scila je bila Vatikan a Haridba Nemacka-znaci lagana plovidba
Ne smemo zaboraviti povijest-dobre sluge-losi gospodari
Yugu su rasturili politicki poltroni i ekonomske neznalice-a kako ce se sve zavrsiti videce se za nekih 50-ak godina-hoce li nase banane biti neovisne ili deo neke imperije
U svakom slucaju ja im zelim mirno more i nadam se da ce buduce generacije biti pametnije od nas-mi smo ispali budale-htjeli mi to priznati ili ne

ps-ako nekome se ne svidja moja konstatacija-bash se ne sekiram puno-i meni se dosta toga ne svidja

Evo Milutine do ovog posta tema je išla normalnim tokom i ovim postom ti si je prvi zastranio!
Neka za sada bude samo sljedeći sport i rekreacija.
Temu ću pročistiti i idemo dalje!

Podporučnik
Podporučnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 21:13

@Matrix (citat):
Dpuriću sve ok.Ljubičić je imao najduži staž kao savezni sekretar i karijeru ali u periodu u kojem je vršio dužnost JNA se trebala "otresti" nagomilanih oružja i oruđa dobijenih kao ratnu odštetu i krenuti sa svojim potencijalima ili kako je i radila kopirajući i "usavršavajući" tuđe.Samo djelimično je to uspjelo jer su se ZIL-ovi vukli do kraja '80-tih.Ne mislim da je on krivac jer sam nije mogao ništa ali cjelokupno rukovodstvo je.Pri tome ne osporavam niti Ljubičićev doprinos NOB-u.Možda se javi netko od pametnijih pa napiše i koju o sukobima unutar JNA vodstva ali to ide u Špijunsku temu ili najbolje nigdje..

Mislim da je Milos Vasic rekao da je "JNA bila najveci muzej naoruzanja u Evropi". Jos 80tih su u naoruzanju blie STG 44, T34 a po onome sto sam cuo od ljudi koji su radili popise magacina,  u njima se cuvalo oruzije zarobljeno od Italijana. Tek je artiljerija bila sastavljena od svih mogucih kalibara i proizvodjaca. Samo skladistenje te gvozdjurije je kostalo bogatstvo a da ne pricam o odrzavanju kampanjola koje su se raspadale ili ostale opreme koja je bila stara vise od 20 godina.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 21:20

@BEOGRAD (citat):
Mislim da je Milos Vasic rekao da je "JNA bila najveci muzej naoruzanja u Evropi". Jos 80tih su u naoruzanju blie STG 44, T34 a po onome sto sam cuo od ljudi koji su radili popise magacina,  u njima se cuvalo oruzije zarobljeno od Italijana. Tek je artiljerija bila sastavljena od svih mogucih kalibara i proizvodjaca. Samo skladistenje te gvozdjurije je kostalo bogatstvo a da ne pricam o odrzavanju kampanjola koje su se raspadale ili ostale opreme koja je bila stara vise od 20 godina.

Točno a i sami smo svjedoci onoga što smo i vidjeli.Pisali smo na jednoj temi ali uvijek kad nešto tražim i nađem imam pomisao da su neke nove stvari predugo čekale izlazak u svoju svrhu ili kupovale od čudnih zemalja.Čak je bilo našeg naoružanja u nekim vojskama a kod nas tek u pojedinim garnizonima.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 21:31

To je posledica toga sto je komandni kadar krajem 20tog veka jos uvek bio vezan za NOB i iskustva iz istog. Umesto da idu na stvaranje manje , bolje opremljene i obucene vojske islo se na koncept naoruzanog naroda a za to su bile dobre i Carcano puske.
Negde sam procitao da je upravo 68ma i intervencija u Cehoslovackoj bila presudna. Tadasnje umne glave u generalstabu su zakljucile da je jedini nacin da se suprotstavi SSSR-u bio naoruzano stanovnistvo , te da tadasnja JNA nije imala kapacitete da se odupre napadu. Zato je i osnovana TO a u magacinima se cuvalo svo moguce naoruzanje kao rezerva. Totalna nebuloza ako mene pitas.Sa jedne strane su potencirali gerilski rat a sa druge strane su gradili podzemne bunkere koji su kostali milijarde dolara.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 21:41

granata zatvor
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 21:44

@BEOGRAD (citat):
To je posledica toga sto je komandni kadar krajem 20tog veka jos uvek bio vezan za NOB i iskustva iz istog. Umesto da idu na stvaranje manje , bolje opremljene i obucene vojske islo se na koncept naoruzanog naroda a za to su bile dobre i Carcano puske.
Negde sam procitao da je upravo 68ma i intervencija u Cehoslovackoj bila presudna. Tadasnje umne glave u generalstabu su zakljucile da je jedini nacin da se suprotstavi SSSR-u bio naoruzano stanovnistvo , te da tadasnja JNA nije imala kapacitete da se odupre napadu. Zato je i osnovana TO a u magacinima se cuvalo svo moguce naoruzanje kao rezerva. Totalna nebuloza ako mene pitas.Sa jedne strane su potencirali gerilski rat a sa druge strane su gradili podzemne bunkere koji su kostali milijarde dolara.

Upravo tako.U razgovoru sa jednim sad već pok.Pukovnikom mi je objeasnio totalno istu stvar osim što nije spominjao podzemne gradove.'68 godina se uvijek uzimala kao presudna u budućem preustroju i napredovanju JNA.Gomilanje stare tehnike je i dovelo do onemogućavanja dolaska novih(gotovih)proizvoda jer su zalihe u skladištima bile ogromne.Za takav proces u to vrijeme to nije bilo moguće jer samo uništenje oružja i oruđa je bilo besmisleno u očima vrha i naroda a prodaja nekom trećem nije imalo opcije.JNA doživljava svoju pozitivnu preobrazbu tek početkom '80-tih.Ipak do tada je izašlo i dosta noviteta koji su vremenom već bili pregaženi - a novi su čekali red,čudno ali.

purger

Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 22:00

Ok Milutine.
Pa da ti usput i kažem razlog:
Nemaš prava nikoga vrijeđat niti nazivat mamlazom.
I moram ti priznat već sam se bio zabrinuo tvojim pisanjem,reko sam sebi pa možda sam i pogriješio ali očigledno nisam!
Zato ti ljepo uzmi pecaljke i pa lagano u
P.S.
Lovostaj na pastrmku je van snage ali pazi ne smiješ na živi mamac.

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4443
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   10.04.13 22:06

@milutins (citat):
@purger (citat):
Citat :
Scila je bila Vatikan a Haridba Nemacka-znaci lagana plovidba
Ne smemo zaboraviti povijest-dobre sluge-losi gospodari
Yugu su rasturili politicki poltroni i ekonomske neznalice-a kako ce se sve zavrsiti videce se za nekih 50-ak godina-hoce li nase banane biti neovisne ili deo neke imperije
U svakom slucaju ja im zelim mirno more i nadam se da ce buduce generacije biti pametnije od nas-mi smo ispali budale-htjeli mi to priznati ili ne

ps-ako nekome se ne svidja moja konstatacija-bash se ne sekiram puno-i meni se dosta toga ne svidja

Evo Milutine do ovog posta tema je išla normalnim tokom i ovim postom ti si je prvi zastranio!
Neka za sada bude samo sljedeći sport i rekreacija.
Temu ću pročistiti i idemo dalje!

Radi svoj posao,mislis da ja zaista zelim biti na forumu gdje me mamlazi napadaju-prosetaj malo po drugim temama,imas mnogo posla oko ciscenja-ako si objektivan - a sada navalite -eto prilike za baniranje

Milutine......preter'o si...!!!!!
Malo pre sam se ukljucio u Forum, ne mogu jos da pohvatam sve konce, ali vidim da je bilo svega, na zalost ne lepoga......
Sta je i kako pocelo, to je nebitno, videcu ali vidim da traje i da stvar izmice kontroli.
Crveno sam obelezio recenicu koja kaze nesto sa cime se nikada necu sloziti!!!!!!!!!!!!!!!
Jesmo li mi svi ovde da dajemo konstatacije ne misleci mnogo?
Da li je primereno izazivanje moderatora u smislu..... NAVALITE.....Na bilo kom' forumu bi takva recenica upucena moderatorima znacila konacni BAN...bez obzira ko je napise!!!!!!!!!!!!!!!!!!! No

I na kraju kazes da ne zelis biti na Forumu...... tenk

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4443
Član od : 2011-06-23
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   10.04.13 22:41

Milutine .....tvoje pisanje u nekim postovima , bicu iskren, vidim kao potpunu neodgovornost u smislu prezentovanja stavova i situacija, postavljajuciu ih i ne misleci puno o posledicama i utisku!!!!
To si i rekao na kraju krajeva....."ne sekiras se puno"...!

Obzirom da ti je ovo , ja mislim , treci put da si BANOVAN.......,ponovo ograniceno, mislim i realno je da to bude i KONACNI BAN, posto su se desavale situacije da su clanovi posle vec druge opomene konacno iskljuce sa foruma.Odluka ce biti doneta u GS!!!

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2814
Član od : 2012-11-13
Dob : 52
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 0:04

Mogu da se složim sa kolegom BEOGRAD, trošilo se puno novaca na velike vojne infrastrukture, koje baš sa vojnog stanovišta nisu imale smisla, primjer je linija utvrđenih bunkera u Slavoniji u pravcu Zapad - Istok, bez uporišta u pozadini. Scenarij je zamišljen tako da ukoliko postrojbe članica Varšavskog pakta forsiraju u napadu rijeku Dravu, pri prvome otporu (na rijeci Dravi), naiđu na drugu liniju utvrđenih bunkera, a iza njih je nizinski kraj do rijeke Save, a tek onda brdovito područje sa mogućnošću pružanja nekog ozbiljnjijeg otpora (neračunajući otpor agresoru u rejonu p.Papuk i p.Krndija), po meni bacanje novca u vjetar, a inaće plus garnizoni JNA (Slatina, Našice, Đakovo, Osijek, B.Manastir, Vinkovci, Vukovar, Sl.Brod) bez obzira na sastav (artiljerija, oklopno-mehanizirane jedinice) ukljućujući i TO, bez važnije fortifikacije i liinije zaprječivanja nemogu duže vrijeme da odoljevaju napadu agresora. Područje Bosne je druga priča (prirodna konfiguracija terena), tu bi važio sistem manjih partizansko-gerilskih postrojbi koji bi zadale značajne gubitke agresoru.

Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 1923
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 1:13

u JNA niko nije bio go i bos sa pocepanim gacama niti je zaduzivao staru uniformu i stare cizme.na polaganju zakletve u NISU bilo nas je barem 5000 svih rodova vojske i niko nije bio u staroj uniformi.po cemu je Nikola Ljubicic bio seljacina i neobrazovan?po svim merilima JNA je bila moderna vojska.na izlasku iz grada Edirne /tursko -bugarska granica/ nalazi se garnizon Turske vojske,naoruzanje uglavnom iz vijetnamskog rata ,kamioni Dodge,tenkovi m-60 i neki MAN kamioni kakve nisi mogao u YU videti na otpadu.puske M-16 okvir se sija kao ogledalo umesto daje crn stare xx god.vojnici bedno obuceni bar one koje sam ja vido sa belim slemovima i MP oznakom na rukavu.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 61
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 1:47

Umesto komentara o zastarelosti i zaostalosti NVO JNA:

"po cemu je Nikola Ljubicic bio seljacina i neobrazovan?" Na ovo pitanje odgovor bi nam mogao dati forumaš pod nadimkom "BEOGRAD".

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 2:20

I sada taj klip o MG3 u Bundesveru bi trebao da bude neki dokaz o tome kako je JNA bila moderno opremljena vojska ?
Sto se Ljubicica tice ocigledno niste posmatrali neki od njegovih govora. Mucio se sa citanjem onoga sto mu je neko napisao. Pravi "doktor nauka". A da imao je diplomu. I oni iz Kragujevca i Megatrenda imaju diplome.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 61
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 2:50

@BEOGRAD (citat):
I sada taj klip o MG3 u Bundesveru bi trebao da bude neki dokaz o tome kako je JNA bila moderno opremljena vojska ?
Sto se Ljubicica tice ocigledno niste posmatrali neki od njegovih govora. Mucio se sa citanjem onoga sto mu je neko napisao. Pravi "doktor nauka". A da imao je diplomu. I oni iz Kragujevca i Megatrenda imaju diplome.

Klip o MG3 u Bundesveru bi trebao da bude dokaz o tome kako se ni bogatije zemlje ne razbacuju parama, već čuvaju i održavaju ono što imaju, pogotovo ako se pokazalo pouzdano.

Ovo za Ljubičića u doba SFRJ spadalo bi pod "verbalni delikt". Preoštra kvalifikacija, šta jes, jes.
Da je kleveta jeste.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 3:10

@East&West (citat):
Klip o MG3 u Bundesveru bi trebao da bude dokaz o tome kako se ni bogatije zemlje ne razbacuju parama, već čuvaju i održavaju ono što imaju, pogotovo ako se pokazalo pouzdano.

Ovo za Ljubičića u doba SFRJ spadalo bi pod "verbalni delikt". Preoštra kvalifikacija, šta jes, jes.
Da je kleveta jeste.

Sada mogao si da nadjes i bolji primer.Recimo danas sve armije sveta koriste nemacke kante za benzin iz WWII. To opet ne dokazuje da je JNA bila moderno opremljena ili cetvrta sila u Evropi. Valjda smo se jos u doba SFRJ odrekli clana 133.
Da ne drvimo vise o Nikoli mozes da nadjes jos gomilu primera generala koji su imali "doktorat" . Doktorirali su tako sto su sami sebi dodelili dekretom titule.

BEOGRAD: komentar modifikovan dana: 11.04.13 12:20; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 8:20

po cemu je JNA bila naoruzana zastarelim naoruzanjem?gde si ti video to staro naoruzanje?
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 9:13

@vladimir (citat):
po cemu je JNA bila naoruzana zastarelim naoruzanjem?gde si ti video to staro naoruzanje?

Tako je kolega,samo jedan primjer: Automatska puška M70 koja je bila u sastavu JNA bila je jedna od najboljih izrađenih verzija ruske AK, a da neprićamo o ostalim dosezima vojne industrije modificiranje M72 u M84, pa razni brodovi i sl. Može se govoriti o zastarjelosti MTS-a do recimo sredine 70-ih godina. Promjene su bile vidljive kako u osobnoj opremi vojnika ( intedanstka oprema ) teški šinjeli su izbacivani iz uporabe, zaštitni šljem je uveden još 60-ih godina isti je zamjenio ono šarenilo od šljemova, pa zaštitna maska, ostali pribor i bla,bla, bla, ima toga puno za navoditi. Da se moglo još više ići u pravcu modernizacije vojske i smanjivanja njenog broja, moglo se, ali je bilo tu dosta otežavajućih okolnosti, od lošeg stanja ekonomije do zamjene starog za novi kadar starješina (fleksibilnost u usvajanju novih pogleda na koncept JNA). Ovo je moje osobno razmišljanje, a isto tako znam bar u ŠRO da smo dobili jedan komplet nove uniforme (služila za izlaske i raznorazne svećanosti) i jedan komplet stare/polovne uniforme (radna), sav školski pribor je bio nov, kao i sredstva za izvođenje nastave. Svi smo dužili AP, a PAP sam vidio tek kod vojnika u "običnoj" kasarni.

Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 9:43

@bojnik (citat):
@vladimir (citat):
po cemu je JNA  bila naoruzana zastarelim naoruzanjem?gde si ti video to staro naoruzanje?

Tako je kolega,samo jedan primjer: Automatska puška M70 koja je bila u sastavu JNA bila je jedna od najboljih izrađenih verzija ruske AK, a da neprićamo o ostalim dosezima vojne industrije modificiranje M72 u M84, pa razni brodovi i sl. Može se govoriti o zastarjelosti MTS-a do recimo sredine 70-ih godina. Promjene su bile vidljive kako u osobnoj opremi vojnika ( intedanstka oprema ) teški šinjeli su izbacivani iz uporabe, zaštitni šljem je uveden još 60-ih godina isti je zamjenio ono šarenilo od šljemova, pa zaštitna maska, ostali pribor i bla,bla, bla, ima toga puno za navoditi. Da se moglo još više ići u pravcu modernizacije vojske i smanjivanja njenog broja, moglo se, ali je bilo tu dosta otežavajućih okolnosti, od lošeg stanja ekonomije do zamjene starog za novi kadar starješina (fleksibilnost u usvajanju novih pogleda na koncept JNA). Ovo je moje osobno razmišljanje, a isto tako znam bar u ŠRO da smo dobili jedan komplet nove uniforme (služila za izlaske i raznorazne svećanosti) i jedan komplet stare/polovne uniforme (radna), sav školski pribor je bio nov, kao i sredstva za izvođenje nastave. Svi smo dužili AP, a PAP sam vidio tek kod vojnika u "običnoj" kasarni.

Sve to stoji,mi u Velesu smo imali šinjele. Prije prekomande smo razdužili radnu,a ostala nam je svečana uniforma(nova).
Još jednu potpuno novu zadužio sam u Debru.
Na Krivolaku 82",velika večina artiljerijskih jedinica i inžinjerije bila je naoružana sa M-48, bilo je i onih sa PAP.
Tenkovske jedinice su imale škorpione.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 15:08

@vladimir (citat):
po cemu je JNA  bila naoruzana zastarelim naoruzanjem?gde si ti video to staro naoruzanje?

Na drugoj temi je covek postavio slike iz 82ge a na njoj M-49 ili ti domaca varjanta spargina i M59/66.
Sedamdesetih su u upotrebi i dalje bile M48 a 80tih su citave jedninice bile naoruzane sa M59/66. Do samog kraja najveci broj tenkova su bili T54/55 dok T72/M84 nisu cinili ni 30% tenkovskog sastava , mada treba napomenuti da podatci variraju zavisno od izvora.Do 91ve u upotrebi su bili M18 i M36 samohodni topovi dobijeni kao americka pomoc pocetkom pedesetih. Artiljerija je i dalje koristila haubice iz tog perioda a u aktivnoj sluzbi su drzali i dalje 88mm iz WWII.
Padobranska brigada iz Nisa bila je naoruzana sa STG 44 sve do 82ge ili 83ce kada su konacno presli na M70AB2.
RRU redjaji veze su 87/88me i dalje vecinom bili "lampasi". Bilo je i modernih FM200 ali je njihov broj jedva cinio 10%. Vecinom su u upotrebi bili RRU-800 iz 60te i HVT-1 iz 50tih.
I sada ti mene pitas gde si video zastarelo naoruzanje?

Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 16:08

od 1982 do 2013 ima 30god.po cemu je t-55 zastareo 1982 kada je zadnji put koriscen 1999 god.ameri su u pustinjskoj oluji koristili bojni brod Ajova koji je koriscen u drugom svetskom ratu.RRU uredjaji nisu bili lampasi rup-12 i radio telefon EI,VZ-12K.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.04.13 16:24

@vladimir (citat):
od 1982 do 2013 ima 30god.po cemu je t-55 zastareo 1982 kada je zadnji put koriscen 1999 god.ameri su u pustinjskoj oluji koristili bojni brod  Ajova koji je koriscen u drugom svetskom ratu.RRU  uredjaji nisu bili lampasi rup-12 i radio telefon EI,VZ-12K.

A zasto su onda uvodili T72/M84 ako nije zastareo?1991ve i dalje su vecinu tenkova cinili T54/55 a sada sigurno ces naci da se negde u Africi i dalje koriste.
Tvoje je pitanje bilo gde sam ja u JNA video zastarelo oruzije a ne da li je Ajova zastareo brod. I sta kazes RRU nisu bili lampasi. U 308mom puku veze bilo je jedva desetak FM200 i to 87me. Svi ostali uredjaji su bili lampaski RRU-800 i ponos domace tehnike iz 50tih HVT-1. Za tvoju informaciju RUP-12 nije RRU.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   12.04.13 3:04

Dali se neko seča do koliko godina je bila vojna obaveza za rezerviste JNA/SFRJ?

Zašto se upoređujete sa najrazvijenijim zemljama na svetu i sa puno večim brojem stanovnika? Ja mislim da je JNA dobro odradila svoj posao, imala je na raspolaganju odrđen procent BDP i to je dobro iskoristila. Ni dinara više.

Zašto uvek gledate samo propagandu na CNN ? Nisu USA tenkovi samo abramsi, do nedavno su bili i M60, pa da ne kažem da u mnogim NATO zemljama još uvek su u upotrebi.

Što se tiče zastarele tehnike:

Veliki bunkeri su i sada u upotrebi i na zapadu i u državama bivše SSSR. Šta mislite, da su NORAD izbacili iz bunkera, da predsednik USA nema više protivatomskog bunkera? Osim velikih objekta je JNA imala i puno manjih lokalnih. I u današnjim uslovima rata bi dobro prošli.

Ajde napred na pešadiju: imao sam radni šinjel, stvarno ne izgleda nešto, ali neko mora da potroši i stare ''ratne'' zalihe. A da ne kažem da je puno bolji za spavanje nego novija uniforma. Probajte da umorni spavate na -20 pod šatorskim krilom, ceničete taj šinjel. I da počne rat, nisu svi u jedinicama za napad, neki moraju da brane i pozadinu, za njih je šinjel više nego dobar.

Svi smo mi mrzili klasične preklopne ašovčičem. Ali verujte mi, ako je zemlja tvrda, možete sa tim ašovom da iskopate dublje neko sa novijim koji ima trougaoni držak. Kad neko zapuca na vas cenili biste dubinu rupe i zaboravili da vas je lupao po nogi.

Puška M48: je vrlo precizna. Sa optikom postaje pravi snajper. Nije sva vojska samo za direktni sukob!!! Recimo u Engleskoj su u drugom svetskom ratu imali postrojbe, dobrovoljaca uglavnom penzionera, brinuli su se za sela, fabrike, raskrsnice puteve, upade diverzanta, obaveštavanje i šta ja šta znam još. za njih bi i danas bio dobrodošao M48.

Papovka: ja sam video na gađanjima na strelištu da je mnogo ljudi ispalilo ceo šaržer, a rečeno jim je bilo da če biti više meta. Na veče razdalje i M70 mora na pojedinačno. Znači izvan grada može Papovka baš dobro da odradi ako ne i bolje od M70.

Artiljerija: ako je top precizan na distanciju za koju je predviđen i ako je nov, zašto bi se ga menjalo? Ionako je to sredstvo koje dejstvuje na više km. A i naoružanje topničara nema puno veze osim da imaju stražu oko topa. Ako pucaš na 10-20 km nečeš videti neprijatelja. Naravno bolje bi bilo da imaju što bolje naoružanje, ali dali jim treba za obuku?

Tenkovi: ako izostavimo one kao tenkove što nam je poklonila amerika posle rata glavni tenk je bio T34. To je bio glavni tenk do dolaska T55. 34 je bio moderan i u ta vremena možda najbolji srednji tenk na svetu. Kad su počele dolaziti 55 kao jedan najboljih tenkova na svetu 34 su odlazili u rezervu i postajali drugi tenkovi. U upotrebi su u ta vremena bili i prvi i drugi tenkovi. Kad se počelo sa proitvodnjom M84 u sredini osamdesetih, 55 je postajao drugi tenk, a 34 bi morali polako izlaziti iz upotrebe. E sad, tenk ne baciš na otbad kao auto. Treba ga razsaviti, isprazniti, razrezati... pa to košta, jeftinije je da se mu napravi nadstrešnica i još malo počeka. Ni proizvodnja 84 nije bila sve u jednoj godini. Nekde sam pročitao da je bilo oko 1000 fabrika i da je bio kapacitet 150 tenkova godišnje.

Ako možeš da izvršiš zadatak sa 55 zašto bi slao 84? ako možeš sa 34 zašto bi slao 55 ?

Za usporedbu američki M60 koji bi recimo mogao biti ekvivalent T55, iako mislim da nije, ali OK neznam sve detalje. Bio je u upotrebi u USA od 60-97, naravno i u Iračkom ratu. Neke zemlje (recimo Izrael) ga još koriste ai u USA je još u ratnoj rezervi. Šta je onda 55 lošija ili 34 lošija godine 1990?

Nije sve samo u tome da se ima najnoviju tehnologiju, nego je i u brojnom stanju, spremnosti da se iskoristi najbolje iz danih uslova, ratnim rezervama.... sve to utiče na spremnost zemlje, ne samo datum proizvodnje.

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   12.04.13 7:35

Evo odgovora drugu peri na njegovu "Što se tiče zastarele tehnike", pa krenimo redom:

1. Svakako da bi fortifikacija bila dobro iskorištena i u današnjim uvjetima ratovanja, no ovisi gdje, što i kako. Po mojemu izlaganju, dotakao sam se samo jedne koja je tu blizu mene (Slavonija), i prošao sam je uzduž i popreko,i o njoj govorim, no ista nema povezanost međusobno (kontinuitet objekata jedan do drugog), kao ni povezanost sa dubinom (prometna struktura), već ćine skup izdvojenih objekata razbacanih na većoj površini koja nema učinkovitost u obranbenom smislu, s čime gube osnovni smisao u namijeni jačanja vlastitog položaja i zaštititu od napada protivnika.
2. Šinjel kao takav, u današnjim uvjetima i naćinima ratovanja, nema svoju svrhovitost u pogledu pokretljivosti vojnika, dobar bi bio samo kao pokrivač na -20 (vjeruj mi bio sam i na većem minusu, ali mi je odora bila termo postavljena, pa je svejedno bilo hladno, 4 zime, ratni uvjeti)
3. Tu se slažem s tobom oko uporabe lopatice/ašovčića, jer glavno geslo pješaštva je: "kada puška neradi, ašovčić radi", uvjek sam prakticirao kada su uslovi na terenu dozvoljavali da se vrši utvrđivanje položaja, prvobitno je bilo glede situacije ukopavanje položaja zbrdazdola, no vremenom se vršilo baš "školsko" ukopavanje.
4. i 5. To što veliš za puške M48 i PAP M59/66 si potpuno u pravu i potpisujem isto. Na dobar glas su došli zbog svoje velike preciznosti prilikom gađanja, a što se u praksi i pokazalo.
6. Slažem se oko uporabe topničkih oruđa, kao i u naoružavanju topničkih posada, no u JNA se krenulo u modernizaciju i jednoobrazno korištenje osobnog naoružanja, tako da se u većini slućajeva pješačko naoružanje (ne AP) ono starije proizvodnje raspoređivalo u postrojbe TO.
7. 8. i 9. Da, dokazana je borbena učinkovitost navedenih tipova tenkova, no razvoj protuoklopnih sredstava u tehnološkom smislu iziskuje i razvoj/modernizaciju oklopnih sredstava.
Kada nemaš ništa dobra je i "stara" kanta.
10. Brojno stanje je važan faktor u vojsci, kako u ljudstvu tako i u sredstvima, ali ako se nemože ići u korak sa svime onim što može učinkovito opsluživati to brojno stanje, džaba ti sto tenkova, ako nema stzreljiva ili goriva, pa i pričuvnih dijelova za njih, isto tako imaš 1000 vojnika, a nemožeš ih opsluživati u vidu naoružanja, prijevoza, hrane i sl.
salutiranje

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   12.04.13 8:09

svako borbeno vozilo,avion,raketni sistem jednostavno receno ima svoj resurs ili rok upotrebe.nije se u JNA cekalo do poslednjeg dana isteka resursa borbenih sredstava vec su nabavljana nova i modernija sredstva zavisno od ekonomske situacije u zemlji.Beograd sva borbena sredstva koja si naveo koriscena su zadnji put 1999 na kosovu i 2001 u Makedoniji.resurs topovske cevi nemerise godinama vec brojem ispaljenih granata i istrosenost cevi.zasto bi jedna vojska bacila nekoriscene topove dometa 19000m ako ima municiju za njih.?samohodna NORA-155 kosta ,2 miliona usd i najjeftinija je u svojoklasi,bofors 155 kosta 10mil,tenkovi od 3-6 mil usd.nebaca se to posle 10 godina,vec se pravi da traje 30.
Na vrh Go down

Kakva je to vojska bila?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 5/24Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14 ... 24  Next
 Similar topics
-
» Kakva je to vojska bila?
» Kuhinja - oficiri i vojska
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
» Titova garda
» Aerodrom Pančevo VP 4310, VP 3106