FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kakva je to vojska bila?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23  Next
AutorPoruka
zokika
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 480
Član od : 2013-10-10
Dob : 59
M(j)esto SG - SLO

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   23.10.14 13:05

Tačno tako. Kako je sad u SLO vojski, neznam.
Za soldatkinju se slažem
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   23.10.14 13:28

Po novom (američkom) pravilu i u vojsci Srbije se salutira i bez kape...
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   23.10.14 13:36

@zastavnik (citat):
Jel to zastavniče znači da se i vojska Srbije sprema u NATO?(pišete po Američkim pravilima se salutira) Wink

Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   23.10.14 14:38

@lacoš (citat):
Citat :
Jel to zastavniče znači da se i vojska Srbije sprema u NATO?(pišete po Američkim pravilima se salutira) Wink
NATO redovno odrzava vezbe u Srbiji na kojima ucestvuju i pripadnici HV-a.
http://www.dvidshub.net/image/1449800/first-platinum-wolf-exercise-comes-close#.VEkEOst0y1s
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   23.10.14 14:42

@BEOGRAD (citat):

Ti si več odavno u NATO Laughing .
Interesira me mišljenje domačeg življa(bivših oficira naročito)

Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   23.10.14 15:17

@lacoš (citat):
@BEOGRAD (citat):

Ti si več odavno u NATO Laughing .
Interesira me mišljenje domačeg življa(bivših oficira naročito)

Ako se bude pitao domaći živalj, kao što neće, a mislim da nigde i nije pitan, onda nema šanse. Mislim da bi rezultat na referendumu, ako bi se održao sa takvim piatnjem, bio 5% "za" i 95% "protiv". Uz sav medijski pritisak i ucene, možda bi se taj procenat povećao za još par brojeva. Zbog toga se i uvodi NATO u potaji, na "kvarno", prvo je Ministarstvo spol(j)nih poslova pre desetak godina potpisalo ugovor sa NATO-om da mogu prelaziti preko teritorije Srbije bez najave i bez objašnjenja, neku godinu pre toga, što je opšte poznato, na teritoriji Srbije je podignuta baza kod Uroševca "Bondstil", jedna od najvećih baza u ovom delu Evrope.
Dakle, ako ne može milom, onda može silom.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   24.10.14 9:05

@halo 92 (citat):

Ako se bude pitao domaći živalj, kao što neće, a mislim da nigde i nije pitan, onda nema šanse. Mislim da bi rezultat na referendumu, ako bi se održao sa takvim piatnjem, bio 5% "za" i 95% "protiv". Uz sav medijski pritisak i ucene, možda bi se taj procenat povećao za još par brojeva. Zbog toga se i uvodi NATO u potaji, na "kvarno", prvo je Ministarstvo spol(j)nih poslova pre desetak godina potpisalo ugovor sa NATO-om da mogu prelaziti preko teritorije Srbije bez najave i bez objašnjenja, neku godinu pre toga, što je opšte poznato, na teritoriji Srbije je podignuta baza kod Uroševca "Bondstil", jedna od najvećih baza u ovom delu Evrope.
Dakle, ako ne može milom, onda može silom.
Generalno to pitanje se rješava kako gdje.Negdje referendum,negdje skupština,negdje vlada.
Uostalom to i nije bit mojeg pitanja.Ja sam baš mislio na mišljenje i stav pojedinaca.
Uostalom kolega nema ništa đabe,vjerojatno se NATO naplatio za nešto što je dobila Srbija,ali sa kamatima naravno Wink

Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   24.10.14 11:03

@lacoš (citat):
@zastavnik (citat):
Tako nešto, usvajaju se NATO standardi, a oni su niži od standarda koji su nasleđeni od JNA, to su i sami priznali prilikom zajedničke vežbe sa rumunskom vojskom na Đerdapu 2008. godine. Tada je VS prikazala daleko više standarde nego što to traži NATO i naređeno je da se standardi moraju podvesti na nivo NATO-a.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar

Broj komentara : 281
Član od : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   24.10.14 13:24

@lacoš (citat):
Generalno to pitanje se rješava kako gdje.Negdje referendum,negdje skupština,negdje vlada.
Uostalom to i nije bit mojeg pitanja.Ja sam baš mislio na mišljenje i stav pojedinaca.
Uostalom kolega nema ništa đabe,vjerojatno se NATO naplatio za nešto što je dobila Srbija,ali sa kamatima naravno Wink

U Srbiji je situacija malo drugačija, iz prostog razloga što je NATO  ostavio "neizbrisiv" trag.
Ako nekome slučajno zatreba malo osiromašenog uranijuma, neka dođe u Srbiju i neka se slobodno posluži.
I mi smo ga džabe dobili, NATO nas častio.
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   25.10.14 8:26

Nije stvar u tome dal se salutira sa il bez kape, inače je istina da može i bez kape da se pozdravi, nego je stvar u tome da nije pravilno ruka postavljena-šaka, kao ni cela ruka u odnosu na rame i telo, mislim da je to pravilo od JNA, ima ovde starijih iskusnijih, pa nek kažu.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   25.10.14 11:02

@Srdjan Radovanov (citat):
Nije stvar u tome dal se salutira sa il bez kape, inače je istina da može i bez kape da se pozdravi, nego je stvar u tome da nije pravilno ruka postavljena-šaka, kao ni cela ruka u odnosu na rame i telo, mislim da je to pravilo od JNA, ima ovde starijih iskusnijih, pa nek kažu.
Nije pravilno u odnosu na sta ili koga?U odnosu na JNA svakako nije ali je mozda u kladu sa pravilima drugih vojski-saveza ciji se standardi prihvataju.
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 486
Član od : 2013-12-16

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   25.10.14 14:06

@dpuric (citat):
@Srdjan Radovanov (citat):
Nije pravilno u odnosu na sta ili koga?U odnosu na JNA svakako nije ali je mozda u kladu sa pravilima drugih vojski-saveza ciji se standardi prihvataju.

Nije istina, lepo sam objasnio. Pozdrav iz JNA je isti kao i danas bar u VS, ne računam sa kapom il bez kape. Al da ne širim.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   25.10.14 15:02

@Matrix (citat):
Vidim da se nitko nije sjetio jednog vizionara iz kraja 60-tih kojeg sam ranije spomenuo.Radilo se o Admiralu Stanku Parmaću.Na Dan Grada Opuzena 2012 godine posmrtno je odlikovan nagradom za životno djelo.Kolega E&W je kaže bio protivnik t.z.v. "zelenog plana"  Laughing  ali ipak ostaje činjenica o Parmaćevoj dobroj vizualnosti koja je eto bar zaživila u jednom dijelu - evo jedan kratki odlomak o Neretvanskoj dolini iako je svoje vizionarstvo čvrsto širio kroz prethodnicu "zelenog plana" nije baš bio simpatičan onim Generalima koji su svoje ideje krojili o odbrani zemlje a ne i o usavršavanju,razvijanju i oplemenjivanju velikih agrara uz pomoć JNA,mala prepiska ili odlomak sa tadašnje dodjele nagrade o njegovom doprinosu: Činjenica je da je Stanko Parmać bio vizionar i osoba koja je bila na čelu pokreta (kombinata) koji nam je ostavio najveće kapitalne resurse od doba Austrougarske do danas! Njegove zamisli tih 1960-ih nisu bile dobro prihvaćene, ali se brzo uvidjelo koliko je taj jedinstveni projekat zapravo kvalitetan. Opuzen i cijela Neretva živjeli su od svojeg rada, od te bogate zemlje i što je najvažnije, njegov pristup u cijeloj ovoj stvari potpuno je modernizirao pristup poljoprivredi, navodnjavanju i svemu ostalome što se uz ovu gospodarsku granu veže. Poplave su postale prošlost, navodnjavanje «sedmo svjetsko čudo», a močvara, komarci i pijavice su se brzo zaboravili. PIK Neretva je imao oko 3,000 zaposlenih! S ove povijesne distance usudim se reći Stanko Parmać – neretvanski Nikola Tesla, čovjek ispred svog vremena!

Kontraadmiral Stanko Parmać

Za razvoj agrara u dolini Neretve velike zasluge ima kontraadmiral Stanko Parmać. Zaslužan je za pokretanje projekta melioracije, čime su isušene močvare i stvoreno plodno tlo koje cijele godine daje plodove. Na Dan Grada Opuzena 2012. poshumno mu je dodijeljena nagrada za životno djelo.

Na vrh Go down
dpuric

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   27.10.14 20:03

TO je imala puno jedinica. Ako se svega dobro secam u sastavu TO bile su partzanske, diverzantske, milicijske ,omladinske jedinice. Tako da se ova obuka verovatno odnosila na tu vrstu jedinica.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   27.10.14 20:08

@dpuric (citat):
TO je imala puno jedinica. Ako se svega dobro secam u sastavu TO bile su partzanske, diverzantske, milicijske ,omladinske jedinice. Tako da se ova obuka verovatno odnosila na tu vrstu jedinica.

Znači ovo bi bila neka dodatna obuka za omladince TO koji su odslužili vojni rok??

Pa,... u TO baš i nisu išli omladinci koliko je meni poznato, već više onako malo starija ekipa, nakon rezerve JNA... scratch

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   27.10.14 20:17

Ima i jedan jezični detalj koji me buni.
Nisam siguran da bi u upotrebi u SRH bio amblem na kojem piše 'opštenarodna' ako se ne radi o stvarima isključivo iz JNA. A ovdje nije taj slučaj.
(Za SRH bi trebalo biti 'općenarodna'.)

Također i na amblemu na kojem je obuka omladinaca TO SRH piše 'obrana', a ne 'odbrana'.

Ovo je nekome možda potpuno nevažno, ali nije!
Može bit neki indikator od kud je amblem.
Jezik iz JNA je u SRH bio samo u jedinicama JNA, u školama, a također i u TO SRH je bio drugačiji jezik s drugačijom gramatikom.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   27.10.14 20:17

@Max Blitz (citat):
@dpuric (citat):

Znači ovo bi bila neka dodatna obuka za omladince TO koji su odslužili vojni rok??

Pa,... u TO baš i nisu išli omladinci koliko je meni poznato, već više onako malo starija ekipa, nakon rezerve JNA... scratch

U krivu si. Nakon odsluženog vojnog roka neki moji kolege su umjesto u JNA dobili RR u jedinice TO, konkretno u 21.laku partizansku brigadu TO.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   27.10.14 20:21

@pukovnik (citat):
U krivu si. Nakon odsluženog vojnog roka neki moji kolege su umjesto u JNA dobili RR u jedinice TO, konkretno u 21.laku partizansku brigadu TO.

Nisam ni mislio isključivo, ali je u TO bila mahom starija ekipa sa škembama.
Mahom, ne znači 100% i isključivo.

Pravi teritorijalac, po definiciji, s Podgore '72. Smile

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.11.14 10:51

Info: grad Subotica.

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.11.14 10:52

SveJug: komentar modifikovan dana: 10.11.14 10:54; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.11.14 10:53

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.11.14 10:55

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.11.14 10:55

Kapetan
Kapetan

M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.11.14 12:43

@Max Blitz (citat):
SveJug, ovo su rezervisti na nekoj vježbi, dob im ne izgleda za predvojničku obuku...  Smile

E jh#biga, tema "Odbrana i zaštita" pa otisao u ...... Prebaci ako ti nije tesko. Smile

Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.11.14 15:08

Slika je starija. Datira negdje oko 1953. godine pa par godina na više a obzirom na različitost uniformi (da budem precizniji rasparenost bluza i hlaća) i kapa (pogureni lik četvrti sa lijeva koji stoji izgleda kao da ima radno odijelo) siguran sam da se ne radi o aktivnoj JNA već o nekakvim teritorijalcima.

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Today at 10:40

Na vrh Go down

Kakva je to vojska bila?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 20/23Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23  Next
 Similar topics
-
» Kakva je to vojska bila?
» Kuhinja - oficiri i vojska
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA
» Titova garda
» Pravilo za MB 82 mm