FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kakva je to vojska bila?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 23  Next
AutorPoruka
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Sun Apr 07, 2013 11:53 am

@purger (citat):
Vjerovatno si zaboravio vježbu odjeljenje u napadu  Very Happy

Nisam,ni odjeljenje,ni vod,ni četu.
Jednostavno mislim da se to premalo vježbalo.Osobito me živcirala šema u kojoj su plavi napadali,crveni se branili,a plavima nije bilo dozvoljeno pobijediti.
Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Sun Apr 07, 2013 11:55 am

Ipak je JNA bila tad vojska kojoj je tad bila obrana i zaštita domovine na prvome mjestu pa valjda radi toga nismo nešto preterivali sa učenjem napada i protivnapada.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Sun Apr 07, 2013 1:15 pm

@ZAGORAC (citat):
@purger (citat):
Vjerovatno si zaboravio vježbu odjeljenje u napadu Very Happy

Nisam,ni odjeljenje,ni vod,ni četu.
Jednostavno mislim da se to premalo vježbalo.Osobito me živcirala šema u kojoj su plavi napadali,crveni se branili,a plavima
nije bilo dozvoljeno pobijediti.

Zagorac, potpisujem se i ja ispod tvog posta. Sticajem okolnosti, vrlo dobro sam upoznat s obukom ovdasnje vojske kao i kriterijima za prijem u pojedine rodove. Ono sto smo mi "uvjezbavali" (necu ni da poredim sta smo imali) nema blage veze s realnoscu i zahtjevima modernog ratovanja. Bolju smo obuku imali kad smo se igrali "partizana i nijemaca" ili kad smo se zamomcili i tukli po kafanama.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Sun Apr 07, 2013 6:56 pm

@drug član (citat):
Pa narode moj ili drugovi moji,to je bila nekakva vojska,mada je više ličila na nekakvu radnu akciju.Ne šalim se i ozbiljno tako mislim.Jeste da smo svi bili kao jedno telo,ili je to samo ličilo na takvo što,ali ipak previše glomazan sistem koj je bio neupotrebljiv.Veći deo vojske je bio nesposoban da bilo šta vojnički odradi a starešine su bile mahom nesposobni ljudi kojima je lično bilo dobro jer su imali sve povlastice(stan,odeća,dobra plata).Imali smo dogmatsku Armiju bez slobodnog vojničkog razumevanja i bez sposobnosti da razume za šta u stvari služe.Nažalost,tako se i pokazalo kasnije 90 ih.Tek tada se videlo koji je oficir sposoban da bude to što jeste bez obzira na kojoj je bio strani.Većina su se krila po nekakvim vojnim štabovima ili su kao izgovor imali zakletvu JNA.Malo je poštenih oficira tako razmišljlo.
Što se tiče nas ,tadašnjih vojnika,mi baš nismo mnogo razmišljali jer smo bili mladi i nije nam ništa falilo.Imali smo naše dužnosti pout ribanja klozeta,raznih plivanja ispod kreveta,sakupljanja borovih iglica po krugu,slušanje političke nastave i radost kada te puste u grad da popiješ pivo.Naravno,sve jedno nam je bilo koje smo nacije bili i tako je trebalo da ostane do današnjeg dana.

Znam da druga ''drugi član'' više nema ovde ali ipak...

Vojska nije bila ista za sve, neki su bili graničaeri, neki tenkisti, padobranci, kuvari, vezisti i šta ja znam šta sve još.

Ja sam bio graničar.

Graničari su bili kao i stražari jedini na borbenom zadatku sa municijom. Nije to baš radna akcija. Zamisli da si 10 km od karaule i da su neki problemi? Ko če da ti pomogne? Možda je tebi JNA bila radna akcija, nama na granici nije bila!

Dali je bila JNA glomazan sastav, sabroj: mornaricu, PVO, tenkiste, inžinjerce, pešadiju, kuvare, itd....

Možda si ti razmišlao smo toliko da poiješ koje pivo. I ja sam tada! Ali ipak JNA je bila više od onog što smo mi obični gušteri videli. Bila je celokupna armija koja je uspela da nas očuva i NATO i Varšavskog pakta!

Na vrh Go down
janeztrdi
Vodnik I klase
Vodnik I klase

Broj komentara : 572
Član od : 2012-12-29
Dob : 47
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Mon Apr 08, 2013 2:08 am

@Pero™ (citat):
Znam da druga ''drugi član'' više nema ovde ali ipak...

Vojska nije bila ista za sve, neki su bili graničaeri, neki tenkisti, padobranci, kuvari, vezisti i šta ja znam šta sve još.

Ja sam bio graničar.

Graničari su bili kao i stražari jedini na borbenom zadatku sa municijom. Nije to baš radna akcija. Zamisli da si 10 km od karaule i da su neki problemi? Ko če da ti pomogne? Možda je tebi JNA bila radna akcija, nama na granici nije bila!

Dali je bila JNA glomazan sastav, sabroj: mornaricu, PVO, tenkiste, inžinjerce, pešadiju, kuvare, itd....

Možda si ti razmišlao smo toliko da poiješ koje pivo. I ja sam tada! Ali ipak JNA je bila više od onog što smo mi obični gušteri videli. Bila je celokupna armija koja je uspela da nas očuva i NATO i Varšavskog pakta!

Slažem se sa tobom Pero,dobro si to rekao, Pozdrav

Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Mon Apr 08, 2013 2:26 am

pero je napisao: Bila je celokupna armija koja je uspela da nas očuva i NATO i Varšavskog pakta!.

samo da dodam: i uspješna politika nesvrstanih.

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila   Mon Apr 08, 2013 4:56 pm

@bojnik (citat):
pero je napisao:  Bila je celokupna armija koja je uspela da nas očuva i NATO i Varšavskog pakta!.

Tačno, i to smo odradili.   Samit nesvrstanih u Beogradu 1961g.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Mon Apr 08, 2013 7:01 pm

@missar (citat):
@bojnik (citat):
pero je napisao:  Bila je celokupna armija koja je uspela da nas očuva i NATO i Varšavskog pakta!.

Tačno, i to smo odradili.   Samit nesvrstanih u Beogradu 1961g.

Tito, Kardelj, Bakarić i Veljko Vlahović.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 4:20 pm

Mislim da nije bilo baš mnogo na politici nesvrstanih, osim prestiža i dobrog imena. Političko vodstvo je znalo dobro da balansira između istoka i zapada.

I pri ocenjivanju cele vojske ne možemo da je ocenimo samo na osnovu nekih loših osobnih iskustva.

JNA je imala puno objekta svetskog formata, kao naprimer Željava, puno podzemnih bunkera večih razmmera, izbušeno sve živo uz obalu, puno kasarni i skladišta. Uz aktivne vojnike imala je i nekoliko miljona rezervista, opremu za njih, ratne rezerve za njih.

Razvijala i pravila je skoro sve, od podmornica do avijona. Recimo na dosta dobrom (kvalitetnom) nivoju i bili su velik izvoznik na svetskom nivoju.

Mislim da je JNA bila sila sa kojom se ni sovjeti nebi zezali. Da su samo namirisali da imaju šanse pregazili bi nas ko Mađarsku i Češkoslovačku. Mora da je bilo nešto dobro. Ali multinacionalna armija ne može da zaštiti državu, ako se ta razpada po nacionalnim osnovama.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 4:23 pm

@bojnik (citat):
pero je napisao: Bila je celokupna armija koja je uspela da nas očuva i NATO i Varšavskog pakta!.

Bez ljutnje,stvar je u tome što nam nitko ništa nije htio,to je prava istina.
Sve ostalo je:"unutarnji i vanjski neprijatelj",parola i ništa više......
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 4:24 pm

Nije bitno, htio ili nehtio, vanjski ili unutarnji, ipak se uspjelo ploviti između Scile i Haribde, kaj ne.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 4:27 pm

@ZAGORAC (citat):
@bojnik (citat):

Na kraju nas nisu rasturili ti neprijatelji sa istoka i zapada sa kojima su nas plašili,nego fino sami.

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 4:28 pm

Je,u pravu si,samo onda nismo to znali.
Zapravo, nije nam bilo dozvoljeno da to znamo.

To je bil odgovor na bojnikov komentar("nekakve hridi) Wink

ZAGORAC: komentar modifikovan dana: Tue Apr 09, 2013 4:43 pm; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 4:36 pm

Iskreno govoreči ovih sa zapada nisam se ni bojao,gledali smo i sami prema zapadu ko prema svetoj zemlji.Ali ovi sa istoka bome su me plašili,nešto sam vidio po tom kraju u ta vremena i nisam ih baš bio željan. Evil or Very Mad

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 4:37 pm

@lacoš (citat):
@ZAGORAC (citat):
@bojnik (citat):

Na kraju nas nisu rasturili ti neprijatelji sa istoka i zapada sa kojima su nas plašili,nego fino sami.

jes vala tako bilo vojnik
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 6:16 pm

@ZAGORAC (citat):
@bojnik (citat):

Zašto bi se ljutio? Ja sam izneo svoje mišlenje, ti svoje, sve je to samo debata. Ionako je i JNA i SFRJ stvar prošlosti i istorije, promeniti nečemo ništa. A i kako mogu da se ljutim na drugog graničara, ipak smo neke vrste kolege, iako se nismo upoznali uživo.

Pošto je državu uništio unutrašnji neprijatelj, zašto nebi bilo ni spoljneg. Ipak mislim da ako bi bile bilo kakve šanse, sovjeti bi nas okupirali. Kao i Afganistan, Mađarsku, ČS...

Da JNA nebi znala da napadne, se baš nebi složio. Ipak to nije stvar običnog vojnika, njegovo je da puca, napad moraju da spremaju oficiri. Koliko su to dobro odradili neka kaže neko koji je bio aktivan. Za rezervne oficire znam da su još posle imali svakakve vežbe i obuku praktično do kraja roka za rezerviste.

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2754
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 6:30 pm

@bojnik (citat):
Nije bitno, htio ili nehtio, vanjski ili unutarnji, ipak se uspjelo ploviti između Scile i Haribde, kaj ne.

Scila je bila Vatikan a Haridba Nemacka-znaci lagana plovidba
Ne smemo zaboraviti povijest-dobre sluge-losi gospodari
Yugu su rasturili politicki poltroni i ekonomske neznalice-a kako ce se sve zavrsiti videce se za nekih 50-ak godina-hoce li nase banane biti neovisne ili deo neke imperije
U svakom slucaju ja im zelim mirno more i nadam se da ce buduce generacije biti pametnije od nas-mi smo ispali budale-htjeli mi to priznati ili ne

ps-ako nekome se ne svidja moja konstatacija-bash se ne sekiram puno-i meni se dosta toga ne svidja.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 6:38 pm

Ajde da prestanemo polako sa politikom i istorijom, bilo kako bilo, svi smo videli.

Nego ako smo o kvaliteti JNA; koliko od vas je zadužilo nove čizme? Na obuci sam imao stare za karaulu smo dobili dva para novih, dobili smo skoro nove uniforme za teren, OK, za radne su bile još stare od čoje, imali smo skoro novo naoružanje (vidi se po drvenim delovima i nagriženosti cevi), imali smo tada najmodernija sredstva, itd...
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 6:42 pm

@Pero™ (citat):
Ajde da prestanemo polako sa politikom i istorijom, bilo kako bilo, svi smo videli.

Nego ako smo o kvaliteti JNA; koliko od vas je zadužilo nove čizme? Na obuci sam imao stare za karaulu smo dobili dva para novih, dobili smo skoro nove uniforme za teren, OK, za radne su bile još stare od čoje, imali smo skoro novo naoružanje (vidi se po drvenim delovima i nagriženosti cevi), imali smo tada najmodernija sredstva, itd...

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 7:06 pm

Moje granicarsko iskustvo sa opremom i naoruzanjem u JNA-godina 1981
1.Samo smo nosili svecane uniforme-bili smo pravi ambasadori svoje zemlje.Na odelu su nam zavideli i Grci,mada su imali uniforme NATO-a.
2.Hrana prvoklasna,granicarski dodatak,marenda svaki dan ukljucujuci vikende i praznike.
3.Najmodernije streljacko naoruzanje AP70,AP70A,M72,opticki snajperi,nocno osmatranje.
4.Kompletna medecinska nega-imali smo i serume za zmijske otrove-bolje smo bili zasticeni nego covecija ribica.
5.Oficiri su bili vrhunski ljudi,dobro obuceni,ponasali su se ocinski prema nama-pravi intelektualci,ni govora o nekim "sirovinama"i sl.
NATO je zazirao od nas-to vam garantujem-ma nebi nam pera odbili tada-uslov jak saveznik.
6. zaboravih napisati platu-imao sam tadasnje 33 hiljade,granicarski dodatak,i mislim nesto na cin(mladji vodnik)i polozaj (ZKK)-redovan vojnik.
dovoljno za dva dobra izlaska u grad
7.dobio znacku primernog vojnika-bez obzira na cinjenicu sto su mi oba deda bili"aprilska 41 klasa",bez obzira sto mi je otac emigrirao bez pasosa i bez obzira sto mi je rodjak 1972 sa puskom kao redovan vojnik pobegao u Italiju.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 18526
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 7:24 pm

@milutins (citat):
NATO je zazirao od nas-to vam garantujem-ma nebi nam pera odbili tada-uslov jak saveznik.

Misliš li da bi nas i VU pregazio bio samo tako?

Ipak 1948-e nisu upali. Nisam siguran da bi Ameri bili išli u novi rat samo zbog nas.
Otpisali bi nas bili samo tako, kao što su nas vjerojatno bili i otpisali.
Lacoš je ranije rekao da smo mnogi više zazirali od opasnosti sa istoka i ruske čizme. Gdje Rus ugazi, trava tu ne raste.
I tim se i ja slažem. Uvijek je nekako strah od Rusa bio prisutniji, barem u okruženju gdje sam živio.
Mada nije to bio paničan strah, nego smo se bojali njihovog načina života preko turista iz Češke i Poljske kad bi dolazili, pa bi ih vidjeli.
Dobro, nisu bili baš jadni, ali se vidjelo da su puno siromašniji od nas.
A netko tko je išao u Rumunjsku tada, vraćao se sa zastrašujućim pričama o bijedi.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 7:39 pm

@milutins (citat):
bez obzira sto mi je otac emigrirao bez pasosa i bez obzira sto mi je rodjak 1972 sa puskom kao redovan vojnik pobegao u Italiju.

Hehehe, da je imao pasoš, ne bi emigrirao, već bi otputovao. A rođo?? Malo do "Đovanija"??? cheers
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 7:45 pm

East&West (citat):
@milutins (citat):
bez obzira sto mi je otac emigrirao bez pasosa i bez obzira sto mi je rodjak 1972 sa puskom kao redovan vojnik pobegao u Italiju.

Hehehe, da je imao pasoš, ne bi emigrirao, već bi otputovao. A rođo?? Malo do "Đovanija"??? cheers

Velika festa bila na ispracaju,niko nije imao pojma sta se motalo u njegovoj glavi,polozio zakletvu i kidnu vani-emigrirao u Hamilton,Ontario,Canada-prvi put dosao kuci 1997-me.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 7:49 pm

@milutins (citat):
Velika festa bila na ispracaju,niko nije imao pojma sta se motalo u njegovoj glavi,polozio zakletvu i kidnu vani-emigrirao u Hamilton,Ontario,Canada-prvi put dosao kuci 1997-me.

Rekoh ja. Šarenika je čudo.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Tue Apr 09, 2013 7:51 pm

East&West (citat):
@Pero™ (citat):

Nadam se da smatraš da je ovo dobar smajli/smeško. Mislim da su i oficiri zadužili nove čizme, ali oni su jih nosili još nekoliko godina. Ni one što sam dobio u kasarni nisu bile loše, ništa jim nije falilo i trebale su da se potroše. Kad sam otišao u rezervu, opet sam dobio nove čizme zapravo i sad jih nosim. Puno godina sam zaboravio na njih, pa sam jih opet pronašao. Sad jih nosim kad je sneg, i ništa jim ne fali. Kakvo puštanje vode (dobro su namazane).

U principu se je JNA dobro pobrinula za nas graničare. Vrhunski! OK, bilo je pogrešaka, ali uglavnom ljudski faktor ''lokalnih'' oficira. Ali kao što sam rekao, ne mogu da ocenjujem i krivim JNA zbog nekoliko loših pojedinaca.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Today at 8:32 am

Na vrh Go down

Kakva je to vojska bila?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/23Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 23  Next
 Similar topics
-
» Kakva je to vojska bila?
» Kuhinja - oficiri i vojska
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA