FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kakva je to vojska bila?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22, 23  Next
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 3042
Član od : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   11.11.14 6:56

@pukovnik (citat):
Slika je starija. Datira negdje oko 1953. godine pa par godina na više a obzirom na različitost uniformi (da budem precizniji rasparenost bluza i hlaća) i kapa (pogureni lik četvrti sa lijeva koji stoji izgleda kao da ima radno odijelo) siguran sam da se ne radi o aktivnoj JNA već o nekakvim teritorijalcima.

Izgleda pukovnice, da su slike iz dve mozda iz tri razlicite vezbe. Na prve dve se vidu iste uniforme a i cizme su novijeg tipa (oficirske). Treca i peta je kao sto vi to kazete.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   03.01.15 4:26

ORA 'Ibar' '81.

Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1219
Član od : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   16.02.15 3:41

Bila je to vojska za kojom sada svi zalimo isto kao i za drzavom ali sada nam kasno svima nazalost.
Na vrh Go down
Mikula 67
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik Tehničke Službe

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1286
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   17.02.15 22:30

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   17.02.15 22:48

@Mikula 67 (citat):
http://www.nostalgicno.com/nostalgicno/sluzenje-vojnog-roka-u-jna/

Zanimljivo. Pogotovo početak; "u neka lepša vremena"...

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   17.02.15 22:51

@Mikula 67 (citat):

Opa, čak dvije moje fotografije u članku (4. i 5.) koje sam prethodno stavio na ovaj forum... he... Smile
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   18.02.15 0:04

@Kuhar-Debar. (citat):
Bila je to vojska za kojom sada svi zalimo isto kao i za drzavom ali sada nam kasno svima nazalost.

Izražavate li svoje osobne stavove ili zastupate sve članove foruma. Question

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   18.02.15 0:19

Naravno svoje osobne ali vjerujem da nas je vecina ovakvih ali naravno ima i onih koji nemisle ovako i ja uvazavam i njihovo misljenje.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3319
Član od : 2013-12-01

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   18.02.15 1:16

@Kuhar-Debar. (citat):
Naravno svoje osobne ali vjerujem da nas je vecina ovakvih ali naravno ima i onih koji nemisle ovako i ja uvazavam i njihovo misljenje.
Bilo da nas vecina ili manjina,ja se potpuno slazem sa tvojim misljenjem,+ za takvo misljenje Wink
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   18.02.15 3:55

@ercov54 (citat):
@Kuhar-Debar. (citat):
Bilo da nas vecina ili manjina,ja se potpuno slazem sa tvojim misljenjem,+ za takvo misljenje Wink
Hvala druze Ercov. Smile
Na vrh Go down
Mikula 67

Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara : 1286
Član od : 2013-12-22
Dob : 49
M(j)esto Šabac

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   18.02.15 21:25

@Max Blitz (citat):
@Mikula 67 (citat):

Opa, čak dvije moje fotografije u članku (4. i 5.) koje sam prethodno stavio na ovaj forum... he... Smile

Moraš tražiti nadoknadu za autorska prava... Very Happy

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   18.02.15 21:46

@Mikula 67 (citat):
Moraš tražiti nadoknadu za autorska prava... Very Happy

Ma ne, nego mi je fora da su od milijun slika iz JNA po netu uzeli baš te... Very Happy
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   18.02.15 23:16

Sto znaci da slike vrede.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   26.02.15 22:25

Od Lazanskog je, al' ajde de...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   29.03.15 4:12

Kod Bačke Palanke 1965.

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   29.03.15 6:21

Bio sam osnovac kad je bio pokusaj 'ustanovljenja' skracenice "CR", da ostane kao englesko "OK". To "CR" je trebalo da znaci - casna rijec. Naq zalost, nije zazivjela.
Bilo je mnogo nacina zaklinjanja na iskrenost ili slicno poput: Boga mi, Allaha mi, majke mi,vjere mi, brace mi, u CG (cesto) casti mi...
U Sarajevu sam cuo i zakletvu - Tita mi. POgledao sam covjeka, jer sam pomislio da se sprda, a djelovao je toliko ozbiljno i uverljivo kao i ja sto sam kad bih se zakleo - casna rijec!
Nekad bi se neko posprdnuo sa: "Jel pionirska?". Meni je to bila najjaca zakletva, od kad sam postao VoGijevac dok nisam prestao da se zaklinjem.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   02.04.15 1:59

Zagreb, poplava 1964.

Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto BIH-USA.

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   02.04.15 2:27

@PORUCNIK (citat):
Bio sam osnovac kad je bio pokusaj 'ustanovljenja' skracenice "CR", da ostane kao englesko "OK". To "CR" je trebalo da znaci - casna rijec. Naq zalost, nije zazivjela.
Bilo je mnogo nacina zaklinjanja na iskrenost ili slicno poput: Boga mi, Allaha mi, majke mi,vjere mi, brace mi, u CG (cesto) casti mi...
U Sarajevu sam cuo i zakletvu - Tita mi. POgledao sam covjeka, jer sam pomislio da se sprda, a djelovao je toliko ozbiljno i uverljivo kao i ja sto sam kad bih se zakleo - casna rijec!
Nekad bi se neko posprdnuo sa: "Jel pionirska?". Meni je to bila najjaca zakletva, od kad sam postao VoGijevac dok nisam prestao da se zaklinjem.
To CR mi se zaista svidja i kamo srece da je to zazivjelo tada i ostalo.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   21.04.15 4:01

@strela (citat):
Takodje je malo poznato o tucama u JNA. To se ipak desavalo i ako su propisi o vojnoj disciplini bili jako rigorozni za tuce i ostro ih sankcionisalo. Najcesce su izbivale izmedju vojnika kada popiju ili kao posledica pojave maltretiranja za vreme generalke ili nekog drugog rada. Izuzetno retko tuce su bile na nacionalnoj osnovi. U svojoj karijeri poznato mi je svega par takvih pojava. Medjutim bilo je slucajeva da staresina tuce vojnika, ili pak vojnik staresinu (mada je to bila ekstremno retka pojava). Sa prvim takvim slucajem sam se susreo u mojoj prvoj jedinici sluzbovanja 252.okbr u garnizonu Kraljevo. Te davne 1972.g. u jedinicu je rasporedjeno preko tridesetak mladih potporucnika i vodnika. U periodu prilagodjavanja i upoznavanja jedinice, jedan od starijih staresina nam je onako usput rekao da kapetan komandir samostalnog oklopno-izvidjackog voda ima svoju metodu za disciplinovanje.Igrom slucaja taj vod je bio smesten u prizemlju a moja jedinica na spratu istog paviljona. Jednog jutra po dolasku na sluzbu dok sam se spremao za smotru, cuo sam iz prizemlja, posto su kancelarije bile po istoj vertikali, kako kapetan vice i necije zapomaganje? Iznenadjen otisao u susednu kancelariju moga pretpostavljenog porucnika i interesovao se sta se dogadja. Ladno mi je rekao " a to kapetan  sigurno prevaspitava nekog vojnika" i objasnio kako. Bio sa sokiran. To se ponavljalo nekoliko puta. Taj kapetan tenkista je bio odlican staresina (kasnije je dogurao da komandanta korpusa Armije BiH, nazalost umro je pre nekoliko godina), i bio je veliki drugarcina. Imao je tada najlosiju partiju vojnika, sa velikim procentom devijantnog ponasanja iz civilstva. A i svaka naredna partija je skoro bila ista. To je bila precutna tajna u brigadi da je nedisciplinovane na raportu uz prisustvu dva vodnika koja su mu cuvala "alibi" znao glavom da udari po nosu. Neki su otisli kucama i sa krivim nosem. Kako mi je jednom prilikom objasnio uglavnom je to cinio svojim zemljacima. Interesantno je da uopste nije bilo zalbi od strane vojnika ili neki dopis visoj komandi?
U svakoj mnogoljudnoj sredini bilo je likova koji su pokusavali da se "dokazu" snagom, ako ne mogu drugim argumentima. Naravno, da je bilo tih slucajeva i u JNA. Naravno, daleko od ruske "babuske" ali bilo je slucajeva. Na zalost.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   22.04.15 1:23

Poručniče, oba videa su već više puta postavljena na forumu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   22.04.15 1:54

@Max Blitz (citat):
Poručniče, oba videa su već više puta postavljena na forumu.
Ako su i na temi (nisam provjeravao zbog prevelikog broja stranica), jer tu je najadekvatnije, prihvatam sve sankcije zbog greske.
Htio bih napomenuti da su vojna lica mogla drzati ruke u dzepu u gornjim djelovima odjece, koji su imali kose dzepove. Na primjer, mogli su drzati ruke u dzepu kad nose mantil, ali ne kad nose sinjel.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   21.03.16 0:54

Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   15.04.16 2:34

Ne znam kakva je vojska bila od 1945 g pa nadalje.Šta se radilo, šta su podrazumevale vojničke dužnosti i život i o kakvim uslovima je bilo reči tada. Pisaću iz svog ugla, iz atmosfere koju sam zatekao, upoznao 1986/87. 

- nelogična je činjenica da nešto može biti u isto vreme i čast i dužnost a i OBAVEZA-takva deviza ne bi danas prošla, ali funkcionisalo je.

-od par gađanja, nekoliko iskopanih rovova, ponekog manevra...nemoguče je mislim od svakog pojedinca od nebrojano mnogo momaka u generaciji da svi postanu prekaljeni, surovi ratnici:I pored svih svakodnevnih jutarnjih fiskultura, fizičke angažovanosti ne znam dal je neko izašao iz vojske sa mišićima Tarzana ili Konana.To sve zavisi od ličmosti, fizičke i psihičke sposobnosti pa i od interesovanja. Ali VREDELO JE. vredelo u smislu formiranja ličnosti, razvijanja neke lične samosvesti. Iako smo tada svi bili mladi nismo bili deca i svi smo se več i pre JNA odvajali na duže ili kraće vreme od roditeljskog doma ( da li letovanja, zimovanja, učenje škole u drugom mest, neki su več i radili itd ) .Boravak u vojsci JESTE doprinosio u pozitivnom smislu nekom unutrašnjem razvoju mladih ljudi.

- jeste da se organizam i razum buni pored ustaljenih navika iz civilstva na propisane sate i ustaljena pravila načina života u vojsci, ali nekako sve dođe na svoje i nekako se uskladi sa zadatim obavezama, ličnim egom i potrebama. pri tome ne mislim na primere extremnih buntovnika koji uvek postoje i u školskim klupama, i firmama i u svakodnevnom životu.

-tih godina o kojima govorim pa i nije bilo nekog " ispiranja mozga" nekog slamanja ličnosti. Slušala se i obavezna politička nastava i šta su govorili pretpostavljeni ali smatram da neko strogo jednoumlje nije postajalo.

- nismo voleli baš nešto one SMB uniforme, ne zbog nekog pomodarstva, nije nam smetala jednobraznost, voleli smo kad god je bila prilika da se dohvatimo šareniša civilne garderobe.Davno je titovka pre moje generacije izgubila svoje simbolično monumentalno značenje-ALI svi smo se kad izađemo u grad IPAK slikali kod gradskih fotografa u tim uniformama sa tim kapama i takve slike slali svojima, devojkama.

-Nikada nisam shvatao zašto smo pucali iz manevarske municije kad ništa sa njom niti gađamno niti pogađamo-od nje se samo puška najviše garavila i najteže čistila. I pored svakodnevnog ustajanja u 5 h, prvih dana kući sam se vratio na svoj bio ritam i mrzeo sat koji me budio za jutarnja predavanja na fakultetu -hoču reći nikada nisam postao " ranoranilac" zbog navika iz vojske ....

- I pored 4-5 vrsta jela u mojoj kasarni svakodnevno za ručak, gde je svako mogao pronaći bar nešto za svoj ukus, svi smo jedva čekali pakete od kuće ili da u gradu pojedemo nešto drugo, ALI 
iako nije bilo upadljive ekonomske krize, tačno je što su mnogi drug pisali ovde da je mnogima JNA, zbog raznovrsnosti i redovnih obroka bio pojam izobilja. Nekima je i pored čežnje za domom, brige za porodicom pouzdano znam i bio pravi melem za dušu zbog tegobnog načina kod kuće i obaveza.

-Vojne bolnice su u to vreme bile najopremljenije i nabolje organizovane svuda i civili su tražili vezu da se tu leče,jesu vijni stanovi građeni u to vreme po mnogo boljim standardima i višim normativima nego civilni ali sami oficiri baš i nisu imali status društvene elite u smislu da su inovatori nekog mondenskog života  kao što je bilo u ranijim epohama.

Ali JESAM za to da postoji NEŠTO, neka formacija i danas kao što je bila JNA dal opet sa praznom puškom o ramenu ili sa metlom ili sa lopatom..... JER  SE razvije osečaj opšte pripadnosti, kolektivizma. požrtvovanosti, nesebićnosti, humanosti prema drugima , širine shvatanja razlika i jednakosti A TO JE SVAKAKO DOBRA STVAR medju ljudima, nasuprot sve večeg javljanja zatvaranja u neke mikro sfere, gledanja samo na lične potrebe, povođenjem samo za nekim uskogrudim ciljevima bez prezanja od načina delovanja, što je nažalost dosta prisutno u svim današnjicama kako kod mladih , tako i kod starijih generacija.

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   15.04.16 3:16

@slikarB (citat):
Ne znam kakva je vojska bila od 1945 g pa nadalje.Šta se radilo, šta su podrazumevale vojničke dužnosti i život i o kakvim uslovima je bilo reči tada. Pisaću iz svog ugla, iz atmosfere koju sam zatekao, upoznao 1986/87. 

- nelogična je činjenica da nešto može biti u isto vreme i čast i dužnost a i OBAVEZA-takva deviza ne bi danas prošla, ali funkcionisalo je.

-od par gađanja, nekoliko iskopanih rovova, ponekog manevra...nemoguče je mislim od svakog pojedinca od nebrojano mnogo momaka u generaciji da svi postanu prekaljeni, surovi ratnici:I pored svih svakodnevnih jutarnjih fiskultura, fizičke angažovanosti ne znam dal je neko izašao iz vojske sa mišićima Tarzana ili Konana.To sve zavisi od ličmosti, fizičke i psihičke sposobnosti pa i od interesovanja. Ali VREDELO JE. vredelo u smislu formiranja ličnosti, razvijanja neke lične samosvesti. Iako smo tada svi bili mladi nismo bili deca i svi smo se več i pre JNA odvajali na duže ili kraće vreme od roditeljskog doma ( da li letovanja, zimovanja, učenje škole u drugom mest, neki su več i radili itd ) .Boravak u vojsci JESTE doprinosio u pozitivnom smislu nekom unutrašnjem razvoju mladih ljudi.

- jeste da se organizam i razum buni pored ustaljenih navika iz civilstva na propisane sate i ustaljena pravila načina života u vojsci, ali nekako sve dođe na svoje i nekako se uskladi sa zadatim obavezama, ličnim egom i potrebama. pri tome ne mislim na primere extremnih buntovnika koji uvek postoje i u školskim klupama, i firmama i u svakodnevnom životu.

-tih godina o kojima govorim pa i nije bilo nekog " ispiranja mozga" nekog slamanja ličnosti. Slušala se i obavezna politička nastava i šta su govorili pretpostavljeni ali smatram da neko strogo jednoumlje nije postajalo.

- nismo voleli baš nešto one SMB uniforme, ne zbog nekog pomodarstva, nije nam smetala jednobraznost, voleli smo kad god je bila prilika da se dohvatimo šareniša civilne garderobe.Davno je titovka pre moje generacije izgubila svoje simbolično monumentalno značenje-ALI svi smo se kad izađemo u grad IPAK slikali kod gradskih fotografa u tim uniformama sa tim kapama i takve slike slali svojima, devojkama.

-Nikada nisam shvatao zašto smo pucali iz manevarske municije kad ništa sa njom niti gađamno niti pogađamo-od nje se samo puška najviše garavila i najteže čistila. I pored svakodnevnog ustajanja u 5 h, prvih dana kući sam se vratio na svoj bio ritam i mrzeo sat koji me budio za jutarnja predavanja na fakultetu -hoču reći nikada nisam postao " ranoranilac" zbog navika iz vojske ....

- I pored 4-5 vrsta jela u mojoj kasarni svakodnevno za ručak, gde je svako mogao pronaći bar nešto za svoj ukus, svi smo jedva čekali pakete od kuće ili da u gradu pojedemo nešto drugo, ALI 
iako nije bilo upadljive ekonomske krize, tačno je što su mnogi drug pisali ovde da je mnogima JNA, zbog raznovrsnosti i redovnih obroka bio pojam izobilja. Nekima je i pored čežnje za domom, brige za porodicom pouzdano znam i bio pravi melem za dušu zbog tegobnog načina kod kuće i obaveza.

-Vojne bolnice su u to vreme bile najopremljenije i nabolje organizovane svuda i civili su tražili vezu da se tu leče,jesu vijni stanovi građeni u to vreme po mnogo boljim standardima i višim normativima nego civilni ali sami oficiri baš i nisu imali status društvene elite u smislu da su inovatori nekog mondenskog života  kao što je bilo u ranijim epohama.

Ali JESAM za to da postoji NEŠTO, neka formacija i danas kao što je bila JNA dal opet sa praznom puškom o ramenu ili sa metlom ili sa lopatom..... JER  SE razvije osečaj opšte pripadnosti, kolektivizma. požrtvovanosti, nesebićnosti, humanosti prema drugima , širine shvatanja razlika i jednakosti A TO JE SVAKAKO DOBRA STVAR medju ljudima, nasuprot sve večeg javljanja zatvaranja u neke mikro sfere, gledanja samo na lične potrebe, povođenjem samo za nekim uskogrudim ciljevima bez prezanja od načina delovanja, što je nažalost dosta prisutno u svim današnjicama kako kod mladih , tako i kod starijih generacija.
Druze slikaru, ovaj post zasluzije 20 pluseva i tri minusa na ovom forumu, ali oni kojio imaju pravo, nece ti dato plus, ma sta to znacilo salutiranje

mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1903
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   15.04.16 6:31

Lepo napisano,slikarB. Tudi od mene +
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Today at 18:52

Na vrh Go down

Kakva je to vojska bila?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh