FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Kakva je to vojska bila?

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Next
AutorPoruka
milutins
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2756
Član od : 2009-08-19
Dob : 55

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 1:55

Ima slika sarenike na tamo gde sam stavio one "setajuce slike"-mislim iseljenici
Slika je otprilike ovako-moj uzi zavicaj-kuce,iznad pasu ovce,desno vikendica a levo je sarenika,suma i sl
ps-emigrirao kod strica,sve sredio bio osim pasosa,nije mogao dobiti dok ne osluzi vojsku a njemu se zurilo #biga
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 2:10

@milutins (citat):
Moje granicarsko iskustvo sa opremom i naoruzanjem u JNA-godina 1981
1.Samo smo nosili svecane uniforme-bili smo pravi ambasadori svoje zemlje.Na odelu su nam zavideli i Grci,mada su imali uniforme NATO-a.
2.Hrana prvoklasna,granicarski dodatak,marenda svaki dan ukljucujuci vikende i praznike.
3.Najmodernije streljacko naoruzanje AP70,AP70A,M72,opticki snajperi,nocno osmatranje.
4.Kompletna medecinska nega-imali smo i serume za zmijske otrove-bolje smo bili zasticeni nego covecija ribica.
5.Oficiri su bili vrhunski ljudi,dobro obuceni,ponasali su se ocinski prema nama-pravi intelektualci,ni govora o nekim "sirovinama"i sl.
NATO je zazirao od nas-to vam garantujem-ma nebi nam pera odbili tada-uslov jak saveznik.
6. zaboravih napisati platu-imao sam tadasnje 33 hiljade,granicarski dodatak,i mislim nesto na cin(mladji vodnik)i polozaj (ZKK)-redovan vojnik.
dovoljno za dva dobra izlaska u grad
7.dobio znacku primernog vojnika-bez obzira na cinjenicu sto su mi oba deda bili"aprilska 41 klasa",bez obzira sto mi je otac emigrirao bez pasosa i bez obzira sto mi je rodjak 1972 sa puskom kao redovan vojnik pobegao u Italiju.

Zdravo, druže graničaru. Pozdrav iz Bugarske granice Januar 87 do septembra 87. Nisam ranije primetio da si bio na granici.

1. za granicu smo i mi imali samo ''svečane'' uniforme. Nisu loše izgledale.

2. Hrana je bila dobra, ukus je zavisio od kuvara. Drugi kuvar je od početka presoljavao stvari, ali se kasnije popravio. Ljudska greška, sledovanja su bila obilna, bez problema repete, svaki dan svež hleb/kruh, uvek neki čaj ili kompot, koja konzerva viška...

3. Mi smo imali i snajpere, RB za jednokratnu upotrebu iako je bio teren tenkovski neprohodan, sredstva veze iako poneki put baterije nisu radile, itd ali u principu je bilo svega!

4. Zmija nismo imali, bilo je previsoko a i uglavnom šume i travnici. Imali smo jedan malo veči ormarič sa medicinskom opremom, ali nikad nisam gledao šta je unutra.

5. Sa oficirima baš ne mogu da se pohvalim, napravili su nekoliko večih grešaka. Ipak mi kao obična vojska smo izvršavali ono šta se od nas tražiilo!

6. Plata je bila ista za sve. U moje vreme baš nije bila nešto. Ipak za ono što sam trebao i ono što su mi još poslali od kuče imao sam dosta. Barem za ono što nam je trebalo i koliko smo uopšte imali prilike da potrošimo. Skoro svaki dan je išao neko u selo po poštu, pa se moglo poručiti sladkiše, cigarete, sapun, pastu za zube i slično.

7. Ja sam dobio samo graničarsku značku, ta što je u avataru. Možda da je nekde pisalo u kartoteci ali mi se nismo delili po tome da je nekome neki rođak bio to ili ono.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 2:13

"Biti prijatelj Amerike je opasno po zivot-biti neprijatelj je smrtonosno." Isprobano što se tiče mene.

"Tesko onom koga Rusi brane i Kinezi hrane." Proba je u toku.

A nekad bilo: "Uzdaj se u se i u svoje kljuse." Da smo imali takta, da kljuse podgojimo ili bar pustimo da samo krepa, mi se utrkivali ko će da ga dotuče"!

Sada smo tu gde jesmo: "Tuđe nećemo, svoje nemamo."

A lepo mangupi rekli: "Ko je lud, ne budi mu zbunjen"

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 2:19

@Pero™ (citat):
@milutins (citat):
Moje granicarsko iskustvo sa opremom i naoruzanjem u JNA-godina 1981
1.Samo smo nosili svecane uniforme-bili smo pravi ambasadori svoje zemlje.Na odelu su nam zavideli i Grci,mada su imali uniforme NATO-a.

6. zaboravih napisati platu-imao sam tadasnje 33 hiljade,granicarski dodatak,i mislim nesto na cin(mladji vodnik)i polozaj (ZKK)-redovan vojnik.

1. za granicu smo i mi imali samo ''svečane'' uniforme. Nisu loše izgledale.

2. Hrana je bila dobra, ukus je zavisio od kuvara. Drugi kuvar je od početka presoljavao stvari, ali se kasnije popravio. Ljudska greška, sledovanja su bila obilna, bez problema repete, svaki dan svež hleb/kruh, uvek neki čaj ili kompot, koja konzerva viška...

7. Ja sam dobio samo graničarsku značku, ta što je u avataru. Možda da je nekde pisalo u kartoteci ali mi se nismo delili po tome da je nekome neki rođak bio to ili ono.

Ako me secanje sluzi,nove uniforme su usle krajem 80-e ili pocetkom 81.
Pisao sam dosta o mojim danima na granici-pod forum makedonija
Imali smo kuvara -bio je vrhunski majstor svog zanata
Sobzirom na politicku istoriju porodice logicno je bilo da cu biti izlozen shikiniranju-bilo je suprotno (mozda su to moje zasluge).

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 3:18

Od opreme za 12 meseci ja nisam video nista novo.Cizme i uniforma su bile barem 5-6 godina stare a ona radna uniforma bog te pita od kada.Secam se da smo nakon oblacenja zimske svi prvih dana imali kraste oko vrata kao da bolujemo od neke suge. U spavaonici smo imali jednu malu pec od lima koja se palila u podne a zagrevala je prostoriju u kojoj je spavao ceo vod. Ukratko skapavali smo od zime a cebad su bila na visokoj ceni.Plata je bila 750 dinara a na isturenom objektu sa dodatkom 1500 dinara.Za te pare si mogao da kupis box malbora odnosno dva.Posto je u to vreme inflacija bila negde oko 50% godisnje na kraju roka se racunalo u sarajevskim drinama.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 4:26

BG,neznam kada si ti sluzio i gde?
Mi na granici smo imali bolje plate u odnosu na redovne vojnike po kasarnama.
Vojnici su na mojoj karauli imali platu od tadasnjih 28 hiljada,ja sam imao malo vise na cin i duznost ZKK.
Ne secam se cena cigareta,bio sam tada nepusac.Pivo u hotelu u Dojranu je bilo 1200 dinara.Znaci za platu sam mogao kupiti 27 piva.
Na karauli(a i po kasarnama ranije gde sam sluzio)imali smo centralno grejanje,uniformu sam opisao u gornjem postu.
Oficiri-da se razumemo to su bili fakultetski obrazovani ljudi-akademski gradjani.Potporucnik je bio u rangu npr dipl ing a majori magistri tj postdiplomci.
Zamisli coveka koji vozi MIG-a-on mora biti dobro potkovan naukom,izuzetno psihickog i fizickog zdravlja.
Ja samo baratam sa cinjenicama,nikada se ne koristim metodama "rekla-kazala".

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 12:19

@milutins (citat):
BG,neznam kada si ti sluzio i gde?
Mi na granici smo imali bolje plate u odnosu na redovne vojnike po kasarnama.
Vojnici su na mojoj karauli imali platu od tadasnjih 28 hiljada,ja sam imao malo vise na cin i duznost ZKK.
Ne secam se cena cigareta,bio sam tada nepusac.Pivo u hotelu u Dojranu je bilo 1200 dinara.Znaci za platu sam mogao kupiti 27 piva.
Na karauli(a i po kasarnama ranije gde sam sluzio)imali smo centralno grejanje,uniformu sam opisao u gornjem postu.
Oficiri-da se razumemo to su bili fakultetski obrazovani ljudi-akademski gradjani.Potporucnik je bio u rangu npr dipl ing a majori magistri tj postdiplomci.
Zamisli coveka koji vozi MIG-a-on mora biti dobro potkovan naukom,izuzetno psihickog i fizickog zdravlja.
Ja samo baratam sa cinjenicama,nikada se ne koristim metodama "rekla-kazala"

Plata od 28 hiljada ne znaci nista jer smo osamdesetiih imali najvecu inflaciju u Evropi.Negde 89te je bila preko 300%.Mozes da zamislis sta je standard kada mozes da kupis 27 piva u Dojranu. Laughing
Secam se tog zakona o magistraturama i doktoratima kada su svi generali postali doktori nauka.Sta da ti kazem osim da je takva drzava morala da propadne kada su seljacine tipa Nikola Ljubicic bile "doktori nauka".
Ne mesaj oficirski kadar u vazduhoplovstvu sa onim u KV. Razlika je velika ne samo u JNA nego i u svim ostalim vojnim organizacijama.

BEOGRAD: komentar modifikovan dana: 10.04.13 14:38; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 13:29

@BEOGRAD (citat):
Plata od 28 hiljada ne znaci nista jer smo osamdesetiih imali najvecu inflaciju u Evropi.Negde 89te je bila preko 300%.Mozes da zamislis sta je standard kada mozes da kupis 27 piva u Dojranu. Laughing
Secam se tog zakona o magistraturama i doktoratima kada su svi generali postali doktori nauka.Sta da ti kazem osim da je takva drzava morala da propadne kada su seljacine tipa Nikola Ljubicic bile "doktori nauka".
Ne mesaj oficirski kadar u vazduhoplovstvu sa onim u KV. Razlika je velija ne samo u JNA nego i u svim ostalim vojnim organizacijama.

Napisao je vojnička plata, znači za običnog vojnika. JNA nije bila profesionalna vojska. To nije bila klasična plata, pa da zaradiš nešto. To je bilo namenjeno da si kupiš ono što ti JNA nije dala: cigarete, pasta za zube, sapun...

Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 14:13

Opet proizvoljne konstatacije.
Napisao sam da sam sluzio JNA 1980-1981,inflacija je u to vreme bila podnosljiva,narocito 1980.Inflacija koju spominje kolega Beograd desila se kasnije,u vreme mog sluzenja vojnog roka ona nije bila znacajan faktor.
Nikola Ljubicic jeste sa sela-nismo bas svi imali tu privilegiju da se radjamo po metropolama.
Ali,nije seljacina,bio je intelektualac jos prije 1941.Zavrsio je pre rata gimnaziju i poljoprivrednu skolu,posle rata je redovno zavrsio visoke vojne skole-znaci nije napredovao u sluzbi zahvaljujuci samo briljantnoj ratnoj karijeri.
Zakljucak-bio je skolovan oficir.
Sto se tice oficira KV,znam vrlo dobro njihov nastavni plan i program-morao si dobro zagrejati stolicu da zavrsis akademiju.
Drzava nije propala zbog nesposobnoscu JNA niti zbog njenog oficirskog kadra-vec sam napisao razloge raspada-ne bih da se ponavljam.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 14:40

Sluzio si vojsku 81ve i imao platu od 28000 a najveca novcanica bila ona od 500 dinara.Sta si bio po cinu?Pukovnik na redovnom odsluzenju vojnog roka? Prijatelju nesto si ozbiljno pomesao.
Ljubicic je primer "intelektualca". Do kraja zivota nije savladao padeze kao i Dobrica Cosic.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:01

Nista ja nisam pomesao.Moguce je da si malo zbunjen sa devalvacijom,dodavanjem nuli i tome slicno.Hiljadarkom smo nazivali novcanicu od tadasnjih 10 dinara,novcanicu od 1 000 dinara zvali smo sto hiljada.Ljubicic je ono sto jeste,bas kao i Dobrica Cosic,pisac,akademik,humanista.

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:YUD_1000_1981_obverse.jpg

moja vojnicka plata je bila 33% od ovoga gore.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:11

@BEOGRAD (citat):
Sluzio si vojsku 81ve i imao platu od 28000 a najveca novcanica bila ona od 500 dinara.Sta si bio po cinu?Pukovnik na redovnom odsluzenju vojnog roka? Prijatelju nesto si ozbiljno pomesao.
Ljubicic je primer "intelektualca". Do kraja zivota nije savladao padeze kao i Dobrica Cosic.

Beograde bilo je i ovako nešto,

Do duše mije mogao Mića dobijati 28 ovakvih, stvarno je nešto pomešao. Poručnik JNA je tada dobijao 11-12 ovakvih.

A za Ljubičića ?????? Pismen ili ne, ali ne može se reći da je JNA loše stojala u vremenu od 1967. do 1982. godine, dok je on bio savezni sekretar za narodnu obranu!

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:12

@milutins (citat):
Dobrica Cosic,pisac,akademik,humanista.

Milutine, mnogi od nas po tom pitanju imamo sasvim oprečne stavove.
A o takvim stvarima ne možemo na ovome forumu razgovarati, niti jedni druge do besvjesti uvjeravati u suprotno.

http://sh.wikipedia.org/wiki/Dobrica_%c4%86osi%c4%87

http://en.wikipedia.org/wiki/Dobrica_%C4%86osi%C4%87

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dobrica_%C4%86osi%C4%87
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:13

Znaci plata ti je bila 28000 starih ili 280 novih dinara. U tom slucaju imao si citavih 18 DEM i to po zvanicnom kursu a onaj stvarni je uvek bio barem 5% visi . Pa lepa je to para bila. Eto za godinu dana si zaradio citavih 200 i kusur maraka.

Imas pravo za 1000 dinara. Postojala je i ta novcanica.
Na vrh Go down
dpuric
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:30

Ta *plata* je otprilike pokrivala sredstva za higijenu (sapun, pasta za zube, zileti, toalet-papir) i ostajalo je da se u kantini popije par piva i pojede par napolitanki. Troskovi izlaska u grad - na racun mame i tate.
Na vrh Go down
milutins
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:36

East&West (citat):
@BEOGRAD (citat):

Beograde bilo je i ovako nešto,

Do duše mije mogao Mića dobijati 28 ovakvih, stvarno je nešto pomešao. Poručnik JNA je tada dobijao 11-12 ovakvih.

A za Ljubičića ?????? Pismen ili ne, ali ne može se reći da je JNA loše stojala u vremenu od 1967. do 1982. godine, dok je on bio savezni sekretar za narodnu obranu!

East-West,malo te korigujem-napisao sam da je moja vojnicka plata bila 33% od ovoga gore-znaci 1/3 od gornje novcanice a ne 28 gornjih novcanica.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:44

@milutins (citat):
East-West,malo te korigujem-napisao sam da je moja vojnicka plata bila 33% od ovoga gore-znaci 1/3 od gornje novcanice a ne 28 gornjih novcanica

Izvini, nisam mislio biti zlonameran!

East&West: komentar modifikovan dana: 10.04.13 15:48; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 18531
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 15:56

Osobno nisam nikada rekao da su oficiri bili neobrazovani, i ogromna većina forumaša ovdje također tako misli.
Ljudi su se na služenju vojnog roka susretali sa raznim profilima oficira, pa neki imaju neugodna iskustva i povlače općenite zaključke. Tako da ne treba reagirati baš na svaku riječ.
Ja sam se u JNA susreo sa dva oficira za koja mislim da zaista nisu bili ni sasvim pismeni kako treba. To ne mijenja moj opći stav o njima. Također smo već zaključili da je ipak postojala neka razlika npr. profilu starješine iz zrakoplovstva ili onih iz KoV. To naravno ne znači da su ovi prvi neki nadljudi, a drugi nesposobnjakovići.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 17:48

jedna od opravdanosti držanja tako velikog broja vojnika pored svakodnevnih vojnih zadaća, jest i to da su pripadnici svih rodova JNA koristili i za radove za opće dobro u svim krajevima Jugoslavije, a tome svjedoće i bezbroj izgrađenih objekata, mostova i ostale cestovne infrastrukture, a da se nespominje nesebićan doprinos pri izbijanju elementarnih nepogoda (potresi, poplave i sl.). Isto tako poslije II. svjetskog rata u vojsci su se vodila i obrazovanja mladih ljudi tadašnjih pripadnika JNA, koja su sadržavala opismenjavanja ili osposobljavanje za rad, koja su kasnije po odsluženju vojnog roka dobro došla prilikom zapošljavanja. Kako je zemlja u to vrijeme bila u izgradnji svaki osposobljen i obrazovan mladi čovjek je bio dobrodošao.

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 18:04

@bojnik (citat):
jedna od opravdanosti držanja tako velikog broja vojnika pored svakodnevnih vojnih zadaća, jest i to da su pripadnici svih rodova JNA koristili i za radove za opće dobro u svim krajevima Jugoslavije, a tome svjedoće i bezbroj izgrađenih objekata, mostova i ostale cestovne infrastrukture, a da se nespominje nesebićan doprinos pri izbijanju elementarnih nepogoda (potresi, poplave i sl.). Isto tako poslije II. svjetskog rata u vojsci su se vodila i obrazovanja mladih ljudi tadašnjih pripadnika JNA, koja su sadržavala opismenjavanja ili osposobljavanje za rad, koja su kasnije po odsluženju vojnog roka dobro došla prilikom zapošljavanja. Kako je zemlja u to vrijeme bila u izgradnji svaki osposobljen i obrazovan mladi čovjek je bio dobrodošao.

To sto je takav koncept postojao nakon WWII je razumljivo. Ono sto je tesko shvatiti je zadrzavanje istog koncepta nakon 30 plus godina kada se znacajno promenila situacija ne samo u svetu vec i u zemlji. Osamdesetih je JNA postala balast za zemlju koja je bila u ozbiljnim ekonomskim problemima.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 18:09

Tako je, potpuno si u pravu, neki dijelovi u sustavu bivše SFRJ nisu bili uskorak sa ekonomskim stanjem u zemlji, nije izvršena prilagodba, a na kraju je to bio odraz sve dublje krize u društvu.

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 18:17

O čemu i o komu ova tema govori scratch

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 19:30

East&West (citat):
A za Ljubičića ?????? Pismen ili ne, ali ne može se reći da je JNA loše stojala  u vremenu  od 1967. do 1982. godine,   dok je on bio savezni sekretar za narodnu obranu!

Period u kojem je JNA trebala biti totalno modernizirana ona je ostala u '60-tim.
Što se tiče Rusa i Amera osim politike koja je vođena prema njima(ipak mudro dobre) imali su oni svojih problema da bi se hvatali sa nama.Ameri čak i previše od Kube pa do Vijetnama i Koreje(koja je evoluirala ovih mjeseci) i.t.d.dok su Rusi smatrali da imaju veliku premoć u ovom dijelu Europe a i oni su imali večih igara kao i Ameri sa osvajanjem svemira.Za kraj ipak postoji činjenica koju sam gledao u jednom dokumentarcu u kojem stručnjaci sa više raznih svjetskih strana govori o samoj Jugi i JNA.Da nas je slučajno napala Rusija ili Amerika prva pretpostavka je da bi se i oni međusobno pohvatali.Druga je ona koju ste već spominjali o veličini JNA u Europi,nikad do kraja rasvjetljeno 4 ili 5 slia koja sad i nije bitna ako će se brojati samo cijevi.Ti stručnjaci su nakon ovih ratova na našim područjima shvatili da se nije promjenila doktrina od WWII ili narod koji je itekako opasan u gerilskom ratu.Napad '48,'68 i.t.d. bi bio novi Vjetnam za bilo koju vojnu silu.Sad to sve povežite sa geostrateškim položajima največih ratnih gradova,podzemnih i onih na moru,namjenom dosta vojne stare tehnike za koju se pokazalo da itekako služi na "domaćem terenu".Sama percepcija "Nesvrstanih" i uloga vodstva sa JBT-om je bila velika vaga za ove dvije spominjane sile.Uvijek pogledam više strana medalje a svi sami možete izvući zaključke što bi bilo da nas je netko napao dok smo bili jedinstveni.Napadanje je jedno a osvajanje cijelog teritorija sa vrhovnom komandom i preuzimanje stanovništva pod dominantnu kontrolu sasvim druga stvar.

U ovoj temi nisu dobrodošli političari a niti pisci koji su imali neku čudnu viziju nego vaši komentari o tome kakva je bila JNA kao i ovaj moj iako sam dosta znao ali uvijek volim pogledati i mišljenja stranih stručnjaka Cool --------------------dali se itko od vas sjeća pokušaja jedne od ove dvije države da sa pridobijanjem naroda dobije i Francusku ali bezuspješno..takvih stvari je bilo puno više a bilo ih je i kod nas samo sve ostaje na rekla-kazala....i da ne zaboravim,kad pišete onda svoje frustracije i sklonosti prema nekom ili nečem bar tu na forumu ostavite po strani.

lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 19:56

Za Ljubičića neznam ali imao sam čast upoznati druga admirala salutiranje

Na vrh Go down
dpuric

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   10.04.13 20:15

Posto je dugo bio savezni sekretar za narodnu odbranu za one koje to zanima vise podataka (mada mi nikako nije bilo jasno kako covek koji je zavrsio visoke vojne skole moze da bude tako neelokventan).
Napomena> za one kojima cirilica nije pismo valjda ce se snaci:
PREKOPIRANO SA SAJTA SUBNORA SRBIJE

Никола ЉубичићГенерал-армије ЈНА и народни херој Југославије
Рођен је 4. априла 1916. године у селу Каран, код Ужица. Гимназију је завршио у Ужицу, а средњу пољопривредну школу у Ваљеву. Војску је служио у Школи резервних пешадијских официра, у Марибору. До рата је радио у Нижој пољопривредној школи у Севојну, код Ужица, Косјерићу и Пљевљима.
Активно је учествовао у свим акцијама омладинских организација у ваљевској Пољопривредној школи, као и касније у Косјерићу и Пљевљима. Током априлског рата 1941. године био је распоређен за командира вода у планинском батаљону, формираном у селу Здравчићима код Пожеге. Учествовао је борби с Немцима на положају код Ваљева.После окупације Краљевине Југославије, по задатку ОК КПЈ за Ужице, радио је на припреми устанка у околини Ужица, а највише у селима око Карана. У Прву ужичку чету Ужичког НОП одреда, ступо је одмах после њеног формирања првих дана августа. Тада је постао члан КПЈ.При поласку групе дивизија за Србију, постављен је за начелника штаба Друге пролетерске дивизије НОВЈ, с којом у другој половини 1944. године стиже у Србију, после тешких борби у долини Ибра и Копаонику. Августа 1944. године постављен је за заменика корпуса народне одбране. На тој дужности је дочекао и ослобођење Југославије.
После ослобођења земље, био је командант дивизије КНОЈ-а. Вишу војну академију завршио је 1950. године у Београду, а затим је постављен за команданта корпуса у Загребу, Љубљани и Крагујевцу. После тога, био је на дужности помоћника команданта Прве армије ЈА за политичко-правни сектор; команданта Граничних јединица Југославије; начелника Ратне школе и командант Прве армијске области. На дужности Савезног секретара за народну одбрану налзио се од 1967. до 1982. године.
Биран је за посланика Савезне скупштине од 1963. до 1967. године. На VIII конгресу СКЈ изабран је за члана Централног комитета, а на IX, X и IX конгресу СКЈ биран је за члана Председништва ЦК СКЈ. Од 1982. до 1984. године био је на функцији председника Председништва СР Србије, а од 1984. до 1989. године члан Председништва СФРЈ.
Умро је на ВМА у Београду 13. априла 2005. године. Сахрањен је уз војне почасти 16. априла 2005. године у Алеји заслужних грађана на Новом гробљу у Београду.
Написао је књиге: „Општенародна одбрана-стратегија мира“, „Ужички НОП одред“, „Ужице 1941. године“ и мемоаре „У Титовој колони“.
Носилац је Партизанске споменице 1941. године и других високих југословенских и страних одликовања. Орденом народног хероја одликован је 27. новембра 1953. године.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kakva je to vojska bila?   Today at 10:55

Na vrh Go down

Kakva je to vojska bila?
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/23Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 13 ... 23  Next
 Similar topics
-
» Kakva je to vojska bila?
» Kuhinja - oficiri i vojska
» NAŠI RODITELJI I DJEDOVI....U JNA