FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Nova godina u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Rodic Zeljko
Džomba
Džomba

Broj komentara : 146
Član od : 2009-05-30
Dob : 47
M(j)esto Kikinda

KomentarNaslov komentara: Nova godina u JNA   24.12.09 21:53

Smena straze,ponoc umesto lozinke i odziva "sretna nova".U strazari prosvercovali koje pivo,sok i malo bolja vecera.Oko nas se puca,pokoji vatromet i svi se vesele.Svi smo se ipak radovali ako bar nista bice jedan dan manje na kalendaru.
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 4527
Član od : 2009-11-15
Dob : 51
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 21:56

Pokušavam se sjetit kako je to izgledalo,ali jednostavno ne ide ne mogu se sjetit ni jednog jedinog detalja. No

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 741
Član od : 2009-08-02

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 22:08

E, pa moja nova godina u vojsci je bila na izdvojenoj straži, snijega k'o u priči, smrzlo se sve, a nepunih 3 mjeseca vojske. Da ne govorim da sam bio srećković i "gulio" od 00-02 sata, i usput premro od straha jer sam nekoga/nešto vidio na žici. Ujutro smo pogledali, nikakvih tragova u snijegu nije bilo, osim (očito) mojih velikih očiju. Embarassed
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 22:28

ha ,ha ,ha....dobar si galicu!
Sad si me sjetil i mojih velikih očiju.
A koga ili čega smo se mi u stvari bojali?

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 22:38

Lako je bit general poslije bitke. "Frišak" vojnik, ne znam tko mi glavu nosi, napunili mi "bezbjednjaci" glavu da su preko žice aždaje sa 9 glava, i tako to. Sad je smiješno, ali, vjeruj mi da sam se tad usr'o u gaće. Sreća desetara sa mnom koji me držao "na lancu", mada ni njemu nije svejedno bilo. Ja vidim, a on ne vidi. Shocked
Edit: ovo o velikim očima nije doslovno, već ono "u strahu su velike oči". Wink
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 22:43

Ma pitam te jer se ne mogu sjetit čega sam se u stvari bojao?
Šta su pričali da nas neko hoće ubit ili što već?
Ajme meni ne mogu se sjetit jel sam se bojal nečeg nadnaravnog ili kakvog "neprijatelja"?
A jebate ćuk al si me nasmijal!

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 22:46

Te nove godine sam se bojao toga što sam vidio na žici (a kako rekoh, nije bilo ničega). A za ostalo sam bio previše mlad i lud da bih se bojao. Cool
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 22:49

Ja sam to onako općenito mislio o strahu na straži.

Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.12.09 22:54

Pa, sad, kad bih rekao da sam glumio Boška Buhu na straži - nisam. Da sam se nešto ekstra bojano - nisam ni to. Doduše, na toj izdvojenoj straži smo imali jedno dosta nezgodno stražarsko mjesto. Bilo je u podnožju grudobrana, a grudobrani su bili dovoljno visoki da se s tog stražarskog mjesta nije mogla vidjeti kućica gdje je bio ostatak vojske. Što je najgore, u noći od 2 do 4 je samo jedan bio na straži i to na tom blesavom mjestu. Kad sam "gulio" tu smjenu, niti u ludilu se nisam pojavljivao na stražarskom mjestu, već na (relativno) sigurnom grudobranu poviše tog stražarskog mjesta. Rolling Eyes
Na vrh Go down
misha
Gušter
Gušter

Broj komentara : 37
Član od : 2009-05-19
Dob : 52

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   25.12.09 2:34

docek kod kuce, desetar popizdeo, kao trebao je to biti on 'ebi ga nije imao srece Smile
Na vrh Go down
mad-max
Vodnik
Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 417
Član od : 2009-05-01
Dob : 49
M(j)esto zagreb hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   25.12.09 8:57

definitivno jedan od najdosadnijih i najtežih dočeka nove godine , sretna 1986. u čapljini na požarstvu u auto-parku uz obilje kiše koja pada .
Na vrh Go down
http://Landravac@gmail.com
Perikle
Gušter
Gušter

Broj komentara : 3
Član od : 2010-01-18

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   18.01.10 12:48

U Gornjem Milanovcu 31.12.1985 završio sedmodnevnu stražu u 14h tako da sam uveče zaspao već oko 21 pa nisam uopšte učestvovao u nekom već pripremljenom dočeku sa drugovima vojnicima
Na vrh Go down
drug član
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2010-02-03
M(j)esto Opovo,Srbija

KomentarNaslov komentara: Nova Godina u JNA   03.02.10 21:34

Prelistavam ovaj sajt,i naviru sećanja posebno za novu godinu 1984.Žurka do ludila.Prošvercovali smo više vinjaka i vodke,(mada nam je dozvoljeno bilo određena količina alkohola i piva) a starešine kao nisu znale.Zamislite sneg do vrata u jebenom Kičevu,gde samo vrane opstaju,i naravno ples sa par otkačenih istomišljenika.Sećam se nekih Slovenaca što su pili sami krišom a jedan lik iz Hrvatske,Vorih Josip (njega sam zapamtio posebno),im se popišao u neku njihovu sakrivenu bocu.Hah...
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Član foruma od prvog dana Spomenica Prvoborca
Broj komentara : 326
Član od : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   04.02.10 14:12

Meni su Slovenci bili super, s njima sam mogao popricat koju pametnu.
Na vrh Go down
runner888gs
Gušter
Gušter

Broj komentara : 12
Član od : 2009-08-14
Dob : 45
M(j)esto R Hrvatska

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   06.04.10 0:15

Nova Godina 1991 u Đakovu, najgori i najdosadniji docek (guster s 15 dana staza u vojsci). Strasnoo
Na vrh Go down
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   07.04.10 21:32

@runner888gs (citat):
Nova Godina 1991 u Đakovu,najgori i najdosadniji docek(guster s 15 dana staza u vojsci)Strasnoo
Ovo mi i sad izgleda grozno lol!

Gušter
Gušter

Broj komentara : 20
Član od : 2009-12-10
Dob : 57
M(j)esto Sarajevo

KomentarNaslov komentara: Moja (jedina) nova godina u JNA   31.05.10 22:04

Kada sam polazio u vojsku govorili su mi da je moja, novembarska klasa dobra, jedno ljeto "izubiš" ali te mogu dočekati dvije Nove godine u vojsci... Twisted Evil
Međutim, poslije svih događanja i dešavanja ipak sam samo jednu dočekao u vojsci, nabralo se dva puta dao krv, nisam koristio redovno a tu je bilo i redovno skračenja tako da sam izašao 02.12.1985.
Nova godina je meni prošla onako kako sam se "psihički" pripremio za to. Nema moje djevojke, nema roditelja, brata, nema moje raje. Ipak, za ta nepuna dva mjeseca gušterovanja smo se toliko upoznali da sve u svemu nije bilo loše. Priznajem da mi je bilo teško tek kada sam izašao, ne sječam se koji to dan bi prvi ili drugi januar nove godine kada sam šetajući prelijepim novogodišnjim Beogradom imao priliku osjetiti makar na taj način djelić te atmosfere.
Na vrh Go down
Eskon
Gušter
Gušter

Broj komentara : 18
Član od : 2010-08-13

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   18.08.10 9:30

Komandir Božinovski mi je rekao da mogu ići za novu godinu kući. Rekao sam mu da da to nagradno odsustvo nekom drugom svestan činjenice da samo jednu novu godinu mogu provesti u JNA sa svojim drugovima i tako je i bilo. Sećam se da mi je novu 1981 godinu prvi čestitao drug DŽafić Ismet ( gde li je sad, kako li živi, šta radi? ) ...

Bilo je lepo i drago mi je da imam sećanje na jednu novu godinu provedenu u vojsci.
Na vrh Go down
abho
Gušter
Gušter

Broj komentara : 23
Član od : 2011-01-19

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   19.01.11 19:34

docek 1987 zenica . od ponoci do ujutru bio dezuran u auto parku[ po kazni naravno]. inace bile velike kolicine alkohola a u zenici nije bilo vojne policije. mogli smo ceo dragstor uneti
Na vrh Go down
http://rajic65@gmail.com
VP 2033
Gušter
Gušter

Broj komentara : 16
Član od : 2010-05-15
M(j)esto U Zemlji medvjeda i leptirova

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.01.11 0:39

ja guster decembarac ,godina 90/91 Urosevac vp 2033 ,mi gusteracija bili jos skroz depresivni zbog dolaska u JNA ,bila nekakva proslava kod nas u ucionici ali iskreno da kazem nije mi bilo do slavljenja,nema cure,nema mame,gledam preko puta nase spavaonice zgradu Milicije kod njih pjevaljka igra sotu,orkestar, ljudi se vesele,jedu i piju a kod nas kikiriki i slani stapici i vinjak sakriven u colu,ja popio par gutjalja i zamalo se usro,
pobjegao oko 2200 u krevet i junacki u snu docekao novu 1991,nije bila najljepsa nova godina ali nikada je necu zaboraviti,ima puno godina kada moram dobrano da napregnem sjecanje gdje sam bio i sta sam radio za docek nove ali 91 nikad necu zaboraviti.
Na vrh Go down
inzenjerac
Gušter
Gušter

Broj komentara : 23
Član od : 2011-02-05
Dob : 53
M(j)esto skopje,makedonija

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   07.02.11 17:46

Novu 1983. sam docekao sam u Kninu.Nas cetvoro kao sto sam pisao u jedan drugi post stiglo je u ovaj hrvatski grad dva-tri dana pre same nove godine.U Karlovac smo ostavili sneg koji smo svakog dana cistil,a ovde nas docekalo sunce,zubato ali nema veze...Nova sredina,a mi opet gusteri i to medju djombama i to u pravog smisla.Sto se kaze da medju njih je bilo teskih djomba koji su brojili sitno i jos sitnije.Tu su bili januarci,aprilci...to je bila jedna mala ceta koja u zimi nije radila nista.Masine i kamioni bili su u voznom parku,garazirani i cekali su prolece,odnosno da proce Dan roda inzenjerije i onda na teren...ali o tome u drugu temu.Da se vratimo na docek n.g.kao i svugde isto...klasika...pice,jelo i tv.program tadasnje tvz.za nas juznjake malo dosadan jer na programu je bilo samo klasicne muzike i mozda nesto zabavne glazbe.presedeli smo te noci,docekali n.g.cestitali si medju sebe i pamtim da sam negde posle dva sati otisao na spavanje.A spavaona prazna hladna...cebad koliko hoces...Negde oko pet ili sest sati ujutro 1-vog januara probudila me je buka na hodniku...vojnik koji je spavao do mene pamtim samo mi je rekao"spavaj,to nije za tebe-dobili smo uzbunu...".Kasnije kad smo bili na dorucak saznao sam da su moji drugovi iz spavaone dobili uzbunu od svog kamandira cete posto je doznao da su uneli malo vise alhohola...kad sam ga pitao i sta ste radili na uzbuni.odgovorio mi ..."nista bili do inzenjerski park,zapalili masine(startira li)i kamione...pustili ih malo da se zagreju...i to je to...kraj uzbune...ruke u djepove i pravac spavaona".
Eto to su moja secanja na docek nove godine u JNA.

Na vrh Go down
gugi
Gušter
Gušter

Broj komentara : 21
Član od : 2011-02-07
M(j)esto zadar

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   08.02.11 9:46

doček nove 1987. godine u štipu, u učionici čete, par gajbi pive, par boca konjaka, suhomesnati naresci... koštali me gastritisa, i par dana stacionara. na Božić ujutro u 3 sata uzbuna, ovče polje, pincom vozije grupu izviđača duboko u "neprijateljsko područje", ostali dva dana i dvi noći, otkrili nas kad je vezista izaša na neku uzvisinu javti poziciju prage sa trocjevcem...., tenk nas vija po onim kanalima, pincgauerom uletili u neku jamu, okrenuli se na bok, vratili ga nazad i pobigli... ostali na terenu do stare godine.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   24.03.11 21:38

nova 1985-a. mene zadesilo da budem dezurni. nije bilo ni tesko, svi budni. sokovi na stolu, zestoko ispod, hrane...nije ko kod kuce al' nije se ostalo ni gladno. TV program...reporteri iz glavnih gradova svih republika i pokrajina ..."radni ljudi i gradjani...uz bogatu trpezu...." pa onda pokazu trecu smjenu zeljezare....prvu bebu u porodilistu....'ajd nazad; drma Sinan Sakic...Bijelo Dugme..."osamdeset cetvrta se vuce, malo slatkog secera za vene..." prvi album s Tifom.
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 650
Član od : 2010-11-06
M(j)esto Belgrade

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   08.10.11 17:38

Novu godinu pamtim po lutriji koja je organizovana u četi. Glavna nagrada je bila 7 dana nagradnog odsustva koju je izvukao Emrula Bešir iz Prizrena... Ja sam dobio (čini mi se, nisam siguran) kutiju cigareta.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 3997
Član od : 2011-09-05
Dob : 46
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Nova godina u JNA   19.11.11 20:05

bounce NOVA GODINA 1988/1989 bounce

bounce Karaula „Ceršak“ V.P. 5457, Mariborski granični odsjek, 31.12.1988/1.1.1989..bounce
Dana 31.12.1988. god. subota sa obje strane granice se čuje pucnjava petardi, možda i oružja , odlazi zauvijek 1988 godina i stiže nova 1989. godina.
Ujutro sam po rasporedu komandira karaule zastavnika prve klase Spasković Radoja raspoređen da naoružan i sa dvogledom provedem oko 5 sati sam u šumi na zasjednom mjestu „Osmatračnica“.
Meni se nije dali ići na „Osmatračnicu“ tu pa sam ja sam sebe rasporedio da obiđem našoj karauli najbliži riječni otok „Adu“ uzduž i poprijeko, kao i branu na njemu koja spaja Jugoslaviju i Austriju.
Tako sam ubio vrijeme u obilasku rijeke Mure i otoka kao i zasjedna mjesta koja su se nalazila usput kao što su „Dol“ i „Most“ na kojima tada nije bilo vojske.
Popodne sam morao zamijeniti IBOV MUSTAFU - Makedonca, koga je „zabolilo“ te sam ja i desetar NIKOLIĆ (imena se ne mogu sjetiti) znam da je iz Srbije, postavili zasjedu u vremenu od 13:45 sati do 18:00 sati na zasjednim mjestima „Vis“ i „Rupa“.
Kada je pao mrak ja sam sa zasjednog mjesta „Visa“ došao kod njega na zasjedno mjesto „Rupu“ a onda smo zajedno otišli pješice oko 700 metara kroz šumu u smjeru jugo-zapadno do obližnjeg sela koje se zove NOVINE da vidimo kako se ljudi u selu spremaju za doček nove godine.
Tu nas je vidjela neka žena te je došla do nas i donijela nam je 1 litru rakije.
Kada sam se vratio na karaulu „Ceršak“ ja i desetar Nikolić smo u 19:30 sati otišli u selo Ceršak da telefoniramo svojima kući.
Nakon telefoniranja svratili smo u Biffe koji se zove „HERCOG IVANKA“ gdje smo popili po jedno piće.
Vlasnica buffea nam je dala po jedan mali kalendarić za 1989. god..
Kada sam se vratio u karaulu gledao sam televiziju.
Neki vojnici su bili na terenu, neki su spavali jer večeras moraju ići na granici, neki su gledali televiziju kao ja a neki nisu znali što bi sa sobom.
U karauli, na karauli, u karauli i oko karaule nije bilo nikakvih naznaka da dolazi nova godina.
Želio sam reći da Komunistička JNA nije dozvoljavala kićenje bora, kićenje službenih prostorija ni za Božić ni za Novu godinu, kako je u drugim kasarnama i karaulama bilo ne znam.
Progran na televiziji mi nije bio nešto zanimljiv , u karauli se ništa posebno ne događa, ja sam otišao malo leći i tako sam zaspao i probudio sam se 1.1.1989 god. nedjelja u 10:00 sati. bounce
Dođe nova godina i bez mene.!
Čitavi dan 1.1.1989. god. nedjelja je bio prekriven maglom.
Negdje oko 11:00 sati došao je na karaulu komandir karaule zastavnik prve klase Spasković Radoje te je svima koji su bili budni čestitao novu godinu.
U svojoj kaseti sam imao 10-ak napolitanki i onih sokova u tetra pak ambalaži tako sam neke podijelio a neke pojeo i popio.
Popodne sam na televiziji gledao film „Supermen“ a na radiju sam slušao glazbu.
Pred večeru Pecarski Branislav u učionicu gdje se gledala televizija bacio je dvije velike (zelene) petarde tako da je to puklo junački.
To je iznenadilo i preplašili vojnika Pijanića koji se odmah počeo derati na Pecarskog i tu su se posvađali na prvi dan nove godine.
Večeras 1.1.1989. god. nedjelja od 22:45 sati pa do 03:00 sati smo u zasjedi na zasjednom mjestu „Rupa“ granični kamen 45 - sekcija 8, ja i Hadžić Husein.
Ako nisam budan dočekao prvi dan nove godine 1989 onda sam prvi dan nove godine 1989 ispratio budan u šumi u mraku na hladnoći i daleko od karaule, daleko od ljudi i onih koji se s nekim vesele, na prvoj crti obrane komunističke Jugoslavije koja će se unatoč trudu te JNA da je očuva za 3 godine raspasti jer je srušila vlastita vojska i vlastiti narod bez da je „vanjski neprijatelj napadne“.
Prije polaska na zasjedu dobili smo od dežurnog karaule lozinku i odziv (Lisica - Livno).
bounce

Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 09.12.11 23:00; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   Today at 8:39

Na vrh Go down

Nova godina u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/6Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» AUTO hm KUTAK
» Nova godina u JNA