FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Spomenici NOB-a

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 6:41

affraid

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
Dob : 47
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 11:58

Bilo je davno, kad smo u nekom razredu OŠ išli na izlet kod tog spomenika, pa sam ga sad, kad smo prolazili blizu, ponovo posjetio. 

Nestao je sunčani odblisk od tog spomenika, koji se nekad u lepo vreme video iz moje zidanice, pa mi je sad jasno zašto. 

Četni evidentičar: komentar modifikovan dana: Tue 9 Sep 2014 - 13:09; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 20:11

Cigići su i lim skinuli.....
Kaj si toliko blizu da vidiš vrh Petrove gore????

Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 20:56

@Gringo (citat):
Cigići su i lim skinuli.....
Kaj si toliko blizu da vidiš vrh Petrove gore????
Da, vidi se kad je lepo i jasno. Zračne linije je 60 km,a po cesti 85 km.
Nekad, kad je bilo sunčano, znalo je od sunca bliščati ali izgleda, da je rostfrei lim skinut baš na takvom kutu, da sad više nema tog bleska.

Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1287
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 21:24

Takođe se vidi ljeti po lijepom vremenu i sa područja općine V Kladuša tj.mjesta mog boravka.Nekad davno kad nije bilo granice mještani Kladuške općine su išli masovno traktorima sa prikolicom u jesen kupiti kestene u Petrovu Goru.Orijentir je bio spomenik da se u tim šumskim prostranstvima neko nebi izgubio.
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 351
Član od : 2013-05-29
Dob : 48
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 21:26

Da smo danas u državama kakve bi trebale biti, po meni bi po kratkom postupku visjeli naglavačke i ovi što kradu i njihovi "otkupljivači" po koje kakvim sakupljalištima sekundarnih sirovina. Koja je to veličina prvenstveno nemara od vlasti u državi, pa makar su to partizanski spomenici. Kad njih opelješe do kraja, doći će na red i spomenici iz prošlog rata. Onda će se pitati, pa tko se to usudio ukrasti "našu svetinju" Prije dvije-tri godine lopovi su ukrali brončanu bistu Narodnog heroja Antuna Blažića-Šimuna u rodnom mu mjestu Globočec Ludbreški. Pazite bezobrazluka, bista je bila postavljena svojih 5 metara od glavne ceste, Podravske magistrale, ispred mjesnog Društvenog doma. Nikada nije pronađena. U mome selu je spomenik Boži Leineru, prvom komandantu Kalničkog partizanskog odreda. Život je završio u mome selu od strane xxx. Pošto je spomenik isto blizu glavne ceste, u parku kod mjesnog nogometnog igrališta, susjedi i ja dogovorili smo se da budnije pazimo na spomenik, da nam i našega "Božija" ne ukradu. Za sada je još sa nama.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 21:38

postoji i zapisano svjedočanstvo Božine majke Hedvige. - "Moj sin Božidar 3. svibnja 1942. nakon borbe protiv neprijatelja, umoran i nešto bolestan, sklonio se u kuću Vranović Antuna u Hrastovsko, ali je po istome izdan te opkoljen. Htio se probiti, ali kada je vidio da to nije moguće, sam se ubio. Njegov drug Milivoj Marijan iz Novigrada, student medicine, također se ustrijelio. Antuna Vranovića ubili su partizani 1. 11. 1942. – piše u izjavi Hedvige Leiner, Božine majke, koju je dala Komisiji za ratne zločine u Ludbregu.
No Božu je izdala Vranovićeva susjeda, a ne Antun, koji je ni kriv ni dužan stradao od partizana.

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 21:52

Znam, Vranovića su "riješili" u goricama nedaleko od mojih. U to doba, gorice su bile jako opasno mjesto, možda opasnije i od šume. U bratovim goricama su "riješili" dva financa, palimo im svijeće za Sve Svete.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 22:05

Petrova gora

Četni evidentičar: komentar modifikovan dana: Tue 9 Sep 2014 - 13:08; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 22:22

Iza Božinog spomenika je bila sala od starog društvenog doma i na njoj spomen ploča koja je sad na samom spomeniku. Iza se vidi novi društveni dom, a ja sam 6. kuća lijevo preko puta.
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 22:48

A to je spomenik Matiju Gubcu u Gornjoj Stubici. 

Znali su se organizirati i ujediniti bez mobitela i bez interneta. Svaka čast Matiju Gupcu i Iliji Gregoriću.

Četni evidentičar: komentar modifikovan dana: Tue 9 Sep 2014 - 12:45; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 22:50

@vargas (citat):
Iza Božinog spomenika je bila sala od starog društvenog doma i na njoj spomen ploča koja je sad na samom spomeniku. Iza se vidi novi društveni dom, a ja sam 6. kuća lijevo preko puta.
jel ti to kolega šalješ koordinate ili poziv za cugu? lol!  šalamala

Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 22:58

Ovo drugo, protiv onog prvog me štiti kapelica u dvorištu. Osim toga u goricama je i S300, onaj od generala Zagorca za koji "vlast" ne zna gdje je. Rakete napunimo tudumom i ko nam kaj more!
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 65
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 23:41

@Četni evidentičar (citat):
Bilo je davno, kad smo u nekom razredu OŠ išli na izlet kod tog spomenika, pa sam ga sad, kad smo prolazili blizu, ponovo posjetio. 

Nestao je sunčani odblisk od tog spomenika, koji se nekad u lepo vreme video iz moje zidanice, pa mi je sad jasno zašto. 

A gde je ovaj spomenik ?

Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Mon 8 Sep 2014 - 23:48

@013gonzo (citat):
@Četni evidentičar (citat):

A gde je ovaj spomenik ?
Na Petrovoj gori.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Spomenik_ustanku_naroda_Banije_i_Korduna

http://www.vecernji.hr/vizualna-umjetnost/petrova-gora-spomenik-sramote-468653

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sat 13 Sep 2014 - 15:31

Eto spomenik NOB koji je sagrađen 1971 u Toplicama koji mi nismo srušili već smo istog prenamijenili u ime ali u čast svim Žrtvama Fašizma  komunizma i Domovinskog rata!!!
Te nam tako isti i dalje vjerno služi u svrhu za koji je podignut te  odajemo počast na dane Domovine ili odeređenih praznika!!!

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1821
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sat 13 Sep 2014 - 22:11

Gringo nisam cuo da u Srbiji postoje spomenici zrtvama komunizma. za NOB  I domovinski rat  to mi je ok.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sat 13 Sep 2014 - 22:22

Bit će da komunisti i komunistički režim (čitaj partizani) nisu u Srbiji nikoga maltretirali, uhićivali, procesuirali, zatvarali, konfiscirali, nacionalizirali, ubijali itd.itd., mora da je teklo med i mlijeko za vrijeme komunizma, no eto nešto ima, pa me demantuj

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sat 13 Sep 2014 - 23:05

Bojnik  vidis I sam  ko je podigao ovaj spomenik kao I gde je podignut na nekoj livadi. Slika sama govori za sebe.To nema nikakve veze ni sa Srpskim narodom I Srbijom, isto kao I onaj spomenik na ravnoj gori. Dobro se zna ko je na prostorima EX.YU  bio nosioc borbe protiv fasizma  I ko je bio pobednik nad fasizmom.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sat 13 Sep 2014 - 23:33

Čim je spomenik podignut nečega je tu bilo, a što vjerovatno znaju u Aranđelovcu, no to je OFF TOPIC, riječ je o spomenicima NOB-a

GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4310
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sat 13 Sep 2014 - 23:36

Tako je.....vratimo se temi , obzirom da svi znamo koliko je " teska " tema koja se ovde spominje...

Podporučnik
Podporučnik

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sun 14 Sep 2014 - 0:04

Skupština opštine Smederevska Palanka donela je odluku da jedna ulica u tom  gradu ponese ime okupatorskog vojnika Jozefa Šulca. vrlo neobicna odluka .zasto? ovaj vojnik vermahta  je odbio da ucestvuje u streljanju 18 zarobljenih partizana  pa je po kratkom postupku I sam streljan. komunisti su smatrali  nepodobnim da se podigne spomenik  streljanim partizanima jer je sa njima streljan I jedan nemac. ova nepravda prema streljanim partizanima I nemackom vojniku je ispravljena tek 1997 god
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sun 14 Sep 2014 - 7:47

@vladimir (citat):
Skupština opštine Smederevska Palanka donela je odluku da jedna ulica u tom  gradu ponese ime okupatorskog vojnika Jozefa Šulca. vrlo neobicna odluka .zasto? ovaj vojnik vermahta  je odbio da ucestvuje u streljanju 18 zarobljenih partizana  pa je po kratkom postupku I sam streljan. komunisti su smatrali  nepodobnim da se podigne spomenik  streljanim partizanima jer je sa njima streljan I jedan nemac. ova nepravda prema streljanim partizanima I nemackom vojniku je ispravljena tek 1997 god
poznti događaj kojega smo svi znali u bivšoj Jugoslaviji, jedinstveni čin čovjekoljublja, mada se oko istoga povlaćilo dosta kontroverzi, evo jedne koju sam našao na jednome srpskom portalu:
"O događaju u Viševcu dosta se i ćutalo. Aktuelizovan je tek pošto je pesnikinja Miroslava - Mina Kovačević u Lokvi, kod Gornjeg Milanovca, podigla spomenik Jozefu Šulcu. Uradila je to sedamdesetih godina prošlog veka o svom trošku i u svom dvorištu. Ali, podizanje spomenika okupatorskom vojniku, bez obzira na njegov viteški i uzvišeni čin, ražestilo je Subnor Gornjeg Milanovca, koji je naložio inspekcijskim službama da se taj nepoželjni beleg neizostavno sruši. Bili su to teški dani paralizovane pesnikinje Miroslave - Mine Kovačević. Svakog dana je presavijala tabak i na mnoge adrese slala molbe i apele da se ne ruši spomenik Jozefu Šulcu na kome piše: "Ovo je tužan spomen nemačkom vojniku Jozefu Šulcu koji zbaci znamenje i oružje svoje zemlje i stavi se na stranu golorukog srpskog naroda."

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sun 14 Sep 2014 - 14:59

@vladimir (citat):
Gringo nisam cuo da u Srbiji postoje spomenici zrtvama komunizma. za NOB  I domovinski rat  to mi je ok.
Kod nas postoje, odnosno velika većina spomenika koji su ostali iz NOB sada su prenamjen svim žrtvama, a žrtva je žrtva, naravno!

Kapetan
Kapetan

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Sun 14 Sep 2014 - 15:10

KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Today at 10:38

Na vrh Go down

Spomenici NOB-a
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-