FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

PAP 59/66.....papovka

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   01.05.13 22:25

Gledam po kantini pa ne vidim nigdje neku temu u koju bi ubacio interesantno pitanje.Kako je ovo tema od starješina nači će se i neki odgovor.PAP M-59/66 ili popularna Papovka,koliko ste je dugo nosili.Osim ovog pitanja Papovka je interesntna i na drugi način.Puška koja se u JNA upotrebljavala i za počasne straže a već godinama iza JNA gledamo je na svim primanjima gdje stoji počasna straža.Ne samo po bivšim republikama nego i po svijetu-zašto Question

Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   01.05.13 23:09

@Matrix (citat):
Gledam po kantini pa ne vidim nigdje neku temu u koju bi ubacio interesantno pitanje.Kako je ovo tema od starješina nači će se i neki odgovor.PAP M-59/66  ili popularna Papovka,koliko ste je dugo nosili.Osim ovog pitanja Papovka je interesntna i na drugi način.Puška koja se u JNA upotrebljavala i za počasne straže a već godinama iza JNA gledamo je na svim primanjima gdje stoji počasna straža.Ne samo po bivšim republikama nego i po svijetu-zašto  Question

Ja ti ne znam stručan odgovor ali svakako mi bolje vizuelno izgleda (za počasni pozdrav) od raznih automatskih modela ili neke "tandžare". Very Happy

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   01.05.13 23:13

Pa ja mislim da nekako po dizajnu najvise odgovara za strojeve radnje i u obuci a i u egzerciru ili paradi.
Pogotovo sto si naveo Matrix pocasne straze .......!
Stara puska , ali ne "dovoljno stara", a uz to i tehnicki i anatomski "leze" u rukama vojnika i cini mi se da cemo je jos dugo dugo gledati u defileima, paradama i na strazama.... Very Happy

GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: PAP 59/66.....papovka   01.05.13 23:29

@Matrix (citat):
Gledam po kantini pa ne vidim nigdje neku temu u koju bi ubacio interesantno pitanje.Kako je ovo tema od starješina nači će se i neki odgovor.PAP M-59/66  ili popularna Papovka,koliko ste je dugo nosili.Osim ovog pitanja Papovka je interesntna i na drugi način.Puška koja se u JNA upotrebljavala i za počasne straže a već godinama iza JNA gledamo je na svim primanjima gdje stoji počasna straža.Ne samo po bivšim republikama nego i po svijetu-zašto  Question

Relativno popularna u USA medju kolekcionarima, ovde je zovu SKS, prosjecna cijena joj je (yugo) oko 350 USD. Ne znam zbog cega al' "kinezi" se krecu oko 500-550. Inace, i AK rumunske ili kineske proizvodnje bolje kotira na trzistu oruzja.
Aj' sad, moderatori, nadjite nam neku temu da ovo uguramo!

Na vrh Go down
alexandar
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) Orden za VZ
Broj komentara : 4380
Član od : 2011-06-23
Dob : 53
M(j)esto Loznica , Srbija

KomentarNaslov komentara: Re   01.05.13 23:55

Ugurano.............. Wink
salutiranje

Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 6:44

Polustrojna puška CRVENA ZASTAVA, PAP M 59/66, cal. 7.62x39 mm

Vrijeme proizvodnje: od 1959. do kraja osamdesetih godina XX. stoljeća
Proizvođač: Zavodi Crvena zastava, Kragujevac, SFRJ
Spremnik: 10 naboja
Dimenzije: 112x7x15 cm

U potrazi za zamjenom pušaka Mauser bivša je SFRJ pribjegla kupovini stranih tehničkih postignuća. Od SSSR-a je kupljena licencija za proizvodnju po­lu­automatske puške u kalibru 7.62x39 mm SKS (Samozarjadnij karabin Simonova). Oružje proizvedeno u pogonima kragujevačke tvrtke Crvena zastava od izvorne se inačice razlikuje u odabiru vrste drveta za izradbu drvenih dijelova i cijevi puške koja nije kromirana. Riječ o pušci lakoj za uporabu, održavanje i ugodnoj za pucanje. Radi na načelu posudbe barutnih plinova, a bravi padom bloka zatvarača u usjek ispred ležišta naboja. Za razliku od ostalih pušaka koje rade na načelu posudbe plinova, kod M59 (SKS-a) klip u plinskom cilindru nije učvršćen za nosač zatvarača niti je potisnut oprugom. On slobodno „putuje“ kroz plinski cilindar pa se pri naglom pomicanju puške čuje zvonjenje kad klip udara u prednji dio plinskog cilindra ili u potisni klip ispred nosača zatvarača. Slijedeći tradiciju ruskih pušaka, i M59 ima preklopnu bajunetu, koja za razliku od prethodnih modela ima oblik noža, a ne šiljka s križnim presjekom. Kasnijim preinakama na pušku su postavljeni tromblonski nastavak s ciljnikom, fluorescirajući ciljnici i gumeni odbojnik na ramenom osloncu i tako su nastale inačice M 59/66 i M 59/66A1. Ugradnjom optičkog ciljnika nastala je snajperska inačica.

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 8:58

Prodanih PAP M-59/66 stranim naručiocima 45 000 komada sa pratećom municijom do '90-te sa kundakom od traženog drveta i kromiranom cijevi ovisno o narudžbi.Večina je otišla za počasne straže a dio zautao.Ispaljivanje tromblona je imalo dužu putanju od M-70.Kao što ste naveli zbog anatomije oblika i dizajna još uvijek služi za strojeve radnje u počasnim stražama diljem svijeta.

Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 9:05

@pera84 (citat):
Relativno popularna u USA medju kolekcionarima, ovde je zovu SKS, prosjecna cijena joj je (yugo) oko 350 USD. Ne znam zbog cega al' "kinezi" se krecu oko 500-550. Inace, i AK rumunske ili kineske proizvodnje bolje kotira na trzistu oruzja.
Aj' sad, moderatori, nadjite nam neku temu da ovo uguramo!

Perice tako sam i ja čuo a ako naletiš na Kinezicu ona ima kromiranu cijev a zanima me dali ima bajonet kao i PAP(tu Ameri vole jer je čišćenje svedeno na minimum).Pravi poznavaoc oružja neće u svojoj kolekciji imati Rumunjku a M-70 gledati u izlogu.Hvala Aci na uređenju teme a tebi na ideji,došao si na svoje  Laughing

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 9:29

U Iraku na tržnici možeš kupiti za 15 dolara, ali rijetko, pa čak je i bila nemoguća misija naletiti na jugoslavensku, više je bilo njihove, a kineza ko pljeve, a ništa nevaljaju. Izvor je pouzdan. Suspect

Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 10:26

@bojnik (citat):
U Iraku na tržnici možeš kupiti za 15 dolara, ali rijetko, pa čak je i bila nemoguća misija naletiti na jugoslavensku, više je bilo njihove, a kineza ko pljeve, a ništa nevaljaju. Izvor je pouzdan. Suspect

Cijevi od ostalih nisu vrijedne poređenja a municija pogotovo.

lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 10:27

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 11:02

Lacoš koliko je ovaj Amer nahvali mislio sam da mu je PAP tetkin sin lol! Zanimljiva je usporedba sa Ruskom a spominje i kromiranu cijev kod Ruske.

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 11:20

Moj komentar bi bio istovjetan kao i u postu o M70, besprijekorna izvedba i kvaliteta, a isto tako kao i tehničke i ciljne postavke. Legalizirao sam jednu takvu, no morao sam skinuti tromblonski nastavak i nož, a spremnik prilagoditi na 5 metaka, no i takva je ostala ista. salutiranje

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 11:24

@Matrix (citat):
Lacoš koliko je ovaj Amer nahvali mislio sam da mu je PAP tetkin sin  lol! Zanimljiva je usporedba sa Ruskom a spominje i kromiranu cijev kod Ruske.

Možda je naš Pera sponzorisao ovaj video uradak. Wink

lol!
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 11:26

@Stazio (citat):
Možda je naš Pera sponzorisao ovaj video uradak. Wink

lol!

I ja sam pomislio na to, ajdemo Pera gdje je skladište???  vojničina
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 11:29

@bojnik (citat):
Moj komentar bi bio istovjetan kao i u postu o M70, besprijekorna izvedba i kvaliteta, a isto tako kao i tehničke i ciljne postavke. Legalizirao sam jednu takvu, no morao sam skinuti tromblonski nastavak i nož, a spremnik prilagoditi na 5 metaka, no i takva je ostala ista. salutiranje

scratch  Malo mi čudno jer i legalna je opet ubojita.Bojniče ono što imam u kolekciji sam dobio nazad ali sa olovom ispunjenom cijevi.Iako mi to više nije interesantno mislim da ću i to odnijeti nadležnima pa neka ih istope.Ostaviću samo kolekciju metaka koja mi stoji u zatvorenoj staklenoj vitrini.Radi se o municiji iz JNA i ostalih država od pištoljskih pa do 20 mm.Čak i to mislim dati na korištenje muzeju jer mi zauzima dosta mijesta ali uvijek mislim da će to ovi kustosi ra*ebati.
I opet odosmo u off..

lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 11:42

Jel to ovakova kolekcija?

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 11:56

@lacoš (citat):
Jel to ovakova kolekcija?

Gledao sam jednom ovaj link.Lacoš fali mu tu puno toga.7,62 je bilo dosta verzija a dok dođeš do onih od PAM-a nakupi se dobra dva reda duža od ovoga.

bojnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 12:58

@Matrix (citat):
@bojnik (citat):

scratch  Malo mi čudno jer i legalna je opet ubojita.Bojniče ono što imam u kolekciji sam dobio nazad ali sa olovom ispunjenom cijevi.Iako mi to više nije interesantno mislim da ću i to odnijeti nadležnima pa neka ih istope.Ostaviću samo kolekciju metaka koja mi stoji u zatvorenoj staklenoj vitrini.Radi se o municiji iz JNA i ostalih država od pištoljskih pa do 20 mm.Čak i to mislim dati na korištenje muzeju jer mi zauzima dosta mijesta ali uvijek mislim da će to ovi kustosi ra*ebati.
I opet odosmo u off..

Prijatelju, sve legalno naoružanje je ubojito, čak i stara kubura ukoliko je ispravna, PAP-ovku je prilagodio zakonskim aktima ovlašteni oružar, no znam da nije to to, ali neka stoji i takva u kolekciji, a da bi volio i jedan top, bi i za njega bi bilo u dvorištu mjesta.  I love you

Na vrh Go down
čato
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2010-04-09
Dob : 66
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 12:58

U Jasku i našu pešadiju te puške su došle 1970g. Posle toga je na stražama , gde je stražarilo njih ~ 250 dobitnika tih pušaka postalo veoma zanimljivo i uzbudljivo . Skoro pa svake druge noći ćuli su se pucnj od stražara , pa je to postalo već toliko normalno , da niko više i nije ni obraćao pažnju na pucanja usred noći. Kad možda nakon 4 meseca evo opet stižu PAPA-ovke u neofarbanim sanducima. Gledamo mi , ko će sada sledovati ove , kad i nema više kanditata za njih , pa se mi uplašili , da nam ne uzmu automate M-57 , a I. bataljonu ruske dobošare . Kad evo konjićkoga kapetana pješadije , dovodi svoje kod sanduka i predavaju svoje PAP-ovke koje su dobili pre par meseci i uzimaju ove na novo pristigle. Razlog SAMOOPALJIVANJE . Izgleda , da nije bila noću buka i pucnjava samo u našoj kasarni .
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 13:07

@čato (citat):
Razlog SAMOOPALJIVANJE . Izgleda , da nije bila noću buka i pucnjava samo u našoj kasarni.

Čato jeli se to odnosi na PAP ili automat M-56  scratch

pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 21:40

@čato (citat):
U Jasku i našu pešadiju te puške su došle 1970g. Posle toga je na stražama , gde je stražarilo njih ~ 250 dobitnika tih pušaka postalo veoma zanimljivo i uzbudljivo . Skoro pa svake druge noći ćuli su se pucnj od stražara , pa je to postalo već toliko normalno , da niko više i nije ni obraćao pažnju na pucanja usred noći. Kad možda nakon 4 meseca evo opet stižu PAPA-ovke u neofarbanim sanducima. Gledamo mi , ko će sada sledovati ove , kad i nema više kanditata za njih , pa se mi uplašili , da nam ne uzmu automate M-57 , a I. bataljonu ruske dobošare . Kad evo konjićkoga kapetana pješadije , dovodi svoje kod sanduka i predavaju svoje PAP-ovke koje su dobili pre par meseci i uzimaju ove na novo pristigle. Razlog SAMOOPALJIVANJE . Izgleda , da nije bila noću buka i pucnjava samo u našoj kasarni .

Možeš li malo ovo boldano pojasniti. Konjica kao rod je ukinuta u operativnim postrojbama JNA 1959. godine pa mi nije jasno kakav je to komjički kapetan pješadije bio u Jaski 1970. godine.

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 18497
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: PAP 59/66.....papovka   02.05.13 22:49

Na vrh Go down