FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

M-70

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   24.07.14 23:16

@BEOGRAD (citat):
To mi deluje kao post SFRJ proizvodnja. Barem znak Petoletke u pozadini je novijeg datuma.

Koliko pratim, (a možda grešim) ovo je definitivno posle SFRJ. Mislim da su sve verzije tad imale tromblonski nišan i nastavak. 

Po magazinu izgleda da je za municiju 7,62 iako proizvode i za NATO standard ali to je u klasi M21

Dali je neko pucao sa tim bacačem granata BPG 40 ? Koliki je trzaj sa tim u uspoređenju sa tromblonom. Meni se trzaj tromblona nije činio strašnim, ako se gađa iz ležečeg stava, a nisam ni budala da gađam na 100-200m stoječi. Samo da budem lakša meta.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   24.07.14 23:33

@Pero™ (citat):
Koliko pratim, (a možda grešim) ovo je definitivno posle SFRJ. Mislim da su sve verzije tad imale tromblonski nišan i nastavak. 

Da, to je 'od poslije'.

Evo još svakakvih:

Odavde je, ima još more toga:

http://gunco-book.tripod.com/02.htm

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   25.07.14 0:05

@Pero™ (citat):
@BEOGRAD (citat):
To mi deluje kao post SFRJ proizvodnja. Barem znak Petoletke u pozadini je novijeg datuma.

Po magazinu izgleda da je za municiju 7,62 iako proizvode i za NATO standard ali to je u klasi M21

Dali je neko pucao sa tim bacačem granata BPG 40 ? Koliki je trzaj sa tim u uspoređenju sa tromblonom. Meni se trzaj tromblona nije činio strašnim, ako se gađa iz ležečeg stava, a nisam ni budala da gađam na 100-200m stoječi. Samo da budem lakša meta.

Žurim ali da na brzinu stojećki  Rolling Eyes  ispalim jedan post.Nakon njega bih volio da kolega E&W i još neki pojasne ako su upoznati da smo(barem ja i moja ekipa na forumu i van njega) na stolu od Poručnika(za vrijeme JNA) vidjeli kratki ne Kalašnjikov nego Zastavin 5,56 i nakon toga ih dobili.Vjerujem da je početna proizvodnja već krenula u ograničenim količinam usporedno sa Norom(novi NATO kalibar i rješavanje starih zaliha-opširnije također kasnije)ali su čudne okolnosti spriječile da ih vidimo masivnije po teritoriju bivše države i dalje.Nama je bio smiješan jer je bio minijaturan prema onom sa preklopnim kundakom ali strahovito dobar za brze intervencije,ulične borbe,zasjede i.t.d.Kasnije sam ga davno nakon toga vidio ali bez grba SFRJ i sa drukčijom oznakom.BPG 40 ima nikakav trzaj jer ono što pokazivaju na filmovima je samo Rambo kulisa.Probao na M-16 i M-70,razlika nikakva iako mi se učinilo da je BPG 40 učinkovitiji kad smo gledali učinak na lutkama u bunkeru.Samo da pojasnim nadam se da znaš s čim su punjeni i s čim uništavaju neprijateljsku živu silu ako ne pojasnim ti kasnije kad se vratim iz šetnje.Što se tiče tromblona bila je i caka u držanju ali trzaj je jači mada za obučenog vojnika ništa strašno.Stojeći možeš pucati u mirnim vremenima ali u borbi zaboravi i ležeći stav ili se ukopaj hebeš tenk nek prođe pa zguza ako je sam   Laughing a ne po PS-u,toliko za sad..

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   25.07.14 0:19

Jos pocetkom 80tih je postojala proizvodnja u kalibru 5.56 ali i 7.62x51. Radilo se e relativno malom broju pusaka koje su nudjene kao izvoz, mada sam na dosta mesta procitao da je postojao plan o zameni M70 sa M90, koja je bila u kalibru 5.56.
Puske u kalibru 7.62x51 su u noruzanju Nacionalne garde Kipra.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   25.07.14 5:38

@Matrix (citat):
Što se tiče tromblona bila je i caka u držanju ali trzaj je jači mada za obučenog vojnika ništa strašno. Stojeći možeš pucati u mirnim vremenima ali u borbi zaboravi i ležeći stav ili se ukopaj hebeš tenk nek prođe pa zguza ako je sam Laughing a ne po PS-u, toliko za sad..

Nije M-70, ali može i ovako...  Smile 

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase

Broj komentara : 931
Član od : 2010-12-07
Dob : 54
M(j)esto Bačka Topola

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   25.07.14 17:16

Komentar na slike sa puškama:
Puškomitraljez nije M65 nego M72
Snajperska puška M77 mi nje poznata, nisam imao priliku sa se susrećem sa njom iako imam zvanje instruktora snajperiste, koje sam zaradio obučavajući nekoliko generacija vojnika na snajperskoj pušci M76. Ta puška M77 je verovatno kalibar 7,62mm dok je M76 kalibar 7,9mm.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   12.10.14 1:54

M-70 rumunjska PM md. 65 (The Pistol Mitraliera model 1965.) poznata i pod oznakom AIMS 1.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   12.10.14 20:54

@Max Blitz (citat):
@Matrix (citat):
Što se tiče tromblona bila je i caka u držanju ali trzaj je jači mada za obučenog vojnika ništa strašno. Stojeći možeš pucati u mirnim vremenima ali u borbi zaboravi i ležeći stav ili se ukopaj hebeš tenk nek prođe pa zguza ako je sam Laughing a ne po PS-u, toliko za sad..

Nije M-70, ali može i ovako...  Smile 

Uopće ne kužim zašto se stvara takva fama oko tromblona. On tenku jedva da može oštetiti boju.Rolling Eyes

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   12.10.14 21:06

Ovdje je svašta-nešto...

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   12.10.14 21:38

Sad me žarko zanima što to on gađa tromblonom i preko čega obzirom da je tromblonski nišan spušten i time spriječen dovod plinova koji daju potisak tromblonu.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   13.10.14 0:35

@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):
@Matrix (citat):
Što se tiče tromblona bila je i caka u držanju ali trzaj je jači mada za obučenog vojnika ništa strašno. Stojeći možeš pucati u mirnim vremenima ali u borbi zaboravi i ležeći stav ili se ukopaj hebeš tenk nek prođe pa zguza ako je sam Laughing a ne po PS-u, toliko za sa

Uopće ne kužim zašto se stvara takva fama oko tromblona. On tenku jedva da može oštetiti boju.Rolling Eyes

Zašto fama? Zato jer može. (sa običnom puškom) Zamisli da opali nekih desetak i više tromblona  po pešadiji što dolazi. Pa polovina bi izginula. Po tenkovima je teško jer se obično kreču, ali da ja pogodiš  u gusenice, ipak bi ga zaustavio. A možeš da gađaš i na bunkere i utvrđene ciljeve. Da je tromblon toliko glup ne bi stavljali sad bacače bombi na puške.

Gđanje iz stoječeg stava je stvarno glupo. Domet je nekih 200-300 metara, tada si stoječa meta, lako da te bilo ko pogodi. Bolje je ležeči, pa onda trzaj nije problem.

A i to sam probao, iz ležečeg stava trzaj uopšte nije problem.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   13.10.14 1:18

@Pero™ (citat):
@pukovnik (citat):
@Max Blitz (citat):
@Matrix (citat):
Što se tiče tromblona bila je i caka u držanju ali trzaj je jači mada za obučenog vojnika ništa strašno. Stojeći možeš pucati u mirnim vremenima ali u borbi zaboravi i ležeći stav ili se ukopaj hebeš tenk nek prođe pa zguza ako je sam Laughing a ne po PS-u, toliko za sa

Zašto fama? Zato jer može. (sa običnom puškom) Zamisli da opali nekih desetak i više tromblona  po pešadiji što dolazi. Pa polovina bi izginula. Po tenkovima je teško jer se obično kreču, ali da ja pogodiš  u gusenice, ipak bi ga zaustavio. A možeš da gađaš i na bunkere i utvrđene ciljeve. Da je tromblon toliko glup ne bi stavljali sad bacače bombi na puške.

Gđanje iz stoječeg stava je stvarno glupo. Domet je nekih 200-300 metara, tada si stoječa meta, lako da te bilo ko pogodi. Bolje je ležeči, pa onda trzaj nije problem.

A i to sam probao, iz ležečeg stava trzaj uopšte nije problem.

Pero ja vrlo dobro znam mogučnosti tromblonskih mina i kojom se što gađa. Zamisli da ispališ desetak kumulativnih tromblona na pješadiju što dolazi. Poginuo bi samo onaj koga takav tromblon direktno pogodi. Isto tako ispali toliko trenutnih tromblonskih mina na tenk i zaustavit će ga samo ako je koji luk na kupoli otvoren pa kojim slučajem tromblon padne u tenk. Inaće mu ne može ni jedan ni drugi ama baš ništa. Govorimo naravno o borbenim uvjetima kada su lukovi zatvoreni i kada je tenk u pokretu te djeluje bilo topom bilo jednim od mitraljeza. I ne zaboravi da tenk nikada ne ide sam već ima zaštitu pješadije.

Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   13.10.14 4:46

Pukovniče nisi me zastupio, mislio sam ako celi vod ili četa opali po neprijatelju - pešadiji masakrirače ga. Samo jednom, onda dalje sa klasičnom municijom. U ratu nema vremena za daljne stavljanje tromblona. 

Za tenkove u kretanju je tromblon glupost. Teoretski može da posluži ali u praksi mislim da ne ide. To da bi morao da ima tenk podršku pešadije je u teorije tačno, ali nije to tako. Niti su imali u ratu ex Juge, niti u Siriju, niti u Iraku. Ipak ako se kreče teško ga je pogoditi. Za to postoje raketni bacači 

Različiti modeli, u zavistnosti od godine proizvodnje povezano sa probojnom moči. Zavisi i od modela tenka, ako ga pogodiš sa prednje strane, nema efekta, ako mu uništiš gusenice, nema više čime da ide.  Tromblon nije najmoderniji, ali ni oni bacači bomba ne mogu ništa protiv tenka. 

Ipak tromblon može biti koristan protiv manjih utvrđenja. A več i u moje vreme sredinom osamdesetih smo imali puno RBR, i još uvek bestrzajce, minobacače večeg kalibra ... u okviru čete, a na karauli smo imali puno zolja, iako je bilo tenkovsko neprehodno.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   13.10.14 9:45

Za vreme SFRJ i njenih OS (JNA i TO) uputreba tromblonskih mina bila je deo koncepcije masovne protivoklopne i protivpešadijske borbe i rekao bih najjevtinije.
Najjevtinije kako po pitanju proizvodnje i kasnijeg zanavljanja i održavanja, tako i po pitanju brzine i složenosti obuke ljudstva. Od konvencionalnog naoružanja jednostavnije od tromblonskih mina bile su  samo ručne kumulativne bombe.

O ovome što pišem dovoljno govori podatak da su od svih svetskih  varijanti AK 47, jedino puške M-70  imale tromblonski dodatak (možda i neke varijante iz DDR?).

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   13.10.14 13:46

Sliku sam našao pod - razglednice!
Plemenska radionica-servis u Pakistanu.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   03.01.15 2:03

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   03.01.15 6:17

@Max Blitz (citat):
Sliku sam našao pod - razglednice!
Plemenska radionica-servis u Pakistanu.
Pakistanci u kucnoj radinosti imaju vecu proizvodnju od Zastave i HS Produkta zajedno. Laughing

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   03.01.15 15:29

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   05.09.15 16:22

Nadam se da će ih Kinezi dobro opskrbit....  Smile

Hehe, i drži za okvir,.... psssst, to tako treba.....

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   13.04.16 22:00

Zaplijenjeno i uništeno oružje 'made in Yu', Irak.... uz potpis - ex-yu lična karta...

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   Today at 12:30

Na vrh Go down

M-70
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6