FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

M-70

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 14:48

Lacoše nije dotle došlo ali za ovo imaš još jedan+
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 14:50

@lacoš (citat):
Od tebe + a od drugih

scratch
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18525
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 17:32

Palo mi je napamet da bi u vezi ovog papirića s brojem puške i maske moglo biti nekome nejasno.
Naime, na obuci sam dužio PAP-ovku i također masku, ali njihove brojeve ne znam niti imam zapisano. Ne sjećam se ni da smo dobili neke brojeve da lakše zapamtimo.
Dolaskom u prekomandu u Kumbor, zadužili smo drugo naoružanje i opremu.
Čato nam je podijelio male obične papiriće s brojevima koje sam prethodno naveo. Znači nikakv službeni standardizirani obrazac. I taj papirić sam sačuvao do danas.Very Happy 
Ne znam kakva je bila praksa drugdje.
M-70AB2 koje smo zadužili su bile nove ispod čekića i nije bilo šanse da ih po nečemu razlikujemo osim prema broju. Kasnije, starija puška dobije neke svoje specifične znakove raspoznavanja, a to vam je svima jako dobro poznato. Very Happy
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2089
Član od : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 17:34

Po mom mišljenju je to serijski broj, a jedan je dodat zbog večeg broja proizvidnje (kasnije izrađena). Našao sam neke podatke da jih je bilo izrađeno (u Jugi) preko 3 miljona. Dali je to 100% tačno neznam
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4229
Član od : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 17:41

Verovatno ja 2 miliona otišlo u ''nesvrstane''
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 17:50

Naoružanje su mornari u pravilu držali na svojim brodovima.
Međutim, mi smo naše držali u zgradi gdje smo spavali u jednom malom magacinu.
Znači ne na hodniku u soškama.
Nakon jedne vježbe gdje smo nosili naoružanje na brodove, ostala mi je puška na barkasi još dva-tri dana a da me nitko nije tražio da je vratim u magacin. Very Happy 
I tako sam ja malo glumio Ramba dok me nisu počela čudno gledati civilna lica koja smo ujutro vozili na posao na Pristan, pa sam je odnio u magacin da ne zbunjujem ljude. Laughing Laughing
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 18:16

Tačan broj možemo samo da nagađamo, iako neko što je radio u CZ bi možda znao, moje mišljenje je da jih je više otišlo u ratne rezerve. Po slikama iz sukoba vrlo retko se vide M70. Večina (AK47) jih je iz drugih zemalja. Samim time smatram i da su bile skuplje od ostalih.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 18:47

Izvozena je u Libiju i Irak a Iracani su pravili kopiju. Neke od tih pusaka su kasnije zavrsile u Somaliji, Angoli, Tanzaniji...
Sto se cene tice to je nepoznanica. Zastava M70 nema hromiranu cev i to pojeftinjuje proizvodnju. Sa druge strane Zastava je imala/ima prilicno zastarelu tehnologiju, u poredjenju sa recimo Izmashem, tako da je moguce da je njihova varijanta zbog toga jeftinija.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 19:21

@BEOGRAD (citat):
Izvozena je u Libiju i Irak a Iracani su pravili kopiju. Neke od tih pusaka su kasnije zavrsile u Somaliji, Angoli, Tanzaniji...
Sto se cene tice to je nepoznanica. Zastava M70 nema hromiranu cev i to pojeftinjuje proizvodnju. Sa druge strane Zastava je imala/ima prilicno zastarelu tehnologiju, u poredjenju sa recimo Izmashem, tako da je moguce da je njihova varijanta zbog toga jeftinija.

Točno ali ima najbolju završnu obradu od svih kopija skupa,pogotovo zatvarača.Kinezica ima hromiranu cijev ali nekvalitetan materijal kao Rumunjke i.t.d. kojima je metak bježao iz cijevi malo nadesno malo nalijevo ali pravo nikad.Kod Zastavinih najstarijih modela cijev je bila itekako oštećena ali još puno bolja od novijih kopija.Ne bih rekao da je Zastava imala zastarjelu tehnologiju ni onda a ni sad ako možda pratiš današnju proizvodnju.

BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 19:40

@Matrix (citat):
Točno ali ima najbolju završnu obradu od svih kopija skupa,pogotovo zatvarača.Kinezica ima hromiranu cijev ali nekvalitetan materijal kao Rumunjke i.t.d. kojima je metak bježao iz cijevi malo nadesno malo nalijevo ali pravo nikad.Kod Zastavinih najstarijih modela cijev je bila itekako oštećena ali još puno bolja od novijih kopija.Ne bih rekao da je Zastava imala zastarjelu tehnologiju ni onda a ni sad ako možda pratiš današnju proizvodnju.

Kinezi imaju vise proizvodjaca tako da kvalitet varira. Politech recimo pravi AK kopije visokog kvaliteta sa glodanim sandukom i sjajnim bruniranjem. Sto se Zastavine tehnologije tice pogledaj samo broj zaposlenih. Imaju tri puta vise zaposlenih od Heckler & Koch-a.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 22:31

Dali je netko upoznat sa ovom eksperimentalnom AP iz Rusije, naletio sam slućajno na netu, zanima me dali je bilo nešto od proizvodnje:
The Korobov TKB-022 assault rifle (experimental) (USSR / Russia)
Caliber: 7.62x39 mm M43 (also experimental 5.6x39mm)
Action: Gas operated, vertically sliding bolt
Overalllength: 525 mm / 20.7"
Barrel length: 415 mm / 16.3"
Weigth: 2.8 - 2.4 kg (depending on version) / 6.2 - 5.3 lbs
Rate of fire: 760 rounds pr minute
Magazine capacity: 30 rounds

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   27.11.13 23:05

@BEOGRAD (citat):

Po internetu izvožena je bila još u puno zemalja. Tačno je da su u iraku pravili  kopiju po Jugo licenci. Dosta jih je još završilo na crnom tržištu. I sada je u USA cenjena kao dobro oružje i koliko sam video ima višu cenu nego ostale verzije. Ima i na youtube puno videa sa Jugo M70. Može i legalno da se nabavi nova.

Industrijsko kromiranje je dosta jeftino, ali neki materiali nisu najprimerniji za kromiranje, a i tolerance su različite. Cenu više određuje kvaliteta materiala i kvaliteta izrade, ali i ta može da se postigne sa starim kvalitetnim i dobro održavanim strojevima. Kromirana cev je dobra jer ne rđa kao gvozdena, obična treba redovno čiščenje i mazanje. Ja sam je puno prenosio po kiši i po snegu, ali ako se ne puca treba samo malo da se prevuče uljem i to je to. Meni nije rđala. Inače nekromirana cev omogučava dosta precizniju izradu i samim time veču preciznost. Da ne pričamo o ostalim delovima puške. I tu je izrada i materiali u pitanju, a ne starost mašina.

Kad sam bio kod jednog Kire da se urakijam, pričao je kako su jednom naši i bugari imali prijateljsko gađanje u drva, pa je rekao da su bugari imali kao bolju municiju, ali da su naše puške bolje. Zanimljivo je da su bugari na strelištvu skupljali čahure i da su jih reciklirali, opet pravili kao nove.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 0:19

@Pero™ (citat):
@BEOGRAD (citat):

Po internetu izvožena je bila još u puno zemalja. Tačno je da su u iraku pravili  kopiju po Jugo licenci. Dosta jih je još završilo na crnom tržištu. I sada je u USA cenjena kao dobro oružje i koliko sam video ima višu cenu nego ostale verzije. Ima i na youtube puno videa sa Jugo M70. Može i legalno da se nabavi nova.

Industrijsko kromiranje je dosta jeftino, ali neki materiali nisu najprimerniji za kromiranje, a i tolerance su različite. Cenu više određuje kvaliteta materiala i kvaliteta izrade, ali i ta može da se postigne sa starim kvalitetnim i dobro održavanim strojevima. Kromirana cev je dobra jer ne rđa kao gvozdena, obična treba redovno čiščenje i mazanje. Ja sam je puno prenosio po kiši i po snegu, ali ako se ne puca treba samo malo da se prevuče uljem i to je to. Meni nije rđala. Inače nekromirana cev omogučava dosta precizniju izradu i samim time veču preciznost. Da ne pričamo o ostalim delovima puške. I tu je izrada i materiali u pitanju, a ne starost mašina.

Kad sam bio kod jednog Kire da se urakijam, pričao je kako su jednom naši i bugari imali prijateljsko gađanje u drva, pa je rekao da su bugari imali kao bolju municiju, ali da su naše puške bolje. Zanimljivo je da su bugari na strelištvu skupljali čahure i da su jih reciklirali, opet pravili kao nove.

Ništa novo. Ja sam to radio i u JNA a i poslije u OSRH. Nakon svakog izvršenog gađanja su se sakupljale čahure pješačkog naoružanja a za čahure tenkovskih topova da i ne govorim. Njih smo morali oprati, podmazati i vratiti u skladište.

GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 0:27

@pukovnik (citat):
...
Ništa novo. Ja sam to radio i u JNA a i poslije u OSRH. Nakon svakog izvršenog gađanja su se sakupljale čahure pješačkog naoružanja a za čahure tenkovskih topova da i ne govorim. Njih smo morali oprati, podmazati i vratiti u skladište.

Istina, i mi smo upotrebljene artiljerijske ponovo spremali u sanduke i vraćali, što se tiče pješadijske pokupio bi se veći dio ali je dosta i ostajalo po strelištu.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 1:33

Za artiljerisku/tenkovsku municiju još razumem, ali mi pešadijsku nismo nikad skupljali, a ispucali smo je stvarno puno. Možda su ju skupljali oni što su radili na strelištu. Ono što sam ja pucao izgledalo je KAO nova, bugarskoj se je videlo koliko puta je bila opaljena.

Možda se skupljal i zbog čiščenja terena - ekologije. ? Neznam, nisam stručnjak za to.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 1:53

@Pero™ (citat):
Za artiljerisku/tenkovsku municiju još razumem, ali mi pešadijsku nismo nikad skupljali, a ispucali smo je stvarno puno. Možda su ju skupljali oni što su radili na  strelištu. Ono što sam ja pucao izgledalo je KAO nova, bugarskoj se je videlo koliko puta je bila opaljena.

Možda se skupljal i zbog čiščenja terena - ekologije. ? Neznam, nisam stručnjak za to.

Skupljala se iz više razloga a osnovni razlog je bio sam materijal od kojeg su rađene - tu ne računam manevarsku municiju za M-48 starijih datuma,pisao sam već negdje o tom materijalu prepoznatljivom na kilometar da je od JNA.

Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 2:00

Naravno, da topovske i tenkovske nije lepo da leže svuda. Ali dali skupljanjem misliš da su se pretopile, ili ponovno napunile barutom i novim metkom. ?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: M-70   28.11.13 2:10

Američki vojnici pronašli su 2003. u Iraku više sanduka s pozlaćenim automatskim puškama AK-47 i AK-47SVD (Al Kadisha tj. Dragunov SVD snajper). Prema podacima koje su iznijeli američki vojnici, puške su pripadale Sadamovom sinu Udaju, a bile su također dijeljene najbližim Sadamovim suradnicima.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 2:24

@Pero™ (citat):
I sada je u USA cenjena kao dobro oružje i koliko sam video ima višu cenu nego ostale verzije. Ima i na youtube puno videa sa Jugo M70. Može i legalno da se nabavi nova.

Sto se tice cene u SAD ona je tu negde kao i za rumunsku ili bugarsku kopiju. Bugarski Arsenal je malo skuplji ali su generalno tu negde. Najskupli su Izmash i Polytech , mada teba napomenuti da trenutno nema uvoza istih, sto im dosta podize i cenu. Koliko je cena i znak nekog kvaliteta u ovom slucaju nisam siguran.
Iz licnog iskustva mogu da kazem, da je PPU ili Igman municija daleko bolja od bugarske ili bilo koje municije iz bivseg VU, koju sam imao priliku da vidim. Nasa municija iz SFRJ perioda je imala korozivnu kapislu ali je za razliku od VU municije imala mesinganu cauru, koja nije sklona pucanju, sto je kod bugarske ili sovjetske prilicno cesta pojava, narocito u 7.62x54R kalibru.
Uzgred PPU municija se i danas prodaje u SAD i u poredjenju sa Zastavom mnogo je vise zastupljena na trzistu.

BEOGRAD: komentar modifikovan dana: 28.11.13 2:46; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 2:26

Ovo verovatno nije pravo zlato, nego je pozlačeno. Kompleti za pozlačivanje su od desetak dolara do najviše stotinjak. Zlata ima vrlo malo, više je posla sa razstavljanjem i sastavljanjem. Za jednu državu je to minimalni trošak, koliko sada naše državice bivše juge više kradu.

Potražite na e-bay : gold plating kit ili na youtube.

Večina ljudi misli kako su se razbacivali sa bogatstvom, ali to nije ništa prema krađama u ex Jugi, iako zlatni AK47 nemaju nikakvog smisla.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 4:16

E sad ste na Perinom terenu!
Bugari su pravili celicnu cahuru koja se kasnije "lakirala". Jednom upotrijebljena, moze se samo pretopiti. Prvi Partizan je pravio mesinganu cauru koja se kasnije moze ponovo puniti. Nova kapisla, malo baruta, upresuj novo zrno, deri! Dosta ljudi ovdje koji se ozbiljnije bave streljastvom to radi. Jedan jedini razlog - cijena. Znam ih dosta koji godisnje sprze 25-30 hiljada komada municije. I to onako, amaterski. Na trzistu postoje kompletni setovi alata za "uradi sam" a svaka trgovina oruzijem prodaje i pojedinacne komponente, kapisle, barut , zrna, cahure. Cijena jednog metka u domacoj izradi je oko 30-40% od onog iz prodavnice. Jedan mali dio fanatika experimentise sa razlicitim punjenjima i tezinom zrna.
Sto se tice cijene na trzistu, nije ni najskuplja ni najjeftinija. Ameri se pale na kromirane cijevi ali to je vise medju "internet komandosima". Oni koji su imali priliku da je vide u akciji (ne na strelistima) i poznavaoci oruzja koji se ne daju zavarati kozmetikom smatraju je superiornom u odnosu na kineske i ostale kopije. Matrix je dobro rekao za 'rumune", svagdje udara samo ne tamo gdje nisanis. A posle dva ispaljena okvira, jos u duzim rafalima, slobodno je baci u potok, brze ces bjezat.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 8:17

Eto dočekah i Pericu sa mesingom,nakovnjem i čekićem po treći put ali ponavljanje je majka znanja lol!

sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 19:04

Već 30 godina ja i otac imamo uređaj za punjenje 30-06 municije.Kombinirane sve moguće težine zrna i jačine baruta.Uređaj je tada koštao oko 1500 DEM ali se sigurno isplatio
Na vrh Go down
vladimir
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1874
Član od : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 22:38

reciklaza municije je normalna stvar. 99 cudio sam se otkud toliko municije za pragu I bofors. reciklaza je radjena na samom polozaju.rucna presa I samo radi.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   28.11.13 23:00

@vladimir (citat):
reciklaza municije je normalna stvar. 99 cudio sam se otkud toliko municije za pragu I bofors. reciklaza je radjena na samom polozaju.rucna presa  I samo radi.

Municija za "Pragu" je 30mm a "Bofi" 40 mm, uglavnom protivavionska sa složenim projektilom  (sigurno nije jednostavna kao puščani metak) a reciklirana na položaju?  Suspect 
Sumnjam da je to moglo da se radi i u nekoj boljoj radionici, artiljerijska municija se remontovala samo u specijalizovanim ustanovama.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: M-70   Today at 12:28

Na vrh Go down

M-70
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 4/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next