FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Nova godina u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
more6
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   03.01.15 23:29

@lacoš (citat):
@more6 (citat):
Znam da se neće javljati ,jer na ovom forumu malo je osoba starijih od 60 godina.Za mornaricu sam i mislio kad sam spominjao rok od 3 godine.Moj susjed još je živ ,bio u mornarici od 1955-1958.Potpuno si u pravu kad govoriš o sirotinjskom vremenu tih godina.Nekima je u vojsci sigurno bilo bolje nego kod kuće.Bar su imali tri sigurna obroka dnevno,pa o teškoćama u vojsci nisu ni razmišljali.
Izgleda da je JNA uvidjela da je trogodišnja služba preveliki trošak Very Happy .S obzirom kakva je bila tehnika od naoružanja tih godina dovoljno je bilo godinu dana da se svlada,a ostalo se vrijeme jelo i čekalo Ruse Laughing

Pa mora da je tako.Inače do vremena kad je uvedeno vremenski jednako služenje vojnog roka za sve vidove,mornarica je oduvjek imala duže služenje vojnog roka.Mislim da su nekad i graničari imali duži rok od ostalih,ali mornarica...nisam pronašao objašnjenje zašto je bilo tako.
Na vrh Go down
Jakov Pranjic
Gušter
Gušter

Broj komentara : 5
Član od : 2015-01-10
Dob : 60
M(j)esto Makljenovac-Doboj

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   10.01.15 13:57

@purger (citat):
Pokušavam se sjetit kako je to izgledalo,ali jednostavno ne ide ne mogu se sjetit ni jednog jedinog detalja. No
Ja se sjecam.Nova 1976.godina,kasarna 4.juli Vozdovac....kako se ponoc primicala sve je postajalo tise.U ponoc jedna polovica jos sjedi i slavi ali svima oci nekud gledaju.u daljinu.Ali,dobro je bilo Smile ......
Na vrh Go down
nitrowinja
Gušter
Gušter

Broj komentara : 6
Član od : 2015-01-09
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.01.15 1:44

Ja sam ih proslavio dve. Prva 91 a posle i 92. Prva je ostala upecatljiva jer sam je slavio posle 6 dana vojske. Ali brzo smo se organizovali ,bila je odlicna ekipa. Nabavili cirku ( konjak,vinjak,vodka,loza to je nasa dijagnoza) a imali smo i harmoniku. Kolega Mile iz Macvanske Mitrovice je bio harmonikas pa je bila festa. Najbolja je fora sto smo pre 00h otisli onako ekipno sa harmonikom ( uz dozvolu DOF-a) do kolege koji je kao nesto strazario u parku borbenih vozila . Iz Ljubljane je bio (sad sam mu zaboravio ime) ,decko je zaplakao kad nas je video da idemo sa muzikom. Druga je bila na ekonomiji Klisa kod Osijeka ( tu smo bili izmesteni). Tada smo vec bili teske dzombe jer smo se ubrzo posle skidali. E tad su vec bile bahanalije ...
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.01.15 12:09

Kot je že nekdo povedal, malo je  še živih, ki so služili 3 leta, ti bi morali biti stari dosti več kot 60 let. Jaz imam 65 let pa sem služil že  18 mesecev, služenje v mornarici pa takrat trajalo 2 leti.  Služil sem 3 koledarska leta (1970, 1971 in 1972) v vojski pa sem dočakal 2 krat novo leto.

In kako je bilo? Niti ne tako slabo, malo smo ga popili in gledali televizijo. Program je bil zelo dober, mnogo boljši kot je bil kasneje, da ne govorim za letošnji novoletni program. Ja, pa še nekaj mi je ostalo v spominu. Malo po polnoči so prišli v kasarno skoraj vsi oficirji in podoficirji in nam zaželeli srečno novo leto. In smo skupaj spili kakšen kozarec.
Na vrh Go down
sarics
Džomba
Džomba

Broj komentara : 158
Član od : 2013-11-11
Dob : 49
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.01.15 14:51

Koliko se sjećam dočekali smo 87 nekako otužno u učionici.Još nešto čega se sjećam  je da je grijanje bilo ugašeno oko 21 sat a vani je bilo prilično mrzlo pa smo se pokušali zagrijati s nešto malo alkohola.
Na vrh Go down
arcibald01
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik

Broj komentara : 672
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.01.15 21:13

No kaj se pa gretja tiče, v času ko sem jaz služil JLA, v  kasarni ni bilo centralne kurjave. Imeli smo peči na premog. In omejeno količino premoga. In vojska se vedno znajde. Naredili smo si zalogo, ko smo bili na vrsti za požarstvo v skladišču  premoga.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Podporučnik
Podporučnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 1907
Član od : 2012-04-15
Dob : 69

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.01.15 21:37

Tudi jaz sem bil dvakrat za Novo leto v uniformi.Drugič celo na "dužnosti". Od 19.ure do o1.
Na vrh Go down
more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.01.15 22:57

@sarics (citat):
Koliko se sjećam dočekali smo 87 nekako otužno u učionici.Još nešto čega se sjećam  je da je grijanje bilo ugašeno oko 21 sat a vani je bilo prilično mrzlo pa smo se pokušali zagrijati s nešto malo alkohola.

I moj doček 84/85 godine bio je sličan tvom,samo jedan mali detalj koji će možda otvoriti i malu raspravu i komentare kolega koji su služili po raznim kasarnama.Naime već smo raspravljali o tom da je zima 84/85 bila itekako hladna a nama u Puli nisu mogli isključiti grijanje jer ga nismo niti imali.Dakle za vrijeme služenja u Puli na više mjesta grijanja nije bilo.Kakva su vaša iskustva?
Na vrh Go down
013gonzo
Poručnik
Poručnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2013
Član od : 2014-08-16
Dob : 66
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.01.15 8:04

Na temi ŠRO ZA Zadar sam već pisao o rekonstrukciji paviljona ali da sada napomenem grejanje.bounce
U zgradi do iseljenja / preseljenja januar 78', u spavaoni nije bilo nikakvog grejanja, a u učionici se ložila 
peć mislim Alfa Vranje sa staklima na prednjoj strani da vidiš plamen.

Kada su nas u januaru preselili u Novi logor, spavaonica je bila zatvorena nadstrešnica za oruđa tj. napravili su metalni hangar 
i dodali po dva "konjska ćebeta" a voda se ispod drvenih lajsni stavljenih na betonsku ploču zaledila.

U učionici je bilo centralno grejanje tako da smo se samoinicijativno javljali za nočna dežurstva / požarstva u učionici.

Kada sam 80' krajem januara došao ponovo u Zadar na obuku u iste zgrade gde sam počeo da služim vojni rok 77', 
sve je već bilo kao u svakom bolje opremljenom internatu.
Sobe sa po 4, 6 i 8 kreveta, ali izdeljene pregradnim zidovima, centralno grejanje, tuš kabina ...

miro81
Džomba
Džomba

Broj komentara : 141
Član od : 2015-01-08
Dob : 55
M(j)esto Ljubljana

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   14.02.15 19:34

Ja sam novu godinu pricekao sam na pisti i gledao zvjezde! Vreme bilo neverovatno toplo za to ljetno vreme! flower
Na vrh Go down
http://miroslav.korosec@gmail.com
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 770
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   14.02.15 19:51

Bila mi je to naj ljepša Nova godina u životu.
Na vrh Go down
peglica
Džomba
Džomba

Broj komentara : 132
Član od : 2013-11-30

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   15.02.15 12:55

@gerard ford (citat):
Možeš li to malo pojasniti,zašto najljepša?

Desetar
Desetar

Broj komentara : 290
Član od : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   15.02.15 21:52

Novu godinu sam sa odusevjenjem docekao na KARAULI NIKOLIC grcka granica dojransko jezero sa puno hrane posto se na karaulama dobro jelo i da bio sam radostan jer sam imao 15 dana do skidanja a i cekala me patrola od 01 do 05 nas 3 naravno dzombe koju smo posteno odradili i do skidanja krivina. Lepa nova godina
Na vrh Go down
vozac 1965
Gušter
Gušter

Broj komentara : 54
Član od : 2015-02-15

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   28.02.15 23:25

Vec nekoliko dana razmisljam o Novoj Godini 1986 koju sam docekao u VP Prokuplju 8147-5 te da nesto napisem međutim evo niti jednog detalja se nemogu sjetiti i nemam sta napisati E sada da se koji drug javi pa kaze kako se nesjecas bili smo.....
Na vrh Go down
gerard ford
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 770
Član od : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   01.03.15 18:48

@peglica (citat):
@gerard ford (citat):
Možeš li to malo pojasniti,zašto najljepša?
To je  bila jedina  u životu koju sam prespavao,nakon straže umoran i smrznut.
Na vrh Go down
slikarB
Džomba
Džomba

Broj komentara : 125
Član od : 2016-04-03

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   03.05.16 1:42

@PORUCNIK (citat):
4. EPILOG

Ako je i bilo sitnijih problema i nekoj jedinici, kao Dof sam smatrao da oni to treba da rijese izmedju sebe ili sa svojim k-dirima. Pojave 'nediscipline' ili loma nek rjesavaju komandiri, kad dodju na posao.
Sve u svemu, bio sam prezadovoljan.

Kafic "Jonie" (kako je pisalo, a zvao se 'Dzoni") je drzala teta Marija. Sve vrijeme sluzbe na Visu, u tom kaficu sam pio samo dva pica: od 01.10. do 01.5. - kuvano crno vino, a od 01.5. do 01.10 mlijeko.

Kad sam usao u maqleni kafic, sa par loza uz kamene zidove, rekao sam teta Mariji da ponese pice za svaki stol gdje sjedi vojnik. Bila je melo zgranuta: "Pa znas li koliko ih ima?"
Bilo ih je s prenocistem pa s posjetom, mozda neko i na izlaz "B".

- Svejedno, teta-Marrija, uradite tako.

Dobra zena nije mislila na svoju zaradu, nego je reagovala cisto - ljudski.

- I molim vas - rekao sam joj, - svim vojnicima koji danas udu u kafic, prvo pice ne naplacujte. To ce da plati potporucnik.

Opet je malo negodovala, ali sam je umirio da ce ssve da bude u redu, ali da imam razlog da castim, jer su to vojnici zasluzili. Samo nek ona izracuna i nek mi sjutra kaze cifru.

Bilo je vojnika u kaficu, koji su hteji da uzvrate cast odmah, ali sam se pozivao na pravilo da starjesina ne smije da dozvoli da ga casti vojnik itd.
Neki su pokusavali da zahvale, kako je takav gest rijedak slucaj i slicno...
Oko podne sam otisao na spavanje. Spavao sam do sljedeceg jutra.
Sljedeceg jutra sam sa teta -Marijom izmirio racune. Sjedio sam cijeli dan. Uostalom, tu sam provodio najvise vremena u zimskom periodu,
Kad sam krenuo na stan, navecer, trazio sam od teta-Marije da naplati.

- Sve je placeno - rekla mi je.
- Ko je platio? - cudio sam se.
- Tvoji vojnici - objasnila mi je.

I sljedeceg dana, i mnogo dana poslije, kod teta-Marije sam pio kuvano vino, a ona bi mi pred polazak rekla:

- Imas ti jos kuvanog, sto je 'tvoja' vojska platila.
 Druže Poručniče,
 Htedoh da pisanjem nove godine u JNA iznesem svoje impresije , spava mi se pa me mrzi sada, al uzeh da čitam šta ostala vojska piše. Pročitah Vaša " novogodišnja" slova redom i epilog kao krunu svih divnih gesta.Krunu humanih odnosa, ljudske iskrene srdačnosti koja je zaista nezaboravna.Sigurno je i teta Marija o tome dugo pričala i svojim potomcima, i vaši i ostali tada tu prisutni ostali vojnici, a hvala što ispričaste i ovde. To što ispričaste jeste prava, novogodišnja priča, baš poput onih sa današnjih medija koje se emituju u vreme praznika sa tematikom božičnih bajki . Stim što ovo vaše nije puka novogodišnja priča nastala po nekom scenariju več gest nasto u životu na sasvim običnom, ovdašnjem mestu i sigurno dao tim ljudima tako puno dobrog za sečanje i sigurno se toga sečaju i danas i deluje im kao melem za dušu pored svakodnevnih životnih bremena.
  Ličnom težnjom za dobrotom u tom momentu Vi ste pokrenuli i dobre, čovečne misli kod vojnika i onda oni tako udruženi pod takvim duhom viteški su vam uzvratili. Verujem da svako poželi, čitajući ove Vaše novogodišnje dane, posebno epilog poželi da takav duh vlada uvek među ljudima bilo u uniformi ili među šarenilom civila.

pruženih između nas....
 ... Ostaju nam uvek druže,
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4114
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   03.05.16 8:49

Ali to se kosilo sa pravilom da starjesina ne smije prihvatiti pice od vojnika.

slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   04.05.16 1:47

@PORUCNIK (citat):
 Verujem da ste uvek postovali pravila službe, ali ovo očigledno nije bilo klasično plačanje pića starešini, niti revanš. Tu se spotano desilo ono što svako vojno PS dozvoljava i što je JNA direktno ili indirektno forsirala a to je drugarski gest , shvatanje čovečnosti ,stvaranje osećaja neophodne prisnosti uz poštovanje distance u hijerarhiji.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   04.05.16 12:47

@slikarB (citat):
@PORUCNIK (citat):
 Verujem da ste uvek postovali pravila službe, ali ovo očigledno nije bilo klasično plačanje pića starešini, niti revanš. Tu se spotano desilo ono što svako vojno PS dozvoljava i što je JNA direktno ili indirektno forsirala a to je drugarski gest , shvatanje čovečnosti ,stvaranje osećaja neophodne prisnosti uz poštovanje distance u hijerarhiji.
Nisam se uvijek drzao PS-a, priznajem. Pisacu i o tome, ili sam vec i pisao. Rekao sam teta-Mariji da vrati novac vojnicima. Rekla mi je da ih ne poznaje.
Tek sad mi pade na pamet da sam mogao reci da za taj uplaceni novac ne naplacuje pice vojnicima, dok ga traje. No, tada me je dirnulo, ili je sebicnost bila jaca, da se ne sjetim toga.

slikarB
Džomba
Džomba

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   04.05.16 23:17

Poručniče, izvinite ali mislim da ste to rekli teta Mari več bi bilo preterano i izgubilo bi notu spontanosti i ovu finu nit obostranog lepog gesta a pokvarilo bi i radost vojnika kojima je srce bilo puno radosti i ponosa što su našli tako originalan način da Vas prijatno iznenade. Znali su oni garantovano da Vi niste željni da Vas oni čaščavanju, več su želeli da i Vi njih po nečemu drugarsom pamtite.Tj, uskratili bi ste time i njihovo pravo i želju da se i oni vama po nečemu originalnom i lepom zacrtaju zauvek u sečanju.

pruženih između nas....
     ove ceste ovi puti,
     al drugarstvo duže, duže

od života....." 
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   04.05.16 23:48

@slikarB (citat):
Poručniče, izvinite ali mislim da ste to rekli teta Mari več bi bilo preterano i izgubilo bi notu spontanosti i ovu finu nit obostranog lepog gesta a pokvarilo bi i radost vojnika kojima je srce bilo puno radosti i ponosa što su našli tako originalan način da Vas prijatno iznenade. Znali su oni garantovano da Vi niste željni da Vas oni čaščavanju, več su želeli da i Vi njih po nečemu drugarsom pamtite.Tj, uskratili bi ste time i njihovo pravo i želju da se i oni vama po nečemu originalnom i lepom zacrtaju zauvek u sečanju.
Molim te, slikaru, da me ne persiras!
Ne znam jesam li napisao da mi je jedan vojnik tako nesto i rekao nakon toga. Kao na prstima jedne ruke, ili cak manje, bi se moglo izbrojati da je neki starjesina ucinio nesto slicno.
A ja sam, zaista, ucinio to punog srca, srecan, zadovoljan i ponosan sto je tako lijepo proslo to moje dezurstvo, kao mladog potporucnika - "ficfirica".
Naravno, olaksica je i to sto su skoro svi komandiri jedinica, neobavezno, nasli vremena da te veceri dodju bar na nekoliko minuta da svojim vojnicima pozele srecnu NG.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   Today at 14:33

Na vrh Go down

Nova godina u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-
» AUTO hm KUTAK
» Nova godina u JNA
» Karaule JNA - Slovenija
» Bileća ŠRO