FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Nova godina u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   18.12.12 11:22

tako je bar mi nitko partnericu za ples nije otimao, pa je stoga smanjena mogućnost ekcesa na dočeku (a uvijek ih bude) santa

GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Pravna Služba Pravna Služba
Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   18.12.12 12:05

Docek Novi 1986.g. kuci. Oni sto su ostali kazu da je bilo dosadno (kolega bojnik je u pravu, ista baterija drugi vod, ali od Cica-Mace nije kazu, bilo kolaca)
Na vrh Go down
dpuric

Broj komentara : 3172
Član od : 2012-10-22
Dob : 50
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   18.12.12 12:07

NOVA GODINA
KUCA NA VRATIMA
CASE GORE SVCASE GORE SVI
HAJDMO ZAJEDNO
HAJDEMO VESELO
NEKA NAM NEKA NAM
U VESELJU PROLAZIIIII

U to vreme popularno-dosadna pesma na razglasu - Rule i Nervozni postar

Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase

Broj komentara : 742
Član od : 2012-05-21
Dob : 63

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   05.01.13 14:24

Doček 1980 g. radno, na straži u isturenom objektu Patkovača ( 3-4 km od Bijeljine ).Oko podneva se spakovali, potrpali u dajc i
pravac objekat. Pamtim da je sneg vejao bez prestanka..Desetar i ja stare džombe,ostali mladi vojnici , po stažu i po godinama
(većina 18 g. i par 19 g.). Njihova prva straža van kasarne.Čim smo stigli ,skoknuli do prodavnice i kupili nešto pića,kobaja, a onda
po rasporedu na stražu.Za večeru je stiglo pečenje. Sneg nije prestao padati, prava Novogodišnja noć, samo je nedostajao... santa
Gleadali TV , malo pijuckali,šalili se . Bilo je Ok.
Sutradan je došao major ,čestitao praznik i normalno upozorio na budnost (neprijatelj nikad ne spava..) Laughing

Kako tiho pada ovaj snijeg, a tvoje srce hladno kao led...e ,to nove generacije nikad neće saznati.Oni nikad neće biti na straži.. Cool
cheers

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara : 1302
Član od : 2013-03-11
Dob : 49
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   01.04.13 15:54

Sjecam se kao danas doceka nove 1987 godine.Kao decembarac sa tek polozenom zakletvom i vrlo zbunjen u kasarni Boris Kidric LJubljana dodje i taj 31 decembar.Nas kdir por Stankovic nam je uz odgovornost nasih desetara dozvolio nesto alkohola da kupimo i meze sto smo i skupili para za to.Posle vecere par vojnika je sa tim kupljenim stvarima u nasoj ucionici napravilo dekor tj.skupili stolove u dva reda i poredali pice i nakrizano suho meso.Oko 20 sati su nas ostale pozvali da udjemo.Imali smo tv u boji koji smo gledali i pili smo onako kako su nam dozvolili desetari vjerovatno u dogovoru sa por Stankovicem.Negdje oko pola 12 dosao nam je nenadano u obilazak kdir cete kap 1 klase Amir Topalovic koji nam je unapred cestitao novu godinu i produzio nam jos za 1 sat sjedenja od dogovorenog a to je 01 sat po ponoci.Takva su bila pravila za mladu vojsku a za staru vojsku je bilo puno bolje i veselije.
Na vrh Go down
damjan 72
Gušter
Gušter

Broj komentara : 17
Član od : 2013-04-04

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   05.04.13 13:14

Dve nove godine u vojsci 90 91 91 92 prvi put slusali bitola moj roden kraj a drugi put kebu grle me ruke jebes vojsku i pravdu.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   05.04.13 23:02

@Stazio (citat):
@bojnik (citat):
Doček 1986 g u ŠRO Zadar, neponovljivo, nikada grozniji doček, al što češ vojska je vojska.

Ako si plesao sa metlom možda i nije bilo tako loše.  Wink  Very Happy

Netko sa metlom a netko sa đogerom. Nego, pa zar nisu pitomci za praznike išli kućama. Ja nisam proveo u kasarni niti jednu. '72 - ge kao pitomac kod kuće a '73 - ću sam već bio debelo civil. Very Happy

Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2815
Član od : 2012-11-13
Dob : 51
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   05.04.13 23:54

@pukovnik (citat):
Netko sa metlom a netko sa đogerom. Nego, pa zar nisu pitomci za praznike išli kućama. Ja nisam proveo u kasarni niti jednu. '72 - ge kao pitomac kod kuće a '73 - ću sam već bio debelo civil. Very Happy

Ostajalo se pukovniče, obićno dva do tri pitomca i to po potrebi, vjerujem da se to pravilo izmjenilo od vaših dana,jer sam vidio i preko u paviljonu vojne škole par kadeta. U biti nije mi bilo loše, kada sam otišao u prekomandu u ZG, sve sam zaboravio, stalna dozvola za izlaz u grad, baka, teta i društvo na 15 min od KMT, postalo je malo i dosadno. king
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   07.04.13 18:40

Božić 82", ja,"vučko","brale" i Bin kod E-23/8.
Zanimljivo,isti sastav za novu godinu 82/83, ali kod "desetarevog groba"!
Kad smo se vratili u karaulu,malo prepečene tirolske salame,pivo,mastika i crno vino.
Na vrh Go down
zareta
Gušter
Gušter

Broj komentara : 10
Član od : 2013-04-06
M(j)esto Kosovska Mitrovica

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   28.12.13 23:06

Docek nove godine u vojsci, skroman uz malo pica sendvica. muzika sa tv-a obavezno.
Na vrh Go down
dražen
Gušter
Gušter

Broj komentara : 57
Član od : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   28.12.13 23:22

Božić je bio tih i posebno lijep,bez igdje išta od vanjskih doživljaja,sjećam da smo imali neki marš dan ranije i bili mrtvi umorni ,ali neznam više gdje smo išli.Nova godina je prošla bez alkohola,uz harmonike i pjesmu.Sutra je bio malo bolji ručak,i više slobode za vojnike,jer oficiri su na taj dan  bili rijetka pojava.
Na vrh Go down
Delboy
Džomba
Džomba

Broj komentara : 129
Član od : 2013-03-14
Dob : 47
M(j)esto Uzice

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   29.12.13 0:18

Moj docek nove'89 na Kontrolno Propusnoj Stanici . S' obzirom na provod u kasarni tj. sirotinjsku zabavu mozda je i bolje sto je proslo tako .Ali je zato sledeci docek bio totalno ludilo i sve se nadoknadilo  Wink
Na vrh Go down
LUPE44
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

Broj komentara : 368
Član od : 2013-12-02
M(j)esto Futog Okolina Novog sada

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   01.01.14 3:47

Jedan od najlepših provoda tada sa ove distance 1 za sada ni jedan nije preuzeo do sada vodstvo
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara : 4113
Član od : 2014-08-01
Dob : 54
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.08.14 22:06

Prva NG u kasarni - dezurstvo, kao mladi potporucnik.

more6
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 471
Član od : 2013-11-16

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   11.08.14 22:23

Sječam se da smo NG dočekali nekako sa krajem naše obuke,ili pred sam kraj i da je bila dosta ležerna atmosfera.Dežurni oficir bio je u isto takvom stanju praktički kao da ga i nije bilo.Možda da nam Poručnik a tada potporučnik kaže svoj dojam na svoju prvu NG kao dežurnog oficira.
Na vrh Go down
Mister Havana
Vodnik
Vodnik

Broj komentara : 450
Član od : 2014-07-11

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 0:07

Novu 1991. godinu sam dočekao u JNA u Prizrenu. Znali smo otprilike kako će to da izgleda, pa smo nas trojica prijatelja u najvećoj konspiraciji napravili top secret plan za alternativni doček.
Kako smo u kantini imali ograničenje na kupovinu piva (2 flaše/limenke po glavi), počeli smo još krajem novembra da pravimo zalihe. Limenke piva smo štekali u nekoj, u travu zarasloj šahti iznad paviljona. Postojala je opasnost da neko provali naš RR magacin, ali bili smo spremni na rizik.
Zbog toga, kada se jednom od nas ukazala prilika da nakratko ode do grada, kupio je i litar Skenderbeg konjaka, ali na žalost ne pravog, nego neke kopije. Gadne kopije! Nije imao vremena da traži, nego je ušao u prvu prodavnicu, kupio i sakrio pod vetrovku. 
Doček je naravno bio u vojničkom klubu. Pivo po vojniku, sokovi i grickalice bez ograničenja. Popijemo svoje sledovanje od jednog piva (da ne budemo sumnjivi  Very Happy ) i oko 21h pravac prazna spavaona iz koje se tog dana iselila policija.
Dalje, možete da pogodite, izbetonirali smo se ko Kozaci i zaspali ko medvedi. Negde posle 2h ujutru upada dež. baterije sav zajapuren i stresiran i ređa nam celu familiju po spisku jer nas je tražio od ponoći po celoj kasarni.  drunken drunken drunken
Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 15:49

1. O TOJ NOVOJ GODINI

Prvo jutro posao na posao. Kasarna je bila oko 1700m daleko od grada.
Nisam znao ni gdje je. Nevoljno sam pitao nekog mjestanina za put prema njoj. Iduci prasnjavim putem prema brdima Visa, ugledao sam ispred sebe grupicu starjesina. I oni su vidjeli mene, pa su zastali da me sacekaju.
Vojnicki pozdrav i upoznavanje. Tek jedan od njih kaze:

- A, ti si taj sto ce da dezura za Novu godinu.

Kakva Nova godina, tek je kraj avgusta ili pocetak septembra, ne sjecam se bas. Pogledao sam ga tako "milo" da su svi prsnuli u smijeh.
Onda su mi rekli da je taj stariji vodnik nesto kao personalac (kako li se zvala njegova funkcija) u komandi i da pravi rednu listu za dezurstva. Tradicija je da najmladjeg oficira pocaste tom duznoscu za Novu godinu, a ja sam bio jedini novi potporucnik u toj kasarni.

Pred novu godinu uzurbana atmosfera. Sastanak vojnickog kolektiva sa dnevnim redom:
1. Prijedlog vojnika za odlazak vojnika na vikend
2. Priprema za docek Nove godine
3, Razno

Kuci je islo nekoliko vojnika, koje su oni predlozili.
Svi su se odrekli mjesecne plate, da bi se kupile neke potrepstine za docek. Potporucnik je prilozio iznos u visini plate desetara. (Bas se pretrgao, a santa )

Na vrh Go down
PORUCNIK
Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 18:50

2. PRIPREMA ZA DOCEK

Pored sljedovanja vecere, mislim da je bila neka suva hrana za veceru, od prikupljenog novca dogovorili su se da kupe neko odojce i da ga ispeku u pekari. (Naravno, u vodu je bilo i profesionalnih kuvara i pekara.) Za pice sam odobrio po tri flase piva (pod uslovom da ne bude problema s pijanima), iako je bilo dozvoljeno po jedna flasa od pola litra. na sokove nisu htjeli da trose puno novca, jer su imali onaj u tetrapaku. Tek, nekoliko gajbica. I naravno, grickalive - napolitanke, slani stapici.
Vojnici su sami odredili zaduzenja izmedju sebe i dali se na posao. Svaki je uradio svoj dio.
Dan uoci N/g sam imao sastanak sa svojim starjesinama oko dogovora za kontrolu tokom praznicnih dana.
Stariji vodnik, upravnik skladista ishrane, pitao me je sta vojska ima za jelo i pice za docek. Izvadio sam mu papir i procitao.

- Jesi li ti normalan? - potao me je. Nismo se drzali formalnosti, kad smo bili nasamo. - Pa to nije dovoljno ni da zavaraju glad, a kamo li da podmazu zeludac za alkohol. Pored toga sto je na papiru, racunaj na jos najmanje tri litra zestokog.

- Jbg, pa sta da radimo, nemamo vise para. Sta da radimo? - pitao sam.
- Ovako cemo -  poce on. - Iz skladdista cemo im datai 15 pilica da ispeku. Dacemo im 90 sokova...

I poce stariji vodnik da nabraja artikle u kolicinama da mi je od cudjenja brada pala na stol. Ocigledno krsenje propisa!

- Ma ne smijemo to! - branio sam ja propise. - Sta bi rekla druga vojska? Sta bi rekao sef? (Sef je bio nacelnik intendantske sluzbe.)
- Druga vojska sjutra moze da spava ili izadje u grad, a nasi vojnici moraju da rade. I kuvari. i pekari, i skladistari. A sef bi ti prvi zamjerio kad bi ih na posao pustio mamurne - obrazlozio je stariji vodnik.
- U redu, ali kako ces ti to pravdati mimo proracuna? - bio sam zbunjen.
- Ne brini ti za to - re ce mi. - Ja cu to sa sefom da sredim.

Tako smo i uradili.

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1695
Član od : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 19:58

Kod mene u kasarni su komandiri vodova/ceta dolazili na novogodisnju noc da cestitaju Novu godinu. Naravno nisu dolazili u ponoc, nego izmedju 9-11. Bilo mi je dosta cudno da ostavljaju docek kako bi to uradili ali se kasnije proculo da je to bila "drugarska sugestija" komandanta kasarne.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan

Broj komentara : 3758
Član od : 2011-09-29

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 21:24

@PORUCNIK (citat):
2. PRIPREMA ZA DOCEK
.........

Čekamo nastavak..... salutiranje

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 21:39

@Gringo (citat):
Čekamo nastavak..... salutiranje

Ima jos dva dijela, meni zanimljivija, samo da odmorim i koncentrisem se Arrow
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
Broj komentara : 2643
Član od : 2012-11-06
Dob : 60
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 22:34

@PORUCNIK (citat):
Tradicija je da najmladjeg oficira pocaste tom duznoscu za Novu godinu, a ja sam bio jedini novi potporucnik u toj kasarni.

U mojoj kasarni nas je bilo trojica potporučnika i ja sam džentlmenski prednost pružio jednom artiljercu i jednom pešaku, tako da sam dežurao 2/3. januara 1979. godine.

Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1374
Član od : 2014-01-18
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   12.08.14 22:54

Svaka čast poručniče. Sad si me prisjetio na moj doček 1989 nove.  Bilo je nešto slično ali mnogo manje razkošno. Nije bilo ništa od pečenja ali isto tako svi su se odrekli plate, da sam nešto, kao čato i vozač nabavio. A bilo je toga solidno. A i Kapetan Pera se izkazao. Nikad neču zaboravit, kako smo otišli na samog silvestra zajedno, direkt u tvornicu Talis sa TAM-om po pivo. Tako je on predložio, da smo nabavili jeftinije i isto tako je dozvolio po glavi tri pive. Nije bilo nikakvih izgreda i problema i Pera je bio mnogo zadovoljan, kad smo vračali embalažu u Talis. Imali smo mi toga uz pivo još i bio je to jedan mnogo lep doček.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   13.08.14 15:02

East&West (citat):
@PORUCNIK (citat):
Tradicija je da najmladjeg oficira pocaste tom duznoscu za Novu godinu, a ja sam bio jedini novi potporucnik u toj kasarni.

U mojoj kasarni nas je bilo trojica potporučnika i ja sam džentlmenski prednost pružio jednom artiljercu i jednom pešaku, tako da sam dežurao 2/3. januara 1979. godine.

Najgore je dezurstvo 1/2. januara.
Dodjes nenaspavam i, nedajboze, mamuran, a obaveze su obaveze.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 18493
Član od : 2012-10-30
Dob : 48
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   13.08.14 15:05

@PORUCNIK (citat):
Najgore je dezurstvo 1/2. januara.
Dodjes nenaspavam i, nedajboze, mamuran, a obaveze su obaveze.

Uz napomenu da je u Yu i 2.1. bio neradni dan, tako da su i obaveze u JNA taj dan bile prema neradnom danu, kao nedljeljom, zar ne?
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Nova godina u JNA   Today at 6:42

Na vrh Go down

Nova godina u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 3/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Nova godina u JNA
» Karaule JNA - Slovenija
» Bileća ŠRO