FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeRegistracijaLogin
_______________Bile su to dobre i loše godine. Bile su to godine aktivnosti i uspavanosti, godine uvažavanja i nerazum(ij)evanja, godine druženja i ljutnje, odlazaka i dolazaka, nagradjivanja i kažnjavanja, ukora i oprosta, godine radosti i tuge... svega je bilo izuzev: mržnje. Sedam godina postojimo. Branimo pravo na s(j)ećanja! Vaš Forum BPN JNA.

Share | 

Pištolji u JNA

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   04.01.14 12:50

Mogu se raspitati kod čovjeka koji je meni radio, moguće da zna nekoga.
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

Broj komentara : 46
Član od : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   05.01.14 20:53

@Stazio (citat):
Mogu se raspitati kod čovjeka koji je meni radio, moguće da zna nekoga.

Stazio, što bi rekli... hvala ti 'ko da i jesi! Snašao sam se kod jednog majstora u Zagrebu. Za drške po mjeri mogu ga kontaktirati "uživo".
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Broj komentara : 5159
Član od : 2012-11-24
Dob : 49
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   05.01.14 22:04

Ove koje sam nabavio (od orahovine) su bile već polupripremljene pa nisam mnogo čekao, sada mi je žao što nisam odabrao trešnjevo drvo crvenkaste strukture, izgledalo bi mnogo bolje. Gledao sam jedan stari TT sa takvim koricama, potpuno mu je promjenilo izgled. Svijetlo drvo (hrast i sl.) mu ne stoje dobro.

Stazio: komentar modifikovan dana: 05.01.14 22:31; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   05.01.14 22:25

@Stazio (citat):
Ove koje sam nabavio (od orahovine) su bile već polupripremljene pa nisam mnogo čekao, sada mi je žao što nisam odabrao trešnjevo drvo crvenkaste strukture, izgledlo bi mnogo bolje. Gledao sam jedan stari TT sa takvim koricama, potpuno mu je promjenilo izgled. Svijetlo drvo (hrast i sl.) mu ne stoje dobro.

Hvala na savjetu! Imati ću to u vidu kad budem birao drvo.
Ma inače je (barem u Hrvatskoj) teško naći "dodatnu opremu" za Zastavine pištolje... svi se furaju na ove "plastične". Mislim, o.k., ali ja ni ovoj mojoj "88-mici" nisam baš našao mane.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL POTPUKOVNIK Načelnik OPOD-a

Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Broj komentara : 3366
Član od : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   06.01.14 4:54

"Plasticnjaci" su vec duze vremena i ovdje hit i sva velika imena ih prave. Jednostavno, traze se na trzistu. Austrijski GLOCK je standard u vecini policijskih i vladinih agencija. Licno, posjedujem dva "plastikanera" i u pocetku sam bio skeptican al su se pokazali odlicni.
Springfield Armory sa svojom XD linijom (Made in Croatia) je popularan i dobro kotira. Zadnja dva modela XDs u 9mm i .45 se dobro prodaju iako su imali problema u pocetku. Cijene im se krecu (zavisno od modela i prodavnice) od $450-650. Na trzistu polovnjaka 300-400
Slazem se da "ima nesto" u dobrom starom celiku, ali za one koji zbog prirode posla ili po licnom opredjeljenju za pasom vuknjare kilo ipo zeljeza 10-12 sati dnevno vaznija je prakticnost nego ljepota.
Na vrh Go down
ZAGORAC
GENERAL ARMIJE Načelnik Službe Sigurnosti / Bezb(j)ednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti / Bezb(j)ednosti
Broj komentara : 3427
Član od : 2012-02-13
Dob : 53

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   06.01.14 22:25

Nije iz JNA,ali za mene je pištolj svih pištolja STEYR 8mm a onda popularna RODA  cheers 
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   06.01.14 22:29

@lacoš (citat):
Da Perice neko voli novo,ja volim i nešto  malo starije  Very Happy 

lacoš,ako dobro vidim to je "trometka"(mauser sa 3 metka 7,9)?

Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   06.01.14 22:39

Eto,to je Steyr 8mm,moj ljubimac!

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   06.01.14 23:09

@ZAGORAC (citat):

Roth-Steyr M1907 kalibar 8mm.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik znacka PV
Broj komentara : 4111
Član od : 2012-12-07

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   07.01.14 12:47

@ZAGORAC (citat):
lacoš,ako dobro vidim to je "trometka"(mauser sa 3 metka 7,9)?

Ja mislim normalna,5 metaka,nisam punio do kraja Very Happy 

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   07.01.14 16:39

@ZAGORAC (citat):

Ovaj je uživo!

Na vrh Go down
dojran
Podporučnik
Podporučnik

Broj komentara : 1013
Član od : 2013-01-08
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   07.01.14 17:07

Službeni pištolj Austro-Ugarske monarhije,izvornog naziva Roth-Krnka M.7.Kod nas poznat pod Roth-Steyr M 1907.
Proizveden u OEWG-Steyr Aus. 59334 kom.
FEG-Budimpešta 38213 kom.
Na vrh Go down
ZAGORAC

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   07.01.14 17:26

Jest da je težak i glomazan,ali je izvrstan.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   07.01.14 19:11

@pera84 (citat):
Duga devetka nema probojnu moc?  scratch 

Kvalitet (prakticna upotreba) jednog metka se ne mjeri probojnom nego zaustavnom silom. Kod pistoljske municije koja zbog kratke cijevi ne moze da razvije veliku pocetnu brzinu veoma je bitno da se sto vise kineticke energije zrna prenese na objekat (zivu masu) u koji se gadja. Municija za TT (7.62 x25) probija lakse kroz prepreke ali se zbog male mase zrna i nezadrzavanja u tijelu veci dio te energije izgubi.
.45 ACP ne probija saobracajne znakove kraj puta kao zrno iz "tetke" ( sto je u zadnjem ratu bila popularna aktivnost da se "ubije" malo vremena i zaradi paklica cigara na opkladi ) ali ima daleko razornije djelovanje na tkiva i organe pogodjenog.

Jedan od razloga zasto M88 nije usao u upotrebu kao sluzbeni pistolj u JNA je i sto je u to vrijeme Zastava vec uveliko radila na CZ99 pa je bilo ekonomicnije da se malo saceka, preskoci 88 i direktno uvede CZ99.

Ajd sve sam Pero boldao pa nekim redom da krenem.Duga devetka je jedan od najprostranjenijih metaka uopće a u dobrom pištolju savršen.TT koji si spomenuo (7,62x25) je bio do kraja popularniji od onog koji je bio sa municijom duge devetke ili M-70 a baš zbog ovog što si pisao o kinetičkoj energiji.Probali puckarati sa običnim i dugom devetkom,daleko je bio bolji stari TT a koliko me pamćenje služi CZ99 je trebao biti službeni pištolj u više država svijeta da nije došlo do puknuća "razuma" a samim tim je M88 bio na "čekanju",jbga  Wink

Matrix
Poručnik
Poručnik

Broj komentara : 2436
Član od : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   07.01.14 19:20

@Stazio (citat):
Ove koje sam nabavio (od orahovine) su bile već polupripremljene pa nisam mnogo čekao, sada mi je žao što nisam odabrao trešnjevo drvo crvenkaste strukture, izgledalo bi mnogo bolje. Gledao sam jedan stari TT sa takvim koricama, potpuno mu je promjenilo izgled. Svijetlo drvo (hrast i sl.) mu ne stoje dobro.

Moju 75-cu sam obukao u trešnju i to iz svog dvorišta.Iako nije trebalo i pištolj od pok.djeda je bio u trešnji pa mi se dopalo.M-48,bromirao zatvarač,produžen kundak,fino pjeskarena cijev,optika i poklonio ocu od prijatelja za lov kojeg ne simpatiziram.Ta M-48 je stroj pa ko god što pričao protiv nje volio bih da stane i da mu stavim na glavu eto jabuku na recimo 1600 metara,vjerujem da bi kasnije otišli na piće  lol!

jure17
Gušter
Gušter

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 11:42

@Matrix (citat):
@Stazio (citat):

Moju 75-cu sam obukao u trešnju i to iz svog dvorišta.Iako nije trebalo i pištolj od pok.djeda je bio u trešnji pa mi se dopalo.M-48,bromirao zatvarač,produžen kundak,fino pjeskarena cijev,optika i poklonio ocu od prijatelja za lov kojeg ne simpatiziram.Ta M-48 je stroj pa ko god što pričao protiv nje volio bih da stane i da mu stavim na glavu eto jabuku na recimo 1600 metara,vjerujem da bi kasnije otišli na piće  lol! 

Ova slika mi je dala ideju za oblik "mojih" drški. Inače original CZ M88 u verziji "lux".
Bilo bi zgodno kad bi ih "Zastava" prodavala i kao "dodatnu opremu" za već kupljene pištolje..

Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 16:43

Jedan problem sa ovim drskama, ne "pasuju" svakome isto. Tako da cesto uzljebljenja postaju vise smetnja nego prednost. Zato je najbolje, ako je moguce, da majstor "izmjeri" ruku.
Za nosenje, drvo izgleda lijepo ali za streljanu vise volim gumirane drske. Posle dvije-tri stotine metaka razlika se itekako osjeti, narocito na malo zescim kalibrima.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 17:33

@pera84 (citat):
Jedan problem sa ovim drskama, ne "pasuju" svakome isto. Tako da cesto uzljebljenja postaju vise smetnja nego prednost. Zato je najbolje, ako je moguce, da majstor "izmjeri" ruku.
Za nosenje, drvo izgleda lijepo ali za streljanu vise volim gumirane drske. Posle dvije-tri stotine metaka razlika se itekako osjeti, narocito na malo zescim kalibrima.

Neznam kako je drugdje ali ja ustvari nemogu ni pokazat nikom kakove su drške pištolja.Kako Perica kaže za nošenje je bolje drvo.Nema nošenja oružja,osim ako nisi policajac,zaštitar ili nešto slično,i to samo u službi.
Na streljani,rijetko jer metak 9mm Para je min 3kn-0,53$,pa ko voli 300 metaka ispaliti,spalio je 150$ a to je za nas obične ljude puno,a da ne govorimo o cijeni žeščih kalibara.
Pištolj je u kasi,u posebnoj kasi je municija a ključ ni sam neznam gdje je spremljen.
Kao što sam rekao platio sam ga 1000 maraka,ispalio iz njega max 100 metaka i sad vrijedi 350 kn-63$.Sad još da idem stavljat drvo na dršku ili šinu na ciljnik,nema šanse.Sutra če neko donjet zakon i oduzet mi ga,ili če uvest lječnićki svake godine pa ko voli nek izvoli.Po ovome više se isplati ne imati legalno oružje u vlasništvu.

Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 17:45

I sad nek kaze neko kako smo "mi Amerikanci" ludi.  Laughing 

Lacos, ima li kao nekad ogranicenja koliko mozes (legalno) kupiti municije?
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 18:06

@pera84 (citat):
I sad nek kaze neko kako smo "mi Amerikanci" ludi.  Laughing 

Lacos, ima li kao nekad ogranicenja koliko mozes (legalno) kupiti municije?

Nema ograničenja,ako imaš para Very Happy .Problem je u tome što ti može doći policija u kontrolu,u bilo koje doba dana ili noći,a pošto municiju kupuješ uz predočenje dozvole i uvodi se u knjige,mogu te pitati gdje ti je municija.A ako nisi član  streljačkog društva,dakle nisi je legalno utrošio mogu ti oduzet oružje.
Nedaj bože da ispališ iz oružja u dvorištu ili negdje van određenog mjesta za to,opet ostaješ bez oružja.
Sve u svemu strahota,okomili se na nas koji legalno posjedujemo oružje ko da smo najgori kriminalci.A upotreba legalnog oružja u nezakonite svrhe je u promilima,skoro 100% je ilegalno.Nedaj bože da u kafani nekoga ošamariš,makar i u samoobrani,i neko pozove policiju.Automatski ode oružje.
Kako je u USA kod kupovine municije.Možeš kupiti samo cal.za koji imaš papire ili za municiju nema pitanja.
Kako je sa držanjem oružja,moraš imati sef ili ga možeš držati bilo gdje u kući ili drugdje.

Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik značka PV
Broj komentara : 2159
Član od : 2012-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 18:15

@lacoš (citat):
Nema nošenja oružja,osim ako nisi policajac,zaštitar ili nešto slično,i to samo u službi.

Nisi u pravu. Postoje dvije vrste oružnog lista, jedna je za držanje a druga za držanje i nošenje. Ti očito imaš ovaj prvi.

Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 18:18

@pukovnik (citat):
@lacoš (citat):
Nema nošenja oružja,osim ako nisi policajac,zaštitar ili nešto slično,i to samo u službi.

Nisi u pravu. Postoje dvije vrste oružnog lista, jedna je za držanje a druga za držanje i nošenje. Ti očito imaš ovaj prvi.

U pravu ste pukovniće,samo recite ko ima pravo dobit za držanje i nošenje.I ako ima za nošenje gdje ga smije nositi.

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan I klase
Kapetan I klase

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 18:34

Moga ga teglit i ja ako nije vidljiv Laughing .Vidim da ste lovac.Skoro svi moji prijatelji su lovci i donekle sam upoznat kako se i što smije nositi od oružja u lovu,u vožnji u lov,odlasku iz lova i sl.Lani mi je kolega lovac na neko vrijeme ostao bez oružja jer je u vožnji od čeke do čeke imao karabin na zadnjem sicu lade a da nije bila u futroli.Zaustavila ga policija kad je on i još jedan kolega prelazio dio puta.
Da ne radi kao pravosudni policajac vjerojatno mu nebi ni vratili oružje.

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 18:40

Pa kod vas je staljinizam!

Ovdje se zakoni (kao i u svemu ostalom) razlikuju od drzave do drzave. Malo su stroziji u "obalskim" drzavama. Kalifornija ima neka svoja pravila koja regulisu ko i pod kojim uslovima moze dobiti oruzije, kapacitet magazina, i sl. Njujork (grad), tesko je dobiti dozvolu za nosenje. Cikago, isto tako, samo sluzbena lica, ali je nedavno Vrhovni Sud oborio taj zakon pa je tako palo i poslednje komunisticko uporiste u Americi. "Srednji Zapad" je najliberalniji. Generalno, za kupovinu puske i puscane municije uslov je 18 godina i da nisi u tefteru kod milicije. Za kupovinu kratke cijevi i pistoljske municije uslov je 21 godina. Nema ogranicenja na kolicinu, kalibar. Ovdje pricamo o KUPOVINI I POSJEDOVANJU. Za to ne treba dozvola!
Isto tako (vecina drzava) dozvola za nosenje znaci: DOZVOLA ZA NOSENJE! Nema upisivanja oruzija, serijskog broja itd. Nosis sta hoces i kad hoces. Mogu ja da uzmem tvoj pistolj, tebi dam moj (pistolj). Zimi je lakse sakriti "ful size" ispod jakne, ljeti strpas u dzep mali .38 special....Kakva crna kontrola gdje si ispalio municiju. Naravno, ne mozes senluciti po naseljenim mjestima, al to niko zdravorazuman i ne radi. Postoje i ogranicenja gdje se ne moze legalno nositi (bolnice, skole, sudovi, drzavne institucije, stadioni (preko 5000 kapaciteta), barovi. Ovo zadnje i moze i ne moze kako gdje. Obicno, ako je dozvoljeno onda ne mozes konzumirati alkohol dok imas oruzje kod sebe. Pojedini gradovi (obicno manja mjesta u ruralnim krajevima) dozvoljavaju "otvoreno" nosenje. U prevodu: zataknes ga u futrolu ko Dzon Vejn i hodas cestom.
Nema-ima (legalne) prodaje automatskog oruzija. Nema - vrlo su rijetki slucajevi. Ima-treba posebna dozvola za kupovinu, placa se extra taksa na zahtjev i u tom slucaju milicija IMA PRAVO da u bilo koje doba zahtijeva oruzije na uvid.

Na vrh Go down
pera84

M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   08.01.14 19:03

Ja, druze pukovnice, govorim o "legalnoj kupovini" i privatnom vlasnistvu. O problemima mentalnog zdravlja mozemo otvoriti drugu temu.
Ja sam nesto kupio za svoje pare, TO JE MOJE! Ja kad umrem, to ce naslijediti moja porodica, bez obzira jel' to kuca, auto, ili M53. Kad je prije dvije godine ( U Bosni ) umro moj zet, posle mjesec dana sestra je dobila poziv iz milicije da donese njegove pistolje "na cuvanje" dok ona ili djeca ne pribave dozvolu za posjedovanje ili da ih trajno predaju drzavi.
Koja drzava i koji kurac ima pravo da uzme ono sto je legalno i po svim tada vazecim propisima nabavljeno??? Hocete "na Zapad" al' da se sacuva Titov pendrek i ideologija. KURAC!
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Pištolji u JNA   Today at 14:32

Na vrh Go down

Pištolji u JNA
Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 6/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Pištolji u JNA