FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjithkush ka të drejtë për memories - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeHome  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  
Za prijatelje željeznice i željezničke modelare 5 5 11
Share | 

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 11 ... 22  Next
AutorPoruka
Stanko1
Vodnik
Vodnik

Prim(j)eran Vojnik Značka PV
Broj komentara: 281
REPUTACIJA: 30
Član od: 2013-02-24
Dob: 65
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 11:35 am

Spomenuo sam na drugim mjestima na forumu da sam veliki railfan (ljubitelj željeznice) od malih nogu, pa kad već postoji ovaj podforum-svaštara ništa me ne košta da s vama podijelim jednu svoju strast. Ima i druga, no to je tema za sebe.

Prugama uzduž i poprijeko

Član sam Kluba prijatelja željeznice i aktivan na mnogim railfanovskim forumima. Zajedno obilazimo postojeće i bivše pruge, te objavljujemo opširne putopise. Umjesto puno priče stavljam nekoliko fotografija iz mojih mnogobrojnih railfanovskih putovanja.

Subotica 2007. (ja sam prvi zdesna):

S članovima Kluba u Karlovcu 2009. (ja sam drugi zdesna u zadnjem redu). Išli smo u potragu za tragovima ostataka nikada dovršene pruge Karlovac - Bihać:

Bogojevo, željeznički most preko Dunava 2009. (ja sam prvi slijeva). Imali smo sreću da nije bilo policije, jer je riječ o pograničnom području. Tu sam zaradio Contusio cruris et ATC dex. a.d. III.., jer sam se u mraku poskliznuo niz nasip, vulgo strmop.zdio se desetak metara dok nisam potkoljenicom tresnuo o neko stablo. Što sve railfan u životu ne pretrpi…

U proljeće 2008. railfanovsko društvo iz Zagreba i Osijeka sastalo se u Čačincima radi zajedničke ekspedicije tj. potrage za tragovima nekadašnje Gutmanove željeznice. Ovo je zajednička fotografija u kolodvoru Zdenci-Orahovica (ja sam treći slijeva):

Specijalno za druga kapetana, pardon gospodina bojnika, link na putopis o Gutmanovoj željeznici (nije potrebno logiranje):

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/5664-tragovima-guce-zagrebako-slavonska-ekipa-u-potrazi/

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 11:40 am

Modelarstvo

Modele željeznice sustava H0 počeo sam skupljati osamdesetih godina i to isključivo od pokojne Mehanotehnike (Izola). Nisu bili bogzna što, ali nekog izbora baš i nije bilo. Nakon što sam kupio vlastiti stan (1990.) ostali su kod mojih roditelja, nisam imao kamo s njima pa sam ih rasprodao. Svoju kolekciju obnovio sam tek nakon odlaska u mirovinu, no o tome kasnije.
Svaki put kad me netko pogleda kao čudaka dok čuje da sam railfan, a k tome skupljam i modele željeznica, sjetim se maestra Igora Gjadrova i njegove velike makete koja je svojedobno prikazana i na TV-u. Koliko se sjećam, vrijednost makete je procijenjena na cca 25.-30.000 tadašnjih DEM, vulgo novi Golf na cesti. Maestro Gjadrov je toliko opčinjen željeznicom da joj je posvetio i nekoliko vlastitih muzičkih kompozicija.

Igor Gjadrov kao dirigent:

Dao sam si truda malo prosurfati internetom da vidim tko još od celebritya voli (ili je volio) igrati se malim vlakićima i upravo me zapanjilo mnoštvo poznatih osoba. Našao sam ih šezdesetak, od kojih je većina živa i nekoliko ih je pokojnih. Ovdje spominjem samo neke od njih:
- Bojan Adamič, kompozitor i dirigent
- Yull Brynner, filmski glumac
- Johnny Cash, country glazbenik
- Winston Churchill, političar
- Eric Clapton, rock glazbenik
- Phill Collins, rock glazbenik
- Kevin Costner, filmski glumac
- Roger Daltrey, rock glazbenik
- Joe DiMaggio, igrač baseballa
- Walt Disney, filmski producent i režiser
- John Entwistle, rock glazbenik
- Hermann Göring, Reichsmarschall i zapovjednik Luftwaffe
- Tom Hanks, filmski glumac i režiser
- David Hasselhof, filmski glumac
- Elton John, rock glazbenik
- Ricardo Patrese, vozač Formule 1
- Burt Reynolds, filmski glumac
- Lionel Ritchie, pjevač
- Frank Sinatra, filmski glumac i pjevač
- Bruce Springsteen, rock glazbenik
- Rod Stewart, rock glazbenik
- Donald Sutherland, filmski glumac
- Neil Young, rock glazbenik
Obično se govori da ljubitelji velikih i naročito malih željeznica ne mogu biti loši ljudi. Dakako da postoje iznimke, valjda da potvrde pravilo, a jedna od njih je Hermann Göring (1893.-1946.). Zračni as u Prvom svjetskom ratu, najbliži Hitlerov suradnik, jedini Reichsmarschall u njemačkoj povijesti, zapovjednik Luftwaffe i ratni zločinac osuđen u Nürnbergu na smrt vješanjem (što je izbjegao počinivši samoubojstvo).
Taj monstrum je obožavao vlakove. Osim što je imao svoju luksuznu privatnu garnituru imao je i veliku maketu željeznice (koju je ponosno pokazivao svojim gostima). Ovdje ga vidimo kako se igra sa svojim modelima, a društvo mu pravi Franz von Papen:

Jedna duhovita fotomontaža. Da se propali soboslikar igrao vlakićima umjesto ljudima mnogo bi života bilo spašeno:

Rod Stewart i njegova maketa:

Frank Sinatra i njegova maketa:

U nastavku slijedi moja kolekcija modela. Biti će u neko doba popodne, molim da me ispričate zbog obiteljskih obaveza. Nemam ništa protiv ako u međuvremenu netko upadne s komentarom.

Na vrh Go down
bojnik
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
Broj komentara: 1772
REPUTACIJA: 107
Član od: 2012-11-13
Dob: 49
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 12:10 pm

Sleep

bojnik: komentar modifikovan dana: Fri May 17, 2013 8:43 am; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
Načelnik Sigurnosti/Bezbednosti
Načelnik Sigurnosti/Bezbednosti

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Sigurnost/Bezbednost Služba Sigurnosti/ Bezbednosti
Broj komentara: 10011
REPUTACIJA: 167
Član od: 2012-10-30
Dob: 46
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 12:20 pm

Stanko1 (citat):
Subotica 2007. (ja sam prvi zdesna)...

Stanko, pa vi ste skoro isti kao na slici iz JNA! Shocked
Znači u željeznicama je taj eliksir... Very Happy
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 3:07 pm

Tema zaista nema veze (izravne) s JNA, ali nema ni pecanje, muzika i slične teme. Ovdje se, koliko sam razumio, međusobno družimo i upoznajemo (i) preko svojih hobija.
A što se tiče eliksira... Nisam se puno promijenio, jedino mi je malo snijega palo na glavu, imam koju kilu i dioptriju više i poneki zub manje. Plus pivski trbuh, koji prije slikanja uvučem. Formu održavam između ostalog i najzdravijim sportom - dugačkim šetnjama.

Iz moje kolekcije

Kolekciju modela mjerila H0 (1:87) ponovo sam obnovio nakon odlaska u mirovinu.
Krajem 2009., kada sam se počeo polako opraštati od svojih još-malo-pa-bivših kolegica i kolega, prijatelj iz sindikata HT-a me pitao: - Što hoćeš da ti kupimo kao poklon za oproštaj? - Odgovorio sam: - Početni set male željeznice i molim bez bedastih pitanja.
Umjesto da se pate traženjem dali su mi gotov novac, pa sam se zaputio u Vir pri Domžalah nedaleko Ljubljane gdje se nalazi najbliža trgovina željezničkim modelima. Osim startseta kupio sam i nekoliko pojedinačnih modela.
Dalje sam kolekciju upotpunjavao kupovinama preko interneta u Njemačkoj i još nekoliko puta u Viru pri Domžalah. Do sada se prikupila lijepa zbirka: 6 lokomotiva, 26 putničkih i 39 teretnih vagona. Biti će toga još, ali na kapaljku jer je namjenski fond (od otpremnine) uglavnom iscrpljen.
Vlastitu maketu nažalost još nemam, iako sam je planirao. Naravno da nisam odustao, sve ovisi od obiteljskih prilika, pa ako zdravlje posluži…
Cijelu kolekciju neću prikazati jer bih zagušio photobucket, ali dio toga ipak predočavam na uvid.
Ako netko od vas dobije napadaje želje za modelarstvom, nemojte mene kriviti.  Wink To je vrlo, vrlo zarazan ali i ne baš jeftin hobi.

Za početak predstavljam dragulje moje zbirke - lokomotive. Ovo je brzovozna lokomotiva serije DB 01:

DB 57, vozila je i kod nas kao JŽ 35:

Legendarna kriegslokomotive DB 52, kod nas JŽ 33 (u BiH ih nekoliko još uvijek vozi, a u Sloveniji jedna vuče muzejski vlak):

ĐĐ JŽ 642, ovdje u varijanti SŽ:

Suvremena lokomotiva Herkules (voze je strani operateri u Sloveniji):

Još jedna poput JŽ 642, ovdje pod oznakom SNCF, lokomotiva je iz startseta:

Nastavljam nakon što dovedem unučicu iz vrtića. U međuvremenu pasite ove ljepotice, a za slučaj da koji dobije duševne boli preporučam pivo Löwenbräu. Laughing

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara: 1209
REPUTACIJA: 26
Član od: 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 4:22 pm

Tvoja 33 je vozila kao teretna lokomotiva na pruzi Zavidovici-Olovo.Stigla je kod nas nekako odmah posle drugog sv rata I nosila je natpis UNRRA(United Nations Relief and Rehabilitation Administration).Humanitarna pomoc FNRJ ,taj contingent je bio ukupno 65 lokomotiva.Nesto mi ne radi skener-kad nabavim novi skeneiracu njen vozni red.
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:07 pm

milutins (citat):
Tvoja 33 je vozila kao teretna lokomotiva na pruzi Zavidovici-Olovo.Stigla je kod nas nekako odmah posle drugog sv rata I nosila je natpis UNRRA(United Nations Relief and Rehabilitation Administration).
Prijatelju, neće biti baš tako. Wink
Prije svega, pruga Zavidovići - Olovo je bila uskotračna (760 mm). Iako je i na uskotračnim prugama bilo lokomotiva s natpisom UNRRA, ali ne znam jesu li vozile i na spomenutoj. Uglavnom su vozile na prugama Prijedor - Srnetica - Drvar - Lička Kaldrma i Lašva - Travnik - Jajce - Srnetica. Možda si mislio na stanicu Zavidovići na pruzi Doboj - Sarajevo?
Lokomotiva na kojoj je pisalo UNRRA pripadala je seriji JŽ 38. Riječ je o britanskoj lokomotivi klase Liberation, od koje su JŽ dobile na ime pomoći od UNRRA (United Nations Relief and Rehabilitation Administration) 65 komada, a još 10 je proizvedeno pedesetih godina po licenci u tvornici Đuro Đaković. Ovo je JŽ 38-057, fotografija preuzeta s foruma zeleznice.in.rs:

A ovo je lokomotiva JŽ 33, ex DR 52, preuzeto s foruma zeljeznice.net:

Time se opet vraćamo na JNA (ni ova tema ne može bez vojske). Naime, nakon ukidanja parne vuče u Jugoslaviji na zahtjev JNA konzerviran je veći broj parnih lokomotiva serije JŽ 33 i čuvan kao ratna rezerva sve do kraja osamdesetih godina. Konkretno znam da su čuvane u depoima Gračac, Knin, Doboj i Titov Veles. Bilo ih je i u drugim depoima, imaju negdje točni podaci s rasporedom i brojevima lokomotiva, pa ako nađem staviti ću.
Za vrijeme rata 1991.-1995. jedna lokomotiva serije 33 bila je aktivirana u Kninu (vladala je nestašica dizel-goriva) i neko vrijeme je vukla vlakove prema Gračacu, Drnišu i na Unskoj pruzi.

Na vrh Go down
milutins
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Broj komentara: 1209
REPUTACIJA: 26
Član od: 2009-08-19

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:25 pm

Izvini,mislio sam da je lokomotiva o kojoj je rijec 76 centimetarska,tacno je da su svih 65 iz UNRRA bile uskotracne
Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:36 pm

Idemo mi dalje s mojom kolekcijom. Najprije nešto od putničkih vagona.
Talijanski proizvođač A.C.M.E preklani je počastio tržište vagonima JŽ tipa Goša Y. Modeli su prelijepi i vrlo precizno izrađeni, a uglavnom su već rasprodani:

Još nešto od novije generacije vagona (u modelarstvu epoha IV):

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:37 pm

Slijedi malo starija generacija putničkih vagona (epoha III). Mnogi od nas ih pamtimo; da pamtimo, vozili se u nečem takvom u vojsku i natrag.
Dobro, u ovom baš i ne:

Ali u ovakvima da. Ovaj je DB…

… a ovaj JŽ, još jedan dobar potez A.C.M.E:

Garnitura putničkog vlaka:

Na vrh Go down
purger
General JNA - Zam(j)enik načelnika GŠ

Broj komentara: 4410
REPUTACIJA: 92
Član od: 2009-11-15
Dob: 48
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:38 pm

Lokomotiva u ratnoj rezervi Question
To bi značilo da havarijom nekih infrastruktura te možda kakvim poremečajem dostave adekvatnog goriva parnjača bude u pričuvi? Very Happy

Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:40 pm

Slijede teretnjaci. Od cisterni izabrao sam za predstavljanje ovu (SŽ):

Od kontejnerskih ovaj:

Još jedan A.C.M.E JŽ:

Malo sam se poigrao slaganja teretnih garnitura:

Toliko od mene (za sada) na ovu temu.

Na vrh Go down
purger

Broj komentara: 4410
REPUTACIJA: 92
Član od: 2009-11-15
Dob: 48
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:41 pm

Znači te makete si kupio gotove?

Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:45 pm

purger (citat):
Lokomotiva u ratnoj rezervi Question
To bi značilo da havarijom nekih infrastruktura te možda kakvim poremečajem dostave adekvatnog goriva parnjača bude u pričuvi? Very Happy

Upravo tako.
Nije samo bivša Juga imala parnjače u rezervi, imale su ih i neke druge zemlje, upravo zbog eventualne nestašice dizel goriva i razaranja postrojenja električne energije.
Kada je sedamdesetih godina izbila ona poznata ''naftna kriza'' Japan - jedna od tehnološki najnaprednijih zemalja svijeta - je djelomice reaktivirao parnu vuču.

Na vrh Go down
Stanko1
Vodnik
Vodnik

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Za prijatelje željeznice i željezničke modelare   Mon May 06, 2013 5:49 pm

purger (citat):
Znači te makete  si kupio gotove?

Misliš modele? Maketa je nešto drugo (ono po čemu modeli voze).
Gotove, naravno. Pa gdje bih sam složio vagone, a o lokomotivama da ne govorim. Lokomotive su inače pokretne, tj. imaju elektromotore i kreću se po tračnicama. I vuku garniture. Kasnije ću staviti slike nekih maketa i filmiće (ako forum dopušta upload sa youtube).
Na vrh Go down

Za prijatelje željeznice i željezničke modelare

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh 
Stranica 1/22Idi na stranicu : 1, 2, 3 ... 11 ... 22  Next